Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:21

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad


Khaled Abu Toameh 2020-07-30

Palestyńczycy w Strefie Gazy znowu są zagniewani – tym razem, jak twierdzą, ponieważ oferowano im miliardy dolarów, by polepszyć ich warunki życia i zbudować nową i silną gospodarkę. Na zdjęciu: Ciężarówki z pomocą z UNRWA przybywają do Strefy Gazy z Izraela przez przejście graniczne Kerem Szalom. Press TV, zrzut z ekranu.  
Palestyńczycy w Strefie Gazy znowu są zagniewani – tym razem, jak twierdzą, ponieważ oferowano im miliardy dolarów, by polepszyć ich warunki życia i zbudować nową i silną gospodarkę. Na zdjęciu: Ciężarówki z pomocą z UNRWA przybywają do Strefy Gazy z Izraela przez przejście graniczne Kerem Szalom. Press TV, zrzut z ekranu.  

Palestyńczycy w Strefie Gazy znowu są zagniewani  -- tym razem, jak twierdzą, ponieważ oferowano im miliardy dolarów, by polepszyć ich warunki życia i zbudować nową i silną gospodarkę.


Ismail Hanija, przywódca palestyńskiej grupy terroru, Hamas, rządzącej Strefą Gazy, napomknął, że była to oferta Stanów Zjednoczonych. Nie dostarczył jednak żadnych dalszych szczegółów o ofercie, o której krążą pogłoski, i powiedział, że Hamas odrzucił ją, ponieważ warunkami było rozbrojenie grup terrorystycznych w Strefie Gazy i uznanie prawa Izraela do istnienia.


Przez odrzucenie tej domniemanej oferty Hamas i jego palestyńscy sojusznicy oświadczają – nie po raz pierwszy – że pogląd, iż można osiągnąć rozwiązanie izraelsko-palestyńskiego konfliktu przez olbrzymie inwestycje w projekty ekonomiczne na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, wprowadza w błąd i jest fałszywy.


To pragnienie istotnie jest bezpodstawne, jak dowodzi historyczny fakt.


Po podpisaniu Porozumień z Oslo między Izraelem a Palestyńską Organizacją Wyzwolenia (OWP) w 1993 roku, Palestyńczycy otrzymali dziesiątki miliardów dolarów, głównie z USA. Te pieniądze miały nie tylko pomóc Palestyńczykom na zbudowanie silnej gospodarki, ale miały zachęcić umiarkowanie i pragmatyzm wśród Palestyńczyków, w szczególności w stosunku do Izraela. Innymi słowy, te fundusze miały na celu zapewnienie, że Palestyńczycy nie wstąpią do Hamasu ani innych grup terrorystycznych, które dążą do zniszczenia Izraela.  


Ponad 26 lat po "Oslo" Hamas, wspierany przez Iran i jego sojusznicy, włącznie z Palestyńskim Islamskim Dżihadem (PIJ) są dużo silniejsi politycznie i militarnie niż byli, kiedy rozpoczął się tak zwany proces pokojowy izraelsko-palestyński. Są silniejsi dzięki miliardom dolarów, jakimi społeczność międzynarodowa obrzucała Palestyńczyków przez blisko 30 lat.  


Dzięki międzynarodowemu finansowaniu Palestyńczyków Hamas, którego Karta jawnie wzywa do likwidacji Izraela, stał się tak potężny i wpływowy, że nawet wygrał wolne wybory do palestyńskiego parlamentu w 2006 roku.  


Rok później Hamas zdobył także militarne zwycięstwo, kiedy jego członkowie zorganizowali zamach stanu przeciwko Autonomii Palestyńskiej, która kontrolowała Strefę Gazy i przemocą przejęli panowanie nad tym terytorium.


Palestyńczycy z niezmiernym zadowoleniem przyjmowali miliardy dolarów od zachodnich darczyńców. Niemniej, kiedy Palestyńczycy poszli do urn wyborczych, by wrzucić głosy w wyborach w 2006 roku, nie wybrali palestyńskich kandydatów, którzy mówili o pokoju z Izraelem. Zamiast tego, większość Palestyńczyków, świadomie i z dumą głosowała na kandydatów Hamasu, którzy obiecali im, że nigdy nie uznają prawa Izraela do istnienia i będą nadal prowadzić dżihad (świętą wojnę) aż do „wyzwolenia całej Palestyny od rzeki [Jordan] do Morza [Śródziemnego]”.  


Zwycięstwo Hamasu w wyborach 2006 roku powinno było służyć jako dzwonek alarmowy dla zachodnich darczyńców, że w izraelsko-palestyńskim konflikcie nie chodzi o pieniądze, miejsca pracy ani projekty ekonomiczne.


Darczyńcy powinni byli zrozumieć w 2006 roku, że ich dolary i euro nie robią niczego dla kształtowania serc i umysłów i że jedynym sposobem stworzenia zmiany jest edukacja – edukacja do pokoju i tolerancji, nie zaś do dżihadu, terroryzmu i antyizraelskiego prania mózgów.


Zachodni darczyńcy w żaden sposób nie potrafią pojąć, że kilka słów zamaskowanego terrorysty lub ziejącego nienawiścią kaznodziei w meczecie ma większe znaczenie niż wszystkie ich dolary i euro. W ostatecznym rachunku Palestyńczycy wykonają to, co terrorysta lub kaznodzieja im mówi (lub rozkazuje), by zrobili, nie zaś to, co mówi Waszyngton, Paryż, Bruksela lub Londyn.


Na tym tle nietrudno zrozumieć, że Palestyńczycy obsypują obecnie Hamas pochwałami za tę odmowę przyjęcia 15 miliardów dolarów pomocy z Zachodu na ekonomiczne projekty w Strefie Gazy. Hamas i jego zwolennicy wydają się wręcz obrażeni tą ofertą, która wymaga od nich  zakończenia antyizraelskich ataków terrorystycznych, rozbrojenia wszystkich grup terrorystycznych w Strefie Gazy i uznania prawa Izraela do istnienia.


Stefa Gazy, dom dwóch milionów Palestyńczyków, bardzo potrzebuje ekonomicznych projektów. Jest w pilnej potrzebie każdego grosza, by poradzić sobie z nędzą i bezrobociem.


Nie powinno dziwić, że Hamas chce, by pomoc finansowa nie zawierała żadnych warunków. Jak wyjaśnił jego przywódca, Hanija, Hamas nie może zrezygnować i nie zrezygnuje z „oporu” wobec Izraela i nigdy nie uzna jego prawa do istnienia. Dla Hamasu i jego zwolenników pragnienie zlikwidowania Izraela i zabicia Żydów jest ich priorytetem numer 1, nawet jeśli wiąże się z ogromnymi kosztami dla własnej ludności. Można sobie tylko wyobrazić, czego mogłoby dokonać 15 miliardów dolarów, by pomóc dwóm milionom Palestyńczyków w maleńkiej Strefie Gazy. 


Hanija przyznał, że finansowa oferta, jaką otrzymał Hamas, mogłaby zamienić Strefę Gazy w “Singapur Bliskiego Wschodu”. To jednak nie jest celem Hamasu. Zamiast tego Hamas deklaruje swój najważniejszy cel: zniknięcie Izraela i zniknięcie Żydów z rzekomo “okupowanej Palestyny”, mimo że Żydzi żyli tam ciągle od ponad 3000 lat.


Najbardziej niepokojące jest to, że trudno znaleźć Palestyńczyka, który ma odwagę przeciwstawienia się Hamasowi i oznajmienia, że nowe pokolenie Palestyńczyków zasługuje na lepsze życie. Jest wręcz odwrotnie, wielu Palestyńczyków wyszło na ulice Strefy Gazy, by chwalić Hamas za odrzucenie 15 miliardów dolarów “łapówki” od zachodnich darczyńców.


Podczas prohamasowskiego wiecu w Gazie 27 lipca rzecznik Hamasu, Abdel Latif Kanou, wysłał następujący komunikat do zachodnich darczyńców:

"Hamas pozostaje oddany projektowi oporu i przygotowuje się do wyzwolenia [całej Palestyny, od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego]. Nie uczynimy żadnych ustępstw i nie zrezygnujemy ani z centymetra ziemi Palestyny, nawet w zamian za miliardy dolarów lub za wszystkie skarby świata”.  

Ważne jest zanotowanie, że Hamas i wielu Palestyńczyków są całkowicie szczerzy w sprawie swoich śmiercionośnych zamiarów. Tym, co mówią wprost, jest: “Odmawiamy stanowczo i jednoznacznie, zamiany naszej polityku lub porzucenia naszej broni dla waszych pieniędzy. Jeśli myślicie, że możecie przekupić nas i skłonić do zmiany zachowania, bo to sami robicie tak często na Zachodzi, przepraszamy, to nie zadziała”.


Ta głęboka kulturowa różnica jest tym właśnie, dlaczego Hamas i inni Palestyńczycy tak szybko odrzucili wizję wszechstronnego porozumienia pokojowego między Izraelem i Palestyńczykami zatytułowaną „Pokój do dobrobytu”, przedstawioną przez prezydenta USA, Donalda Trumpa.


Ten plan proponuje 50 miliardów dolarów inwestycji w infrastrukturę i projekty gospodarcze, z których większość poszłaby dla Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy. Obiecuje stworzenie nowych możliwości dla palestyńskich przedsiębiorstw, zwiększony handel z sąsiednimi krajami i pomoc palestyńskiemu prywatnemu sektorowi w skapitalizowaniu możliwości wzrostu przez lepszy dostęp do silniejszych sąsiednich gospodarek.


W dodatku plan ma na celu zredukowanie ograniczeń palestyńskiego wzrostu ekonomicznego przez otwarcie Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy na regionalne i globalne rynki:

"Wielkie inwestycje w transport i infrastrukturę pomogą Zachodniemu Brzegowi i Strefie Gazy w integracji z sąsiednimi gospodarkami, podniosą konkurencyjność palestyńskiego eksportu i zmniejszą trudności transportu i podróży..."


"Z potencjałem przekazania ponad 50 miliardów dolarów w nowe inwestycje przez 10 lat ‘Pokój do dobrobytu’ przedstawia najbardziej jak dotąd ambitny i wszechstronny wysiłek międzynarodowy na rzecz ludu palestyńskiego. Ma potencjał fundamentalnego przekształcenia Zachodniego Brzegu i Gazy i otwarcia nowego rozdziału w palestyńskiej historii – zdefiniowanego nie przez nieszczęścia i straty, ale przez wolność i godność”.  

Podczas gdy plan Trumpa i zachodni darczyńcy zakładają, że “godność” dla Palestyńczyków można osiągnąć przez inwestycje na wielką skalę w projekty ekonomiczne, Hamas i jego zwolennicy mówią, że jest obrazą ich godności oferowanie im pieniędzy w zamian za rozmontowanie grup terrorystycznych i zakończenie zarzucania Izraela gradem rakiet – lub choćby uznania prawa Izraela do istnienia. Tymczasem Palestyńczycy będą nadal brać pieniądze od Zachodu, jeśli Zachód jest wystarczająco głupi, by nadal je dawać – może Europejczycy chcą, by Arabowie dokończyli robotę, którą zaczął Hitler? – ale następnym razem, kiedy Palestyńczycy pójdą do urn wyborczych, zachodni darczyńcy mogą spodziewać się, że raz jeszcze zagłosują na dżihad.


Palestinians: Accept Western Funds, Vote for Jihad

Gatestone Institute, 29 lipca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 316 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk