Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 21:17

« Poprzedni Następny »


Liban chce zakończenia irańskiej okupacji


Khaled Abu Toameh 2021-01-26

Niedawne oświadczenie szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, generała brygady Amir-Alego Hadżizadeha (na zdjęciu), że Iran zamierza użyć Libanu jako „pierwszej linii frontu” do prowadzenia wojny z Izraelem, rozwścieczyło wielu Libańczyków, którzy mówią, że nadszedł czas na zakończenie irańskiej okupacji ich kraju.   (Zdjęcie: Wikipedia.)
Niedawne oświadczenie szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, generała brygady Amir-Alego Hadżizadeha (na zdjęciu), że Iran zamierza użyć Libanu jako „pierwszej linii frontu” do prowadzenia wojny z Izraelem, rozwścieczyło wielu Libańczyków, którzy mówią, że nadszedł czas na zakończenie irańskiej okupacji ich kraju.   (Zdjęcie: Wikipedia.)

Niedawne oświadczenie Iranu, że zamierza użyć Libanu jako „pierwszej linii frontu” do prowadzenia wojny z Izraelem, rozwścieczyło wielu Libańczyków, którzy mówią, że nadszedł czas na zakończenie irańskiej okupacji ich kraju.


Libańczycy niepokoją się, że ich kraj spotka los Iraku, Syrii i Jemenu, gdzie Irańczycy i ich marionetkowe milicje odgrywają główną rolę w wojnach domowych dręczących obecnie te kraje.


Libańczycy reagowali na wypowiedzi szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Iranu, generała brygady Amir-Alego Hadżizadeha, który powiedział, że Liban jest na pierwszej linii frontu walki Iranu przeciwko Izraelowi.


Nawiązując do pocisków, jakie Iran dostarczył Hezbollahowi i palestyńskim grupom terrorystycznym w Strefie Gazy, Hadżizadeh powiedział: "Cokolwiek widzisz w Gazie i Libanie, jest z naszą pomocą; obecnie używają pocisków balistycznych zamiast zwykłych rakiet”.  


"Uczynienie z Libanu przedłużenia Iranu narusza suwerenność i niezależność kraju” napisał libański komentator, Souad Lazkani.

"Iran może i będzie używał rakiet, by strzelać z Libanu na Izrael, jeśli będzie potrzeba i kiedy tylko zechce, nawet jeśli Liban nie zgodzi się na to. Na libańską ludność spadnie zapłacenie ceny za ciężkie konsekwencje, kiedy jego terytorium stanie się areną walki Iranu z Izraelem”.

Hussein Wajeh, doradca ds. mediów libańskiego premiera, Saada Haririego, ostrzegł przeciwko zamianie Libanu w irańską prowincję:

"Niektórzy irańscy politycy próbują wciągnąć naród libański w otwarte wojny reżimu irańskiego ze społecznością międzynarodową.

Liban nie jest – i nie będzie – linią frontu dla Iranu w żadnej konfrontacji. Libańczycy nie będą płacić ceny za reżim irański. Liban jest niepodległym i suwerennym krajem".

Dla wyrażenia oburzenia i obawy przed złowrogimi zamiarami Iranu wielu Libańczyków zwróciło się do mediów społecznościowych, by ostrzec, że nie pozwolą mułłom z Teheranu i ich mieszczącej się w Libanie organizacji terrorystycznej, Hezbollahowi, na wciągnięcie kraju w kolejną wojnę z Izraelem.


Hashtag
 obecnie popularny na Twitterze z hasłem “Bejrut jest wolny, Iran precz” pokazuje, jak bardzo Libańczycy chcą zakończenia irańskiej okupacji ich kraju. Krytyka jest także skierowana wobec Hezbollahu, który od dawna używa Libanu jako odskoczni do prowadzenia terrorystycznych zamachów na Izrael dostarczaną przez Iran bronią.


Jeden z postów na Twitterze brzmi: "Oskarżony: irański Hezbollah. Oskarżenie: uczestnictwo w wojnach w naszym regionie."


"Nie dla terroryzmu, nie dla Hezbollahu, nie dla Iranu" - napisała Libanka Aline Hatem. – „Liban zawsze będzie niepodległy”  


George CK Wardini, libański obywatel, który określa siebie jako “centrowa lewica, postępowy i świecki”, napisał: "Liban jest pod irańską okupacją i musi zostać wyzwolony spod tej ciemiężącej dyktatury!”  


Zwracając się do Hezbollahu i wszystkich Libańczyków, którzy popierają Iran, użytkownik mediów społecznościowych podpisujący się Cactus Jack, skomentował: "jeśli tak bardzo kochacie Iran, to dlaczego nie pójdziecie tam i nie zostawicie nas w piep… ym spokoju? Liban nie jest dla Iranu ani żadnych gwałcicieli, terrorystów i watażków. Liban jest dla nas, życie zawsze zwycięża nad śmiercią”.


Sara Abou Rdżeily, libańska artystka i fotografka, napisała, że każdy libański polityk, który ignoruje zagrożenie, jakie Hezbollah stanowi dla Libanu, działa przeciwko interesom własnego kraju: "Każdy libański polityk, który nie przyzna publicznie, że Hezbollah jest okupantem i terrorystyczną oraz zbrodniczą [organizacją], i egzystencjalnym zagrożeniem, jest tym, który odmawia Libanowi praw, jego tożsamości i niepodległości”.  


Dosypując soli na ranę w zeszłym tygodniu sojusznicy Iranu w Libanie odsłonili w Bejrucie pomnik irańskiego generała Kasema Solejmaniego, który został zabity w ataku dronu USA w Iraku rok temu. W ostatnich tygodniach wiele plakatów z podobizną Solejmaniego pojawiło się na słupach ogłoszeniowych w kontrolowanych przez Hezbollah dzielnicach Bejrutu i w południowym Libanie, wywołując falę krytyki online ze strony wielu Libańczyków.   


"Hezbollah wydaje się rozpaczliwie zdecydowany, by uczynić nieżyjącego irańskiego generała, Kasema Solejmaniego, lokalnym bohaterem, mimo że wiedzą, iż dla większości ludzi w Libanie reprezentował on po prostu obce mocarstwo” - powiedział libański badacz, Nizar Hassan.


Libańska Partia Socjaldemokratyczna, Kataeb, zwróciła się do libańskiego rządu o wezwanie irańskiego ambasadora do Bejrutu i wyjaśnienia trwającego militarnego wsparcia Teheranu dla Hezbollahu. Partia oskarżyła Iran o trzymanie Libanu jako zakładnika i naruszanie jego suwerenności. „Nielegalna broń Hezbollahu nie obroniła Libanu w przeszłości i nie obroni go dzisiaj -  brzmi oświadczenie Kataeb. – Zamiast tego, ta broń poddaje Liban wszelkiego rodzaju izolacji, bojkotom i sankcjom”.


Libańczycy, podobnie jak rosnąca liczba Arabów w państwach Zatoki, mówią, że wolą pokój, stabilność i dobrobyt od broni, pomników i wojen z Izraelem. Libańczycy mówią wyraźnie, że wycierpieli już wystarczająco z powodu nieustanne ingerencji Iranu w ich sprawy wewnętrzne, Libańczycy domagają się zakończenia irańskiej okupacji ich kraju; wyraźnie mają nadzieję, że społeczność międzynarodowa będzie interweniować, by pomóc im w uwolnieniu Libanu spod irańskiego panowania.


Przesłanie
, jakie naród libański wysyła międzynarodowej społeczności, jest zachęcające; Liban nie chce wojny z Izraelem; Liban chce pozbyć się Hezbollahu i Iranu. My, Libańczycy, prosimy was, byście poparli ten cel przez stosowanie nieustępliwego nacisku na mułłów w Teheranie. Polityka ugłaskiwania lub ugoda z mułłami da wyłącznie jedną rzecz: krew płynącą ulicami Libanu, Jemenu, Syrii i Iraku – jak również broń jądrową.


Lebanon Wants en End to Iranian Occupation

Gatestone Institute, 15 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Tja, na pewno dr Jacek Marusarz Wrocław 2021-01-26
1. Plajta i wyprzedaż. Marek Eyal 2021-01-26


Dysydenci

Znalezionych 276 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk