Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 00:54

« Poprzedni Następny »


Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy


Ahmed Assid 2021-01-22

Ahmed Assid (Źródło: Assabah.com)
Ahmed Assid (Źródło: Assabah.com)

W artykule z 15 grudnia 2020 Ahmed Assid, marokański działacz na rzecz świeckości i zmian politycznych, który należy do mniejszości Amazigh (Berberów), z zadowoleniem przyjął porozumienie o normalizacji stosunków Maroka i Izraela, które ogłoszono 10 grudnia wraz z oświadczeniem USA, uznającym marokańską suwerenność nad Saharą Zachodnią. Odrzucając stanowisko arabskich nacjonalistów i islamistów, którzy twierdzą, że normalizacja stosunków przyniesie Maroku zniszczenie i wojnę domową, Assid podkreślił, że to nie Izrael podważa stabilność regionu, ale robią to terroryści i pełna przemocy polityka antyizraelskich elementów. Niektórzy przeciwnicy normalizacji, tacy jak Bractwo Muzułmańskie (BM), dodał, są hipokrytami, ponieważ krytykują kraje, które mają związki z Izraelem, ale same dążą do utrzymywania takich związków. Rzeczywistym zagrożeniem dla Maroka, zakończył, są ekstremistyczni islamiści z ruchów BM i salafitów, którzy dzielą społeczeństwo i rozsiewają ignorancję i przemoc.    


Ahmed Assid Poniżej podajemy tłumaczone fragmenty artykułu Assida:[1]


Decyzja USA uznania suwerenności Maroka nad zachodnią Saharą i decyzja Maroka wznowienia otwartych stosunków z Izraelem wywołały falę negatywnych reakcji, które wszystkie głosiły, że to posunięcie zaszkodzi stabilności regionu i może wepchnąć go w wir przemocy, zamieszek społecznych itp. Pierwszym, który ogłosił takie “proroctwo”, był palestyński dziennikarz 'Abd Al-Bari 'Atwan, który napisał w artykule w gazecie Rai Al-Yawm… że “porozumienie Maroko-Izrael może być przepisem na wojnę domową lub nawet wojny i zamieszki w krajach Maghrebu, które dotąd były odporne na wojny i zamieszki, jakie charakteryzowały arabski wschód”[2]. Identyczne stanowisko zajęła propalestyńska marokańska Organizacja Poparcia Spraw Narodowych, która potępiła wznowienie stosunków z Izraelem, opisują to jako krok, “który będzie Maroko drogo kosztował i podważy jego historię, stabilność, przyszłość oraz stosunki w regionie”[3].


Ruch Al-Tawhid Wal-Islah, da'wa nawracające na islam ramię rządzącej Marokiem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju[4], wydał własne potępienie, tego kroku stwierdzając, że “wznowienie stosunków z Izraelem otwiera drzwi dla infiltracji przez Izrael marokańskiego państwa i społeczeństwa, co grozi integralności społecznej tkanki i stabilności oraz jedności ojczyzny …”[5]


Wszystkie te twierdzenia jednak skłaniają do zadania kilku pytań: jeśli normalizacja stosunków z Izraelem powoduje wojny, jak możemy wyjaśnić fakt, że kraje, które przeciwstawiają się i prowadzą “opór” przeciwko Izraelowi i Zachodowi i które popiera 'Abd Al-Bari 'Atwan oraz islamiści i arabscy nacjonaliści, są tymi, które doświadczyły najgorszych wojen domowych kończących się kompletną ruiną i zniszczeniem? Czy Irak  Saddama Husajna nie przyniósł sobie zniszczenia przez inwazję na sąsiadujący Kuwejt? Czy Syria nie została zniszczona po ustanowieniu katarsko-tureckiej koalicji i czy jej ludność nie została wygnana ze swojej ziemi z błogosławieństwem Międzynarodowego Związku Muzułmańskich Uczonych, organizacji, która „zmobilizowała” muzułmanów i wzywała… do walki z reżimem Baszara Al-Assada, który przeciwstawia się Izraelowi?  I jak to jest, że Libia Kaddafiego doświadczyła zniszczenia tak wielkiego, że nadal tego nie przezwyciężyła i nie zbudowała nowoczesnego państwa dla wszystkich swoich obywateli? Czy Libia nie jest pełna religijnych milicji, których wspólnym mianownikiem jest wezwanie “Allah Akbar”, czarne sztandary i symbole zakrzywionych szabli? I kto wyprawił 17 tysięcy członków dżihadystycznej milicji Dżabhat Al-Nusra do Libii? Czy był to Izrael, czy tureckie BM z błogosławieństwem Kataru? I dlaczego Arabia Saudyjska wypowiedziała wojnę Jemenowi? Czy dlatego, że Jemen znormalizował swoje stosunki z Izraelem? Czy to Izrael stoi za Hutimi?...


Powstanie milionów Egipcjan przeciwko Mubarakowi, a potem powstanie dwukrotnie większej liczby Egipcjan przeciwko reżimowi Morsiego i BM, z powrotem armii do władzy i wszystkim co nastąpiło po tych strasznych wydarzeniach – czy wszystko to było z powodu normalizacji stosunków egipskiego reżimu z Izraelem? Czy to nie związany z BM Muhammad Morsi, który po wybraniu go na prezydenta Egiptu wysłał serdeczny list do ówczesnego izraelskiego prezydenta, Szimona Peresa, który zawierał uspokajający komunikat w sprawie dobrych stosunków między krajami? Morsi napisał: “Mam silne pragnienie rozwinięcia więzów życzliwości, jaka na szczęście istnieje między naszymi krajami” (List datowany 19 czerwca 2012).[6] 


I kto zamordował libańskiego premiera Rafika Al-Haririego? Czy nie było to pięciu członków Hezbollahu (który sprzeciwia się Izraelowi), za co zostali skazani? I czy zbrojni ludzie zawsze ścierający się z siłami bezpieczeństwa na ulicach Bejrutu, by kwestionować decyzje libańskiego rządu i siłą gróźb i broni zdobyć władzę w kraju to zwolennicy Izraela? Czy nie jest to Hezbollah, który sprzeciwia się Izraelowi?


A co z Sudanem? Czy to Izrael skusił tamtejszy rząd BM, który przejął kraj w 1989 roku, by zabił 300 tysięcy obywateli w Darfur i wygnał ich dwa miliony, i by dyskryminował chrześcijan na południu przez narzucenie islamskiego szariatu, powodując tym, że kraj rozpadł się na dwa państwa?  Czy to Izrael inspirował rząd Bractwa Muzułmańskiego Omara Al-Baszira, by podniósł ceny chleba i innych podstawowych produktów, i podejmował rasistowskie, niepopularne decyzje, które spowodowały, że ulica wybuchła i obaliła rząd Al-Baszira wraz z nikczemną grupą, która go otaczała? 


A jeśli chodzi o naszych obywateli, marokańskich członków BM, przypomnijmy im, że “zagrożenie integralności społecznej tkanki”, jakiego doświadczało Maroko, nie było spowodowane przez Izrael, ale przez islamskich ekstremistów, którzy mówią o „społeczeństwie jahili[7], o „zaniedbaniu obowiązku dżihadu”[8], „hakimijja [tj. suwerenności] Allaha…” [9] i o “Kalifacie”. Nikt nie niszczył umysłów Marokańczyków, nie siał ziaren wojny domowej między nimi, nie doprowadził marokańskiego systemu edukacji na skraj moralnego bankructwa i nikt nie legitymizował ignorancji i przemocy tak dobrze, jak to robili BM i salafici. Zanim więc będą mówić o “izraelskiej infiltracji” naszego społeczeństwa, powinni przeprosić za swoje grzechy i zmienić swoje zachowanie wobec obywateli jako część państwa marokańskiego, które jednoczy nas wszystkich.  


Dlaczego ci ludzie milczą w obliczu przyjaźni Turcji z Izraelem i handlu między tymi krajami? Dlaczego sprzeciwiają się normalizacji, kiedy jest prowadzona przez rządy, którym są przeciwni, niemniej zachowują milczenie, kiedy ich sojusznicy normalizują stosunki z Izraelem?


Nie przedstawiamy tych pytań, żeby usprawiedliwić pewną rzeczywistość lub wskazać na zmianę w naszym stanowisku w sprawie palestyńskiej, których nadal będziemy uważać za ludzi zasługujących na wolność. Przedstawiamy je tylko w celu powiedzenia tym geniuszom, że nie jesteśmy głupcami i że powinni przynajmniej szanować naszą inteligencję i próbować przekonać nas logicznymi twierdzeniami. Muszą wiedzieć, że skorumpowani ludzie, którzy sieją zniszczenie i ruinę wokół siebie, nie mają prawa pouczać innych. Te przestarzałe ideologie są jak wyczerpane baterie, których nie można już ponownie naładować.  

 


[1] Hespress.com, December 15, 2020.

[2]  Raialyoum.com, December 11, 2020.

[3]  Nosra.org, December 10, 2020.

[4] Although Morocco's ruling Justice and Development party is ideologically identified with the MB, it was its head, Prime Minister Saadeddine Othmani, who signed the agreement with Israel and was harshly criticized for this by opponents of normalization.

[5]  Facebook.com/Alislah.ma, December 12, 2020.

[6]  The letter, as published in the Egyptian daily Al-Ahram on October 17, 2012, is actually dated July 19, 2012.

[7] Islamists sometimes accuse modern Arab societies of being jahili ("ignorant"), i.e., similar to the pre-Islamic pagan societies that were ignorant of the true faith.

[8] Al-Farida Al-Ghaiba (The Neglected Duty) is the title of a treatise by Muhammad 'Abd Al-Salam Farag, a founder of the Egyptian Islamic Jihad organization, who was executed in 1982 for involvement in Sadat's assassination. The treatise, which had significant influence on extremist Islamic ideology, claimed that Muslims were neglecting the commandment of jihad. 

[9] Hakimiyya: the perception that Allah is the ultimate sovereign and legislator, and therefore all laws must conform to the Islamic shari'a. This is not the case in modern Islamic states, which rely on manmade laws that do not fully conform to the shari'a. The ideologues of radical Islam, such as Abul A'la Maududi and Sayyid Qutb, condemned the failure to implement Allah's hakimiyya, seeing it as part of the jahili state of modern Muslim societies. 


MEMRI: Specjalny komunikat Nr 9137, 13 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

 

 

 

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk