Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 00:21

« Poprzedni Następny »


Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu


Z materiałów MEMRI 2022-06-13

Siły ISIS na Synaju (Źródło: aljarida.com, 24 listopada 2018)
Siły ISIS na Synaju (Źródło: aljarida.com, 24 listopada 2018)

Podczas niedawnej fali ataków ISIS na Synaju [1] prasa egipska opublikowała kilka artykułów wzywających do wyeliminowania terroru przez wykorzenienie fundamentalistycznego islamu, który stanowi podstawę ideologii religijnej popieranej przez organizacje terrorystyczne. Artykuły wzywały do zasadniczej reformy egipskich programów szkolnych, które według nich uczą dzieci w wieku przedszkolnym wykluczania, nienawiści i przemocy. Autorzy wezwali do opracowania nowych programów nauczania skupiających się na nauce, humanizmie, tolerancji religijnej i krytycznym myśleniu, które pasują do współczesności, a nie do średniowiecza.


Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty dwóch z tych artykułów: jednego autorstwa liberalnego egipskiego dziennikarza Chaleda Montassera w gazecie „
Al-Ahram” i drugiego autorstwa egipskiego intelektualisty Ahmeda Sa'ada Al-Zajeda w gazecie „Al-Dustour.


Chaled Montasser: „Funkcją szkoły nie jest wprowadzanie [dzieci] do raju, ale wprowadzanie ich do pałaców wiedzy”


Liberalny dziennikarz Chaled Montasser pisał, że egipskie dzieci od najmłodszych lat poddawane są praniu mózgu przez brutalne opowieści o wojnie i podboju, które mogą zasiać ziarno ideologii podobnej do ideologii ISIS. Wezwał do przekształcenia religii w pokarm dla ducha, który buduje charakter oraz rozwija wiedzę i humanizm, nie wykluczając Innego.

Chaled Montasser (Źródło: ngmisr.com)
Chaled Montasser (Źródło: ngmisr.com)

Napisał: „Nauczanie dziecka o wykluczaniu [Innego] już w przedszkolu oznacza zasiewanie nasion ISIS głęboko w jego umyśle i duchu, ponieważ ekstremistyczna ideologia terrorystyczna zaczyna się od demonizacji [Innego], a następnie pokonania go przy pomocy broni i w końcu eksterminację. Wykluczenie religijne jest najgorszym i najokrutniejszym rodzajem wykluczenia i ma największy wpływ. [Idee] wykluczenia są propagowane w przedszkolu… i ta indoktrynacja nasila się w szkole podstawowej i gimnazjum.


Głównym celem nauczania, poza przekazywaniem wiedzy, jest tworzenie zbiorowego sumienia, ponieważ nauka dobrego obywatelstwa powinna  zaczynać się już w przedszkolu. Egipt dąży do wychowania dzieci z ludzkim sumieniem. Funkcją szkoły nie jest wprowadzanie [dzieci] do raju, ale wprowadzanie ich do pałaców wiedzy, dobrego obywatelstwa, kreatywności, wolności i swobodnej wyobraźni. Klucz do raju jest osobisty, podczas gdy klucz do dobrego obywatelstwa jest zbiorowy… Kiedy dziecko jest usuwane z klasy podczas lekcji [religii], ponieważ należy do innej religii, dzieci pytają dlaczego, a dziecko, które zostało usunięte, zadaje to samo pytanie. Następnie nauczyciel, z powodu religijnej arogancji, niestety zaczyna dyskutować o różnicach religijnych i ideologicznych, [chociaż dzieci] są za małe na tego rodzaju dyskusje.


Dość dawno temu słyszeliśmy, że istnieje plan nauczania dzieci wspólnych zasad moralnych, które stanowią podstawę wszystkich religii [zamiast lekcji o wyższości ich wiary], ale jak dotąd tak się nie stało. Niestety są nauczyciele, dla których pakowanie religii do głów dzieci jest [formą] dżihadu. Napełnianie umysłów dzieci religijnymi dogmatami i pogardą dla Innego jest jedną z bram do piekła i szkodzi ojczyźnie.


Kiedy szkoły nalegają na segregację chłopców i dziewczynek [nawet] w delikatnym i niewinnym wieku pięciu lub sześciu lat… dziewczynka pyta: Czy stanowię zagrożenie dla chłopca? A chłopiec pyta: Czy stanowię zagrożenie dla dziewczynki? To samo dotyczy wymagania noszenia zasłony przez dziewczynki w szkole podstawowej, jak to ma miejsce w niektórych szkołach… To zaszczepia w umysłach dzieci koncepcję uwodzenia, zamiast wartości miłości, tolerancji, piękna i współpracy. Chłopcy są bystrzy, muszą rozumieć tę praktykę jako mającą na celu ochronę [dziewczynek] przed nimi, a następnie dziecinne pytanie chłopca rozszerza się i pyta: Ochronę jej przed czym?... Ostatecznie pragnienie edukowania i wychowywania [prowadzi nas] do zniszczenia i rozbudza umysł chłopca ideami uwodzenia, co powoduje, że dojrzewa on zbyt szybko i jest zajęty myślami, które nie są odpowiednie do wieku. 


Wtedy pojawia się arabski program nauczania dla dzieci i kontynuuje to wykluczenie i to odstępstwo od głównego celu nauczania, jakim jest tworzenie zbiorowego sumienia… Dlaczego dzieci uczą się opowieści… pełnych krwi, mordów, wojen i podbojów, i pełnych terminów wykluczenia, takich jak ‘niewierni’, ‘wrogowie Allaha’, ‘dżizja’ i ‘ścięcie głowy’, których umysł małego dziecka lub nastolatka nie jest w stanie pojąć?    


Czy zniknęli wszyscy wielcy egipscy uczeni, artyści i symbole narodowe, że musimy zwracać się do opowieści, które są rażąco podobne do opowieści ISIS? Dlaczego nie uczyć dzieci wartości dżihadu [tj., dążeń] w sferze odkryć naukowych? Dlaczego nie skorzystać z okazji, by opowiedzieć o współpracy i solidarności między muzułmanami i chrześcijanami, którzy [odrzucili] sekciarskie różnice między nimi? Dlaczego nie opowiedzieć im o dzieciństwie [wielkiego egipskiego powieściopisarza] Naguiba Mahfouza, [znanego koptyjskiego Egipcjanina i Brytyjczyka, chirurga] Magdiego Yacouba, [Izaaka] Newtona lub [wielkiego średniowiecznego filozofa i lekarza muzułmańskiego] Ibn Siny [Awicenny]? Po co upierać się przy opowieściach wypełnionych krwią w tak [wrażliwym] wieku? Po co upierać się przy włączaniu religijnych tekstów islamu do programu nauczania języka arabskiego i otwierać drzwi argumentom religijnym, które nie należą do szkoły podstawowej? Żyjemy w kraju, który ma świecką konstytucję, zamieszkałym przez ludzi wszystkich wyznań. Dlaczego więc nalegać na posiadanie szkół religijnych tylko dla dzieci jednej wiary, które uczą religii razem z fizyką i chemią?   


Oczywiście nie wykluczam religii i nie mam zamiaru jej całkowicie odrzucić, ale pragnę jej jako pokarmu duchowego, a nie jako [podstawy dla religijnych] sprzeczek w szkole. Chcę, by religia uwznioślała bez wykluczania innych. Unikanie szacunku dla nauki i granie hymnów islamskich na porannych zgromadzeniach jest równoznaczne z prześladowaniami religijnymi i odrzuceniem muzyki publicznej harmonii, ponieważ muzyka jest zabroniona [w ekstremistycznym islamie] i jest uważana za edukacyjną i narodową zdradę …” [2]


Ahmed Sa'ad Al-Zajed: Terror zostanie wyeliminowany tylko przez wspieranie krytycznego myślenia, eliminowanie jego ideologicznych korzeni


Al-Zajed argumentował, że tylko współpraca międzyarabska pozwoli na wyeliminowanie hańbiącego islam islamskiego fundamentalizmu i wezwał do stworzenia nowej marki islamu odpowiadającej współczesności i jej wartościom. Napisał: „Błędem jest myślenie, że nasza wojna z terroryzmem opiera się [tylko] na konfrontacji z elementami terrorystycznymi, które wkroczyły na kryminalną ścieżkę okrutnego religijnego fanatyzmu. Każdy akt terroru utwierdza nas w przekonaniu, że wojna z terrorem nie skończy się łatwo, i nie skończą jej [tylko] wysiłki naszych dzielnych sił zbrojnych i policyjnych, które bronią ojczyzny.


Ahmad Sa'ad Al-Zajed (Źródło: Al-Dustour, Egypt)
Ahmad Sa'ad Al-Zajed (Źródło: Al-Dustour, Egypt)

Zanim zaczniemy zastanawiać się, jak wyeliminować korzenie terroru, musimy wzmocnić siebie, nasz naród i naszą armię, z jej dzielnymi żołnierzami, którzy zostali zabici w obronie Egiptu, jego majątku i jego ludzi, przed złem tego zbrodniczego i odrażającego religijnego fanatyzmu, który praktykuje takfir [tj. oskarża innych o herezję] i z powodu którego Egipt, region i cała ludzkość cierpi od kilkudziesięciu lat. Ci dzielni żołnierze i oficerowie polegli śmiercią męczeńską, abyśmy my i Egipt mogli żyć… Terroryści i ich zbrodnicza odmiana religijności nie przypisuje żadnego znaczenia ludzkiemu życiu, z wyjątkiem życia członków własnych klanów i plemion, którzy podzielają ich zbrodniczą i szatańską ideologię takfiri, która gardzi każdemu, kto myśli inaczej. Żywią ukrytą nienawiść do całej ludzkości, z wyjątkiem własnego przestępczego gangu…


Korzenie [terroru] można wyeliminować jedynie poprzez dokładne wysuszenie wszystkich źródeł terrorystycznej ideologii religijnej i opracowanie programów nauczania, które kładą nacisk na krytyczne i humanitarne myślenie… W rzeczywistości ważne jest pogłębienie i rozpowszechnienie krytycznego myślenia we wszystkich naszych instytucjach edukacyjnych, kulturalnych i medialnych oraz szerzenie humanitarnej kultury, która wierzy w jedność całej ludzkości, we wspólny ludzki los i potrzebę pokojowego współistnienia pod hasłem ‘religia jest dla Allaha, a ojczyzna jest dla wszystkich’. Nie ma innego wyjścia, jak tylko stworzyć nową odmianę religii, przyjaznej dla [całej] rasy ludzkiej, patriotycznej i opartej na wartościach humanitarnych, które są odpowiednie dla obecnych czasów, a nie do ciemnego Średniowiecza. Musimy zrozumieć, że przeciwstawianie się tym ideologiom takfiri nie jest wyłącznie zadaniem aparatów bezpieczeństwa… Musimy opracować szeroko zakrojony plan humanistyczny… który spełni globalną i regionalną rolę zdemontowania i ujawnienia fundamentów i zasad ideologii, która sprzedaje przestępcze religianctwo, i przedstawi religijne i humanitarne alternatywy we współpracy z krajami muzułmańskimi i niemuzułmańskimi.


Państwa arabskie nie mają innego wyjścia, jak współpracować w tym zakresie, wymieniając wiedzę na temat opracowywania [metod] walki z katastrofą stworzoną przez tak zwane fundamentalistyczne ruchy islamskie, które opowiadają się za brutalną ideologią rasistowską i zdołały przeniknąć do głębi społeczeństwa arabskiego. Doświadczenia Arabii Saudyjskiej w tym kontekście mogą być pomocne, dlatego musimy współpracować z nią i z innymi krajami i sformułować kompleksowy plan humanistyczny… Niestety, w przypadku braku takiego planu, terror i zbrodnicza ideologia religijna będzie nadal zabijać ludzi, [niszczyć] własność prywatną i publiczną, niszczyć piękny obraz Boga, który kocha ludzkość, niszczyć wizerunek religii Arabów i przekształcać ją w religię przemocy, morderstwa, nienawiści i rasizmu. Te organizacje przestępcze są największą hańbą dla religii islamskiej i jej proroka…


Na koniec, niech Allah zmiłuje się nad naszymi odważnymi [żołnierzami], którzy ponieśli śmierć męczeńską, abyśmy mogli żyć i obdarzyli nas godnym życiem…” [3]

 


[1] On these attacks see MEMRI JTTM Reports: Islamic State (ISIS) Sinai Continues Increased Attacks Against Egyptian Security Forces, Claims Two Operations In Northern Sinai Resulting In 15 Casualties, May 15, 2022; Islamic State (ISIS) Claims Killing 17 Soldiers In Attack On Egyptian Army Position East Of Suez Canal, May 9, 2022; Islamic State (ISIS) Sinai: Israel's Assistance To Egyptian Forces Hinders Operatives' Freedom Of Movement, May 2, 2022.

[2] Al-Ahram (Egypt), May 11, 2022.

[3] Al-Dustour (Egypt), May 9, 2022.

 

MRMRI, Specjalny komunikat Nr 10005, 8 czerwca 2022

Tłumacznie: Małgorzata Koraszewska

Tipsa en vn WydrukujDysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk