Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 14:34

« Poprzedni Następny »


Antysemityzm Iranu


Majid Rafizadeh 2016-05-22

Przez zaprzeczanie jakiegokolwiek udziału w takich konferencjach prezydent Rouhani (po prawej) i minister spraw zagranicznych, Zarif  udają łagodniejszy ton na scenie międzynarodowej, podczas gdy w kraju utrzymuje się nietknięte podstawy polityki Chameneiego i IRGC.<br />
Przez zaprzeczanie jakiegokolwiek udziału w takich konferencjach prezydent Rouhani (po prawej) i minister spraw zagranicznych, Zarif  udają łagodniejszy ton na scenie międzynarodowej, podczas gdy w kraju utrzymuje się nietknięte podstawy polityki Chameneiego i IRGC.


W tym tygodniu Iran gości międzynarodowy Konkurs karykatur Holocaustu, tymczasem politycy i przywódcy światowi nadal twierdzą, że Iran staje się siłą stabilizującą, ponieważ ponownie dołączył do społeczności międzynarodowej przez realizację porozumienia nuklearnego i integrację w globalny system finansowy.


Wystawa karykatur Holocaustu została otwarta 14 maja. Konkurs karykatur Holocaustu w Iranie odzwierciedla próby reżimu irańskiego rozszerzenia swoich starań o promowanie antysemityzmu poza granice własnego narodu.


Kiedy rosną dochody Iranu dzięki zniesieniu sankcji, podniesiono także nagrodę za najlepszą karykaturę Holocaustu. Obecnie pierwsza nagroda to 50 tysięcy dolarów, co jest ponad czterokrotnością nagrody zeszłorocznej, która wynosiła 12 tysięcy dolarów. Według półoficjalnej agencji informacyjnej Iranu, IRNA, oczekuje się, że wysokie nagrody ściągną uczestników z ponad 50 krajów.  


Wydaje się, że reżim irański używa globalnej legitymacji nadanej jego przywódcom przez wielu polityków zachodnich przez umowę nuklearną i umowy biznesowe, by propagować podstawowe filary rewolucji islamskiej, przeciwstawiać się USA i odrzucać prawo Izraela do istnienia, jak również do szerzenia swoich ideałów.


Ponadto warto zauważyć, że ten rodzaj globalnych konferencji, które działają na rzecz zaprzeczenia historycznego faktu Holocaustu, ma na celu zasianie wątpliwości w sprawie legalności powstania Izraela, jak również jego prawa do istnienia. Jednym z głównych celów irańskiej polityki zagranicznej i ideologii, które opierają się na nauczaniu religijnym ajatollahów Chomeiniego i Chameneiego, jest walka przeciwko Izraelowi.


Przez ponad 35 lat reżim irański próbuje delegitymizować Izrael zarówno miękką, jak i twardą siłą. Iran propaguje antysemicką i antyizraelską narrację w szkołach, mediach społecznościowych, telewizji, w nieustającej retoryce politycznej. Jego narracja przyciąga publiczność na Bliskim Wschodzie oraz na Zachodzie.


Rząd irański twierdzi, że nie ma nic wspólnego z sponsorowaniem takiej konferencji i że nie popiera takiej imprezy. Irański minister spraw zagranicznych, Mohammed Dżawad Zarif, wyjaśnił w zeszłym tygodniu w „New Yorker” w reakcji na tę wiadomość: "To nie jest Iran. To jest NGO, które nie jest kontrolowane przez rząd irański. Ani popierane przez rząd irański".


Zarif dodał, że Iran "nie popiera ani nie organizuje żadnych festiwali karykatur takiego typu, o jakim pan mówi”.


Pan Zarif jest nieszczery. Konkurs jest sponsorowany przez dwie organizacje, które są bezpośrednio lub pośrednio połączone z reżimem irańskim: “Owj” Instytut Mediów i Kultury oraz Ośrodek Kulturalny Sarszeszmeh, który jest wspierany przez Organizację Rozwoju Islamskiego (IDO). Parlament irański finansuje budżet IDO.


W Iranie organizacje rządowe i pozarządowe, grupy lub instytucje nie mogą organizować imprez – ani kulturalnych, ani ekonomicznych, ani politycznych – bez wyraźnej lub pośredniej aprobaty urzędników irańskich. Zgoda przychodzi normalnie od Ministerstwa Kultury, Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), Basidź, agencji wywiadowczych, Etela’at, władz miejskich Teheranu lub Ministerstwa Przewodnictwa Islamskiego.


Jeśli rząd nie jest zaangażowany w ten rodzaj wydarzeń i działalności NGO, dlaczego nie ma żadnych wydarzeń z krytyką Najwyższego Przywódcy lub zasad ideologicznych Iranu? Dlaczego są tylko imprezy, które promują ajatollaha Chameneiego i rewolucyjne zasady IRGC?


Krótko mówiąc, nie można zorganizować takiej dużej i globalnej konferencji bez sponsorowania i zgody rządu.


U.S. Holocaust Memorial Museum wydało oświadczenie, w którym słusznie wskazało, że w Iranie "Poprzednie konkursy [karykatur Holocaustu] w 2006-2015 r. miały aprobatę i poparcie przedstawicieli rządu i agencji rządowych”. W oświadczeniu dodano, że “są doniesienia w prasie irańskiej, że Ministerstwo Kultury zapewnia swoje poparcie dla tego konkursu”.  


Przez zaprzeczanie jakiegokolwiek udziału w takich konferencjach Rouhani, Zarif i ich zespół rozgrywają przesunięcie taktyczne, które Najwyższy Przywódca, Ali Chamenei i dowódcy IRGC zaplanowali dawno temu. Tym przesunięciem taktycznym jest udawanie łagodniejszego tonu na scenie międzynarodowej przez prezydenta i ministra spraw zagranicznych, podczas gdy w kraju utrzymuje się nietknięte podstawy polityki Chameneiego i IRGC.


Dla zdobycia bogactwa przez transakcje biznesowe i zniesienie sankcji Rouhani i Zarif pokazują na scenie międzynarodowej fałszywą, bardziej cywilizowaną fasadę i iluzje, podczas gdy Chamenei i IRGC kontynuują nagonkę na USA i Izrael i umacnianie islamskich i rewolucyjnych norm Iranu. Antysyjonizm i antysemityzm są dwiema podstawowymi wartościami według zasad rewolucji islamskiej Iranu. Chamenei i przywódcy IRGC czerpią legitymację z tych wartości rewolucyjnych i ideologicznych.


Ten rodzaj imprez i konferencji o Holocauście nie jest związany z „rozumieniem” Holocaustu, jak oszukańczo twierdzą przywódcy irańscy. Przesłanką konferencji jest teza, że Holocaustu nigdy nie było.


Propaganda Iranu zamienia ten antysemityzm w motywację do przemocy i w dalsze akty terrorystyczne.


Mocarstwa zachodnie są świadome faktu, że poprawa stosunków i zbliżenie między Teheranem a Zachodem, a szczególnie z Waszyngtonem, przyczyniają się do legitymizacji reżimu irańskiego. Niemniej jest obowiązkiem społeczności międzynarodowej ostre potępienie tych napędzanych nienawiścią posunięć reżimu irańskiego.

 

Iran’s Anti-Semitism

Gatestone Institute, 16 maja 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 815 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Turcja: Turcy czczą sympatyka nazizmu   Bulut   2021-01-16
Szczepienia i odwieczna plaga   Collins   2021-01-12
„Guardian” znowu rozpowszechnia kłamstwo o „izraelskim apartheidzie”   Levick   2021-01-11
Pora, by świat położył kres globalnej sieci przestępczości i korupcji Hezbollahu i Iranu   Alamuddin   2021-01-09
Administracja Bidena i “Wojna o prawo powrotu”   Rosenthal   2020-12-29
Dżihad w Boże Narodzenie: "Zimno zabijaj ich z nienawiścią i wściekłością"   Kemp   2020-12-25
Turcja zapowiada powrót Turków     2020-12-24
AP: Cały Izrael jest “naszą ziemią, Palestyną”; wszyscy Izraelczycy są osadnikami;  koniec Izraela jest pewny   Zilberdik   2020-12-24
Palestyńskie podżeganie przeciwko izraelskim dziennikarzom   Tawil   2020-12-17
Czy Teheran buduje “kuchnię diabła”?   Taheri   2020-12-12
Magazyn “Time” opublikował stronniczy, popierający BDS artykuł, który udaje, że jest obiektywny     2020-12-11
Zagrzebane w relacjach “Guardiana” o śmierci szefa programu nuklearnego Iranu: wezwania Teheranu do zniszczenia Izraela   Levick   2020-12-05
Premier AP, Shtajjeh, broni polityki “płaca za mordowanie”   Fitzgerald   2020-11-29
Mordercza wojna o zdrowie moralne   Koraszewski   2020-11-27
Ciekawy opis antysemityzmu z 1944 roku dokładnie opisuje antysyjonizm     2020-11-27
Dlaczego Bractwo Muzułmańskie wylazło z nory   Toameh   2020-11-22
Dekapitacja wolności w Europie   Collier   2020-10-24
Nerdeen Kiswani walczy o Palestynę od rzeki do morza   Fitzgerald   2020-10-07
Sprawa Al-Dury po 20 latach   Landes   2020-10-06
Rzeczy, o których chce nas poinformować najbardziej na świecie poszukiwana terrorystka   Roth   2020-10-05
Groźba państw sierocych dla porządku świata    Taheri   2020-09-24
Życie czarnych chrześcijan widocznie nie liczy się   Meotti   2020-09-21
„Czarny Wrzesień” pół wieku temu i teraz   Fernandez   2020-09-17
Turecki prezydent zapowiada wojnę     2020-09-14
Gdzie postawić granicę antysemitom?   Tobin   2020-09-12
Cypr: 46 lat tureckiej okupacji   Bulut   2020-09-11
Palestyńczycy: Żydzi i chrześcijanie są naszymi wrogami   Toameh   2020-08-24
Popłoch wśród uzależnionych od wojny z syjonizmem   Tobin   2020-08-15
Jordania skarży się na Izraelczyków, którzy “szturmują meczet” Al-Aksa   Fitzgerald   2020-08-14
Musimy nadal osuszać bagna antysemickich kłamstw   Chesler   2020-08-10
Czego nauczyłeś się dzisiaj w szkole, drogie małe dziecko ze szkoły UNRWA w Gazie?   Bedein   2020-07-28
Plan Hamas-Huti wojny nie tylko z Izraelem, ale także z innymi Arabami   Toameh   2020-07-27
Instytucjonalny rasizm Narodów Zjednoczonych   Bergman   2020-07-26
AP na bieżąco przekłamuje historię   i Nan Jacques Zilberdik   2020-07-24
Rasizm uznaje się za nieodłączną cechę zachodnich społeczeństw. Dlaczego nie antysemityzm?   Gerstenfeld   2020-07-23
Palestyńczycy: Abbas podpisuje własny wyrok śmierci   Toameh   2020-07-22
Jak zachowywaliby się Palestyńczycy przy rozwiązaniu w postaci jednego państwa?     2020-07-16
Po zamianie Hagia Sophia w meczet Turcja przysięga, że “wyzwoli Al-Aksę”   Frantzman   2020-07-12
Trwający problem antysemityzmu w Niemczech   Bergman   2020-07-10
Trzeba stanowczo wystąpić przeciwko promocji mordowania   Gerstenfeld   2020-07-07
UE nadal próbuje finansować palestyńskie NGO związane z terrorem   Toameh   2020-07-06
Żydzi: Azjaci, Słowianie, a teraz straszni biali suprematyści   Amos   2020-07-03
Żeby karać głównych sprawców terroru AP, Izrael musi nauczyć się rozumieć język “palestyński”   Marcus   2020-06-30
Grają surmy bojowe i werble wciąż warczą   Koraszewski   2020-06-27
New York Review of Books” papuguje kłamstwa o ”Śmiertelnej wymianie”     2020-06-18
Problem z „pokojem”   Toameh   2020-06-15
Iran: Mimo pandemii Ayatollah wzywa do dżihadu przeciw żydowskiemu państwu   Rafizadeh   2020-06-11
Palestyńczycy: Burzenie domów, o których nikt nie mówi   Toameh   2020-06-08
Palestyńskie ”prawo powrotu” jest bronią polityczną   Julius   2020-06-04
Mułłowie Iranu propagują antyizraelską agendę mimo koronawirusa   Rafizadeh   2020-05-28
Hipokryzja UE, używającej ”prawa międzynarodowego”, które stosuje wyłącznie wobec Izraela     2020-05-26
Cenny dar Abbasa dla Iranu: Hamas   Toameh   2020-05-24
Żydzi nigdy nie żyli jak równi w arabskich i muzułmańskich krajach   Shulewitz   2020-05-23
Gorycz z powodu nieudanego ludobójstwa   Greenfield   2020-05-22
Turcja: ”Resztki po mieczu” Erdogana   Bulut   2020-05-21
Palestyńscy uchodźcy i UNRWA – pora powiedzieć prawdę   Collier   2020-05-20
Nakba trwa od 72 lat. Ale jest czymś innym niż mówią Palestyńczycy     2020-05-17
Turecka ”sprawiedliwość”: uwolnić gangsterów, trzymać dysydentów w zamknięciu   Bekdil   2020-05-16
Program oszustw i kłamstw OWP   Tawil   2020-05-15
If Not Now i Gisha twierdzą, że Gaza jest okupowana, Definicja @ICRC nie zgadza się – ale ICRC zmienia regułę wyłącznie dla Gazy   Amos   2020-05-10
Palestyńskie kłamstwa nigdy nie umierają; Wikipedia i Google trzymają je przy życiu   Chesler   2020-05-04
Antysemityzm jest najstarszym ”fake news” świata   Yemini   2020-04-28
Palestyński wirus: wzory osobowe Abbasa   Tawil   2020-04-25
”Financial Times” rozpowszechnia kłamstwo o „segregacji” w Izraelu   Levick   2020-04-24
Dlaczego Turcja przytula Hamas?   Toameh   2020-04-23
Gobbels polubiłby wiele w mediach społecznościowych   Stalinsky   2020-04-19
Pandemiczne zawieszenie broni antysemityzmu? Nie ma mowy   Tobin   2020-04-16
Założyciel BDS: Izrael powinien nas uratować, a potem umrzeć   Tobin   2020-04-09
Dziesiątki milionów Europejczyków ma demoniczne poglądy na Izrael   Gerstenfeld   2020-04-05
Koronawirus: dlaczego palestyńscy przywódcy nie pomagają Gazie w zwalczaniu zarazy   Tawil   2020-04-03
Mimo koronawirusa dżihad przeciwko Izraelowi trwa   Toameh   2020-04-02
Muzułmańscy ekstremiści wykorzystują koronawirusa do promocji terroryzmu i nienawiści   Tawil   2020-03-31
Hamas: już strzelać czy zachować spokój?     2020-03-28
Oszustwo AP: umiarkowanie po angielsku i ekstremizm po arabsku   i Itamar Marcus   2020-03-24
Dlaczego Palestyńczycy umierają w więzieniach Hamasu?   Tawil   2020-03-16
Oszczerstwo o rytuale krwi arcybiskupa Hanny   Fitzgerald   2020-03-15
Jasbir Puar i moralna klęska świata akademickiego   Rosenthal   2020-03-12
Zabawa w  antysemityzm podczas karnawału w Aalst   Collins   2020-03-11
Europie nie wolno paść ofiarą szantażu Erdoğana   Bekdil   2020-03-07
Jak zachodnie media stały się użytecznymi idiotami Gazy?   Yemini   2020-03-06
Czystka etniczna  Żydów i hipokryzja lewicy   Collier   2020-03-05
W rzeczywistości Palestyńczycy nigdy nie dążyli do pokoju   Yemini   2020-03-02
Czy chrześcijanie znikną z Bliskiego Wschodu?   Dabbas   2020-02-28
Zamiana praw człowieka w kiepski dowcip   Gordon   2020-02-25
Czy upiory totalitaryzmu mogą się odrodzić?   Koraszewski   2020-02-23
Balony z Gazy – problem wybuchającego terroru   Lipman   2020-02-22
Finansowane przez UE, kierowane przez Palestyńczyków. Kampanie BDS w szatach UE   Collier   2020-02-21
Przebierańcy   Lewin   2020-02-20
Nasz europejski wróg   Rosenthal   2020-02-17
Prosto o arabsko-izraelskim konflikcie   Pickles   2020-02-15
Błędny profil palestyńskich terrorystów   Flatow   2020-02-13
Podżeganie irańskiego reżimu do zniszczenia Izraela   Shindman   2020-02-12
Palestyńczycy: Po podżeganiu do przemocy Abbas przybywa do Nowego Jorku, by walczyć z planem pokojowym   Tawil   2020-02-11
Przecież nikt nie traktuje tego poważnie   Koraszewski   2020-02-10
Francja: Wypal trawkę, zabij Żyda, uniknij procesu, idź wolny   Milliere   2020-02-09
W Międzynarodowym Dniu Pamięci Holocaustu fake news i przywódcy podburzający do nienawiści nie są niczym nowym   Amos   2020-02-02
Czy obsesyjna nienawiść irańskiego reżimu do Żydów będzie jego zgubą?   Rosenthal   2020-01-27
Historia stara jak świat   Frantzman   2020-01-27
Autonomia Palestyńska walczy z Żydami, by „bronić” całej ludzkości   Marcus   2020-01-23
Czego światowi przywódcy nie dowiedzą się w Jad Waszem   Julius   2020-01-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk