Prawda

Czwartek, 2 maja 2024 - 08:16

« Poprzedni Następny »


Perełki infantylizmu
Z Lucjan Ferus 2015-07-26


Twój komentarz do artykułu

Tytuł


Tekst


Signature



Information entered below will be sent only to the newspaper editors

When submitting a comment you agree to provide your real name to the newspaper editors. The information will not be visible on the webpage, and will be treated confidentially.

Nazwisko


Telefon


E-mail



För att skydda tidningen mot skräpinlägg, m?ste du sätta ett kryss i rutan nedan.





Zawiera 6 komentarz(y) « Pokaż cały artykuł
6. ludzie chcą być oszukiwani ?
Z mieczysławski 2015-07-27 19:48

"Religie do tego między innymi zostały stworzone: dają człowiekowi potrzebną mu nadzieję lecz każą sobie płacić za to lichwiarską cenę. Skoro jednak ludzie chcą być oszukiwani, są one usprawiedliwione, czyż nie tak? Pozdrawiam."

Umysł małego dziecka jest podatny na oszustwa.
Ideałem religii jest pozostawienie dorastającego dziecka w infantylnym związku ze swoimi kapłanami do końca życia.
Czy ludzie chcą być oszukiwani?
Dorośli emocjonalnie porzucają świat bajek i patrzą na realny świat. Pytanie ateisty: dlaczego przestałeś wierzyć w bajkę o św Mikołaju, a nadal wierzysz w istnienie tajemniczej istoty w zaświatach zwanej bogiem? Odpowiedź jest prosta: jeśli powiem nie wierzę w św Mikołaja, to nie dzieje się nic złego. Jeżeli dorosły mówi, że wierzy w mityczne postacie z bajek, to oceniamy to jako niedojrzałość, chorobę umysłową, jeżeli powiem nie wierzę w boga to może być to obrazą uczuć, aktem apostazji, w krajach islamskich jest kara śmierci.
Ludzie nie chcą być oszukiwani, ale groźby powodują, że pozostają w infantylnym związku z religią.
5. Markowi C (Negev)
Z Lucjan Ferus 2015-07-27 12:00


Zaiste jak na ateistę (bo o ile pamiętam tak Pan w którymś z komentarzy określił siebie) ma Pan dość dziwną perspektywę patrzenia na religię: z argumentów, które Pan przedstawia można odnieść wrażenie, iż traktuje Pan Boga jako byt realny i w związku z tym stara się logicznie uzasadnić (i obronić) jego zachowania w stosunku do ludzi. Czyli dokładnie tak, jak to robią osoby wierzące. Jaka jest główna wada takiej argumentacji? Otóż przy założeniu, że Bóg jest wszechmocny i wszechwiedzący żadna religia nie ma sensu, a co więcej samo stworzenie Wszechświata, Ziemi jak i ludzkości również. Bo skoro Stwórca wie zawsze i wszystko o swym dziele (jest wszechobecny w każdym jego miejscu i czasie jednocześnie), to jaki sens ma jałowy akt twórczy, który jest wtórny do jego świadomości? Jaki sens ma dawanie ludziom przez Boga przykazań i norm moralnych do przestrzegania, a potem nagradzania „dobrych” i karania „złych” – skoro Bóg nieskończenie wcześniej już zadecydował kto, kim będzie i jaki czeka go los? A „wolna wola” człowieka jest (bo musi być, co zresztą potwierdza humanizm ewolucyjny) fikcją w relacji do wolnej woli Stwórcy. W tym kontekście doszukiwanie się ukrytego sensu w działaniach bożych w stosunku do swych stworzeń jest – co tu dużo mówić – żałośnie infantylne, bo jaka inna może być z tego konkluzja, jeśli nie taka, iż powinno się ufać i wierzyć, nawet jeśli się tego nie potrafi zrozumieć? Czyż nie w ten sposób tłumaczą to swym owieczkom pasterze wszelkiej maści? A co do cudów, to się Pan myli: nikomu bardziej nie są one potrzebne, jak osobom wierzącym, o czym najlepiej świadczy ich infantylność. I nie ważne jakie oni tym samym wystawiają świadectwo swemu Bogu, ważne, że choć w taki prymitywny sposób, ale mogą wzmocnić swoją wiarę. Natomiast na pytanie: „Gdzie był Bóg podczas Zagłady” odpowiedziałem w tekście z 2012 r. publikowanym w Racjonaliście pt. „Retoryczne pytanie”, gdzie Pan również zamieścił dwa swoje wpisy (konkluzja, iż potrzebny był Holocaust, by powstało państwo Izrael, jest doprawdy powalająca,.. dla Boga oczywiście!), nie będę zatem się powtarzał. Pozdrawiam.
4. Czytelnikowi ZM
Z Lucjan Ferus 2015-07-27 10:27


To są dwa pytania, nie jedno i na oba nie sposób odpowiedzieć „na poważnie”: na pierwsze dlatego, iż musiałbym znać Pański charakter, jak i społeczność w której przyszło Panu żyć, a w przypadku drugiego musiałbym być jasnowidzem. Mogę tylko zacytować parę prostych recept wymyślonych przez różnych ludzi na podobne okoliczności życiowe. Np. „Pięć zasad szczęścia” wg Silvy: 1.Jeśli coś lubisz, ciesz się tym. 2.Jeśli czegoś nie lubisz, unikaj tego. 3.Jeśli czegoś nie lubisz i nie możesz tego uniknąć, zmień to. 4.Jeśli czegoś nie lubisz, nie możesz tego uniknąć i nie możesz lub nie chcesz tego zmienić, zaakceptuj to. 5.Akceptujesz daną rzecz przez zmianę swego punktu widzenia na nią”. Proste, prawda? Albo mądra rada, której udzielił „kosmita” z K-Paxa jednemu z pacjentów szpitala psychiatrycznego, tłumacząc mu dlaczego nie może go zabrać z sobą: „Musisz tu zostać i być przygotowany na wszystko”. Czyż to nie nadaje się na życiowe credo? Nie mamy innego wyjścia, jak zostać tu do końca i być przygotowanym na wszystko. Obojętnie czy nam się to podoba, czy nie. Zatem lepiej zaakceptować tę sytuację i poszukać jej dobrych stron, zamiast z nią walczyć. „Znajdź grę, w którą warto grać”, jak ponoć doradziła komuś Sybilla na pytanie jak znaleźć sens życia. A co do drugiego pytania: obawiam się, że długo, ponieważ idee religijne aż nazbyt doskonale nadają się do rządzenia ludźmi i w związku z tym zawsze znajdą się chętni (i cwani), aby z nich skorzystać w swych dążeniach do władzy nad nieuświadomionymi osobnikami i jak najdłuższego jej utrzymania. Religie do tego między innymi zostały stworzone: dają człowiekowi potrzebną mu nadzieję lecz każą sobie płacić za to lichwiarską cenę. Skoro jednak ludzie chcą być oszukiwani, są one usprawiedliwione, czyż nie tak? Pozdrawiam.
3. i stworzył człowieka na podobieństwo swoje
Z mieczysławski 2015-07-26 19:49

Jaka jest osobowość boga?
W biblii w opisie stworzenia jest napisane: i stworzył człowieka na podobieństwo swoje.
Moje zwątpienie wynikało z odwrotnego podobieństwa - bóg jest podobny do człowieka w takich sprawach jak uczucie gniewu (może i nienawiści), skłonność do karania i niszczenia, zmiany nastroju. Jest to opis infantylizmu - eksperyment myślowy - małe dziecko dostaje absolutną władzę. Każdy z nas obserwował zachowanie małego dziecka, które się złości, kiedy zabawki są "nieposłuszne", zabawki były dla starszych dzieci, np. samochodziki z napędem elektrycznym.
I tu pojawia się teologiczny problem wolnej woli - bóg dał człowiekowi wolną wolę i okrutnie się mści, kiedy człowiek kieruje się własnym odczuciem sprawiedliwości.
2. Autorowi , luźnych uwag kilka.
Z Marek C (Negev) 2015-07-26 13:24

Zadaje Pan kilka pytań, które obnażają paradoksy wiary, lecz to jedno, nasuwające się od razu, jednak nie pada. Dlaczego Jezus miałby prosić czy też żądać, domagać się intronizacji jego serca skoro wiedział, że tak się nie stanie? Oczywiście, że to zależało od wolnej ponoć (przykłady "wolnej" woli faraona są wręcz doskonałe) woli Polaków, ale przecież On ją znał. Wiedział, że Jego wola nie zostanie wypełniona. On wie wszystko. Skoro wie wszystko, to zna także jedyną drogę do osiągnięcia pożądanego celu, tj. intronizacji swojego serca. Skąd Pan ma ją znać? Może jedyną drogą do tego było właśnie objawienie się tej pani przed wojną. Może tylko w ten sposób, można było sprawić by 70 lat później w Sejmie wolnej (od czego wolnej to wolnej, a czym zniewolonej to wiadomo) Polski dyskutowano nad jego wolą całkiem poważnie. To, że Panu wydaje się to nielogiczne to jeszcze nie znaczy, że takie jest.
Podobny problem miałem z pytaniem gdzie był Bóg podczas Zagłady. Wielu Żydów się nad tym zastanawia. Mój dziadek opowiadał mi zabawną historyjkę. Zaraz po wojnie, gdzieś w podróży spał w hotelu. Wcześnie rano, zaczepił go na schodach inny Żyd i spytał czy nie zechciałby pomodlić się z nimi bowiem brakuje im mężczyzny do minjanu.
- ja się już modliłem, odparł.
- jak to? przecież dopiero piąta rano!
- ja się już modliłem w 39...
Oczywiście to anegdota. Mój dziad urodził się jeszcze w XIX wieku, ale w rodzinie ateistów. Pozostał nim do swojej śmierci w 1977. Nie mógł się modlić w 39.
Chciałem jednak nawiązać tym do owego, nurtującego już trzecie pokolenie pytania: gdzie był Bóg w 39 i przez następnych sześć lat?
Znajomy rabin odpowiedział mi, jak zawsze wymijająco, acz genialnie. Bóg był i jest na swoim miejscu, tylko my nie rozumiemy jego działań. Popatrz, mówił, tylko z perspektywy kilku tysięcy lat rozumiemy dlaczego pozwolił na ciemiężenie i niedolę swojego narodu w Egipcie. Tylko tą drogą mógł sprawić, że Hebrajczycy się zjednoczą i staną się narodem żydowskim. A potem? Czy na przejście przez pustynię od Egiptu do Ziemi Knaan potrzeba aż czterdziestu lat? Dzisiaj rozumiemy dlaczego trwało to tak długo, ale czy wtedy ktokolwiek mógł to ujrzeć? Nie! Trzeba było wierzyć i zaufać Panu.
Od Zagłady minęło zbyt mało czasu abyśmy mogli dojrzeć jej cel. Musimy wierzyć i ufać, że był jakiś, i to dla naszego dobra. Bowiem my jesteśmy wybrańcami Boga. Chrześcijanie też są jego wybrańcami, są nowym Izraelem. Muszą ufać i wierzyć, nawet jeśli nie rozumieją.
Widzi Pan jakie to proste? Z logiką w religii, jest jak z cudem: wierzącemu nie jest potrzebny, a niewierzącego nie przekona.
1. prawie z wadowic
Z M 2015-07-26 09:54

Witam Panie Lucjanie. Czytam Pana artykuły od listopada i stało sie to czytanie moim nałogiem. Wzmianka o Wadowicach w artykule pokusiła mnie o ten krótki wpis. Mam jedno pytanie do Pana: Jak żyć w tej świętej społeczności i jak długo jeszcze tej "szopki"?
Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 906 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Alternatywny Genesis: Boski reality show.Czyli kwestia duchowości/duszy widziana z „nieco” innej perspektywy.   Ferus   2024-04-28
Jak głęboka jest nienawiść muzułmanów do niewiernych?   Koraszewski   2024-04-25
Geneza i paradoksy teizmu (IV)   Ferus   2024-04-21
„Cywilizacja i islam to dwie różne rzeczy”Ex-muzułmanie, teraz wiele zależy od nas.   Pandavar   2024-04-10
Geneza i paradoksy teizmu (III)   Ferus   2024-04-07
Geneza i paradoksy teizmu (II)   Ferus   2024-03-31
Serce nie sadysta, kiedyś przestanie bić   Koraszewski   2024-03-27
Geneza i paradoksy teizmu   Ferus   2024-03-24
Logika świadectwem prawdy       Ferus   2024-03-17
Niektóre obawy dotyczące islamu są całkowicie racjonalne   Dawkins   2024-03-12
Cena świętego spokoju.Czyli religijny raj dla oportunistów albo też azyl ignorancji (wg Spinozy).   Ferus   2024-03-10
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (III)   Ferus   2024-03-03
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (II)   Ferus   2024-02-25
Bogom/Bogu nic nie jesteśmy winniCzyli „prawda” religii versus prawda rozumu   Ferus   2024-02-18
Droga Saladyna kończy się w Rafah   Pandavar   2024-02-17
Zatrute ziarnoCzyli wkład chrześcijaństwa w cywilizację europejską.   Ferus   2024-02-11
Epigoni: inna wersja upadku człowieka w raju   Ferus   2024-02-04
Mój racjonalny ateizm.Czyli w czym upatruję siłę areligijnych poglądów.   Ferus   2024-01-28
Moja racjonalna wiara (III)   Ferus   2024-01-14
Nowe książki Lucjana Ferusa   Koraszewski   2024-01-12
Moja racjonalna wiara (II)   Ferus   2024-01-07
Ayyan Hirsi Ali porzuciła ateizm dla chrześcijaństwa   Koraszewski   2024-01-01
Moja racjonalna wiara. Czyli idea bogów/Boga dla bardziej wymagających.   Ferus   2023-12-31
Alternatywna forma ateizmu   Ferus   2023-12-24
Niewiarygodna idea bogów/Boga (IV)   Ferus   2023-12-17
Niewiarygodna idea bogów/Boga III.   Ferus   2023-12-10
Niewiarygodna idea bogów/Boga II.   Ferus   2023-12-03
Niewiarygodna idea bogów/Boga   Ferus   2023-11-26
Nieudane autodafe. Czyli: kiedy ateizm był zbrodnią.    Ferus   2023-11-19
  Egzorcyści kontra Zły (II). Czyli pozorna walka „dobra ze złem”.   Ferus   2023-11-12
Egzorcyści kontra Zły. Czyli pozorna walka „dobra” ze „złem”.   Ferus   2023-11-05
Tanatos, czyli refleksja eschatologiczna   Ferus   2023-10-29
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (III)   Ferus   2023-10-22
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (II)   Ferus   2023-10-08
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy   Ferus   2023-10-01
Błądzenie - ludzka rzecz II   Ferus   2023-09-24
Błądzenie - ludzka rzecz   Ferus   2023-09-17
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga II   Ferus   2023-09-10
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga. Czyli mocno niedoskonałe wyobrażenia absolutnej doskonałości   Ferus   2023-09-03
Sztuczna inteligencja i sen   Ferus   2023-08-27
Ogromna transformacja Indii i Bliskiego Wschodu   Bulut   2023-08-22
Najlepszy ze światów - Ziemia? III.   Ferus   2023-08-20
Najlepszy ze światów - Ziemia? (II)   Ferus   2023-08-13
Bogowie, przesądy i fizjologia   Koraszewski   2023-08-13
Pakistan: “Oko za oko” – reperkusje palenia Koranu w Szwecji dla chrześcijan   Saeed   2023-08-12
Nowy ateizm i żądanie dogmatów   Johnson   2023-08-07
Najlepszy ze światów – Ziemia? Czyli najlepsza z możliwych marności nad marnościami.   Ferus   2023-08-06
Palenie pism świętych i innych śmieci   Koraszewski   2023-08-05
Wieżo z gierkowskiej cegły…   Kruk   2023-07-31
Kiedy prowadzą nas ślepi przewodnicy (II)   Ferus   2023-07-30
Ślepi przewodnicy   Ferus   2023-07-23
Czy sztuczna inteligencja rozumie o czym mówi?   Ferus   2023-07-16
Credo sceptyka. Część XII.   Ferus   2023-07-09
Credo sceptyka. Część  XI.   Ferus   2023-07-02
Objawienie Maurycego Kazimierza Hieronima Ćwiercikowskiego   Kruk   2023-06-26
Credo sceptyka. Część X.   Ferus   2023-06-25
Credo sceptyka. Część IX.   Ferus   2023-06-18
Boży ludzie w Afryce i w Polsce   Koraszewski   2023-06-15
Credo sceptyka. Część VIII   Ferus   2023-06-11
Marzenie o religii z ludzką twarzą   Koraszewski   2023-06-10
Credo sceptyka. Część VII.   Ferus   2023-06-04
Credo sceptyka. Część VI   Ferus   2023-05-28
Credo sceptyka. Część V.   Ferus   2023-05-21
Credo sceptyka, Część  IV.   Ferus   2023-05-14
Credo sceptyka. Część III   Ferus   2023-05-07
Credo sceptyka. Część II.   Ferus   2023-04-30
Credo sceptyka. Część I.   Ferus   2023-04-23
Odłożone w czasie zbawienie (IV)   Ferus   2023-04-16
Dorastać we wszechświecie   Koraszewski   2023-04-15
Odłożone w czasie zbawienie (III)   Ferus   2023-04-09
Odłożone w czasie zbawienie (II)   Ferus   2023-04-02
“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19
Galopujący wzrost dyskrepancji między słowem i jego desygnatem   Koraszewski   2023-03-13
Credo ateisty (XII)   Ferus   2023-03-12
Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo   Bekdil   2023-03-10
Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego   Kruk   2023-03-08
Zbliżają się dni religijnej zemsty   Carmon   2023-03-06
Credo ateisty (XI)   Ferus   2023-03-05
Czy antysemityzm, szalejący w niektórych częściach świata muzułmańskiego, naprawdę opiera się na błędnej interpretacji islamu?   Spencer   2023-02-27
Credo ateisty (X)   Ferus   2023-02-26
Credo ateisty (IX)   Ferus   2023-02-19
Credo ateisty (VIII)   Ferus   2023-02-12
Credo ateisty (VII)   Ferus   2023-02-05
“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo   Saeed   2023-02-03
Watykan przeciw Izraelowi   Koraszewski   2023-02-02
Credo ateisty (VI)   Ferus   2023-01-29
Skąd Jezus wziął swoje DNA? Spór między katolikami a ewangelikami   Coyne   2023-01-25
Credo ateisty (V)   Ferus   2023-01-22
Credo ateisty (IV)   Ferus   2023-01-15
Credo ateisty (III)   Ferus   2023-01-08
Credo ateisty (II)   Ferus   2023-01-01
Credo ateisty    Ferus   2022-12-25
Przekleństwo nieskończonych możliwości (II)   Ferus   2022-12-18
Przekleństwo nieskończonych możliwości   Ferus   2022-12-11
Nasza lepsza połowa (III)   Ferus   2022-12-04
Nasza lepsza połowa (II)   Ferus   2022-11-27
Nasza lepsza połowa   Ferus   2022-11-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk