Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 20:55

« Poprzedni Następny »


Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego


Marcin Kruk 2023-03-08

Rzeźba Jezusa Toma White’a z jego broszury reklamowej.
Rzeźba Jezusa Toma White’a z jego broszury reklamowej.

Wszyscy żyją teraz grzechami Jana Pawła II, a Piotrek też nagrzeszył i miał nadzieję, że ludzie będą  mówić. Piotrek miał od dziecka artystyczną duszę, ale ojciec popchnął go do technikum samochodowego, więc kolegów ma z innej branży, ale nigdy nie rozstał się z marzeniem o pracy twórczej. Pracuje na stacji kontroli pojazdów, eksperymentując w wolnych chwilach z rzeźbą w styropianie. Hobby właściwie niewinne, ale kosztowne, bo już władował sporo pieniędzy w sprzęt, ale ma nadzieję, że powoli opanuje rzemiosło i zacznie na tym zarabiać.

Ojcu tłumaczył, że przecież sam go uczył, że najpierw trzeba dobrze opanować technikę, potem zacząć robić rzeczy, które mnie samemu się podobają, a dopiero potem można myśleć komu to sprzedać. Ludzie trochę się z niego śmiali, bo rzeźba w styropianie nie brzmiała specjalnie atrakcyjnie, Piotrek też się śmiał i mówił, że jak mu rzeźby w styropianie będą dobrze wychodzić, to przerzuci się na marmur.


Ten pomysł z Jezusem niefrasobliwym nie był właściwie jego. Kolega ze szkoły jest teraz kurierem i dużo jeździ samochodem po wiejskich drogach. Widać nudno mu było, bo zaczął liczyć i wyszło mu, że mamy w naszym województwie dwanaście przydrożnych gipsowych figurek Matki Boskiej na sto kilometrów, a Jezusów góra dwóch. Wyraźny deficyt, z czego wynika, że albo naród bardziej wierzy w Matkę Boską niż w Jezusa, albo Jezus w gipsie źle wychodzi i ludzie odstąpili od przydrożnych Jezusów ze względów estetycznych. Piotrek przychylił się do tego argumentu, bo jak był w górach, to widział figurki Jezusa frasobliwego, nawet całkiem ładne, ale wszystkie były w drewnie, a w gipsie nie było żadnej. Kolega  powiedział, że u nas frasobliwy byłby plagiatem, Piotrek zgodził się, że u nas Jezus powinien być raczej niefrasobliwy, dodając, że chyba by umiałby takiego niefrasobliwego Jezusa strzelić.


Nie ma co dużo mówić, napadło go. Co mu kto przez ramię zajrzał, to on sztukę sakralną w telefonie oglądał, albo w hasło „niefrasobliwość” się wpatrywał, grafiki przerzucał. Nawet klienci pytali czemu taki zafrasowany, a on machał ręką lekceważąco, mówiąc tylko, że się nad jednym pomysłem zastanawia. Potem przestał w telefon zaglądać, widać było, że końca dnia nie może się doczekać, jak tylko robota się kończyła łapał kurtkę i jak wariat pędził do domu. Szef zaczął się nawet trochę martwic, bo dobry pracownik, ale mało ambitny, jakby myślami był gdzieindziej, ale wszystko robił jak trzeba, więc nie było się czego czepiać.


Ojciec też się niepokoił, bo mijały miesiące, a Piotrek w tej swojej szopie do później nocy siedział, ale do środka nikomu nie pozwalał zajrzeć. Tylko Mirka tam miała wstęp, ale ona też nic nie mówiła, poza tym, że wariat i że szafę ma pełną różnych elektrycznych noży, czy jak on mówił „piór” do rzeźbienia, maszynę do frezowania i inne takie narzędzia, które sam sobie zrobił. Raz powiedziała, że z żywicą do utwardzania eksperymentuje, ale tego to już nikt nie rozumiał.   

Wreszcie przyszła ta niby wiosna i przy jednej drodze wylotowej z miasteczka, gdzie akurat żadnej Matki Boskiej nie było, pokazał się Jezus niefrasobliwy. Pojawił się tam w nocy z piątku na sobotę i w sobotę nikt na niego zwrócił uwagi, a przynajmniej nikt nic nie mówił. Samochody mijały Jezusa niefrasobliwego i nic, kilku rowerzystów przejechało i nic. Jednak w niedzielę ludzie zaczęli mówić. Pewnie nie doszłoby do grandy, gdyby Piotrek swojej rzeźby nie podpisał: „Jezus niefrasobliwy”. To się ludziom nie spodobało. Jezus jako taki to nawet się podobał. Myśleli, że z drewna jest, bo wyglądał jak z drewna i taki pogodny, uśmiechnięty, siedział sobie na kamieniu z książką na kolanie. Pytali skąd ten Jezus się tam wziął, ale nikt nie wiedział, nawet ksiądz, który zaraz po mszy pojechał zobaczyć, czy to nie jakaś obraza boska, obejrzał i wrócił bez komentarza.      


W poniedziałek burmistrz powiedział, że Jezus niefrasobliwy został postawiony na gruncie publicznym bez zezwolenia i właściciel ma go usunąć, gdyż w przeciwnym wypadku rzeźba zostanie usunięta i zniszczona przez władze gminne. Decyzja została przekazana na oficjalnej stronie miasteczka. Nawet bez zdjęcia, co Piotrka uraziło do głębi. Miał jednak nadzieję, że teraz zainteresują się media i zrobią stosowny szum. A media nic, ani powiatowe, ani krajowe. Jezus niefrasobliwy wcale ich nie ruszył.


W środę Piotrek rozwiesił obwieszczenie, że rzeźba Jezusa niefrasobliwego zostanie oficjalnie zdemontowana w sobotę o godzinie dwunastej i że zaprasza wszystkich na uroczystą ceremonię usunięcia Jezusa niefrasobliwego z gruntu publicznego i przemieszczenia go na grunt prywatny. W czwartek do stacji kontroli pojazdów przyszedł policjant i nakazał zdjąć obwieszczenia, grożąc Piotrkowi mandatem bez podania podstawy prawnej. Szef pokiwał głową i pojechał obejrzeć rzeźbę, bo jej jeszcze  nie widział, a ludzie mówią, że ładna. Wrócił i patrzył z niedowierzaniem na Piotrka, który wymieniał klocki hamulcowe. Piotrek wstał i zapytał szefa, jak mu się Jezus podobał. Szef powiedział, że Jezus śliczny, tylko ta niefrasobliwość ludzi denerwuje. Mógł być taki jak jest, ale nie musiałeś podpisywać. Jakbyś nie podpisywał, to jedni by pomyśleli, że to Jezus, a inni, że figura i nikt by się nie czepiał, a ty od razu, że niefrasobliwy. To ludzi uraziło, bo to tak jakby się ten twój Jezus nimi nie przejmował. Ludzie nie są przyzwyczajeni do takiego Jezusa.


- Ale ja chciałem ludzi troszkę zdenerwować, żeby był szum, żeby były zdjęcia w gazecie, żeby się mówiło.


- I to jest problem z wami, artystami, ciągle wam się szumu chce. Do nas ludzie przychodzą bo robimy solidnie, a nie dlatego, że robimy szum. Wystawiłbyś tego Jezusa u siebie, to może by go ktoś kupił, może nawet ksiądz, a tak to nie wiem. A rzeźba ładna, to naprawdę styropian? Wiatr tego nie porwie?


- Nie, nie da rady, jest na kołkach wpuszczonych w ziemię. Wiatr tego nie ruszy, ale popsuć łatwo, jakby ktoś młotkiem uderzył, to po Jezusie. Zobaczymy, może ludzie przyjdą w sobotę na demontaż…


- I jak to zdemontujesz?


- Spokojnie, dwie osoby bez trudu podnoszą w górę, trąba powietrzna to by tego Jezusa niefrasobliwego jak nic do nieba zabrała. Jak się go już z kołków zdejmie, to dalej go sam na przyczepę wrzucę. Wrócili do swoich zajęć, bo robota czekała.


W sobotę pojechał Piotrek z Mirką samochodem z przyczepą, a tam nawet spory tłumek się zebrał, chyba z piętnaście osób, tylko Jezusa nie było, zniknął. Zwyczajnie zniknął, tylko kołki zostały. Ktoś ukradł Jezusa niefrasobliwego, burmistrz zaklinał się potem, że to nie gmina. Piotrek nawet udawał, że się cieszy, że przynajmniej złodziejowi się spodobał, Mirka powiedziała, że złodziej mógł chcieć  zniszczyć rzeźbę, ale Piotrek wiedział swoje, jakby chciał zniszczyć to rozwaliłby na miejscu i byłyby ślady, a tu widać, że ktoś ostrożnie zdjął Jezusa niefrasobliwego z kołków i zabrał. Ludzie mówili że rzeźba była bardzo ładna, ale Piotrek był niepocieszony, przyznał się, że ta jego rzeźba była trochę kopią pracy angielskiego rzeźbiarza Toma White’a, tylko w styropianie takie rozłożone ręce są groźne, bo nawet wiatr może je urwać, więc jego Jezus trzymał ręce przy sobie na wszelki wypadek.     


- No i tak to jest – powiedział już w samochodzie - papieżowi to grzechy zza grobu wywlekają, a ja się tyle nagrzeszyłem i wszystko na nic.


- To musimy teraz grzeszyć inaczej, a Jezus niefrasobliwy nam wybaczy, gdziekolwiek jest.    

* Marcin Kruk - autor wydanej przez "Stapis" książki "Grzeszyć inteligencją". 
Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 893 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Bogom/Bogu nic nie jesteśmy winniCzyli „prawda” religii versus prawda rozumu   Ferus   2024-02-18
Droga Saladyna kończy się w Rafah   Pandavar   2024-02-17
Zatrute ziarnoCzyli wkład chrześcijaństwa w cywilizację europejską.   Ferus   2024-02-11
Epigoni: inna wersja upadku człowieka w raju   Ferus   2024-02-04
Mój racjonalny ateizm.Czyli w czym upatruję siłę areligijnych poglądów.   Ferus   2024-01-28
Moja racjonalna wiara (III)   Ferus   2024-01-14
Nowe książki Lucjana Ferusa   Koraszewski   2024-01-12
Moja racjonalna wiara (II)   Ferus   2024-01-07
Ayyan Hirsi Ali porzuciła ateizm dla chrześcijaństwa   Koraszewski   2024-01-01
Moja racjonalna wiara. Czyli idea bogów/Boga dla bardziej wymagających.   Ferus   2023-12-31
Alternatywna forma ateizmu   Ferus   2023-12-24
Niewiarygodna idea bogów/Boga (IV)   Ferus   2023-12-17
Niewiarygodna idea bogów/Boga III.   Ferus   2023-12-10
Niewiarygodna idea bogów/Boga II.   Ferus   2023-12-03
Niewiarygodna idea bogów/Boga   Ferus   2023-11-26
Nieudane autodafe. Czyli: kiedy ateizm był zbrodnią.    Ferus   2023-11-19
  Egzorcyści kontra Zły (II). Czyli pozorna walka „dobra ze złem”.   Ferus   2023-11-12
Egzorcyści kontra Zły. Czyli pozorna walka „dobra” ze „złem”.   Ferus   2023-11-05
Tanatos, czyli refleksja eschatologiczna   Ferus   2023-10-29
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (III)   Ferus   2023-10-22
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (II)   Ferus   2023-10-08
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy   Ferus   2023-10-01
Błądzenie - ludzka rzecz II   Ferus   2023-09-24
Błądzenie - ludzka rzecz   Ferus   2023-09-17
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga II   Ferus   2023-09-10
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga. Czyli mocno niedoskonałe wyobrażenia absolutnej doskonałości   Ferus   2023-09-03
Sztuczna inteligencja i sen   Ferus   2023-08-27
Ogromna transformacja Indii i Bliskiego Wschodu   Bulut   2023-08-22
Najlepszy ze światów - Ziemia? III.   Ferus   2023-08-20
Najlepszy ze światów - Ziemia? (II)   Ferus   2023-08-13
Bogowie, przesądy i fizjologia   Koraszewski   2023-08-13
Pakistan: “Oko za oko” – reperkusje palenia Koranu w Szwecji dla chrześcijan   Saeed   2023-08-12
Nowy ateizm i żądanie dogmatów   Johnson   2023-08-07
Najlepszy ze światów – Ziemia? Czyli najlepsza z możliwych marności nad marnościami.   Ferus   2023-08-06
Palenie pism świętych i innych śmieci   Koraszewski   2023-08-05
Wieżo z gierkowskiej cegły…   Kruk   2023-07-31
Kiedy prowadzą nas ślepi przewodnicy (II)   Ferus   2023-07-30
Ślepi przewodnicy   Ferus   2023-07-23
Czy sztuczna inteligencja rozumie o czym mówi?   Ferus   2023-07-16
Credo sceptyka. Część XII.   Ferus   2023-07-09
Credo sceptyka. Część  XI.   Ferus   2023-07-02
Objawienie Maurycego Kazimierza Hieronima Ćwiercikowskiego   Kruk   2023-06-26
Credo sceptyka. Część X.   Ferus   2023-06-25
Credo sceptyka. Część IX.   Ferus   2023-06-18
Boży ludzie w Afryce i w Polsce   Koraszewski   2023-06-15
Credo sceptyka. Część VIII   Ferus   2023-06-11
Marzenie o religii z ludzką twarzą   Koraszewski   2023-06-10
Credo sceptyka. Część VII.   Ferus   2023-06-04
Credo sceptyka. Część VI   Ferus   2023-05-28
Credo sceptyka. Część V.   Ferus   2023-05-21
Credo sceptyka, Część  IV.   Ferus   2023-05-14
Credo sceptyka. Część III   Ferus   2023-05-07
Credo sceptyka. Część II.   Ferus   2023-04-30
Credo sceptyka. Część I.   Ferus   2023-04-23
Odłożone w czasie zbawienie (IV)   Ferus   2023-04-16
Dorastać we wszechświecie   Koraszewski   2023-04-15
Odłożone w czasie zbawienie (III)   Ferus   2023-04-09
Odłożone w czasie zbawienie (II)   Ferus   2023-04-02
“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19
Galopujący wzrost dyskrepancji między słowem i jego desygnatem   Koraszewski   2023-03-13
Credo ateisty (XII)   Ferus   2023-03-12
Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo   Bekdil   2023-03-10
Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego   Kruk   2023-03-08
Zbliżają się dni religijnej zemsty   Carmon   2023-03-06
Credo ateisty (XI)   Ferus   2023-03-05
Czy antysemityzm, szalejący w niektórych częściach świata muzułmańskiego, naprawdę opiera się na błędnej interpretacji islamu?   Spencer   2023-02-27
Credo ateisty (X)   Ferus   2023-02-26
Credo ateisty (IX)   Ferus   2023-02-19
Credo ateisty (VIII)   Ferus   2023-02-12
Credo ateisty (VII)   Ferus   2023-02-05
“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo   Saeed   2023-02-03
Watykan przeciw Izraelowi   Koraszewski   2023-02-02
Credo ateisty (VI)   Ferus   2023-01-29
Skąd Jezus wziął swoje DNA? Spór między katolikami a ewangelikami   Coyne   2023-01-25
Credo ateisty (V)   Ferus   2023-01-22
Credo ateisty (IV)   Ferus   2023-01-15
Credo ateisty (III)   Ferus   2023-01-08
Credo ateisty (II)   Ferus   2023-01-01
Credo ateisty    Ferus   2022-12-25
Przekleństwo nieskończonych możliwości (II)   Ferus   2022-12-18
Przekleństwo nieskończonych możliwości   Ferus   2022-12-11
Nasza lepsza połowa (III)   Ferus   2022-12-04
Nasza lepsza połowa (II)   Ferus   2022-11-27
Nasza lepsza połowa   Ferus   2022-11-20
List do chrześcijan i nie tylko   Koraszewski   2022-11-19
Błędna droga rozwoju ludzkości (II)   Ferus   2022-11-13
Błędna droga rozwoju ludzkości   Ferus   2022-11-06
Zbłąkane dzieci Matki Natury (VI)   Ferus   2022-10-30
Zbłąkane dzieci Matki Natury (V)   Ferus   2022-10-23
Czy jakiś proboszcz popełnił kardynalny błąd?   Koraszewski   2022-10-17
Zbłąkane dzieci matki Natury (IV)   Ferus   2022-10-16
Zbłąkane dzieci Matki Natury (III)   Ferus   2022-10-09
Zbłąkane dzieci Matki Natury (II)   Ferus   2022-10-02
Co się właściwie stało?   Kalwas   2022-10-01
Kilka poważnych powodów do śmiechu   Koraszewski   2022-09-26
Zbłąkane dzieci Matki Natury   Ferus   2022-09-25
Marnotrawny Syn Boży   Ferus   2022-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk