Prawda

Niedziela, 5 maja 2024 - 18:29

« Poprzedni Następny »


Doradztwo religijne i religioznawcze XVI
Z Lucjan Ferus 2015-06-28


Twój komentarz do artykułu

Tytuł


Tekst


Signature



Information entered below will be sent only to the newspaper editors

When submitting a comment you agree to provide your real name to the newspaper editors. The information will not be visible on the webpage, and will be treated confidentially.

Nazwisko


Telefon


E-mail



För att skydda tidningen mot skräpinlägg, m?ste du sätta ett kryss i rutan nedan.





Zawiera 6 komentarz(y) « Pokaż cały artykuł
6. Ja akurat jestem optymistą!
Z Lucjan Ferus 2015-07-07 21:04

Cóż to za pytanie? Oczywiście, że mówienie o ateizmie wśród ateistów ma sens i to z paru powodów. Światopogląd ateistyczny czy też areligijny nie jest zdeterminowany dogmatami, więc ma on bardzo zróżnicowany przekrój poglądów mających wpływ na tak definiowaną świadomość. U każdego przebiega inaczej proces dochodzenie do tego światopoglądu i różne aspekty wiedzy religioznawczej (lub innej) odgrywają tu decydującą rolę. Dam Panu przykład z własnego doświadczenia: „zawsze” czytałem dużo różnych książek o religiach, pisanych często z pozycji ateistycznych. I zauważyłem ciekawą rzecz: każda z nich wnosiła mi coś nowego do posiadanego już zasobu wiedzy, ponieważ każdy z autorów przywiązywał wagę do innych jej aspektów, niż pozostali. Dzięki temu korzystam z bogactwa wiedzy różnych ludzi, którzy prawdopodobnie nie zastanawiali się kto będzie czytał ich książki i „czy aby ma sens mówienie o ateizmie wśród ateistów”. Tylko starali się stanąć na wysokości zadania i zamieścić w nich jak najwięcej rzetelnych informacji z zakresu religii i religioznawstwa. Resztę pozostawiając Czytelnikom, wg biblijnej zasady: „i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (w tym wypadku od religii). Nawet nie staram sobie wyobrażać jak bardzo byłbym ograniczony intelektualnie, gdybym przez wiele lat swego życia nie „przysłuchiwał się”, co mają do powiedzenia różni mądrzy ludzie w tych kwestiach. Zakończę tę wypowiedź w ten sposób: jestem pewien, że mówienie o ateizmie wśród ateistów ma o wiele większy sens, niż mówienie o ateizmie wśród wierzących. Co wyrażone jest w znanym biblijnym powiedzeniu: „Margeritas ante porcos”, choć ich autor akurat miał na myśli odmienny punkt widzenia. Pozdrawiam.
5. więcej optymizmu
Z mieczysławski 2015-07-05 21:33

Dziękuję Panu Lucjanowi za wsparcie.
W starciu z religijnymi apologetami odczułem zniechęcenie, rezygnację.
Nie wiem ilu wierzących czyta, ilu jest sympatyków, którzy nie komentują. Są też "pięknie wierzący".
Wierzący też mają chwile zwątpienia i potrzebują wsparcia, zrozumienia, czyją się osamotnieni.
Do wzrostu siły fundamentalistów religijnych przyczyniła się bierność wielu ateistów. Było kiedyś starcie na Racjonaliście "nowych ateistów" ze "starymi ateistami". Dużym zaskoczeniem dla mnie było to, że wśród ateistów są apologeci religijni. Zastanawiałem czy ma sens mówienie o ateizmie wśród ateistów?
4. Panu Mieczysławskiemu
Z Lucjan Ferus 2015-07-03 13:46

Był taki czas, kiedy momentami myślałem podobnie jak Pan teraz. Mam na myśli końcowy okres współpracy z Racjonalistą (2013 r.), kiedy to im dokładniej starałem się wytłumaczyć Czytelnikom swoje racje, tym z większym niezrozumieniem spotykałem się ze strony niektórych komentujących moje teksty. Dopominali się nieustannie tłumaczenia sobie tych samych, niezrozumiałych dla nich problemów teologicznych, a ponieważ ich niezrozumienie było permanentne, można było to robić do znudzenia, bez widocznych rezultatów. Na każdą próbę zwrócenia uwagi, iż plotą bzdury nie mające żadnego rozsądnego uzasadnienia, nie tłumaczyli logicznymi argumentami, iż racja jest po ich stronie lecz bezpodstawnymi stwierdzeniami, że są obrażani i poniżani, a ja zamiast prowadzić z nimi dyskurs na wysokim poziomie merytorycznym, lekceważę ich zdanie, oraz ich poglądy. Było paru takich "komentatorów", którzy każdą dyskusję potrafili sprowadzić na manowce absurdu i to dzięki ich "owocnej pracy" nabierało się z czasem przeświadczenia o jałowości wykonywanego zajęcia. Na szczęście nie tylko oni czytali moje teksty. Miałem mnóstwo dowodów, że jest wielu mądrych ludzi, dla których warto pisać, gdyż potrafią to zrozumieć i docenić. Całkowicie z tych minorowych myśli wyleczyłem się dzięki współpracy z portalem "Listy z naszego sadu" p. Andrzeja Koraszewskiego, a maile jakie czasem dostaję od Czytelników tylko dodają mi pozytywnych bodźców. Jak np. ten z ostatnich dni: "Zawsze z wielkim zaciekawieniem i przyjemnością czytam pańskie artykuły. /../ Nie pamiętam jak, ale trafiłem na Racjonalistę.pl i pewien pański artykuł, który dał mi wiele do myślenia. Kolejne m.in. "Credo sceptyka" czytałem z uśmiechem fascynacji na twarzy. Wszystko miało sens i było dla mnie jak olśnienie. Odczarowanie. Czułem się jak dziecko otwierające prezent, który dostało pod choinkę. Tym prezentem jest dla mnie mój dzisiejszy, racjonalny ateizm". Czy dostając takie dowody zrozumienia, można uznawać, że przez tych co nie potrafią i nie chcą zrozumieć pewnych prawd, powinno się rezygnować z dotarcia do tych wszystkich, którzy tego potrzebują, rozumieją i doceniają? Byłby to niewybaczalny błąd, nie uważa Pan? Pozdrawiam.
3. apologeci religijni i dobro urojone
Z mieczyslawski 2015-07-01 20:22

Zastanawiam, się czy warto tracić czas na dyskusje z wierzącymi. Wiara jest ślepa dosłownie, bo nie pozwala racjonalnie oceniać rzeczywistość.
Ostatnio na PSR napisałem, że humanizm to zasługa ateistów, chrześcijanie przypisali sobie te zasługi. I odezwał się apologeta, chyba trochę się zdenerwował i odpowiedział "Idee to nie są jabłka ani pieniądze – nie są więc niczyją własnością i nie można ich ukraść. Radzę więc unikać takiej dziecinnej retoryki.
Tym bardziej że z gruntu fałszywej, bo humanizm judeochrześcijański wywodzi się tekstów równie starych, jak pierwsi greccy humaniści, zaś humanizm doby renesansu reprezentowali myśliciele chrześcijańscy (Erazm, Colet, More, Pascal) ......Humanizm judeochrześcijański sięga korzeniami do księgi Rodzaju, Psalmów, Księgi Hioba, Pieśni Salomona, Koheleta itd.itp."
jest to z : http://racjonalista.tv/glownym-bohaterem-ewolucji-jest-gen-a-nie-gatunek-czy-osobnik/#comment-8088

Umysł religijny odrzuca wszelkie racjonalne argumenty, które nie pasują do teologi. Pomyślałem że dyskusje z apologetami religijnymi to strata czasu.

2. Markowi C (Negev)
Z Lucjan Ferus 2015-06-29 11:14

Może nie aż tak, że WSZYSTKIEMU jest winien brak konkurencji (jeśli chodzi o ideę Boga), ale co do reszty, zgadzam się z ogólną tezą Pańskiej argumentacji. W "Traktacie ateologicznym" Michaela Onfraya jest taki fragment: "Trzy największe religie monoteistyczne ożywia jednakowy popęd śmierci, trudno się zatem dziwić, że odnajdujemy w nich tę samą obsesyjna wrogość: nienawiść do rozumu i inteligencji; nienawiść do wolności; nienawiść do wszystkich książek, z wyjątkiem jednej księgi; nienawiść do życia; nienawiść do seksu i rozkoszy; nienawiść do kobiet i kobiecości; nienawiść do ciała, pragnień, popędów. Przeciw temu wszystkiemu judaizm, chrześcijaństwo i islam opowiadają się za wiarą i religią, za podporządkowaniem i poddaństwem, za umiłowaniem śmierci i adoracją zaświatów, za aseksualnym aniołem i wstrzemięźliwością, za dziewictwem i monogamią, za matką i żoną, za duszą i duchem. Słowem, za ukrzyżowaniem życia i celebracją nicości. /../ Religia monoteistyczna łączy dwa procesy: każe nam nienawidzić samych siebie, darzyć wzgardą własne ciała, poniżać intelekt, oczerniać zmysły, opowiadać się za tym wszystkim, co neguje spełnioną subiektywność; zwrócona przeciw innym jest źródłem pogardy, złości, wrogości, nietolerancji, a więc również rasizmu, ksenofobii, kolonializmu, wojny, niesprawiedliwości społecznej. Spójrzmy na historię: ileż krwi przelano za Boga Jedynego, ileż ludów skazanych w jego imię na nędzę!". Do tej trafnej charakterystyki monoteizmu dodałbym jeszcze fragment z wypowiedzi Gore'a Vidala: "Wielkim i nienazwanym złem, jakie tkwi w centrum naszej kultury, jest monoteizm. Z wywodzącego się z barbarzyńskiej Epoki Brązu tekstu znanego jako Stary Testament wyłoniły się antyludzkie religie: judaizm, chrześcijaństwo i islam. To religie boga mieszkającego w niebie. To religie w dosłownym sensie patriarchalne - Bóg jako Wszechmocny Ojciec. Za sprawą tego Boga i jego ziemskich męskich delegatów od dwóch tysięcy lat kobiety w tych krajach muszą znosić życie w pogardzie" (wg "Bóg urojony" Richarda Dawkinsa). To wszystko, co pozwoliłem sobie dorzucić do Pańskiego wpisu. Pozdrawiam.
1. Wszystkiemu winien jest brak konkurencji
Z Marek C (Negev) 2015-06-28 12:41

Sama wiara w siły nadprzyrodzone, pomijając fakt, iż jest irracjonalna, nie jest szkodliwa. Oczywiście nie mam na myśli przypadków, w których chorzy ludzie zwracają się do egzorcystów czy uzdrawiaczy zamiast do lekarzy. Chodzi mi raczej o szkodliwość w sensie, w którym Pan ją eksponuje, a mianowicie jako władzy nad umysłami, a po drodze do nich, nad kiesami, sypialniami, kuchniami, zdrowiem i życiem. Przyjmijmy tu roboczo "wikipediową" definicję religii jako system wierzeń i praktyk, określający relację pomiędzy różnie pojmowaną sferą sacrum (świętością) i sferą boską, a określonym społeczeństwem, grupą lub jednostką. Relacje te niekoniecznie muszą prowadzić do nadużyć. Dzieje się tak dopiero gdy obiektem wiary staje się tylko jedna jedyna, absolutna Mądrość i Władza. Niekoniecznie musi to być coś nadprzyrodzonego, chociaż naturalną (?) wydaje się być tendencja do takiego traktowania władzy w warunkach braku konkurencji. Podobno w Północnej Korei nierzadkim jest przekonanie o nieziemskim pochodzeniu tamtejszych przywódców. Otóż właśnie ów brak konkurencji jest źródłem całego zła. Religie politeistyczne nie znały wojny w imię boga. To prawda, że ludzie zwracali się do swoich bóstw o wsparcie w wojnie czy innych przedsięwzięciach, ale wiara w innego boga nie była, ani powodem, ani usprawiedliwieniem mordu. Zmienił to monoteizm, i to od samego swojego zarania. Obejmuje to również kult jednostki. Historia XX w wyraźnie to pokazuje. Wiara w absolutną mądrość, sprawiedliwość, siłę i władzę jednego boga, lub władcy, łatwo staje się usprawiedliwieniem wszelkich niegodziwości - "On tak chce, a on się nie myli". Co więcej, "ja mam monopol na interpretację jego słów i woli". Takie podejście zwalnia człowieka z męczącego myślenia. Nie pozostawia miejsca na dylematy etyczne. Mając przed sobą wzór i prosto wytyczoną drogę postępowania, można żyć "sprawiedliwie" (tj zgodnie z tą moralnością ) i umrzeć w poczuciu spełnienia. Wiara w jedynego, a najważniejsza jest tu właśnie jedyność boga lub władcy, zwalnia człowieka z odpowiedzialności za swoje czyny. Może to być JHWH, Allach, Stalin czy Hitler - to już sprawa drugorzędna. On nakazuje, on wymaga, egzekwuje, karze i nagradza. Człowiek ma co prawda wolną wolę, ale musi ją wykorzystać ku Jego chwale i zgodnie z Jego wskazówkami. W sytuacji gdy władca nie jest absolutny, gdy jego postępowanie jest poddawane krytyce i może być usunięty, gdy bogowie walczą ze sobą, knują intrygi, jedni są mądrzejsi, inni silniejsi, człowiek musi wybierać, a to zmusza do myślenia. To monopol, bark konkurencji na większą skalę, we wszystkich dziedzinach ludzkiej działalności jest źródłem zła. Wiara w chochliki, krasnoludki, życie po życiu, zbawczą siłę modlitwy i cały wachlarz przesądów wraz z filozofiami mniej lub bardziej mistycznymi nie jest szkodliwa, dopóki ma konkurencję.
Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 907 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Alternatywny Genesis: Boski reality show II.Czyli kwestia duchowości/duszy widziana z „nieco” innej perspektywy.   Ferus   2024-05-05
Alternatywny Genesis: Boski reality show.Czyli kwestia duchowości/duszy widziana z „nieco” innej perspektywy.   Ferus   2024-04-28
Jak głęboka jest nienawiść muzułmanów do niewiernych?   Koraszewski   2024-04-25
Geneza i paradoksy teizmu (IV)   Ferus   2024-04-21
„Cywilizacja i islam to dwie różne rzeczy”Ex-muzułmanie, teraz wiele zależy od nas.   Pandavar   2024-04-10
Geneza i paradoksy teizmu (III)   Ferus   2024-04-07
Geneza i paradoksy teizmu (II)   Ferus   2024-03-31
Serce nie sadysta, kiedyś przestanie bić   Koraszewski   2024-03-27
Geneza i paradoksy teizmu   Ferus   2024-03-24
Logika świadectwem prawdy       Ferus   2024-03-17
Niektóre obawy dotyczące islamu są całkowicie racjonalne   Dawkins   2024-03-12
Cena świętego spokoju.Czyli religijny raj dla oportunistów albo też azyl ignorancji (wg Spinozy).   Ferus   2024-03-10
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (III)   Ferus   2024-03-03
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (II)   Ferus   2024-02-25
Bogom/Bogu nic nie jesteśmy winniCzyli „prawda” religii versus prawda rozumu   Ferus   2024-02-18
Droga Saladyna kończy się w Rafah   Pandavar   2024-02-17
Zatrute ziarnoCzyli wkład chrześcijaństwa w cywilizację europejską.   Ferus   2024-02-11
Epigoni: inna wersja upadku człowieka w raju   Ferus   2024-02-04
Mój racjonalny ateizm.Czyli w czym upatruję siłę areligijnych poglądów.   Ferus   2024-01-28
Moja racjonalna wiara (III)   Ferus   2024-01-14
Nowe książki Lucjana Ferusa   Koraszewski   2024-01-12
Moja racjonalna wiara (II)   Ferus   2024-01-07
Ayyan Hirsi Ali porzuciła ateizm dla chrześcijaństwa   Koraszewski   2024-01-01
Moja racjonalna wiara. Czyli idea bogów/Boga dla bardziej wymagających.   Ferus   2023-12-31
Alternatywna forma ateizmu   Ferus   2023-12-24
Niewiarygodna idea bogów/Boga (IV)   Ferus   2023-12-17
Niewiarygodna idea bogów/Boga III.   Ferus   2023-12-10
Niewiarygodna idea bogów/Boga II.   Ferus   2023-12-03
Niewiarygodna idea bogów/Boga   Ferus   2023-11-26
Nieudane autodafe. Czyli: kiedy ateizm był zbrodnią.    Ferus   2023-11-19
  Egzorcyści kontra Zły (II). Czyli pozorna walka „dobra ze złem”.   Ferus   2023-11-12
Egzorcyści kontra Zły. Czyli pozorna walka „dobra” ze „złem”.   Ferus   2023-11-05
Tanatos, czyli refleksja eschatologiczna   Ferus   2023-10-29
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (III)   Ferus   2023-10-22
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (II)   Ferus   2023-10-08
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy   Ferus   2023-10-01
Błądzenie - ludzka rzecz II   Ferus   2023-09-24
Błądzenie - ludzka rzecz   Ferus   2023-09-17
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga II   Ferus   2023-09-10
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga. Czyli mocno niedoskonałe wyobrażenia absolutnej doskonałości   Ferus   2023-09-03
Sztuczna inteligencja i sen   Ferus   2023-08-27
Ogromna transformacja Indii i Bliskiego Wschodu   Bulut   2023-08-22
Najlepszy ze światów - Ziemia? III.   Ferus   2023-08-20
Najlepszy ze światów - Ziemia? (II)   Ferus   2023-08-13
Bogowie, przesądy i fizjologia   Koraszewski   2023-08-13
Pakistan: “Oko za oko” – reperkusje palenia Koranu w Szwecji dla chrześcijan   Saeed   2023-08-12
Nowy ateizm i żądanie dogmatów   Johnson   2023-08-07
Najlepszy ze światów – Ziemia? Czyli najlepsza z możliwych marności nad marnościami.   Ferus   2023-08-06
Palenie pism świętych i innych śmieci   Koraszewski   2023-08-05
Wieżo z gierkowskiej cegły…   Kruk   2023-07-31
Kiedy prowadzą nas ślepi przewodnicy (II)   Ferus   2023-07-30
Ślepi przewodnicy   Ferus   2023-07-23
Czy sztuczna inteligencja rozumie o czym mówi?   Ferus   2023-07-16
Credo sceptyka. Część XII.   Ferus   2023-07-09
Credo sceptyka. Część  XI.   Ferus   2023-07-02
Objawienie Maurycego Kazimierza Hieronima Ćwiercikowskiego   Kruk   2023-06-26
Credo sceptyka. Część X.   Ferus   2023-06-25
Credo sceptyka. Część IX.   Ferus   2023-06-18
Boży ludzie w Afryce i w Polsce   Koraszewski   2023-06-15
Credo sceptyka. Część VIII   Ferus   2023-06-11
Marzenie o religii z ludzką twarzą   Koraszewski   2023-06-10
Credo sceptyka. Część VII.   Ferus   2023-06-04
Credo sceptyka. Część VI   Ferus   2023-05-28
Credo sceptyka. Część V.   Ferus   2023-05-21
Credo sceptyka, Część  IV.   Ferus   2023-05-14
Credo sceptyka. Część III   Ferus   2023-05-07
Credo sceptyka. Część II.   Ferus   2023-04-30
Credo sceptyka. Część I.   Ferus   2023-04-23
Odłożone w czasie zbawienie (IV)   Ferus   2023-04-16
Dorastać we wszechświecie   Koraszewski   2023-04-15
Odłożone w czasie zbawienie (III)   Ferus   2023-04-09
Odłożone w czasie zbawienie (II)   Ferus   2023-04-02
“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19
Galopujący wzrost dyskrepancji między słowem i jego desygnatem   Koraszewski   2023-03-13
Credo ateisty (XII)   Ferus   2023-03-12
Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo   Bekdil   2023-03-10
Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego   Kruk   2023-03-08
Zbliżają się dni religijnej zemsty   Carmon   2023-03-06
Credo ateisty (XI)   Ferus   2023-03-05
Czy antysemityzm, szalejący w niektórych częściach świata muzułmańskiego, naprawdę opiera się na błędnej interpretacji islamu?   Spencer   2023-02-27
Credo ateisty (X)   Ferus   2023-02-26
Credo ateisty (IX)   Ferus   2023-02-19
Credo ateisty (VIII)   Ferus   2023-02-12
Credo ateisty (VII)   Ferus   2023-02-05
“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo   Saeed   2023-02-03
Watykan przeciw Izraelowi   Koraszewski   2023-02-02
Credo ateisty (VI)   Ferus   2023-01-29
Skąd Jezus wziął swoje DNA? Spór między katolikami a ewangelikami   Coyne   2023-01-25
Credo ateisty (V)   Ferus   2023-01-22
Credo ateisty (IV)   Ferus   2023-01-15
Credo ateisty (III)   Ferus   2023-01-08
Credo ateisty (II)   Ferus   2023-01-01
Credo ateisty    Ferus   2022-12-25
Przekleństwo nieskończonych możliwości (II)   Ferus   2022-12-18
Przekleństwo nieskończonych możliwości   Ferus   2022-12-11
Nasza lepsza połowa (III)   Ferus   2022-12-04
Nasza lepsza połowa (II)   Ferus   2022-11-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk