Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 - 10:10

« Poprzedni Następny »


Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy


Liat Collins 2022-01-11

Pracownicy w kombinezonach ochronnych są widziani 2 stycznia przy usuwaniu zwłok żurawi, które zginęły po wybuchu ptasiej grypy w dolinie Hula.(zdjęcie: RONEN ZVULUN/REUTERS)

Pracownicy w kombinezonach ochronnych są widziani 2 stycznia przy usuwaniu zwłok żurawi, które zginęły po wybuchu ptasiej grypy w dolinie Hula.

(zdjęcie: RONEN ZVULUN/REUTERS)



Wszyscy potrzebujemy miejsca, do którego moglibyśmy chociażby w myślach wycofać się, kiedy chcemy odpocząć od stresującego otoczenia. Dla mnie takim miejscem jest dolina Hula w północnym Izraelu. Oddycham głęboko i odpoczywam podróżując w wyobraźni do tego raju dla ptaków i ludzi. Przypominam sobie swoje dawne wyprawy, oglądanie żurawi i innych ptaków siadających z gracją na wodzie lub hałaśliwe podrywających się do lotu na pola o zmierzchu, z taflą jeziora i górą Hermon w tle.

Siedzenie w pokrytej kamuflażem furgonetce nad brzegiem jeziora w dolinie Hula, w pobliżu tysięcy par tańczących w zalotach żurawi dostarcza emocji, jakich nie można mieć nigdzie indziej na świecie. Czuję się wtedy jak na filmie z Davidem Attenborough. 

 

Na początku pandemii, kiedy wprowadzono lockdown, uciekałam w wirtualne wyprawy do Hula, podczas których przewodnik opowiadał o życiu ptaków i innych dzikich zwierząt, takich jak indyjskie bawoły i koty bagienne. Miałam nadzieję, że niebawem będę mogła tam pojechać osobiście po kolejną dawkę przyrodniczej magii. 


Teraz boję się tego, co zobaczę. Cały obszar jeziora Agamon Hahula i centrum dla zwiedzających jest zamknięty z powodu innej potwornej pandemii - ptasiej grypy, która zostaje w cieniu trwającej zarazy Covidu. Od lipca na całym świecie u dzikiego ptactwa i na farmach drobiu wykryto wiele szczepów bardzo zjadliwych wirusów ptasiej grypy .

 

Ponieważ Izrael znajduje się na naturalnym skrzyżowaniu szlaków, około 500 milionów ptaków wędrownych z ponad 500 gatunków dwa razy w roku ogląda Izrael z lotu ptaka. Ale ptasia grypa już zebrała swoje żniwo. Do tej pory w Agamon Hahula zginęło ponad 5280 żurawi i oczekuje się, że ostateczna liczba będzie znacznie wyższa.


YOSSI LESHEM (kredyt: OREN COHEN)
YOSSI LESHEM (kredyt: OREN COHEN)

Zadzwoniłam do światowej sławy ornitologa prof. Yossiego Leshema, żeby dowiedzieć się jak wygląda dziś sytuacja, stara się być powściągliwy, ale mówi o „tragedii” i „katastrofie”. 

 

Profesor Leshem, pracuje na Uniwersytecie w Tel Awiwie, był szefem izraelskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody, ma wiele osiągnięć, w tym projekt zapobiegania uszkodzeniom a nawet katastrofom samolotów, kiedy ptaki wpadają do silników odrzutowych, oraz projekt użycia sów płomykówek do zwalczania pasożytów w rolnictwie, współpracując nad tym projektem ze specjalistami z Autonomii Palestyńskiej, Jordanii, Maroka, Cypru i Grecji.

 

Yossi Leshem używa podobnej terminologii, którą słyszymy w komunikatach na temat Covidu. Mówi, że „sytuacja jest skomplikowana”, że „aczkolwiek w tej chwili ptasia grypa atakuje wyłącznie ptaki, może jednak przeskoczyć na inne zwierzęta i na ludzi”. Zawsze istnieje obawa, że pojawią się jakieś nowe, bardziej zjadliwe mutacje.


Wirus H5N1 ptasiej grypy zabił około 4000 gęsi kanadyjskich w samej Anglii i stwierdzono jego obecność w blisko dwustu innych miejscach w Europie. Od lipca występuje również w 40 krajach Ameryki Północnej, Azji i Afryki.

 

Głównym problemem jest wielkość i gęstość populacji. Dlatego ptasia grypa jest tak groźna dla kur i innych ptaków z ferm przemysłowych. To także problem z żurawiami. Jak wiemy, te ptaki gromadzą się w wielkie stada, a to oznacza, że choroba  łatwo się przenosi. Jest to szczególnie widoczne w dolinie Hula, która jest ptasim wąskim korytarzem w sezonach migracyjnych.

 

Leshem powraca do katastrofy osuszania bagien Hula w latach 50. ubiegłego wieku, gigantycznego pionierskiego projektu mającego na celu zapobieganie malarii. To pozwoliło na pozyskanie żyznych gruntów, ale zrujnowało bioróżnorodność, a także to, że bagna Hula przestały działać jako filtr zatrzymujący azotany przed dotarciem do Jeziora Galilejskiego, które jest głównym zbiornikiem wodnym Izraela.

 

W latach 90. rząd i Jewish National Fund podjęły decyzję o ponownym zalaniu części doliny Hula. Ale jezioro Agamon obejmowało tylko stosunkowo niewielki obszar 100 hektarów. 


Przed zalaniem w lokalnym rolnictwie dominowały uprawy bawełny, które nie podobały się żurawiom. Potem widzieliśmy przejście do upraw orzeszków ziemnych, co znacznie uatrakcyjniło ten obszar dla ptaków. Jak zauważa Leshem, żurawie potrzebują do szczęścia głównie  dwóch warunków: pożywienia i płytkiej wody, w której mogą stać i spać w nocy.

 

Na początku przybyło około tysiąca żurawi, ale ich liczba stopniowo rosła. W tym samym czasie, gdy dolina Hula okazywała się coraz bardziej atrakcyjna dla ptaków wędrownych, były one wypychane z innych tradycyjnych miejsc, takich jak Etiopia, gdzie rolnicy zaczęli hodować kwiaty na rynki europejskie.

 

Masowe przyloty ptaków na zimę stały się bólem głowy dla części okolicznych rolników, których uprawy znikały w gardłach skrzydlatych gości. Pelikany, bociany, kormorany i wiele innych ptaków padło ofiarą rolników, którzy nie uważają ich za przyjaciół. Dlatego też rozpoczęto projekt karmienia ptaków z dala od pól uprawnych. Ten projekt poszybował wysoko, zmieniając dolinę Hula w główną atrakcję turystyczną Izraela, którą była aż do śmiertelnej kombinacji pandemii koronawirusa i ptasiej grypy.

 

Dziś w Agamon Hahula przebywa około 45 000 żurawi, mówi  profesor Leshem. „Cieszą również tych, którzy nie są pasjonatami ptaków. To cud natury”. 

 

Częścią tego uroku jest obserwowanie zalotów żurawi i szczególnego związku w parach. Bociany ponoć przynoszą dzieci, ale to żurawie pozostają sobie wierne i dzielą między sobą rodzicielską troskę. Często widuje się dwa dorosłe żurawie z młodymi, które stoją między nimi.


Ale tutaj mamy kolejną porcję tragedii: bez dorosłych młode żurawie nie mogą przeżyć, nawet jeśli unikną infekcji. Pracownicy na miejscu donoszą, że widzieli młode żurawie stojące nad martwymi dorosłymi ptakami.

 

Można się również spodziewać, że epidemia spowoduje znaczne szkody wśród drapieżnych ptaków i ssaków żywiących się padliną.

 

Ponieważ kurze farmy nie cieszą się powszechną miłością, więc pomór drobiu nie przyciąga tyle uwagi mediów, co dramat ich pięknych dzikich kuzynów. Warto jednak odnotować, że w Izraelu z powodu ptasiej grypy padło około 90 tysięcy indyków i ponad pół miliona kur. Miliony sztuk drobiu zabija się profilaktycznie, próbując powstrzymać roznoszenie się wirusa.     

 

„To jest skala infekcji, jakiej wcześniej nie doświadczyliśmy” – powiedział minister rolnictwa Oded Forer, który wziął sprawy pod swoje skrzydła, podczas gdy minister ochrony środowiska Tamar Zandberg nazwała wybuch „najgorszym ciosem w dziką przyrodę w historii kraju”.

 

Tutaj również może pomóc zmniejszenie zagęszczenia drobiu na famach, zauważa Yossi Leshem. Również, minister Forer zaleca przechodzenie z hodowli przemysłowej w maleńkich klatkach do większych, otwartych obiektów, zarówno ze względów humanitarnych, jak i jako sposób zapobiegania szerzeniu się choroby, która roznosi się głównie przez odchody. Z rzędami klatek ustawionych w blokach, jest to recepta na epidemiologiczną katastrofę.

 

Profesor Leshem maluje ponury obraz obecnej sytuacji, ale także proponuje kilka możliwych rozwiązań. Jednym z nich jest połączenie obszaru turystycznego Agmon Hahula z pobliskim rezerwatem przyrody, tak aby zmniejszyć zagęszczenie ptactwa. Leshem lubi powtarzać, że „ptaki nie znają granic”, więc nie jest zaskoczeniem, że jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy, jest również zaangażowany we współpracę międzynarodową.   

 

Chociaż w obecnej sytuacji jest na to już za późno, ale w rezerwatach gdzie grypa jeszcze nie dotarła można podjąć kroki ostrożności, takie jak spryskanie dużego obszaru środkiem przeciwko ptasiej grypie.

 

Przed pandemią koronawirusa, około 400 000 do 500 000 odwiedzających rocznie przyjeżdżało do doliny Hula w bardzo szczególnej formie pielgrzymki. Dochód regionu Górnej Galilei oszacowano na ponad 100 mln NIS. rocznie, co pokazuje, że ochrona przyrody może być opłacalna.

 

Yossi Leshem mówi, że żurawie będą nadal przybywać, jeśli tylko znajdą tu jedzenie i dobre warunki. „Nawet jeśli zginęło około 6000 żurawi, nadal będą przylatywać do doliny Hula i tu pozostaną. Tak działa natura. Ich liczba ponownie wzrośnie”.

 

To jest katastrofa, ale jeszcze nie łabędzi śpiew tych pięknych ptaków .

 

Nie mogę się doczekać powrotu do tej doliny w prawdziwym życiu. Niebo znów się otworzy i będzie bezpieczne dla turystów i ptaków. Pandemie przeminą, a dolina Hula odzyska swoją wspaniałość.

 

Fowl play’ and the other pandemic

Jerusalem Post, 6 stycznia 2022

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski  



Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk