Prawda

Wtorek, 28 czerwca 2022 - 10:54

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy


Liat Collins 2022-01-11

Pracownicy w kombinezonach ochronnych są widziani 2 stycznia przy usuwaniu zwłok żurawi, które zginęły po wybuchu ptasiej grypy w dolinie Hula.(zdjęcie: RONEN ZVULUN/REUTERS)

Pracownicy w kombinezonach ochronnych są widziani 2 stycznia przy usuwaniu zwłok żurawi, które zginęły po wybuchu ptasiej grypy w dolinie Hula.

(zdjęcie: RONEN ZVULUN/REUTERS)Wszyscy potrzebujemy miejsca, do którego moglibyśmy chociażby w myślach wycofać się, kiedy chcemy odpocząć od stresującego otoczenia. Dla mnie takim miejscem jest dolina Hula w północnym Izraelu. Oddycham głęboko i odpoczywam podróżując w wyobraźni do tego raju dla ptaków i ludzi. Przypominam sobie swoje dawne wyprawy, oglądanie żurawi i innych ptaków siadających z gracją na wodzie lub hałaśliwe podrywających się do lotu na pola o zmierzchu, z taflą jeziora i górą Hermon w tle.

Siedzenie w pokrytej kamuflażem furgonetce nad brzegiem jeziora w dolinie Hula, w pobliżu tysięcy par tańczących w zalotach żurawi dostarcza emocji, jakich nie można mieć nigdzie indziej na świecie. Czuję się wtedy jak na filmie z Davidem Attenborough. 

 

Na początku pandemii, kiedy wprowadzono lockdown, uciekałam w wirtualne wyprawy do Hula, podczas których przewodnik opowiadał o życiu ptaków i innych dzikich zwierząt, takich jak indyjskie bawoły i koty bagienne. Miałam nadzieję, że niebawem będę mogła tam pojechać osobiście po kolejną dawkę przyrodniczej magii. 


Teraz boję się tego, co zobaczę. Cały obszar jeziora Agamon Hahula i centrum dla zwiedzających jest zamknięty z powodu innej potwornej pandemii - ptasiej grypy, która zostaje w cieniu trwającej zarazy Covidu. Od lipca na całym świecie u dzikiego ptactwa i na farmach drobiu wykryto wiele szczepów bardzo zjadliwych wirusów ptasiej grypy .

 

Ponieważ Izrael znajduje się na naturalnym skrzyżowaniu szlaków, około 500 milionów ptaków wędrownych z ponad 500 gatunków dwa razy w roku ogląda Izrael z lotu ptaka. Ale ptasia grypa już zebrała swoje żniwo. Do tej pory w Agamon Hahula zginęło ponad 5280 żurawi i oczekuje się, że ostateczna liczba będzie znacznie wyższa.


YOSSI LESHEM (kredyt: OREN COHEN)
YOSSI LESHEM (kredyt: OREN COHEN)

Zadzwoniłam do światowej sławy ornitologa prof. Yossiego Leshema, żeby dowiedzieć się jak wygląda dziś sytuacja, stara się być powściągliwy, ale mówi o „tragedii” i „katastrofie”. 

 

Profesor Leshem, pracuje na Uniwersytecie w Tel Awiwie, był szefem izraelskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody, ma wiele osiągnięć, w tym projekt zapobiegania uszkodzeniom a nawet katastrofom samolotów, kiedy ptaki wpadają do silników odrzutowych, oraz projekt użycia sów płomykówek do zwalczania pasożytów w rolnictwie, współpracując nad tym projektem ze specjalistami z Autonomii Palestyńskiej, Jordanii, Maroka, Cypru i Grecji.

 

Yossi Leshem używa podobnej terminologii, którą słyszymy w komunikatach na temat Covidu. Mówi, że „sytuacja jest skomplikowana”, że „aczkolwiek w tej chwili ptasia grypa atakuje wyłącznie ptaki, może jednak przeskoczyć na inne zwierzęta i na ludzi”. Zawsze istnieje obawa, że pojawią się jakieś nowe, bardziej zjadliwe mutacje.


Wirus H5N1 ptasiej grypy zabił około 4000 gęsi kanadyjskich w samej Anglii i stwierdzono jego obecność w blisko dwustu innych miejscach w Europie. Od lipca występuje również w 40 krajach Ameryki Północnej, Azji i Afryki.

 

Głównym problemem jest wielkość i gęstość populacji. Dlatego ptasia grypa jest tak groźna dla kur i innych ptaków z ferm przemysłowych. To także problem z żurawiami. Jak wiemy, te ptaki gromadzą się w wielkie stada, a to oznacza, że choroba  łatwo się przenosi. Jest to szczególnie widoczne w dolinie Hula, która jest ptasim wąskim korytarzem w sezonach migracyjnych.

 

Leshem powraca do katastrofy osuszania bagien Hula w latach 50. ubiegłego wieku, gigantycznego pionierskiego projektu mającego na celu zapobieganie malarii. To pozwoliło na pozyskanie żyznych gruntów, ale zrujnowało bioróżnorodność, a także to, że bagna Hula przestały działać jako filtr zatrzymujący azotany przed dotarciem do Jeziora Galilejskiego, które jest głównym zbiornikiem wodnym Izraela.

 

W latach 90. rząd i Jewish National Fund podjęły decyzję o ponownym zalaniu części doliny Hula. Ale jezioro Agamon obejmowało tylko stosunkowo niewielki obszar 100 hektarów. 


Przed zalaniem w lokalnym rolnictwie dominowały uprawy bawełny, które nie podobały się żurawiom. Potem widzieliśmy przejście do upraw orzeszków ziemnych, co znacznie uatrakcyjniło ten obszar dla ptaków. Jak zauważa Leshem, żurawie potrzebują do szczęścia głównie  dwóch warunków: pożywienia i płytkiej wody, w której mogą stać i spać w nocy.

 

Na początku przybyło około tysiąca żurawi, ale ich liczba stopniowo rosła. W tym samym czasie, gdy dolina Hula okazywała się coraz bardziej atrakcyjna dla ptaków wędrownych, były one wypychane z innych tradycyjnych miejsc, takich jak Etiopia, gdzie rolnicy zaczęli hodować kwiaty na rynki europejskie.

 

Masowe przyloty ptaków na zimę stały się bólem głowy dla części okolicznych rolników, których uprawy znikały w gardłach skrzydlatych gości. Pelikany, bociany, kormorany i wiele innych ptaków padło ofiarą rolników, którzy nie uważają ich za przyjaciół. Dlatego też rozpoczęto projekt karmienia ptaków z dala od pól uprawnych. Ten projekt poszybował wysoko, zmieniając dolinę Hula w główną atrakcję turystyczną Izraela, którą była aż do śmiertelnej kombinacji pandemii koronawirusa i ptasiej grypy.

 

Dziś w Agamon Hahula przebywa około 45 000 żurawi, mówi  profesor Leshem. „Cieszą również tych, którzy nie są pasjonatami ptaków. To cud natury”. 

 

Częścią tego uroku jest obserwowanie zalotów żurawi i szczególnego związku w parach. Bociany ponoć przynoszą dzieci, ale to żurawie pozostają sobie wierne i dzielą między sobą rodzicielską troskę. Często widuje się dwa dorosłe żurawie z młodymi, które stoją między nimi.


Ale tutaj mamy kolejną porcję tragedii: bez dorosłych młode żurawie nie mogą przeżyć, nawet jeśli unikną infekcji. Pracownicy na miejscu donoszą, że widzieli młode żurawie stojące nad martwymi dorosłymi ptakami.

 

Można się również spodziewać, że epidemia spowoduje znaczne szkody wśród drapieżnych ptaków i ssaków żywiących się padliną.

 

Ponieważ kurze farmy nie cieszą się powszechną miłością, więc pomór drobiu nie przyciąga tyle uwagi mediów, co dramat ich pięknych dzikich kuzynów. Warto jednak odnotować, że w Izraelu z powodu ptasiej grypy padło około 90 tysięcy indyków i ponad pół miliona kur. Miliony sztuk drobiu zabija się profilaktycznie, próbując powstrzymać roznoszenie się wirusa.     

 

„To jest skala infekcji, jakiej wcześniej nie doświadczyliśmy” – powiedział minister rolnictwa Oded Forer, który wziął sprawy pod swoje skrzydła, podczas gdy minister ochrony środowiska Tamar Zandberg nazwała wybuch „najgorszym ciosem w dziką przyrodę w historii kraju”.

 

Tutaj również może pomóc zmniejszenie zagęszczenia drobiu na famach, zauważa Yossi Leshem. Również, minister Forer zaleca przechodzenie z hodowli przemysłowej w maleńkich klatkach do większych, otwartych obiektów, zarówno ze względów humanitarnych, jak i jako sposób zapobiegania szerzeniu się choroby, która roznosi się głównie przez odchody. Z rzędami klatek ustawionych w blokach, jest to recepta na epidemiologiczną katastrofę.

 

Profesor Leshem maluje ponury obraz obecnej sytuacji, ale także proponuje kilka możliwych rozwiązań. Jednym z nich jest połączenie obszaru turystycznego Agmon Hahula z pobliskim rezerwatem przyrody, tak aby zmniejszyć zagęszczenie ptactwa. Leshem lubi powtarzać, że „ptaki nie znają granic”, więc nie jest zaskoczeniem, że jeśli chodzi o zapobieganie rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy, jest również zaangażowany we współpracę międzynarodową.   

 

Chociaż w obecnej sytuacji jest na to już za późno, ale w rezerwatach gdzie grypa jeszcze nie dotarła można podjąć kroki ostrożności, takie jak spryskanie dużego obszaru środkiem przeciwko ptasiej grypie.

 

Przed pandemią koronawirusa, około 400 000 do 500 000 odwiedzających rocznie przyjeżdżało do doliny Hula w bardzo szczególnej formie pielgrzymki. Dochód regionu Górnej Galilei oszacowano na ponad 100 mln NIS. rocznie, co pokazuje, że ochrona przyrody może być opłacalna.

 

Yossi Leshem mówi, że żurawie będą nadal przybywać, jeśli tylko znajdą tu jedzenie i dobre warunki. „Nawet jeśli zginęło około 6000 żurawi, nadal będą przylatywać do doliny Hula i tu pozostaną. Tak działa natura. Ich liczba ponownie wzrośnie”.

 

To jest katastrofa, ale jeszcze nie łabędzi śpiew tych pięknych ptaków .

 

Nie mogę się doczekać powrotu do tej doliny w prawdziwym życiu. Niebo znów się otworzy i będzie bezpieczne dla turystów i ptaków. Pandemie przeminą, a dolina Hula odzyska swoją wspaniałość.

 

Fowl play’ and the other pandemic

Jerusalem Post, 6 stycznia 2022

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski  Liat Collins

Urodzona w Wielkiej Brytanii, osiadła w Izraelu w 1979 roku i hebrajskiego uczyła się już w mundurze IDF, studiowała sinologię i stosunki międzynarodowe. Pracuje w redakcji “Jerusalem Post” od 1988 roku. Obecnie kieruje The International Jerusalem Post.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1307 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk