Prawda

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 - 01:40

« Poprzedni Następny »


Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie


Dennis Baffour-Awuah 2022-04-16

Wspięga GMO gotowa do spożycia. 
Wspięga GMO gotowa do spożycia. 

W Ghanie miejscowi naukowcy z Instytutu Badań Rolnych Sawanny (SARI) przy Radzie Badań Naukowych i Przemysłowych (CSIR) użyli biotechnologii do stworzenia dwóch odmian roślin uprawnych GMO: ryżu, który bardziej wydajnie używa azotu i wody [nitrogen- and water-use-efficient] (NEWEST) i genetycznie modyfikowanej wspięgi wężowatej znanej także jako odporna na szkodniki pędu (PBR) wspięga.


Żadna z tych roślin nie jest jeszcze skomercjalizowana, chociaż przeszły etapy oceny laboratoryjnej i prób polowych. Obecnie podanie w sprawie wspięgi PBR czeka na aprobatę w Krajowym Urzędzie Biobezpieczeństwa. Ten urząd został ustanowiony po uchwaleniu przez Ghanę Ustawy o Biobezpieczeństwie w 2011 roku, jest organem nadzorującym wprowadzanie GMO w kraju.


W niedawnym wywiadzie dr Daniel Osei Fosu, badacz z Instytutu Biotechnologii i Rolnictwa (BNARI), wyjaśnił pojęcie GMO w prostych słowach. Powiedział, że tworzenie GMO jest procesem, który polega na odwiecznej wiedzy wzmocnionej przez nową wiedzę. Lepsze zrozumienie DNA – genetycznej informacji każdego żywego stworzenia – doprowadziło do odkrycia, że naukowcy mogą użyć tę wiedzę, by pomóc rozwiązać problemy związane z pewnymi organizmami.


Poglądy farmerów w Ghanie na GMO


W 16 regionach Ghany farmerzy dzielili się różnymi poglądami, które odzwierciedlają, jak wiele rozumieją i jak bardzo potrzebują tej technologii. Sabina Agyei i Vida Dzortu, obie uprawiające kukurydzę, straciły duże części swoich plonów z powodu inwazji szkodnika Spodoptera frugiperda pięć lat temu. Szkodnik ten zniszczył 20 tysięcy hektarów upraw w całym kraju, powodując szkody oszacowane na 64 miliony dolarów. Opisują sytuację jako dramatyczną.  


Proponując sposoby uniknięcia takich nieszczęśliwych sytuacji, Dzortu radziła wzięcie pod uwagę upraw GM, choć przyznaje, że farmerzy potrzebują więcej edukacji. “Słyszę wielu ludzi, którzy mówią, że nasiona GM są zrobione z gumy, ale nie chcę w to wierzyć, bo gdyby tak było, to by nie kiełkowały – powiedziała o jednej z fałszywych informacji. – Jeśli kiełkują, to są to dobre nasiona”.


Kukurydza GM ma geny odporności na choroby
, które mają potencjał oparcia się pasożytom, włącznie z Spodoptera frugiperda, według naukowców z Programu Badań Biotechnologicznych (BRP) przy Instytucie Badań Roślin Uprawnych (CRI). Jest także odporna na suszę, ale nadal wymaga odpowiednich składników odżywczych w glebie i nawożenia, by dać maksymalne plony.


“Wiem, że w niektórych krajach jedzą GMO i nic złego im się nie dzieje, więc dlaczego nie możemy robić tego samego?” – zapytała Dzortu. Dodała, że walka z Spodoptera frugiperda jest wyniszczająca, męcząca i wymaga zakupu wielu substancji chemicznych.


Agya Sei, który ma ponad 50 lat, uprawia maniok, banana warzywnego, kukurydzę i kakao. Często walczy z szkodnikami i uważa, że rolnicy potrzebują odpornych na szkodniki odmian. “Nasze matki produkowały dużo, bo nie było tak dużo szkodników, ciem ani problemów z klimatem. Chciałbym, żeby tak samo było dla nas”. Nie sądzi jednak, by farmerzy potrzebowali GMO z powodu opowieści, jakie często słyszy o tej technologii. Kiedy jednak kontynuowaliśmy rozmowę, powiedział, że będzie gotowy zaakceptować tę technologię.  


“Wiesz, że czasy zmieniają się. Widzisz, dawniej byliśmy przeciwko środkom owado- i chwastobójczym, ponieważ było dużo szumu, że nie jest to dobre. Ale teraz używamy to na farmach. Jeśli nasi przywódcy dadzą nam potrzebną edukację o tej technologii, żebyśmy poznali ją i docenili, pewnie uznamy, że będzie to pomocne, przyjmiemy ją” – zakończył. 


Konwencjonalna wspiega wężowata jest normalnie opryskiwana 8 do 12 razy w swoim trzymiesięcznym cyklu, ale wspięga PBR redukuje to do dwóch razy w sezonie. To radykalnie zmniejszy używanie substancji chemicznych na farmach wspięgi wężowatej, co będzie chroniło zdrowie farmera i konsumentów, jak również środowisko. Zwiększą się także plony.


Publiczne postrzeganie GMO


Wcześniejsze badanie przeprowadzone przez CSIR-Instytut Badawczy Nauki i Technologii  (STEPRI) i przez Urząd Żywności i Leków (FDA) sugeruje, że znaczny procent społeczeństwa albo nie wie nic o technologii i produktach GM, albo wie bardzo mało. Ich  wyobrażenie o tym, czy produkt jest genetycznie modyfikowany, często zależy od tego, czy produkt jest importowany, czy produkowany lokalnie.  


To samo badanie ustaliło także, że rząd i media nie dostarczają wystarczająco dużo edukacji na ten temat.


Farmer uprawiający cytrusy i ziemniaki, Emmanuel Amponsah, powiedział w wywiadzie, że naukowcy pozwolili politykom przejąć prowadzenie w informowaniu o nauce, a ci szerzą dezinformację w społeczeństwie.  


“GMO nie są złe – powiedział. - Problemem jest to, że nasi naukowcy nie mówią o tym dużo, a politycy są tymi, którzy powodują całą panikę. Oni [naukowcy] pozwolili, by przyćmili ich politycy, którzy nieustannie oczerniają tę technologię. Wierzę, że komercyjne GMO będą ekonomicznie korzystne dla nas, farmerów. Jeśli inne kraje, uprawiające  genetycznie modyfikowany pawpaw [asymina trójklapkowa] i inne korzystają na tym ekonomicznie, dlaczego nie można tego robić także Ghana?  


Organizacje uprawiające propagandę anty-GMO często twierdzą, że farmerzy staną się zależni od dostawców nasion GM i firm nasienniczych, i będą musieli każdego roku kupować nowe nasiona, tracąc prawo do używania zgromadzonych nasion. Dr Samuel Amiteye, naukowiec z BNARI, powiedział, że kupowanie nowych nasion lub oryginalnych hybryd od dawna było praktyką w konwencjonalnych metodach upraw, by osiągnąć maksymalne plony. Nasiona hybryd tracą z czasem swoje pozytywne cechy i używający ich farmerzy nie uzyskują spodziewanych plonów. Powiedział, że temu samemu procesowi podlegają nasiona GM i ostrzegł przeciwko wykluczaniu roślin GM.


“Możemy ignorować GMO i postępować według procesu, w którym farmerzy nieustannie ponownie sadzą nasiona roślin o pożądanych cechach. Po jakichś 20 do 25 lat może będą mieli takie odmiany, jakie chcą. Po co jednak czekać tak długo?” – zapytał. 


Wspięga wężowata PBR: potencjalne korzyści ekonomiczne 


Wspięga PBR ma podniesioną ochronę przed świdrem maruca (Maruca vitrata) i pasożytniczymi chwastami, takimi jak striga i alectra, stąd ograniczenie używania pestycydów i wyższe plony. Nigeria była pierwszym krajem, który zatwierdził i skomercjalizował wspięgę wężowatą GM w 2019 roku i farmerzy uprawiający tę odmianę informują o 20 procentowym wzroście plonów.   


Jeśli wspięga PBR zostanie skomercjalizowana w Ghanie, może dodać 31 milionów dolarów wartości produkcji przez sześć lat w stosunku do obecnej rocznej wartości produkcji 55 milionów dolarów, według wykonanego w 2019 roku badania Instytutu Statystyki, Badań Społecznych i Ekonomicznych (ISSER) na Uniwersytecie Ghany we współpracy z Międzynarodowym Instytutem Badań Polityki Żywnościowej (IFPRI-Ghana) i Instytutem Badań Polityki wobec Nauki i Technologii (STEPRI-Ghana). Jeśli jednak powolny proces dopuszczania do komercjalizacji opóźni wprowadzenie nowej wspięgi do 2024 roku, Ghana może stracić 20 milionów dolarów.


Nadzorowanie GMO


Jako ciało nadzorujące Krajowy Urząd Biobezpieczeństwa zapewnia, że rośliny uprawne GM przechodzą ścisły i rygorystyczny proces na wszystkich etapach swojego rozwoju i komercjalizacji, by zagwarantować bezpieczeństwo producentów, konsumentów i środowiska. Nadzoruje także zamknięte użycie, zamknięte próby polowe, wejście nasion na rynek, transport plonów GMO i dopuszczenie do obrotu.  


“Podstawową zasadą biobezpieczeństwa jest to, że jeśli coś nie jest bezpieczne, nie powinno opuścić laboratorium – powiedział Fosu. – Zanim zaczniesz przenosić DNA w laboratorium, musisz mieć pozwolenie od urzędu nadzorującego swojego kraju, a potem musisz na każdym etapie pracy spełniać wszystkie wymagania, zanim tworzony organizm może zostać dopuszczony do zamkniętych prób polowych”. Dane naukowe, społeczno-ekonomiczne konsekwencje i poglądy społeczne są także kluczowymi względami przy rozważaniach o dopuszczeniu GMO, dodał.


Ama Kudom-Agyeman, konsultantka NBA, wyjaśniła, że agencja pracuje razem z innymi wiarygodnymi instytucjami, by zapewnić, że GMO jest poprawnie nadzorowane. Te instytucje obejmują FDA, Urząd Standardów Ghany, Radę Badań Naukowych i Przemysłowych oraz Instytut Badań Roślin Uprawnych.


“NBA jako agencja nadzorcza stosuje wszystkie mechanizmy, by zapewnić, że sprawy są wykonywane poprawnie. Ich ramy przyjęły także inne kraje, a więc możemy wierzyć w ich wiarygodność” – powiedziała.


Jako część procesu nadzorczego nad wspięgą PBR, NBA zaprasza społeczeństwo do komentowania przed ostateczną decyzją o podaniu do SARI. Ludzie mogą wysyłać emaile w tej sprawie na adres info@nba.org lub pocztą do “The CEO, NBA, P.O. Box WY 669, Kwabenya-Accra.” Można także podpisać petycję, by poprzeć zaaprobowanie wspięgi PBR.


Dennis Baffour-Awuah
 jest stypendystą 2018 Alliance for Science Global Leadership. Ten artykuł był pierwotnie opublikowany na jego blogu Love for Science.

Zdjęcie: Nie-FMO wspięga wężowata na sprzedaż na rynku w Ghanie. Zdjęcie: Reuben Quainoo


Ghana’s first GMO food crop: All you need to know

Alliance for Science, 31 marca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1479 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk