Prawda

Wtorek, 20 lutego 2018 - 22:20

« Poprzedni Następny »


Islamistyczna teologia gwałtu


Jerry A. Coyne 2015-08-26


Wiem, ten tytuł jest prowokacyjny, ale nie bardziej niż tytuł artykułu Rukmini Callimachi w New York Times  (“ISIS enshrines a theology of rape” – ISIS uświęca teologię gwałtu) traktującego o kupowaniu i sprzedawaniu przez ISIS jazydzkich niewolnic seksualnych, o gwałtach dziewczynek, często nie będących nawet nastolatkami. (Jest to najwyraźniej jeden z serii artykułów o ISIS, które mają się ukazać i jest on szczególnie przerażający.)


Jestem nieustannie zasypywany mailami i atakami ludzi twierdzących, że okrucieństwa radykalnego islamu są winą Zachodu, a nie samego islamu. Religia jest w dużym stopniu rozgrzeszana. Tak, zgadzam się, że niektóre ataki terrorystyczne muzułmanów były sprowokowane przez działania Zachodu, ale nie mogę zwalniać z winy religii jako przyczyny  wrogości w ich społeczeństwach.


Kiedy te antagonizmy przyjmują formy biurokratycznie zorganizowanych przez ISIS gwałtów na kurdyjskiej nie-muzułmańskiej ludności, która nie może być odpowiedzialna za żaden kolonializm, gwałtów, które są usprawiedliwiane cytatami z Koranu i wolą Allaha, trudno wiązać te działania z kolonializmem. Można oczywiście powiedzieć, że gwałciciele zaledwie wykorzystują Koran jako wymówkę, ale co by było, gdyby nie było tej wymówki? Czy sytuacja nie byłaby przynajmniej trochę lepsza?    


Chciałbym tu podkreślić, że główną tezą artykułu w NYT (i mojego również) jest koszmar gwałtów doświadczanych przez kobiety jazydzkie – z sekty kurdyjskiej opisanej w Wikipedii jako monoteistycznej, ale traktowanej przez członków ISIS jako politeistyczna, a tym samym jako religia niewiernych. Postrzeganie Jazydów jako niewiernych usprawiedliwia gwałty, co więcej, uświęca je. Tu właśnie pojawia się teologiczne usprawiedliwienie, co autorka artykułu w NYT wielokrotnie podkreśla. Co jest szczególnie koszmarne to starannie opisane formy organizacyjne porywania kobiet jazydzkich (mężczyźni i dorastający chłopcy są rozstrzeliwani) i jak spisywane są umowy dotyczące ich sprzedaży oraz „wykorzystywania”.  Spójrzmy na kilka fragmentów ze znakomitego artykułu Rukmini Callimachi.      

Przed zgwałceniem 12-letniej dziewczynki bojownik ISIS poświęcił chwilę czasu aby wyjaśnić jej, że to co zrobi nie jest grzechem. Ponieważ dziewczynka praktykowała inną religie niż islam, Koran nie tylko daje mu prawo do jej zgwałcenia, ale – jak wyjaśniał – przyzwala i zachęca do tego.   


Związał jej ręce i zakneblował ją. Potem uklęknął przy łóżku i oddał się modlitwie zanim się na nią zwalił.   


Kiedy skończył, ukląkł ponownie kończąc gwałt aktem dewocji.  


“Powtarzałam mu, że mnie boli, prosiłam, żeby przestał” – mówiła dziewczynka, której ciało jest tak drobne, że dorosły mężczyzna mógłby objąć ją w talii dłońmi. „Powiedział mi, że zgodnie z islamem wolno mu zgwałcić niewierną. Powiedział mi, że gwałcąc mnie jest bliżej Boga” - opowiadała  podczas wywiadu z nią i z jej rodziną w obozie dla uchodźców. Gdzie trafiła po ucieczce, po jedenastu miesiącach niewoli.

Dalej czytamy:

W rok po tym jak ugrupowanie ogłosiło przywrócenie instytucji niewolnictwa, systematyczne gwałty kobiet i dziewcząt z mniejszości religijnej Jazydów są głęboko zakorzenione w organizacji i radykalnej teologii Państwa Islamskiego. Wywiady z 21 kobietami i dziewczętami, które niedawno uciekły z niewoli w Państwie Islamskim, jak również badanie oficjalnych dokumentów, ukazują jak praktyka gwałtów została uświęcona w samych założeniach tego ugrupowania.    


Handel kobietami i dziewczętami Jazydów ma już stałą infrastrukturę z hurtowniami, gdzie ofiary są przetrzymywane, pokojami , gdzie są oglądane i sprzedawane oraz specjalnymi autobusami używanymi do ich transportu.   

W artykule znajdujemy przerażające szczegóły, dławiące opisy gwałtów dziewczynek mających 11 i 12 lat, ale zgodnie z muzułmańskimi świętymi pismami, sam Mahomet wziął dziewięcioletnią dziewczynkę za żonę i miał z nią stosunki seksualne. To właśnie, w kombinacji z demonizacją niewiernych, musi oczywiście prowadzić do sankcjonowania tych praktyk w Państwie Islamskim.       

Wielokrotnie kierownictwo ISIS naciskało na dosłowne i selektywne odczytywanie Koranu i innych religijnych tekstów nie tylko dla usprawiedliwiania przemocy ale również dla wychwalania i celebrowania każdego gwałtu jako aktu wzniosłego i prawego.


“Modlił się za każdym razem, kiedy przychodził mnie zgwałcić” – mówi F. piętnastoletnia dziewczyna porwana przed rokiem na stokach góry Sindżar i sprzedana irackiemu bojownikowi około lat 20. Podobnie jak inne dziewczyny, z którymi NYT przeprowadzał wywiady, prosiła, żeby podać tylko pierwszą literę jej imienia, ze względu na łączone z gwałtem zhańbienie.     


“Powtarzał, że jest to ibadah,” mówiła, używając pojęcia z islamskich tekstów oznaczającego modlitwę.  

Porwane kobiety Jazydów przewożone są autobusami z zaciemnionymi szybami (ponieważ same kobiety nie są wystarczająco zasłonięte). Transportuje się je do hurtowni, gdzie są oceniane jakby były bydłem. Potem są sprzedawane.   

Na parkingu – mówi F. - oczekiwała cała flota takich samych autobusów, które przewoziły kobiety w kolejne miejsce. Razem z 24 innymi dziewczętami piętnastolatka została zawieziona do bazy armii irackiej. Tam na parkingu, po raz pierwszy usłyszała słowo “sabaya”.


“Śmiali się i szydzili z nas, mówiąc. ‘Jesteście naszymi sabaya’. Nie wiedziałam co to słowo znaczy. Później jeden z lokalnych dowódców Państwa Islamskiego wyjaśnił, że znaczy ‘niewolnice’”.    


“Powiedział nam, że Taus Malik” — jeden z siedmiu aniołów, do których Jazydzi się modlą  — “nie jest Bogiem. Powiedział, że Taus Malik jest diabłem i dlatego, że czcicie diabła, jesteście naszą własnością. Możemy was sprzedawać i korzystać z was jak nam się podoba.”

Jeśli jest to spowodowane kolonializmem lub zemstą za inwazję Zachodu, to dlaczego gwałci się Jazydów, ale nie kobiety chrześcijańskie czy żydowskie? Naukowiec z University of Chicago wyjaśnia:

[Matthew] Barber, z University of Chicago, powiedział, że jest to skierowane głównie przeciw Jazydom, ponieważ uważa się ich za politeistów mających tylko ustną tradycję bez świętych pism. W świetle nauczania Państwa Islamskiego plasuje ich to w pobliżu znienawidzonych niewiernych, w stopniu większym niż chrześcijan i żydów, którzy ich zdaniem według Koranu, jako „ludzie Księgi”, mają ograniczoną osłonę. 

Oczywiście nie wszyscy muzułmanie popierają te gwałty, czy teologię przy pomocy której Państwo Islamskie je sankcjonuje. Nie chciałbym tu demonizować całej religii, aczkolwiek uważam islam za najbardziej szkodliwą religię na świecie. Demonizuję jej najbardziej skrajne postaci, których pojawienie się umożliwiają nie tylko ci nieco bardziej umiarkowani muzułmanie, ale i ci zagubieni mieszkańcy Zachodu, którzy całkowicie rozgrzeszają religie.   


Jak czytamy w artykule opublikowanym w The Atlantic, ISIS wydaje sie przywracać starodawną wersję islamu, z okresu kalifatu. I jak głosi jedna z osób cytowanych w artykule w NYT : “te instytucje muszą być przywrócone do życia, ponieważ to jest to, co robił Prorok i jego towarzysze.”


Przytoczę tu jeszcze jeden fragment, który pokazuje, że uwięzione kobiety będące żydówkami i chrześcijankami czeka ten sam los. Aczkolwiek należą one do „ludzi Księgi”, nie wierząc w Allaha, nadal są niewiernymi (pogrubienia moje):   

W wydanym tego lata przez Departament Badań i Fatw, liczącym 34 strony, podręczniku, Państwo Islamskie niedawno wyjaśniło, że seks z chrześcijańskimi i żydowskimi kobietami, wziętymi do niewoli podczas bitwy jest również dozwolony.  


Jedynym zakazem jest seks z ciężarną niewolnicą i, jak wyjaśnia podręcznik, właściciel musi ze stosunkiem poczekać, aż niewolnica będzie miała okres, ‘aby być pewnym, że w jej łonie niczego nie ma”. Z 21 kobiet i dziewcząt z którymi przeprowadzono wywiady na potrzeby tego artykułu, jedyne, które nie były gwałcone, to te, które były w ciąży w momencie porwania, jak i te, które były po klimakterium.        


Poza tym nie było żadnych ograniczeń. Gwałcenie dzieci jest wyraźnie akceptowane: “Jest dozwolony stosunek z dziewczynką, która nie osiągnęła dojrzałości, jeśli się nadaje” - czytamy w broszurze przełożonej na angielski przez   Middle East Media Research Institute i opublikowanej na twitterze w grudniu.

Mówcie co chcecie o motywach, którymi kieruje się Państwo Islamskie. Możecie powiedzieć, że teologia jest zaledwie wymówką dla naturalnych podczas wojny tendencji mężczyzn do gwałcenia kobiet, (ale należy zauważyć, że nie zawsze jest to oficjalna polityka). Możesz twierdzić, że dokładnie to samo działoby się, gdyby Państwo Islamskie nie było organizacją religijną, ale wyłącznie ksenofobiczną grupą bez żadnej religii. Nie przekonują mnie te argumenty, ale jestem pewien, że niektórzy będą tak twierdzić. Nie możesz jednak powiedzieć, że jest to wina Zachodu spowodowana oczernianiem islamu lub inwazją na islamskie terytoria.              


h/t: Merilee


The Islamist theology of rape

Why Evolution Is True, 14 sierpnia 2015

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Gwałt jest Irracja 2018-01-01
1. Rosja i Egipt przeciw islamistom mieczysławski 2015-08-27
Inspekcja
Hili: Co oni tam robią? 
Ja: Burzą stary dom.
Hili: Pewnie będą coś budować.

Więcej

Zagadka: co zapyla
muchołówkę?
Jerry A. Coyne


Muchołówka (Dionaea muscipula) jest znaną mięsożerną rośliną z rodziny Drososeraceae. W odróżnieniu jednak od rosiczek lub dzbaneczników jest to jedyna na świecie jedząca zwierzęta roślina, która czynnie zamyka pułapkę, by schwytać ofiarę. Mechanizm chwytania i trawienia wiąże się z liczeniem (oczywiście, nie ze świadomym liczeniem przez roślinę, jest to suma bodźców prawdo- podobnie w połączeniu z jakimś progiem). Mechanizm, dzięki któremu pułapki zamykają się, wiąże się ze złożoną interakcją między elastycznością, turgorem i wzrostem.

Więcej

Wojna Hamas-ISIS,
skorumpowani przywódcy
Bassam Tawil

Wojna między tymi dwiema grupami terroru sięgnęła szczytu w tym tygodniu z rewelacją, że ISIS organizował spisek, by zamordować przywódcę Hamasu, Ismaila Haniję (na zdjęciu powyżej). Zdjęcie: Abid Katib/Getty Images.

Co robią muzułmańscy terroryści, kiedy nie zabijają “niewiernych” i nie-muzułmanów? To proste: zaczynają zabijać siebie wzajemnie.

Weźmy, na przykład, islamskie grupy terrorystyczne Hamas i Państwo Islamskie (ISIS). Chociaż te grupy wyznają tę samą ideologię i starają się zabić każdego, kto przeszkadza w ich wysiłkach szerzenia ich wersji islamu na całym świecie, wygląda na to, że teraz chcą podrzynać sobie gardła wzajemnie.

Więcej
Blue line

Potrzebne są prawa
przeciwko fatwom
Taslima Nasreen

Taslima Nasreen w księgarni. (z: Twitter.com/TaslimaNasreen).

Znana na całym świecie pisarka z Bangladeszu, Taslima Nasreen, w niedawnym artykule  napisała, że fatwy, choć niewiążące dla muzułmanów, doprowadziły do śmierci wielu liberalnych pisarzy i działaczy. Taslima Nasreen otrzymuje groźby śmierci od islamskich duchownych w Indiach. Jej artykuł został pierwotnie napisany w języku bengalskim i przetłumaczyła go na angielski dziennikarka Neera Majumdar. Artykuł opublikowano na ThePrint.in, indyjskiej witrynie internetowej. Poniżej podajemy fragmenty tego artykułu za ThePrint.in:

Więcej

Potworności,
o których nikt nie mówi
Khaled Abu Toameh

Palestyński obóz uchodźców Jarmuk jest pod oblężeniem armii syryjskiej od ponad 1660 dni. Na zdjęciu: Mieszkańcy Jarmuk czekają w kolejce na dostawę żywności.

Palestyński obóz uchodźców był pod oblężeniem przez ponad 1660 dni. Setki mieszkańców zabito, a dziesiątki tysięcy musiały uciekać ze swoich domów.


Ci, którzy pozostali w obozie – głównie starcy, kobiety i dzieci – żyją w nieopisanych warunkach sanitarnych i piją zanieczyszczoną wodę.  

Ponad 200 Palestyńczyków z tego obozu, który jest pod oblężeniem od 2013 r., umarło w wyniku braku żywności lub lekarstw. Warunki w obozie, według wszystkich standardów, są straszliwe.

Więcej
Blue line

Królestwo Niebieskie
na Ziemi (II)
Lucjan Ferus

'Maciejowski Bible', Paris ca. 1240 (NY, Morgan Library & Museum, MS M.638, fol. 36v)

Przypomnę tylko, iż niniejszy tekst poświęcony jest odwiecznemu ludzkiemu pragnieniu nastania królestwa bożegona Ziemi. 

Więcej

Kryzys humanitarny
w Gazie
Smadar Bat Adam


Ekspert Banku Światowego Adnan Ghosheh, powiedział w wywiadzie dla „Haaretz”,  że Gaza do roku 2020 ze względu na brak wody stanie się obszarem nie nadającym się dla ludzi.


Ta ponura przepowiednia opiera się na raporcie Institute for National Security Studies zatytułowanym „Kryzys wodny i energetyczny w Gazie. Obraz 2017”.

Więcej
wwi_book

“Partenogenetyczny” rak
rozmnaża się bez seksu
Jerry A. Coyne 


Chyba ponad dziesięciu czytelników przysłało mi link do artykułu Carla Zimmera w “New York Times” o rakach marmurkowych. Ten „gatunek” jeśli można go tak nazwać (więcej o tym poniżej) jest partenogenetyczny – to jest, rozmnaża się bez seksu. Znaczy to, że wszystkie osobniki są samicami, a samców, którzy normalnie dostarczają plemników u przodków raków, nie ma wcale. Populacja raków marmurkowych nie potrzebuje samców i całe jezioro może zostać zaludnione przez jednego osobnika. Myślę, że Zimmer trochę przesadza, kiedy mówi, że ten nowy mutant „przejmuje Europę”, ale poza tym to jest dobry artykuł.

Więcej

Irańska “Opowieść podręcznej”
i etnocentryzm #MeToo
Seth J. Frantzman


Co dzieje się, kiedy pokazanie włosów jest czynem rewolucyjnym? Nic. Przynajmniej poza Iranem widzieliśmy kolektywne wzruszenie ramionami na informację, że dziesiątki irańskich kobiet protestuje przeciwko szowinistycznej teokracji przez pokazywanie swoich włosów. Aresztowano dwadzieścia dziewięć kobiet za korzystanie z podstawowych praw człowieka do wolności myśli, sumienia i religii po prostu przez pokazanie włosów.
Irański reżim jest wersją serialu telewizyjnego Opowieść podręcznej, ale w realnym życiu. W książce z 1985 r., na której oparty jest serial, Margaret Atwood wyobraża sobie przyszłą teokratyczną republikę w Stanach Zjednoczonych. 

Więcej

Długi spacer
z cudzymi myślami
Andrzej Koraszewski


Idę sobie z psem nad Wisłą, widoki piękne, a mnie się rzygać chce. Właściwie powinienem być zadowolony. Steven Pinker na prośbę o pozwolenie na tłumaczenie i publikację fragmentu jego nowej książki odpowiedział w ciągu kilku minut, więc można to było wrzucić z zaledwie dwudniowym poślizgiem. Niesamowity facet. Podobnie jak Matt Ridley, dostrzega grozę, nie tracąc z oczu tego, co pozytywne. Wygląda na to, że lektura Enlightenment Now będzie odpoczynkiem. Studiowanie bieżących doniesień odpoczynkiem nie jest.

Więcej

Afrykańscy migranci
w Izraelu
Vic Rosenthal


Temat nielegalnych migrantów afrykańskich w Izraelu stał się gorący z wszystkimi możliwymi grupami, od organizacji praw człowieka do rabinów ruchu konserwatywnego w Ameryce, wtrącającymi się z radami, jak Izrael powinien sobie z nimi poradzić.


Wybrałem słowo “migranci” jako najbardziej neutralne. Nazywa się ich rozmaicie, od „infiltratorów” do „starających się o azyl” i „uchodźców”, zależnie od tego, jakie stanowisko wobec nich zajmuje mówiący.

Więcej
Blue line

Oświecenie:
Rozum jest niezbywalny
Steven Pinker

Obraz Immanuela Kanta i jego współczesnych, których praca, wiara i wartości leżą u podstaw oświeceniowego myślenia. Zdjęcie: Science History Images / Alamy S/Alamy Stock Photo

We wtorek, 13 lutego rozpoczęła się sprzedaż nowej książki Stevena Pinkera, Enlightenment Now. Poniżej za pozwoleniem Autora publikujemy jej fragment.   


Czym jest oświecenie? W eseju z 1784 r. z tym właśnie pytaniem jako tytułem, Immanuel Kant odpowiedział, że jest to “wyjście człowieka z niepełnoletności, w którą popadł z własnej winy”, jego “leniwego i tchórzliwego” poddania się “dogmatom i formułkom” władzy religijnej lub politycznej. Proklamowanym przez niego hasłem Oświecenia jest: „Odważ się myśleć!” a podstawowymi wymogami jest wolność myśli i słowa.

Więcej

Życie w Pakistanie jest
piekłem dla nie-muzułmanów
Rahat John Austin

Asia Bibi i dwoje z jej pięciorga dzieci, na zdjęciu sprzed jej uwięzieniem w celi śmierci w 2010 r. za „bluźnierstwo”.

Według oficjalnych wyników spisu powszechnego z 2017 r. w Pakistanie z 25 sierpnia 2017 r. populacja Islamskiej Republiki Pakistanu wynosi 207,74 milionów. Kraj podzielony jest na przytłaczającą muzułmańską większość 96,28% i pozostałą, nie-muzułmańską mniejszość 3,72%, na którą składają się chrześcijanie, bahajowie, buddyści, hindusi, Ahmadi, Kalaszowie, Parsowie i Sikhowie. Religijne mniejszości na terytorium dzisiejszego Pakistanu stanowiły w momencie oddzielenia się od Indii w 1947 r. niemal 23% pakistańskiej populacji. Zamiast jednak wzrosnąć liczebnie, zmalały do obecnych 3,72%. Jeśli wzrosła populacja muzułmańska, dlaczego nie wzrosły nie-muzułmańskie?

Więcej
Blue line

Naturopatia zdrowy -
styl życia plus szamaństwo
Orac

Rysunek dodany przez redakcję „Listów” z artykułu, w którym polska pani „doktór” wyjaśnia „czym jest neuropatia obwodowa”.

Kiedy piszę o naturopatach, często podkreślam, że ich literki “ND”, o których twierdzą, że oznaczają “naturopatycznego doktora”, w rzeczywistości należy odczytywać jako “nie-doktor”. Powodem jest to, że u sedna naturopatii leży czysta pseudonauka  i szamaństwo, nie wspominając już o antyszczepionkowej pseudonauce. Zasadniczo naturopatia obejmuje cały róg obfitości znachorstwa i szamaństwa, włącznie z wiarą antyszczepionkową i homeopatią. Wydaje się, że naturopaci zaakceptują niemal każdą terapię, niezależnie od tego, jak absurdalną pojęciowo, niepopartą nauką i bez dowodów klinicznej skuteczności. (Jeśli mi nie wierzycie, spytajcie Britt Hermes, byłej naturopatki, która zrozumiała, że stała się znachorem i wróciła do medycyny, a teraz stała się celem ataku swoich byłych kolegów.) 

Więcej

Arab z urodzenia,
syjonista z wyboru
Fred Maroun


Urodziłem się jako Arab, częściowo Libańczyk, częściowo Syryjczyk i częściowo Egipcjanin. Moim przeznaczeniem była nieufność do Izraela i, bądźmy szczerzy, stanie się antysemitą, który wierzy, że Izrael istnieje wyłącznie z powodu poczucia winy Europejczyków w następstwie Holocaustu oraz że Żydzi kontrolują światowe banki i rząd USA.

Tak się jednak złożyło, że wybrałem inną drogę. Postanowiłem stanąć po stronie ludu (Żydów), którzy wbrew wszelkim przeciwnościom stali się jedyną starożytną cywilizacją, która odzyskała swoją ziemię rodzinną od imperialistycznych najeźdźców (Arabów, moich przodków).


Postanowiłem popierać państwo, które potrafiło przetrwać w 1947/49 r. przeciwko znacznie liczniejszym najeźdźcom i mimo obojętności czy wręcz wrogości większości świata.

Więcej

Nieustający marsz
niesłusznie dumnych
Andrzej Koraszewski 


Polityka tożsamości jest w Ameryce modnym terminem, tak modnym, że niektórym ludziom wydaje się zmieniać tożsamość. Jedni wpisują sobie ten termin na sztandary, a inni reagują na niego jak byk na czerwoną płachtę. Dawno, dawno temu był sobie niemiecki socjolog, który wymyślił „klasową teorię poznania”, współczesna nam Judith Butler wydaje się optować za kobiecą teorią poznania (co mogłoby mieć swój urok, gdyby nie Judith Butler), inni wybierają kolorową teorią poznania, radykalnie różniącą się od fałszywej teorii poznania białego człowieka (na szczęście daleko nie wszyscy kolorowi dają się porwać tej rasowej teorii poznania, ale wystarczająco wielu uczonych ich do tego zachęca, żeby niektóre dyskusje o tożsamości i świecie przypominały kompletny dom wariatów).

Więcej

Mroczny sekret
dwulicowych akademików
Giulio Meotti

Prezydent Donald Trump podpisuje 6 marca 2017 r. dekret prezydencki 13780, który ogranicza wjazd do USA z pewnych krajów oraz przez wszystkich uchodźców, którzy nie posiadają albo wizy, albo ważnego dokumentu podróży. (Zdjęcie: The White House)

Restrykcje Stanów Zjednoczonych na wjazd podróżnych z sześciu krajów o muzułmańskiej większości (wybranych przez byłego prezydenta, Obamę) – chyba że, jak powiedział prezydent Donald J. Trump, będzie można ich sprawdzić – wywołały gniew zachodniej społeczności akademickiej. Ich niepokój wydaje się koncentrować wokół sprawy wykluczenia ze Stanów Zjednoczonych badaczy i uczonych z krajów islamskich obłożonych sankcjami przez administrację amerykańską.

Harvard, Yale i Stanford poszły do sądu przeciwko Białemu Domowi. 171 stowarzyszeń naukowych i organizacji akademickich protestowało przeciwko temu, co błędnie zatytułowali “muzułmańskim zakazem” Trumpa. "Wśród ludzi dotkniętych tym dekretem są akademicy i studenci, którzy nie mogą uczestniczyć w konferencjach i w swobodnej wymianie myśli” – głosi apel podpisany przez 6 tysięcy naukowców, akademików i badaczy z całego świata.


Niestety, wielu z tych, którzy podpisywali te apele, walnie przyczyniło się do szerzenia rasistowskich apeli wzywających do bojkotowania ich izraelskich kolegów.

Więcej

Bezwstydne organiczne
sianie strachu
Steven Novella


Zarówno ja, jak i inni od dawna wskazujemy na to, że sianie strachu przed GMO w znacznej mierze jest robotą lobby żywności organicznej jako sposób oczernienia konkurentów. Strategia jest prosta – odstrasz ludzi od genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO) i oferuj organiczne produkty jako nie zawierającą GMO alternatywę. To nic nowego w reklamie: wywoływanie strachu, a potem oferowanie własnego produktu jako bezpiecznego schronienia.

Więcej

Libańczycy zapłacą
za grzech pierworodny Arabów
Fred Maroun

Jednostki Hezbollahu w Libanie. 

Dwudziestego ósmego stycznia Izraelska Armia Obronna (IDF) ostrzegła naród libański, że Iran zamienia ich kraj w fabrykę pocisków. Wielu Libańczyków już to wie. Wiedzą także, że Hezbollah, pod kierunkiem irańskiego reżimu, prawdopodobnie rozpocznie wojnę z Izraelem, która zdewastuje Liban bardziej niż cokolwiek, co Libańczycy widzieli w przeszłości. Jednak, mimo że wiedzą o tym, nie mogą zrobić niczego. Hezbollah ma pistolet przyłożony do głowy każdego libańskiego polityka.

Więcej
Biblioteka

Tęsknota czyli Królestwo
Niebieskie na Ziemi
Lucjan Ferus


Pisząc niedawno cykl o Świadkach Jehowy, korzystałem m.in. z książki Gunthera Pape Byłem Świadkiem Jehowy. Wiele lat temu, podczas pierwszej jej lektury nie zwróciłem dostatecznej uwagi na to, co jest podstawą religii milenarystycznych: na ideę „królestwa bożego na Ziemi”. Teraz, kiedy po tak długim czasie przeczytałem ją powtórnie dostrzegłem paradoksy tej idei, a odkrywanie sprzeczności w religijnych doktrynach od wielu lat jest moją pasją, bowiem potwierdzają one wyznawany przeze mnie pogląd, że wszystkie religie i wszystkich naszych bogów stworzyli sami ludzie własnym rozumem i własną wyobraźnią.

Więcej

Polska, Izrael
i Holocaust
Noru Tsalic


Dziecko dziesięcioletnie w 1943 r. ma dziś 85 lat. Coraz mniej ocalonych z Holocaustu jest nadal wśród żywych; pozostała garstka starych ludzi, których świadectwo ma niezastąpiony charakter osobistego doświadczenia. I już choćby z tego powodu coraz łatwiej zaprzeczać, trywializować, wypaczać – lub zwyczajnie zapomnieć. 

Ale najniebezpieczniejszy zapewne rodzaj rewizjonizmu Holocaustu po cichu odbywa się w Europie – już od dziesięcioleci – z dala od spojrzeń badaczy.

Więcej
Blue line

Powrót antysemickiego
potwora
Andrzej Koraszewski


Dziennikarka „Polityki”, Agnieszka Zagner, opublikowała na swoim blogu felieton pod znamiennym tytułem „Idzie Marzec?” Mamy ostatnio wysyp autorów zauważających podobieństwo atmosfery marca 68 i lutego 2018. Bodaj najciekawszy tekst napisał Piotr Osęka, pokazując wypowiedzi polityków, publicystów i ludu sprzed pół wieku i dziś. Uderzające podobieństwo, te same wątki, ten sam sposób rozumowania. Nawet Osęka pomija jednak międzynarodowy kontekst, narastanie od lat brunatnej fali w polityce europejskiej i amerykańskiej, zwycięstwo antysemityzmu przebranego za antysyjonizm na zachodnich uniwersytetach, w mediach i w wielkiej polityce.

Więcej

Arabowie niosą sztandar
nazistowskiego antysemityzmu
Lyn Julius

Wielki Mufti Jerozolimy Hadż Amin al-Husseini (po lewej) spotyka się z Adolfem Hitlerem w 1941 r. Zdjęcie: German Federal Archives.

Wirus nazistowskiego antysemityzmu dotarł do świata arabskiego i muzułmańskiego już w latach 1930. Dał ideologiczną inspirację arabskim partiom nacjonalistycznym, takim jak baasiści w Syrii i Iraku oraz paramilitarne grupy, takie jak Młody Egipt, założony w 1933 r. Antyżydowskie teorie spiskowe są podstawą totalitarnej ideologii Bractwa Muzułmańskiego, założonego w Egipcie w 1928 r. i jego ideologicznych kuzynów, Państwa Islamskiego, które stara się narzucić królestwo Allaha na Ziemi przez dżihad i przymusowe nawracanie nie-muzułmanów.
Zachód z nadęciem moralnym potępia stary europejski antysemityzm “skrajnej prawicy” i nie chce widzieć tego, który otwarcie kontynuuje nazizm.

Więcej

Fałszywe nadzieje
i niewidzialni wrogowie
Jonny Anomaly 


Ludzie są poszukiwaczami wzorów. Kiedy widzimy wzory w przyrodzie, często szukamy dla nich jakiegoś głębszego wyjaśnienia. Przykładem wzoru, który ściągnął uwagę akademików jest dysproporcja między mężczyznami i kobietami w takich dziedzinach jak budowa maszyn i pediatria.   

Kultura jest oczywistym wyjaśnieniem dla niektórych różnic: jeśli fala irlandzkich imigrantów w Bostonie wstępuje do straży pożarnej, a włoskich imigrantów otwiera restauracje, to możemy oczekiwać, że w następnym pokoleniu Bostończyków będzie nieproporcjonalna liczba irlandzkich strażaków i włoskich właścicieli restauracji. Podobnie, jeśli nisko wykwalifikowani imigranci na ogół pracują na budowach i w rolnictwie, możemy oczekiwać, że znajdziemy wielu nisko wykwalifikowanych robotników, którzy przybyli z Ameryki Środkowej do Stanów Zjednoczonych, pracujących na budowach i farmach truskawek.

Więcej

Jak nie upamiętniać
Holocaustu
Vic Rosenthal


Niedawno obchodzono Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Sądzę, że dobrze jest, że istnieje taki dzień, choćby po to, by przeciwdziałać rosnącej popularności negacji Holocaustu. Pewne aspekty tych obchodów są jednak niepokojące. 

Widzimy Amerykanów i Europejczyków, którzy są poruszeni do łez, kiedy myślą o koszmarnym mordowaniu Żydów 75 lat temu, a równocześnie wspierają prawdziwych spadkobierców nazistowskiej ideologii – palestyńskich Arabów i irański reżim (nie wspominając krokodylich łez polityków takich jak Barack Obama, wróg narodu żydowskiego, który niedawno miał hucpę określenia się jako „liberalny Żyd”).

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Archipelag islam,
czy mamy się bać?
Andrzej Koraszewski

Wracając z wystawy
albo antysemityzm lewicy
Ludwik Lewin

#PrayForGaza
#PrayForPalestina
Andrzej Koraszewski

Holenderscy łowcy Żydów,
którzy pomagali nazistom
Manfred Gerstenfeld

Pierwszy exodus
Homo sapiens z Afryki?
Jerry A. Coyne

Aby Turcja znowu
czuła się imperialna
Burak Bekdil

Niebezpieczeństwa
kultury celebrytów
Steven Novella

Powrót Gnoma,
czyli „Wiesław śmiało”
Andrzej Koraszewski

Religijna troska
o wspólny dom - Ziemię
Lucjan Ferus

Niedobrze mi się robi
na widok hidżabu
Majid Rafizadeh

Białko, które nie jest
młotem na raka
Paulina Łopatniuk

Co trzeba wiedzieć o obecnym
trudnym położeniu Izraela
Stephen Flatow

Z życia łysek amerykańskich.
Część VI
Bruce Lyon

Konflikt arabsko-izraelski
– dlaczego nie ma pokoju?
Richard Kemp

Zapomniani
więźniowie sumienia
Andrzej Koraszewski

Blue line
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk