Prawda

Wtorek, 22 maja 2018 - 21:21

« Poprzedni Następny »


Islamistyczna teologia gwałtu


Jerry A. Coyne 2015-08-26


Wiem, ten tytuł jest prowokacyjny, ale nie bardziej niż tytuł artykułu Rukmini Callimachi w New York Times  (“ISIS enshrines a theology of rape” – ISIS uświęca teologię gwałtu) traktującego o kupowaniu i sprzedawaniu przez ISIS jazydzkich niewolnic seksualnych, o gwałtach dziewczynek, często nie będących nawet nastolatkami. (Jest to najwyraźniej jeden z serii artykułów o ISIS, które mają się ukazać i jest on szczególnie przerażający.)


Jestem nieustannie zasypywany mailami i atakami ludzi twierdzących, że okrucieństwa radykalnego islamu są winą Zachodu, a nie samego islamu. Religia jest w dużym stopniu rozgrzeszana. Tak, zgadzam się, że niektóre ataki terrorystyczne muzułmanów były sprowokowane przez działania Zachodu, ale nie mogę zwalniać z winy religii jako przyczyny  wrogości w ich społeczeństwach.


Kiedy te antagonizmy przyjmują formy biurokratycznie zorganizowanych przez ISIS gwałtów na kurdyjskiej nie-muzułmańskiej ludności, która nie może być odpowiedzialna za żaden kolonializm, gwałtów, które są usprawiedliwiane cytatami z Koranu i wolą Allaha, trudno wiązać te działania z kolonializmem. Można oczywiście powiedzieć, że gwałciciele zaledwie wykorzystują Koran jako wymówkę, ale co by było, gdyby nie było tej wymówki? Czy sytuacja nie byłaby przynajmniej trochę lepsza?    


Chciałbym tu podkreślić, że główną tezą artykułu w NYT (i mojego również) jest koszmar gwałtów doświadczanych przez kobiety jazydzkie – z sekty kurdyjskiej opisanej w Wikipedii jako monoteistycznej, ale traktowanej przez członków ISIS jako politeistyczna, a tym samym jako religia niewiernych. Postrzeganie Jazydów jako niewiernych usprawiedliwia gwałty, co więcej, uświęca je. Tu właśnie pojawia się teologiczne usprawiedliwienie, co autorka artykułu w NYT wielokrotnie podkreśla. Co jest szczególnie koszmarne to starannie opisane formy organizacyjne porywania kobiet jazydzkich (mężczyźni i dorastający chłopcy są rozstrzeliwani) i jak spisywane są umowy dotyczące ich sprzedaży oraz „wykorzystywania”.  Spójrzmy na kilka fragmentów ze znakomitego artykułu Rukmini Callimachi.      

Przed zgwałceniem 12-letniej dziewczynki bojownik ISIS poświęcił chwilę czasu aby wyjaśnić jej, że to co zrobi nie jest grzechem. Ponieważ dziewczynka praktykowała inną religie niż islam, Koran nie tylko daje mu prawo do jej zgwałcenia, ale – jak wyjaśniał – przyzwala i zachęca do tego.   


Związał jej ręce i zakneblował ją. Potem uklęknął przy łóżku i oddał się modlitwie zanim się na nią zwalił.   


Kiedy skończył, ukląkł ponownie kończąc gwałt aktem dewocji.  


“Powtarzałam mu, że mnie boli, prosiłam, żeby przestał” – mówiła dziewczynka, której ciało jest tak drobne, że dorosły mężczyzna mógłby objąć ją w talii dłońmi. „Powiedział mi, że zgodnie z islamem wolno mu zgwałcić niewierną. Powiedział mi, że gwałcąc mnie jest bliżej Boga” - opowiadała  podczas wywiadu z nią i z jej rodziną w obozie dla uchodźców. Gdzie trafiła po ucieczce, po jedenastu miesiącach niewoli.

Dalej czytamy:

W rok po tym jak ugrupowanie ogłosiło przywrócenie instytucji niewolnictwa, systematyczne gwałty kobiet i dziewcząt z mniejszości religijnej Jazydów są głęboko zakorzenione w organizacji i radykalnej teologii Państwa Islamskiego. Wywiady z 21 kobietami i dziewczętami, które niedawno uciekły z niewoli w Państwie Islamskim, jak również badanie oficjalnych dokumentów, ukazują jak praktyka gwałtów została uświęcona w samych założeniach tego ugrupowania.    


Handel kobietami i dziewczętami Jazydów ma już stałą infrastrukturę z hurtowniami, gdzie ofiary są przetrzymywane, pokojami , gdzie są oglądane i sprzedawane oraz specjalnymi autobusami używanymi do ich transportu.   

W artykule znajdujemy przerażające szczegóły, dławiące opisy gwałtów dziewczynek mających 11 i 12 lat, ale zgodnie z muzułmańskimi świętymi pismami, sam Mahomet wziął dziewięcioletnią dziewczynkę za żonę i miał z nią stosunki seksualne. To właśnie, w kombinacji z demonizacją niewiernych, musi oczywiście prowadzić do sankcjonowania tych praktyk w Państwie Islamskim.       

Wielokrotnie kierownictwo ISIS naciskało na dosłowne i selektywne odczytywanie Koranu i innych religijnych tekstów nie tylko dla usprawiedliwiania przemocy ale również dla wychwalania i celebrowania każdego gwałtu jako aktu wzniosłego i prawego.


“Modlił się za każdym razem, kiedy przychodził mnie zgwałcić” – mówi F. piętnastoletnia dziewczyna porwana przed rokiem na stokach góry Sindżar i sprzedana irackiemu bojownikowi około lat 20. Podobnie jak inne dziewczyny, z którymi NYT przeprowadzał wywiady, prosiła, żeby podać tylko pierwszą literę jej imienia, ze względu na łączone z gwałtem zhańbienie.     


“Powtarzał, że jest to ibadah,” mówiła, używając pojęcia z islamskich tekstów oznaczającego modlitwę.  

Porwane kobiety Jazydów przewożone są autobusami z zaciemnionymi szybami (ponieważ same kobiety nie są wystarczająco zasłonięte). Transportuje się je do hurtowni, gdzie są oceniane jakby były bydłem. Potem są sprzedawane.   

Na parkingu – mówi F. - oczekiwała cała flota takich samych autobusów, które przewoziły kobiety w kolejne miejsce. Razem z 24 innymi dziewczętami piętnastolatka została zawieziona do bazy armii irackiej. Tam na parkingu, po raz pierwszy usłyszała słowo “sabaya”.


“Śmiali się i szydzili z nas, mówiąc. ‘Jesteście naszymi sabaya’. Nie wiedziałam co to słowo znaczy. Później jeden z lokalnych dowódców Państwa Islamskiego wyjaśnił, że znaczy ‘niewolnice’”.    


“Powiedział nam, że Taus Malik” — jeden z siedmiu aniołów, do których Jazydzi się modlą  — “nie jest Bogiem. Powiedział, że Taus Malik jest diabłem i dlatego, że czcicie diabła, jesteście naszą własnością. Możemy was sprzedawać i korzystać z was jak nam się podoba.”

Jeśli jest to spowodowane kolonializmem lub zemstą za inwazję Zachodu, to dlaczego gwałci się Jazydów, ale nie kobiety chrześcijańskie czy żydowskie? Naukowiec z University of Chicago wyjaśnia:

[Matthew] Barber, z University of Chicago, powiedział, że jest to skierowane głównie przeciw Jazydom, ponieważ uważa się ich za politeistów mających tylko ustną tradycję bez świętych pism. W świetle nauczania Państwa Islamskiego plasuje ich to w pobliżu znienawidzonych niewiernych, w stopniu większym niż chrześcijan i żydów, którzy ich zdaniem według Koranu, jako „ludzie Księgi”, mają ograniczoną osłonę. 

Oczywiście nie wszyscy muzułmanie popierają te gwałty, czy teologię przy pomocy której Państwo Islamskie je sankcjonuje. Nie chciałbym tu demonizować całej religii, aczkolwiek uważam islam za najbardziej szkodliwą religię na świecie. Demonizuję jej najbardziej skrajne postaci, których pojawienie się umożliwiają nie tylko ci nieco bardziej umiarkowani muzułmanie, ale i ci zagubieni mieszkańcy Zachodu, którzy całkowicie rozgrzeszają religie.   


Jak czytamy w artykule opublikowanym w The Atlantic, ISIS wydaje sie przywracać starodawną wersję islamu, z okresu kalifatu. I jak głosi jedna z osób cytowanych w artykule w NYT : “te instytucje muszą być przywrócone do życia, ponieważ to jest to, co robił Prorok i jego towarzysze.”


Przytoczę tu jeszcze jeden fragment, który pokazuje, że uwięzione kobiety będące żydówkami i chrześcijankami czeka ten sam los. Aczkolwiek należą one do „ludzi Księgi”, nie wierząc w Allaha, nadal są niewiernymi (pogrubienia moje):   

W wydanym tego lata przez Departament Badań i Fatw, liczącym 34 strony, podręczniku, Państwo Islamskie niedawno wyjaśniło, że seks z chrześcijańskimi i żydowskimi kobietami, wziętymi do niewoli podczas bitwy jest również dozwolony.  


Jedynym zakazem jest seks z ciężarną niewolnicą i, jak wyjaśnia podręcznik, właściciel musi ze stosunkiem poczekać, aż niewolnica będzie miała okres, ‘aby być pewnym, że w jej łonie niczego nie ma”. Z 21 kobiet i dziewcząt z którymi przeprowadzono wywiady na potrzeby tego artykułu, jedyne, które nie były gwałcone, to te, które były w ciąży w momencie porwania, jak i te, które były po klimakterium.        


Poza tym nie było żadnych ograniczeń. Gwałcenie dzieci jest wyraźnie akceptowane: “Jest dozwolony stosunek z dziewczynką, która nie osiągnęła dojrzałości, jeśli się nadaje” - czytamy w broszurze przełożonej na angielski przez   Middle East Media Research Institute i opublikowanej na twitterze w grudniu.

Mówcie co chcecie o motywach, którymi kieruje się Państwo Islamskie. Możecie powiedzieć, że teologia jest zaledwie wymówką dla naturalnych podczas wojny tendencji mężczyzn do gwałcenia kobiet, (ale należy zauważyć, że nie zawsze jest to oficjalna polityka). Możesz twierdzić, że dokładnie to samo działoby się, gdyby Państwo Islamskie nie było organizacją religijną, ale wyłącznie ksenofobiczną grupą bez żadnej religii. Nie przekonują mnie te argumenty, ale jestem pewien, że niektórzy będą tak twierdzić. Nie możesz jednak powiedzieć, że jest to wina Zachodu spowodowana oczernianiem islamu lub inwazją na islamskie terytoria.              


h/t: Merilee


The Islamist theology of rape

Why Evolution Is True, 14 sierpnia 2015

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Gwałt jest Irracja 2018-01-01
1. Rosja i Egipt przeciw islamistom mieczysławski 2015-08-27
Hipnoza
Hili: Hipnoza nie działa. 
Ja: Może powinnaś spróbować łagodnie mruczeć.
Hili: Próbowałam.

Więcej

Cywilizacja
zderzeń narracji
Andrzej Koraszewski


Trudno powiedzieć, czy to już cywilizacja,
czy nadal kultura lub subkultura zgoła, czy mamy do czynienia ze zmianą ilościową, czy już ze zmianą jakościową?
Tak czy inaczej kult porządnego dyskutowania diabli wzięli, a przecie nigdy nie był to kult powszechny, nie doczekał się katechizacji od przedszkola, chociaż miał swoich wyznawców i kapłanów oraz cieszył się pewnym respektem.

Więcej

Trump przestaje
karmić krokodyla
Vic Rosenthal


Jak wszyscy wiedzą, prezydent USA Donald Trump wycofał się z tak zwanego “porozumienia z Iranem” (JCPOA) i z powrotem narzucił ostre sankcje ekonomiczne na reżim irański. Zgadzam się z premierem Netanjahu, że to porozumienie nie tylko nie zapobiega rozwijaniu przez Iran broni nuklearnej, ale utorowało “Iranowi drogę do całego arsenału bomb jądrowych”.

Więcej
Blue line

Zachód zdradza
Kurdów
Giulio Meotti

Na zdjęciu: Bojowniczki kurdyjskich Powszechnych Jednostek Obrony (YPG) w pobliżu miasta Kobane w Syrii, 20 czerwca 2015. (Zdjęcie: Ahmet Sik/Getty Images)

Kurdyjskie przysłowie mówi: "Nie mamy przyjaciół poza górami". W Afrin jednak nawet góry nie mogły ochronić ich przed tureckimi samolotami wojskowymi i islamistycznymi milicjami stowarzyszonymi z Ankarą. Chociaż filmy z przerażających egzekucji z pewnością nie są niczym nowym w tragicznej wojnie w Syrii, w tym wypadku wideo nakręciła grupa działająca pod dowództwem kraju NATO, Turcji.

Więcej

Budzenie zmarłych
przez złych dziennikarzy
Steven Novella


W nieustannym strumieniu okropnego relacjonowania o nauce, wyróżnia się ten artykuł z MSN: ‘Miracle’ Boy Wakes After Parents Sign Organ Donation Papers and Days of Being Brain-Dead(Cud. Chłopiec budzi się po tym jak rodzice podpisali zgodę na donację organów i po całych dniach śmierci mózgowej). Historia opiera się na doniesieniu z lokalnych wiadomości Fox. Wszyscy, którzy mieli udział w podaniu tych informacji, powinni zostać umieszczeni na dziennikarskiej ławce karnej.

Więcej
Blue line

Człowiek musi
w coś wierzyć (II)
Lucjan Ferus

Wypędzenie albigensów z Carcassonne na obrazie z 'Wielkiej kroniki Francji' z ok. 1415 r.   

Jest to kontynuacja tematyki z poprzedniej części, zaprezentowanej w książce Andrzeja J.Sarwy Herezjarchowie i schizmatycy. W niniejszej części będę podążał szlakiem idei leżącej u podstaw manicheizmu, przybliżając Czytelnikom niektóre religie, które z niej powstały, ale – jak to jest częste w doktrynach religijnych – ewoluowały one z czasem odchodząc coraz bardziej od „oryginału”. W rozdziale zatytułowanym „Bogomilska nauka” autor m.in. pisze:

„Dualiści bałkańscy zbyt daleko odeszli od źródła wiary – nauki Maniego, aby zachować jej pierwotną czystość. /../ bardziej nasiąkli już nie tylko nomenklaturą chrześcijańską, ale przejęli wiele chrześcijańskich wierzeń. /../ Dualiści bułgarscy jako pisma natchnione przyjmowali Biblię, ale odpowiednio „oczyszczoną” z naleciałości diabelskich."

Więcej

Gaza: raz jeszcze
o "pokojowych" Marszach
Z materiałów MEMRI


Analiza wypowiedzi o kampanii „Wielkiego Marszu Powrotu” przedstawicieli Hamasu, organizatorów kampanii i uczestników i zwolenników kampanii ujawnia, że nie była to spontaniczna akcja obywatelska, ale działanie w pełni wspierane przez Hamas i że celem było przełamanie płotu granicznego w celu wdarcia się na izraelskie terytorium i marszu na społeczności izraelskie. Od momentu jej rozpoczęcia w Dzień Ziemi (30 marca 2018 r.) przedstawiciele Hamasu odwiedzali obozy wzdłuż granicy, gdzie zbierali się maszerujący, żeby wyrazić swoje poparcie i zachętę. Przedstawiciele Hamasu mówili, że członkowie ruchu uczestniczyli w marszach i że stanowili większość ofiar śmiertelnych. Mahmoud Al-Zahar podkreślał nawet, że marsz nie był formą pokojowego oporu.

Więcej
wwi_book

Gaza, Daniel
i toporna robota
Noru Tsalic

Nowy światowy rekord hucpy

Według przedstawicieli Hamasu w poniedziałek 14 maja 2018 r. Izraelskie Siły Obronne [IDF] zabiły 62 Palestyńczyków – wszystkich podczas pokojowych protestów na granicy ze Strefą Gazy.  Większość zachodnich mediów przypisała ten wybuch (albo wyraźnie, albo sugerując) parze prawicowych ekstremistów: Trumpowi i Netanjahu. Którzy, jak każe nam się wierzyć, zaaranżowali ten nikczemny akt przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.
Na przykład, pod natchnionym tytułem Co zdarzyło się w Gazie we wtorek [sic!], BBC pisze: “Poniedziałek oznaczał także otwarcie ambasady USA w Jerozolimie, posunięcie, które rozsierdziło Palestyńczyków”.  

Więcej

Nasi ludzie zdjęli mundury
i dołączyli do marszów
Z materiałów MEMRI


Przywódca Hamasu w Gazie, Jahja Sinwar, powiedział w wywiadzie z 16 maja dla Al-Dżazira TV, że chociaż Hamas wybrał „cudowną i cywilizowaną” metodę niezbrojnych starć, nie zawaha się uciec się znowu do walki zbrojnej, kiedy będą tego wymagały okoliczności. Sinwar powiedział również, że członkowie Hamasu mogli „zrzucić tysiące pocisków” na miasta izraelskie, ale zamiast tego wybrali zdjęcie mundurów wojskowych i dołączenie do marszów. Powiedział następnie, że wobec obrazów nowej ambasady USA w Jerozolimie Palestyńczycy namalowali wizerunek heroizmu i determinacji  swoimi poświęceniami – „poświęceniem swoich dzieci jako ofiar dla Jerozolimy i Prawa Powrotu”.

Więcej

Finansowanie społecznościowe
terapii komórkami macierzystymi
Orac 


Wcześniej pisałem o tym, jak FDA [Agencja Żywności i Leków] rozprawia się z dwoma podejrzanymi klinikami komórek macierzystych. Szarlatańskie kliniki komórek macierzystych są tematem, o którym pisałem wiele, wiele razy, szczególnie o rozmnożeniu się klinik sprzedających wątpliwe i szarlatańskie terapie komórkami macierzystymi przy użyciu nachalnych technik sprzedaży. Także naturopaci to robią. Te kliniki kupczą fałszywą nadzieją tak samo, jak kliniki medycyny alternatywnej. To dlatego, wiadomość o finansowaniu społecznościowym, jaka pojawiła się dzisiaj, ściągnęła moją uwagę:

Więcej

Dlaczego nie będę dziś
krytykował Izraela
David Collier


Jednym z powodów, dla których nie będę dzisiaj krytykował Izraela, jest to, że jestem w Londynie. Nie stoję przed 40 tysięcznym, rozwścieczonym tłumem, wysłanym przez Hamas na izraelską granicę. Siedzę bezpiecznie bardzo daleko stamtąd w stosunkowo bezpiecznej części globu, z armiami wrogów Wielkiej Brytanii odpychanymi przez stulecia brutalnych konfliktów.
Także w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci wielu zginęło na Bliskim Wschodzie w starciach z armią brytyjską, jak też z armią Stanów Zjednoczonych, broniących swoich granic i globalnych interesów przez walkę daleko od naszych brzegów. Naszym wrogom nie pozwala się nawet na podejście w pobliże naszych granic.

Więcej
Blue line

Co nam mówi
ruch płaskiej Ziemi
Steven Novella


Za każdym razem, kiedy piszę o zwolennikach płaskiej ziemi, tych, którzy – co jest niewiarygodne! – rzeczywiście wierzą w XXI wieku, że Ziemia jest płaska, przychodzi wiele komentarzy mówiących, że po prostu dajemy się nabrać. Nikt naprawdę nie wierzy, że świat jest płaski i tylko tak mówią, żeby nas drażnić, a my połykamy przynętę.


Ten pogląd jest jednak w sposób oczywisty błędny. Spotkałem zwolenników płaskiej ziemi w, żeby tak powiedzieć, naturze. Naprawdę na poważnie akceptują teorię, że ziemia jest płaska. Harry T Dyer informował także niedawno w „Raw Story” o trzydniowym zjeździe zwolenników płaskiej ziemi. Nie byli to dowcipnisie szukający okazji do pośmiania się. Byli śmiertelnie poważni.

Więcej

Czy media rozumieją
przemoc w Gazie?
Simon Plosker


Po scenach przemocy na granicy Gazy w poniedziałek 14 maja, Izrael stoi teraz oskarżony przez swoich krytyków o różne zbrodnie wobec ludu palestyńskiego.


Kto odnosi korzyści z obrazów zabitych i rannych Palestyńczyków? Jest tylko jeden zwycięzca w tej sytuacji, a Izrael z pewnością nie świętuje rozlewu krwi. Zdjęcia Izraelczyków świętujących przeniesienie ambasady USA w tym samym czasie tworzą jednak fałszywy wizerunek izraelskiego braku wrażliwości. 

Dla terrorystycznej organizacji Hamas jak zawsze była to sytuacja, w której przy chętnej pomocy zachodnich mediów nie może przegrać. 

Więcej
Blue line

Czy naród może
zakochać się w demokracji?
Andrzej Koraszewski 


Wybiło nas na niepodległość, pytanie czy wygrzebiemy się na demokrację. Na niepodległość wybiło nas po dwakroć i nie tylko skorzystaliśmy z okazji, ale dokonywaliśmy czynów mężnych, iżby okazję trochę wesprzeć. Zawdzięczamy naszą dzisiejszą niepodległość powolnemu rozpadowi Związku Radzieckiego, przegranej przez ZSRR wojnie w Afganistanie, stanowczości Reagana, Gorbaczowowi, ale również KOR-owi, „Solidarności” i innym.

Więcej

Sześć tygodni przemocy
na granicy Gazy
Richard Kemp

Bojówkarze Hamasu podpalili tysiące opon, tworząc zasłonę dymną, by ukryć swoje ruchy ku granicy Izraela.  Bojówkarze z bronią ukrywają się w grupach cywilów, szukając okazji na przełamanie bariery granicznej i wdarcie się do Izraela. (Zdjęcie: HLMG/IDF)

Od 30 marca Hamas organizuje przemoc na dużą skalę na granicy między Gazą a Izraelem. Główne wybuchy przemocy na ogół mają miejsce w piątki, po modlitwach w meczetach, kiedy wielokrotnie widzieliśmy skoordynowane działania tłumów liczących do 40 tysięcy ludzi w pięciu odrębnych obszarach przygranicznych. Przemoc i agresywne akcje, włącznie z konkretnymi aktami terroru przy użyciu ładunków wybuchowych i broni palnej, zdarzały się także w tym okresie w innych dniach.

Więcej

Ateizm
w Nigerii Północnej
Leo Igwe

W styczniu 2018 pobożni muzułmanie z plemienia Fulani zamordowali w Makurdi 73 osoby.

Nigeria Północna jest w przeważającej mierze religijna. Region jest zamieszkały głównie przez chrześcijan, muzułmanów i wyznawców tradycyjnych religii. Czy są tam również ateiści? Okazuje się, że religijna demografia Nigerii Północnej przechodzi jednak obecnie pewną zmianę. Ludzie niereligijni i religijnie obojętni zaczęli otwarcie i publicznie mówić o swoich wątpliwościach i braku wiary. Daje się to zauważyć już od pewnego czasu. Wolnomyśliciele z Nigerii Północnej uczestniczyli w spotkaniu ateistów i humanistów w Ibadan w 2001 r., w Abudża w 2011 r., w Lagos w 2012, 2017 i 2018 r.

Więcej

Gazańczycy są ofiarami
ideologii i nienawiści
Ben-Dror Yemini

Palestyńczycy podpalają przejście graniczne Kerem-Szalom, piątek (zdjęcie: IDF Spokesperson's Unit)

Palestyńczyków, którzy demolują terminal towarowy i rurociągi mające na celu ułatwienie życia Gazańczyków oraz wysyłają płonące latawce przez granicę, nie mogłoby mniej obchodzić cierpienie ludzi w Gazie. Wręcz przeciwnie, chcą je powiększyć, bo to jest ideologia Hamasu – zniszczenie i ruina. Izraelczycy, wszyscy Izraelczycy – poza niewielką mniejszością ludzi o twardych sercach – patrzą z wielkim smutkiem na mieszkańców Strefy Gazy. Bezrobocie wśród młodych Gazańczyków dochodzi do 60 procent, brakuje czystej wody i leków, a elektryczność jest dostarczana tylko przez kilka godzin dziennie. 

Więcej

Osy papierowe, sprytny biolog
i tęczowe gniazda
Jerry A. Coyne


Społeczne osy z rodziny Vespidae rzędu Hymenoptera (chyba znacie ten rząd) budują szare gniazda, które wyglądają jakby były zrobione ze sztywnego papieru i dotknięcie ich daje to samo wrażenie.

W rzeczywistości  zrobione z papieru, ale papieru produkowanego przez osy na długo zanim ludzie wynaleźli metodę jego wytwarzania. Samica osy przeżuwa włókna drewna, których celuloza zmieszana z jej śliną rozkłada się w papier. Następnie robotnice kształtują go w śliczne sześciokątne komórki, jak te: 

Więcej

220 nalotów na
Palestyńczyków; świat ziewa
Khaled Abu Toameh

Kłęby dymu unoszą się nad obozem Jarmouk w Damaszku, kiedy syryjska armia prowadzi ostrzał obozu 20 kwietnia 2018 r. (Zrzut z ekranu z Ruptly)

Podczas gdy wszystkie oczy utkwione są w cotygodniowe demonstracje organizowane przez Hamas i inne palestyńskie frakcje wzdłuż granicy między Strefą Gazy a Izraelem pod hasłem  tak zwanego Marszu Powrotu, palestyński obóz dla uchodźców w pobliżu Damaszku stoi przed wielką ofensywą militarną i czystką etniczną dokonywanymi przez armię syryjską i jej sojuszników.
Zbrodnie wojenne popełnione przeciwko Palestyńczykom w obozie Jarmouk nie wywołały jak dotąd ani cienia oburzenia, nie mówiąc już o takich krzykach protestu, jakie urządza społeczność międzynarodowa w reakcji na wydarzenia ostatnich czterech tygodni na granicy miedzy Strefą Gazy a Izraelem.
Społeczność międzynarodowa wydaje się czynić różnicę między Palestyńczykiem zastrzelonym przez izraelskiego żołnierza i Palestyńczykiem zastrzelonym przez syryjskiego żołnierza.

Więcej
Biblioteka

Człowiek musi
w coś wierzyć. Manicheizm
Lucjan Ferus


„Człowiek musi w coś wierzyć”, to popularne powiedzenie, używane często jako usprawiedliwienie ludzkich poglądów, zawiera w tych paru słowach głębszą myśl, dotyczącą nie tylko naszej natury, ale też relacji człowieka do otaczającej go rzeczywistości. 

Więcej

Taniec na linie
i rekiny
Forest Rain


Słyszałam, że ludzie z zaburzeniem dwubiegunowym często przestają zażywać lekarstwa, ponieważ – choć niziny depresji są trudne i czasami niebezpieczne – wyżyny euforii, jakich doświadczają, są tak wspaniałe, że nie chcą z nich rezygnować na rzecz normalności. Wyżyny otwierają drzwi do geniuszu, kreatywności i wzniosłości.

 

I nie jest możliwe osiągnięcie wyżyny bez doświadczenia niziny.

Więcej
Blue line

Szarlatan żeruje
na zrozpaczonych pacjentach
Orac


Parę dni temu zastanawiałem się, jakim cudem znany szarlatan Stanislaw Burzynski może nadal działać, zwabiając zrozpaczone rodziny chorych na raka, takie jak 11-letnia dziewczynka z rdzeniakiem [medulloblastoma], Demi Knight. Demi mieszka w Louth w Lincolnshire w Wielkiej Brytanii i fałszywa nadzieja, jaką kupczy Burzyński, doprowadziła jej rodzinę do rozpoczęcia kampanii zbiórki pieniędzy, by zdobyć 150 tysięcy funtów na zapłatę za „cudowną kurację” Burzyńskiego, znaną jako antyneoplastony (ANP).

Więcej

List otwarty
do niemieckiej kanclerz
Smadar Bat Adam


Szanowna Pani, popieranie Izraela oznacza uznanie Jerozolimy jako jego stolicy. Uznanie miasta, które jest święte dla trzech religii, ale założone przez lud Izraela, jest najbardziej moralną rzeczą, jaką mogą zrobić Niemcy pod Pani rządami. Ogromna szkoda, że przyłożyła się Pani do potępienia uznania tego miasta za naszą stolicę przez prezydenta Trumpa.

Więcej

Przekonania antyoświeceniowe
są „zaskakująco trwałe”
Quillette Magazine


Najnowsza książka Stevena Pinkiera ma wiele entuzjastycznych recenzji, ale również sporo krytyk, jak sam Pinker tłumaczy ten niechętny stosunek do Osiecenia: Część z tego jest obroną terytorium: niektórzy intelektualiści-eksperci, krytycy kulturalni, intelektualiści literaccy, profesorowie nauk humanistycznych i inni członkowie „Drugiej Kultury” C. P. Snowa nie znoszą wtargnięcia nauki, danych i wymierności na tradycyjnie odgrodzone terytoria, które uważają za swoją własność. I zaskakująco wielu z nich jest kulturowymi pesymistami, którzy nie znoszą ideałów oświeceniowych rozumu, nauki, humanizmu i postępu.

Więcej

Ku politycznemu
wymarciu
Yigal Carmon

Statek palestyńskiego państwa tonie pod falami (Źródło: Alghad.com, 2 maja 2018)

Palestyński ruch narodowy zapada się w wewnętrznej walce o prawo do reprezentowania Palestyńczyków – w walce, która jest pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia politycznego w kategoriach rozwiązania konfliktu z Izraelem. Ponad 80-letni przywódca tego ruchu, tracąc do reszty kontakt z rzeczywistością, bluznął rynsztokowym antysemityzmem, obwiniając Żydów za Holocaust i ściągnął na siebie międzynarodowe potępienie.

Jak dotarliśmy do tego punktu?

Więcej
Dorastać we wszechświecie

Czy Putin jest uczniem
Sołżenicyna?
Andrzej de Lazari

Kiedy nawet ateiści
wierzą w fatwy i zaklęcia
Andrzej Koraszewski

Jeremy Sherman nadal
nie rozumie ewolucji
Jerry A. Coyne

Nowy zwrot
w starym kłamstwie
Bassam Tawil

Zdrowy tryb życia
ma znaczenie
Steven Novella

Dlaczego jestem wdzięczny
Mahmoudowi Abbasowi
Vic Rosenthal

Igrzysk, igrzysk,
pal diabli chleb
Andrzej Koraszewski

Islamistyczny antysemityzm
dręczy Francję
Qanta Ahmed

Paradoksy cudu Słońca
w Fatimie
Lucjan Ferus

“Guardian” kwestionuje
czy Izrael powinien istnieć
Aron White

Ateista jest robakiem
w ciele muzułmanów…
Z materiałów MEMRI

Izrael z prespektywy
lewicowego Araba
Fred Maroun

Miasta są nowymi
wyspami Galapagos
Matt Ridley

Hitler zawarł umowę
z Żydami
Z materiałów MEMRI

O obowiązkowym
oznakowywaniu GMO
Steven Novella

Blue line
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk