Prawda

Piątek, 9 czerwca 2023 - 14:10

« Poprzedni Następny »


Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta


Andrzej Koraszewski 2020-12-30

Każdy człowiek, a nawet katolik, może korzystać ze szczepionek - orzekł ustami swoich  bioekspertów Krajowy Dyrektoriat Kazań i Kierownictwa Duchowego. Lokalna fatwa jest poniekąd powtórzeniem fatwy Centralnego Dyrektoriatu Kazań i Kierownictwa Duchowego, znanego jako watykańska Kongregacja Nauki Wiary (której pierwotna nazwa brzmiała: Kongregacja Rzymskiej i Powszechnej Inkwizycji). Pozostawianie czegokolwiek sumieniu wiernych bez wskazania, co właściwie sumienie ma wiernemu powiedzieć, jest pewną nowością, ale z wyraźnym zaznaczeniem, że jest to wyjątek od reguły i że w innych sprawach, a w szczególności w kwestii aborcji, sumienie osoby wyznania katolickiego nie ma opcji jednostkowego wyboru.

Dyspensa od podporządkowania jednostkowego sumienia dyrektywom centralnym podyktowana jest nadzwyczajnymi względami czyli zarazą, przed którą nadal chronimy się modlitwą i stawianiem krzyży morowych, odstąpiono jednak od palenia Żydów i czarownic na rzecz ostrożnego dopuszczenia działań zalecanych przez medycynę. Pojawił się wszelako katolicki dylemat moralny, jak traktować życie poczęte i usunięte, a zarazem utrzymywane w liniach komórek płodu namnażanych w laboratoriach.


Kościół katolicki chroni życie przed jego dewastacją przez prezerwatywy, czy inne środki obezpładniające, dba, aby życie poczęte mogło sobie skonać natychmiast po porodzie, bez naruszania świętości życia w stanie embrionalnym bądź płodowym. Jak jednak potraktować życie na poły wieczne linii komórkowych z płodów usuniętych dziesięciolecia temu? Biskupi mają tu poważny problem moralnopodobny, no bo aborcja jest grzechem niewybaczalnym, a tu na domiar wszystkiego, życie trwa i może ratować życie. Nieszczęsny płód zarówno jest i go nie ma, jego ślad jest jakby homeopatyczny, ale w odróżnieniu o ”leków” homeopatycznych, to nie jest jakaś mityczna pamięć, nie jest to również jakaś woda święcona, te komórki żyją, być może mają duszę rozproszoną jak kapitał akcyjny.


Komórki abortowanych płodów wykorzystywane były do produkcji szczepionek od lat 60. ubiegłego wieku. Grzeszono produkując szczepionki przeciw różyczce, ospie wietrznej, żółtaczce A., były wykorzystywane do produkcji leków dla cierpiących na hemofilię, artretyzm i kilka innych. Czy jest jakakolwiek (chociażby śladowa) obecność takich komórek w szczepionkach przeciw Covid19? Nie, nie ma. Aczkolwiek odegrały ważną rolę w procesie przygotowywania tych szczepionek.   


Szczepionki Pfizera i Moderny, podobnie jak większość innych, nie opierają się ani na komórkach ludzkich, ani nie zawierają wirusów (czy to martwych, czy żywych), używają samego materiału genetycznego, a mówiąc ściśle mRNA, czyli komendy, która każe się wirusowi rozmnażać w naszych komórkach, a którą „cudownie” przemieniono w komendę pozwalającą naszemu organizmowi na obronę. (Więcej szczegółów można znaleźć w „Listach” tutaj i tutaj)

 


To skąd to przerażenie fanatyków religijnych i dlaczego Watykan ogłosił okazjonalną wolność sumienia? No tak, szczepionki są w zasadzie halal, ale materiał, na którym je testowano jest haram. Czyli tłumacząc to z islamskiego na katolicki, chociaż w samej szczepionce nie ukrywają się podstępnie żadne ślady usuniętego płodu, to namnażane w laboratoriach komórki pewnego płodu (linia HEK-293, komórek nerkowych płodu usuniętego w 1972 roku wykorzystywana przez dziesiątki laboratoriów na całym świecie), służyły do sprawdzania jak szczepionka działa, co trzeba jeszcze poprawić, jak dojść do punktu, w którym można było zacząć testować ją na żywych ludziach bez poważnego ryzyka katastrofy. Życie ludzkie jest dla naukowców cenne, a może nawet jakoś święte, chociaż jest to świętość jakościowo odmienna od tej, o którą wojują kapłani i różne Ordo Iuris.


Kościelne wołanie o świętość życia jest dość osobliwe (co bardzo dobrze ilustruje wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, pod nadzorem Prezesa i przewodem pani Julii). Świętość ludzkiego życia jest tu rozumiana jako świętość życia od poczęcia do chrztu świętego. Biorąc za dobrą monetę głęboką wiarę w życie wieczne i przekonanie, że poza Kościołem nie ma zbawienia, Kościół ratuje życie wieczne, nie troszcząc się specjalnie o życie doczesne. To pozwala nam zrozumieć dlaczego w przeszłości oponował przeciwko sekcji zwłok, transfuzji krwi, szczepieniom, badaniom nad komórkami macierzystymi i dziesiątkom innych rzeczy ratujących ludzkie życie. To wyjaśnia na przykład, dlaczego arcybiskup Henryk Hoser, w przeddzień ludobójstwa w Rwandzie zajmował się krucjatą przeciw prezerwatywom (wiedząc o ich znaczeniu w walce z rozprzestrzenianiem się HIV, jak również wiedząc o uczestnictwie katolickich kapłanów w przygotowywaniu morderczej kampanii). To pozwala zrozumieć opór Kościoła przeciw środkom antykoncepcyjnym, nazywanie połknięcia tabletki „dzień po” morderstwem, a aborcje „Holokaustem nienarodzonych”. Wiele wskazuje na to, że życie doczesne nie ma dla Kościoła żadnej wartości, ale nie jest to cała prawda, bowiem dziecko ochrzczone jest obietnicą finansowych zysków, za chrzest, komunię, bierzmowanie, ślub, pogrzeb i oczywiście coniedzielnych datków. Każda owieczka jest na wagę złota. Teologiczne wyjaśnienie tak dziwacznie rozumianej „świętości życia” ma swoje biznesowe wyjaśnienie.


Co oznacza zatem ta  okazjonalna wolność sumienia przyznana katolikom w sprawie szczepionek na Covid19?

Kongregacja Nauki Wiary stwierdza, że jest „moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciw COVID-19, które wykorzystały linie komórkowe pozyskane z abortowanych płodów w swoich badaniach i procesie produkcyjnym”. W przypadku obecnej pandemii „można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z pełną świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane”. Potwierdza to dokument Kongregacji Nauki Wiary podpisany przez jej prefekta kard. Luisa Ladarię i zatwierdzony 17 grudnia przez Papieża Franciszka. (podkreślenie moje – A.K.)

Czy mamy do czynienie tylko z ignorancją, czy z świadomym wprowadzaniem w błąd? Tak, czy inaczej w oparciu o taką „informację” księża będą zapewniali wiernych, że szczepionka została „wyprodukowana z komórek płodu”, bo to zatwierdził sam papież Franciszek. Zapewne będą uczciwie przekazywali decyzję Watykanu, powtórzoną przez krajowych  bioteologów, że wierni mogą sami zadecydować.


Powtarzając raz jeszcze brednię o szczepionkach wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych „pozyskanych w wyniku aborcji” watykańska Kongregacja Nauki Wiary stwierdza:

Ci, którzy ze względu na swe sumienie odmawiają stosowania szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji, muszą jednak „podjąć kroki w celu uniknięcia, za pomocą innych środków profilaktycznych i odpowiedniego zachowania, stania się nośnikami przenoszenia czynnika zakaźnego”. Aby uniknąć „jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia” osób najbardziej narażonych.

Tłumacząc to na normalny język, Watykan powiada „róbta co chceta, a jak nie, to módlcie się i ufajcie Panu Bogu”.  


Jeśli kogoś tu uraziłem, to najmocniej przepraszam, ale doprawdy trudno poważnie traktować ludzi, którzy wprowadzają miliony ludzi w błąd, kłamią i przyczyniają się do śmierci ludzi, którą dzięki wspaniałości nowoczesnej medycyny mogliby skutecznie odroczyć. Nie wiem czy życie jest święte, czy tylko cenne, wiem jak często paplający o świętości życia przyczyniali się do przedwczesnej śmierci milionów ludzi.

Nawiasem mówiąc, serdecznie ubawiła mnie uwaga ekspertów bioetycznych KEP, którzy na samym początku swojego obwieszczenia piszą, że “wynalezienie szczepionek może być uznane – z perspektywy medycyny prewencyjnej – za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnym”. Ciekawe, dlaczego Pan Bóg powierzył tę robotę głównie ateistom? Czyżby nie miał zaufania do głęboko wierzących?   


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 846 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Credo sceptyka. Część VII.   Ferus   2023-06-04
Credo sceptyka. Część VI   Ferus   2023-05-28
Credo sceptyka. Część V.   Ferus   2023-05-21
Credo sceptyka, Część  IV.   Ferus   2023-05-14
Credo sceptyka. Część III   Ferus   2023-05-07
Credo sceptyka. Część II.   Ferus   2023-04-30
Credo sceptyka. Część I.   Ferus   2023-04-23
Odłożone w czasie zbawienie (IV)   Ferus   2023-04-16
Dorastać we wszechświecie   Koraszewski   2023-04-15
Odłożone w czasie zbawienie (III)   Ferus   2023-04-09
Odłożone w czasie zbawienie (II)   Ferus   2023-04-02
“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19
Galopujący wzrost dyskrepancji między słowem i jego desygnatem   Koraszewski   2023-03-13
Credo ateisty (XII)   Ferus   2023-03-12
Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo   Bekdil   2023-03-10
Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego   Kruk   2023-03-08
Zbliżają się dni religijnej zemsty   Carmon   2023-03-06
Credo ateisty (XI)   Ferus   2023-03-05
Czy antysemityzm, szalejący w niektórych częściach świata muzułmańskiego, naprawdę opiera się na błędnej interpretacji islamu?   Spencer   2023-02-27
Credo ateisty (X)   Ferus   2023-02-26
Credo ateisty (IX)   Ferus   2023-02-19
Credo ateisty (VIII)   Ferus   2023-02-12
Credo ateisty (VII)   Ferus   2023-02-05
“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo   Saeed   2023-02-03
Watykan przeciw Izraelowi   Koraszewski   2023-02-02
Credo ateisty (VI)   Ferus   2023-01-29
Skąd Jezus wziął swoje DNA? Spór między katolikami a ewangelikami   Coyne   2023-01-25
Credo ateisty (V)   Ferus   2023-01-22
Credo ateisty (IV)   Ferus   2023-01-15
Credo ateisty (III)   Ferus   2023-01-08
Credo ateisty (II)   Ferus   2023-01-01
Credo ateisty    Ferus   2022-12-25
Przekleństwo nieskończonych możliwości (II)   Ferus   2022-12-18
Przekleństwo nieskończonych możliwości   Ferus   2022-12-11
Nasza lepsza połowa (III)   Ferus   2022-12-04
Nasza lepsza połowa (II)   Ferus   2022-11-27
Nasza lepsza połowa   Ferus   2022-11-20
List do chrześcijan i nie tylko   Koraszewski   2022-11-19
Błędna droga rozwoju ludzkości (II)   Ferus   2022-11-13
Błędna droga rozwoju ludzkości   Ferus   2022-11-06
Zbłąkane dzieci Matki Natury (VI)   Ferus   2022-10-30
Zbłąkane dzieci Matki Natury (V)   Ferus   2022-10-23
Czy jakiś proboszcz popełnił kardynalny błąd?   Koraszewski   2022-10-17
Zbłąkane dzieci matki Natury (IV)   Ferus   2022-10-16
Zbłąkane dzieci Matki Natury (III)   Ferus   2022-10-09
Zbłąkane dzieci Matki Natury (II)   Ferus   2022-10-02
Co się właściwie stało?   Kalwas   2022-10-01
Kilka poważnych powodów do śmiechu   Koraszewski   2022-09-26
Zbłąkane dzieci Matki Natury   Ferus   2022-09-25
Marnotrawny Syn Boży   Ferus   2022-09-18
Niepojęta miłość Boga Ojca   Ferus   2022-09-11
Fałszywka Boga: wygnanie ludzi z raju   Ferus   2022-09-04
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów. Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (V)   Ferus   2022-08-28
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów. Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. IV.   Ferus   2022-08-21
Szamani: antenaci współczesnych kapłanówI.Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (III)   Ferus   2022-08-14
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów.Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (II)   Ferus   2022-08-07
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów. Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy.   Ferus   2022-07-31
Śmierć dla “bluźnierców” w Pakistanie   Ibrahim   2022-07-27
Podstępne kuszenie Jezusa (IV)   Ferus   2022-07-24
Podstępne kuszenie Jezusa (III)   Ferus   2022-07-17
Podstępne kuszenie Jezusa (II)   Ferus   2022-07-10
Podstępne kuszenie Jezusa   Ferus   2022-07-03
Nowa książka Jasona Rosenhouse’a z krytyką Inteligentnego Projektu   Coyne   2022-07-02
Potwór stworzony ludzką wyobraźnią   Ferus   2022-06-26
Z jakiej gliny ulepiłeś swojego boga?   Koraszewski   2022-06-23
Nowy ateizm umarł, niech żyje nowy ateizm   Koraszewski   2022-06-20
Kobieta czyli zło konieczne?   Ferus   2022-06-19
Czarne życie, które nie ma znaczenia: 50 chrześcijan zamordowanych w ich kościele   Ibrahim   2022-06-16
Niezamierzony przez Stwórcę byt   Ferus   2022-06-12
Nowy Ład w dziele bożym   Ferus   2022-06-05
Kreacjonizm i owce Labana   Ferus   2022-05-29
Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzenie


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk