Prawda

Sobota, 21 maja 2022 - 15:16

« Poprzedni Następny »


Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta


Andrzej Koraszewski 2020-12-30

Każdy człowiek, a nawet katolik, może korzystać ze szczepionek - orzekł ustami swoich  bioekspertów Krajowy Dyrektoriat Kazań i Kierownictwa Duchowego. Lokalna fatwa jest poniekąd powtórzeniem fatwy Centralnego Dyrektoriatu Kazań i Kierownictwa Duchowego, znanego jako watykańska Kongregacja Nauki Wiary (której pierwotna nazwa brzmiała: Kongregacja Rzymskiej i Powszechnej Inkwizycji). Pozostawianie czegokolwiek sumieniu wiernych bez wskazania, co właściwie sumienie ma wiernemu powiedzieć, jest pewną nowością, ale z wyraźnym zaznaczeniem, że jest to wyjątek od reguły i że w innych sprawach, a w szczególności w kwestii aborcji, sumienie osoby wyznania katolickiego nie ma opcji jednostkowego wyboru.

Dyspensa od podporządkowania jednostkowego sumienia dyrektywom centralnym podyktowana jest nadzwyczajnymi względami czyli zarazą, przed którą nadal chronimy się modlitwą i stawianiem krzyży morowych, odstąpiono jednak od palenia Żydów i czarownic na rzecz ostrożnego dopuszczenia działań zalecanych przez medycynę. Pojawił się wszelako katolicki dylemat moralny, jak traktować życie poczęte i usunięte, a zarazem utrzymywane w liniach komórek płodu namnażanych w laboratoriach.


Kościół katolicki chroni życie przed jego dewastacją przez prezerwatywy, czy inne środki obezpładniające, dba, aby życie poczęte mogło sobie skonać natychmiast po porodzie, bez naruszania świętości życia w stanie embrionalnym bądź płodowym. Jak jednak potraktować życie na poły wieczne linii komórkowych z płodów usuniętych dziesięciolecia temu? Biskupi mają tu poważny problem moralnopodobny, no bo aborcja jest grzechem niewybaczalnym, a tu na domiar wszystkiego, życie trwa i może ratować życie. Nieszczęsny płód zarówno jest i go nie ma, jego ślad jest jakby homeopatyczny, ale w odróżnieniu o ”leków” homeopatycznych, to nie jest jakaś mityczna pamięć, nie jest to również jakaś woda święcona, te komórki żyją, być może mają duszę rozproszoną jak kapitał akcyjny.


Komórki abortowanych płodów wykorzystywane były do produkcji szczepionek od lat 60. ubiegłego wieku. Grzeszono produkując szczepionki przeciw różyczce, ospie wietrznej, żółtaczce A., były wykorzystywane do produkcji leków dla cierpiących na hemofilię, artretyzm i kilka innych. Czy jest jakakolwiek (chociażby śladowa) obecność takich komórek w szczepionkach przeciw Covid19? Nie, nie ma. Aczkolwiek odegrały ważną rolę w procesie przygotowywania tych szczepionek.   


Szczepionki Pfizera i Moderny, podobnie jak większość innych, nie opierają się ani na komórkach ludzkich, ani nie zawierają wirusów (czy to martwych, czy żywych), używają samego materiału genetycznego, a mówiąc ściśle mRNA, czyli komendy, która każe się wirusowi rozmnażać w naszych komórkach, a którą „cudownie” przemieniono w komendę pozwalającą naszemu organizmowi na obronę. (Więcej szczegółów można znaleźć w „Listach” tutaj i tutaj)

 


To skąd to przerażenie fanatyków religijnych i dlaczego Watykan ogłosił okazjonalną wolność sumienia? No tak, szczepionki są w zasadzie halal, ale materiał, na którym je testowano jest haram. Czyli tłumacząc to z islamskiego na katolicki, chociaż w samej szczepionce nie ukrywają się podstępnie żadne ślady usuniętego płodu, to namnażane w laboratoriach komórki pewnego płodu (linia HEK-293, komórek nerkowych płodu usuniętego w 1972 roku wykorzystywana przez dziesiątki laboratoriów na całym świecie), służyły do sprawdzania jak szczepionka działa, co trzeba jeszcze poprawić, jak dojść do punktu, w którym można było zacząć testować ją na żywych ludziach bez poważnego ryzyka katastrofy. Życie ludzkie jest dla naukowców cenne, a może nawet jakoś święte, chociaż jest to świętość jakościowo odmienna od tej, o którą wojują kapłani i różne Ordo Iuris.


Kościelne wołanie o świętość życia jest dość osobliwe (co bardzo dobrze ilustruje wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, pod nadzorem Prezesa i przewodem pani Julii). Świętość ludzkiego życia jest tu rozumiana jako świętość życia od poczęcia do chrztu świętego. Biorąc za dobrą monetę głęboką wiarę w życie wieczne i przekonanie, że poza Kościołem nie ma zbawienia, Kościół ratuje życie wieczne, nie troszcząc się specjalnie o życie doczesne. To pozwala nam zrozumieć dlaczego w przeszłości oponował przeciwko sekcji zwłok, transfuzji krwi, szczepieniom, badaniom nad komórkami macierzystymi i dziesiątkom innych rzeczy ratujących ludzkie życie. To wyjaśnia na przykład, dlaczego arcybiskup Henryk Hoser, w przeddzień ludobójstwa w Rwandzie zajmował się krucjatą przeciw prezerwatywom (wiedząc o ich znaczeniu w walce z rozprzestrzenianiem się HIV, jak również wiedząc o uczestnictwie katolickich kapłanów w przygotowywaniu morderczej kampanii). To pozwala zrozumieć opór Kościoła przeciw środkom antykoncepcyjnym, nazywanie połknięcia tabletki „dzień po” morderstwem, a aborcje „Holokaustem nienarodzonych”. Wiele wskazuje na to, że życie doczesne nie ma dla Kościoła żadnej wartości, ale nie jest to cała prawda, bowiem dziecko ochrzczone jest obietnicą finansowych zysków, za chrzest, komunię, bierzmowanie, ślub, pogrzeb i oczywiście coniedzielnych datków. Każda owieczka jest na wagę złota. Teologiczne wyjaśnienie tak dziwacznie rozumianej „świętości życia” ma swoje biznesowe wyjaśnienie.


Co oznacza zatem ta  okazjonalna wolność sumienia przyznana katolikom w sprawie szczepionek na Covid19?

Kongregacja Nauki Wiary stwierdza, że jest „moralnie dopuszczalne stosowanie szczepionek przeciw COVID-19, które wykorzystały linie komórkowe pozyskane z abortowanych płodów w swoich badaniach i procesie produkcyjnym”. W przypadku obecnej pandemii „można korzystać z wszystkich szczepionek uznanych za klinicznie bezpieczne i skuteczne z pełną świadomością, że odwołanie się do takich szczepionek nie oznacza formalnej współpracy przy aborcji, z której pochodzą komórki, z których zostały wyprodukowane”. Potwierdza to dokument Kongregacji Nauki Wiary podpisany przez jej prefekta kard. Luisa Ladarię i zatwierdzony 17 grudnia przez Papieża Franciszka. (podkreślenie moje – A.K.)

Czy mamy do czynienie tylko z ignorancją, czy z świadomym wprowadzaniem w błąd? Tak, czy inaczej w oparciu o taką „informację” księża będą zapewniali wiernych, że szczepionka została „wyprodukowana z komórek płodu”, bo to zatwierdził sam papież Franciszek. Zapewne będą uczciwie przekazywali decyzję Watykanu, powtórzoną przez krajowych  bioteologów, że wierni mogą sami zadecydować.


Powtarzając raz jeszcze brednię o szczepionkach wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych „pozyskanych w wyniku aborcji” watykańska Kongregacja Nauki Wiary stwierdza:

Ci, którzy ze względu na swe sumienie odmawiają stosowania szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji, muszą jednak „podjąć kroki w celu uniknięcia, za pomocą innych środków profilaktycznych i odpowiedniego zachowania, stania się nośnikami przenoszenia czynnika zakaźnego”. Aby uniknąć „jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia” osób najbardziej narażonych.

Tłumacząc to na normalny język, Watykan powiada „róbta co chceta, a jak nie, to módlcie się i ufajcie Panu Bogu”.  


Jeśli kogoś tu uraziłem, to najmocniej przepraszam, ale doprawdy trudno poważnie traktować ludzi, którzy wprowadzają miliony ludzi w błąd, kłamią i przyczyniają się do śmierci ludzi, którą dzięki wspaniałości nowoczesnej medycyny mogliby skutecznie odroczyć. Nie wiem czy życie jest święte, czy tylko cenne, wiem jak często paplający o świętości życia przyczyniali się do przedwczesnej śmierci milionów ludzi.

Nawiasem mówiąc, serdecznie ubawiła mnie uwaga ekspertów bioetycznych KEP, którzy na samym początku swojego obwieszczenia piszą, że “wynalezienie szczepionek może być uznane – z perspektywy medycyny prewencyjnej – za szczególny owoc daru udzielonego człowiekowi przez Boga, któremu nie jest obojętny los człowieka i zagrożenia związane z chorobami, w tym także z chorobami zakaźnym”. Ciekawe, dlaczego Pan Bóg powierzył tę robotę głównie ateistom? Czyżby nie miał zaufania do głęboko wierzących?   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 770 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk