Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 11:09

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Opowieść o religijnym odwróceniu


Mark Joseph 2014-01-06


Jerry Coyne pisze: Jeden z naszych czytelników, Mark Joseph, wspomniał we wcześniejszym komentarzu, że był kiedyś misjonarzem. Proste pytanie z mojej strony spowodowało, że napisał esej o tym, jak i dlaczego porzucił chrześcijaństwo. Uznałem, że zamieszczenie tego jest dobrym sposobem rozpoczęcia nowego roku. Dwie uwagi: zadaje to kłam twierdzeniu, że ateiści nie znają religii. Twierdzenie to ignoruje fakt, że wielu z nas było kiedyś wierzącymi.


Pokazuje to także, że niektórzy z nas, którym łatwo było zrezygnować z wiary w Boga – jak mnie – nie mają pojęcia, jak rozdzierająco bolesne jest porzucenie głęboko zakorzenionych i całożyciowych wierzeń religijnych.

Mark przysłał także wstęp, a potem podzielił swoją opowieść na “przed”, “podczas” i “po” swoim odwróceniu.

***

W swoich przerażających wspomnieniach o anoreksji, Wasted, Marya Hornbacher powiedziała: “Napisałam tę książkę, ponieważ sądzę, że niektórzy ludzie rozpoznają się w niej… Zrobiłabym wszystko, by powstrzymać ludzi przed pójściem tam, dokąd ja poszłam. Ta książka była jedynym sposobem, jaki umiałam wymyślić”. 

Zamień słowo “książka” na “esej” albo “post” i masz moje powody do napisania oraz zgodę na opublikowanie tego w Internecie mimo faktu, że zdaję sobie sprawę z możliwych, bardzo negatywnych reakcji, szczególnie przy możliwości szerokiej cyrkulacji tego eseju oraz faktu, że jak dotąd opowiedziałem tę historię tylko jednej osobie. Chciałbym podziękować Jerry’emu Coyne za zainteresowanie i chęć opublikowania na swojej stronie internetowej tego krótkiego eseju i z ciekawością czekam na jego książkę o nicości teologii.  

DLACZEGO NIE JESTEM JUŻ CHRZEŚCIJANINEM

Mark Joseph


Przed:


Zostałem chrześcijaninem w wieku 18 lat. Mój najlepszy przyjaciel właśnie nawrócił się i wkrótce potem zaakceptowałem Chrystusa jako mojego osobistego zbawiciela. Moim głównym motywem było wieczne życie, a decyzję ułatwiły dwa infantylne aspekty mojego ówczesnego charakteru: pragnienie sprawiania przyjemności innym i niezdolność do krytycznego myślenia lub zadawania pytań.

Ponieważ zawsze byłem świetnym uczniem, wstąpiłem do seminarium (mam magisterium z teologii z seminarium ewangelickiego) i zostałem nauczycielem Biblii. Ożeniłem się w młodym wieku i razem z żoną byliśmy misjonarzami  od 1985 do 1999 r. na Haiti i w Republice Czeskiej. W obu krajach prowadziłem klasy biblijne i seminaria oraz pisałem podręczniki (komentarze do Biblii i książki o dogmatyce). Czytałem ogromne ilości literatury kreacjonistów młodej ziemi i inteligentnego projektu i ignorancko je popularyzowałem: w jednym z moich podręczników zacząłem rozdział o „doktrynie człowieka” czterostronicowym odrzuceniem ewolucji, tak błędnym, że nawet Ken Ham by się wzdrygnął.

Podczas urlopów nauczałem w naszym kościele w rodzinnym mieście. Choć zabrzmi to dziwnie, byłem w tym kościele wyrocznią, ponieważ znałem Biblię i teologię lepiej niż ktokolwiek inny (nie wyłączając pastora) i kochano mnie jako nauczyciela. Nawet teraz, po 15 latach apostazji, byłoby dla mnie dziecinnie łatwe znalezienie stu ludzi, którzy bez wahania oświadczyliby, że byłem najlepszym nauczycielem, jakiego kiedykolwiek mieli.

Całe moje życie kręciło się wokół chrześcijaństwa. Byliśmy ciągle w kościele, większość moich lektur to była Biblia, książki chrześcijańskie i pisma misyjne, wygłaszałem kazania kiedy i gdzie mogłem, modliłem się regularnie, kochałem i starałem się zadowolić Boga, wychowywałem moje dzieci na chrześcijan i nigdy nie byłem nieszczęśliwy ani nie wątpiłem w to, czego nauczałem.

Wiem, że to wszystko brzmi trochę jak pycha, ale jest niezbędne dla zrozumienia siły momentu odrzucenia, że w tym czasie wyznawałem Chrystusa nie jedynie jako jakiś styl życia, ani dlatego, że było to związane z jakimś stanowiskiem politycznym, ani dlatego, że używałem tego jako drogi do kariery, ani jako kładki do grupy społecznej, do której mogłem należeć, a z pewnością nie dlatego, że się w tym urodziłem (wychowałem się w żydowskim domu), ani dla żadnej innej przyczyny, dla której pewni ludzie są religijni w ogóle, a są chrześcijanami w szczególe. Wyznawałem Chrystusa, ponieważ wierzyłem, że to prawda, a próba znalezienia i poznania prawdy zawsze była dla mnie ważna.


Podczas:


Byliśmy misjonarzami na Haiti od 1985 do1992r., a potem w Pradze od1993do1999 r. W Pradze mieszkaliśmy w panelaku, jednym z olbrzymich bloków mieszkalnych zbudowanych przez komunistów. Latem w Europie wielu ludzi wyjeżdża na wakacje, co powoduje, że panelak jest zarówno gorący, jak bardzo cichy. Nie pamiętam dokładnego dnia, ale siedziałem na kanapie w naszym mieszkaniu (byłem sam w domu), modliłem się i całkowicie nieoczekiwanie przeleciała mi przez głowę myśl: „nic się tutaj nie dzieje”. To był ten właśnie moment; to było jak zgaszenie światła. Sądzę, że jestem jedynym chrześcijaninem, który stracił wiarę podczas modlitwy na misji! I jest to ważna część: zdarzyło się to wyłącznie z powodu braku reakcji Boga na moje szukanie go i służenie mu, co robiłem, bo wierzyłem, że jest realny i wierzyłem, że Biblia jest prawdą, przed wszystkimi psychicznymi katastrofami i doświadczeniami edukacyjnymi opisanymi w następnym dziale.


Po:


Oczywiście, ten moment był tylko początkiem procesu. Następnego roku wróciliśmy na stałe do Stanów (podczas drugiej z trzech spraw, następujących szybko jedna po drugiej, kiedy organizacja chrześcijańska skrzywdziła mnie zawodowo, nasz kościół odciął nam wsparcie). W ciągu kolejnych trzech lub czterech lat czyniłem wszystkie wysiłki, by zachować wiarę (zawsze sam, Kościół nie jest bezpiecznym miejscem do wyrażania wątpliwości lub zadawania pytań), nadal czytałem, uczyłem, modliłem się i szukałem Boga. Powiedzenie, że Bóg nigdy w żaden sposób nie odpowiedział, byłoby żałosnym niedopowiedzeniem.

Oczywiście, rozumiem teraz, że powodem jest to, iż religia nie jest prawdą, Bóg nie istnieje, a doświadczenia religijne są jedynie zjawiskami psychologicznymi. Wreszcie, około roku 2002 zrozumiałem, że nie tylko nie wierzę w Boga, ale że nie będę więcej czynić żadnych wysiłków, by w niego uwierzyć.

Mógłbym prawdopodobnie zatrzymać się tutaj, ale najciekawszą częścią jest to, co zdarzyło się od tego czasu.

Katalog moich wysiłków poznania Boga od momentu odwrócenia i jego brak reakcji byłby nudny. Coraz jaśniej widziałem sytuację, kiedy na próżno go szukałem. Ponieważ Bóg ani razu nie wyraził żadnego rodzaju miłości lub szacunku dla mnie, mimo mojego najbardziej szczerego pragnienia i szukania zacząłem myśleć, że Bóg działa wobec mnie jak błędny ognik, prowadząc mnie przez moczary, a potem znikając z szyderczym śmiechem, żebym utonął w grzęzawisku.

A jeśli myślisz, że jest to trudna sytuacja, następna jest wręcz brutalna. W 2003 r. nasza młodsza córka zapadła na anoreksję i niemal umarła (tak, oczywiście obwiniano o to moją apostazję). Po pewnym okresie terapii, kiedy jej stan nieco się polepszył, jechałem z nią do domu z kliniki i powiedziała, że chce owocogurt z McDonalda. W tym czasie, gdyby powiedziała, że chce zjeść najdroższe danie z najdroższej restauracji w Los Angeles, kupiłbym to jej bez chwili wahania. Podjechałem więc do McDonalda – a im skończył się owocogurt. Nie warto dodawać, że nie chciała niczego innego.

To była dosłownie ostatnia kropla – skoro Bóg nie dbał o mnie nawet na tyle, by zapewnić, żeby jedna z największych na świecie korporacji miała dostępny produkt, w który normalnie są zaopatrzeni, kiedy moja córka go potrzebowała (z pewnością jedna z najłatwiejszych rzeczy dla wszechmogącego; nie prosiłem przecież o cud), to było oczywiste jak słońce, że albo nie istnieje, albo go nie obchodzę. W tym momencie opuszczałem już Boga od pięciu lat, powoli i boleśnie, ale nigdy w żaden sposób nie wskazał, że obchodzi go, czy wrócę, czy nie Od tej chwili opuściły mnie wszystkie myśli o powrocie do niego. Albo, jak to powiedział kiedyś jakiś dowcipniś: „Jeśli Bóg w ten sposób traktuje przyjaciół, nic dziwnego, że ma ich tak niewielu”.

W 2004 r., pracując na pełen etat na niedającej perspektyw rozwoju posadzie w biurze, gdzie pracuję nadal, wróciłem do szkoły i zrobiłem magisterium z matematyki, a od 2008 r. uczę na pół etatu na uniwersytecie. Poza matematyką, zacząłem przyswajać sobie solidną (i trwającą nadal) edukację naukową, poczynając od nauki ogólnie (Sagan Świat nawiedzany przez demony) a potem przedzierając się przez fizykę, astronomię i kosmologię, odświeżając chemię (mój licencjat z UCLA był z chemii) i wreszcie biologię i ewolucję. W tym czasie przeczytałem także wiele książek dotyczących rozumu, logiki, filozofii i religii i nie wyrażam już dłużej opinii na tematy, o których niczego nie wiem. Jestem zdecydowanie i nieodwołalnie niereligijny i pozostanę ateistę aż ktoś przedstawi przekonujący dowód o istnieniu jakiegoś Boga.  

Ponieważ już rozgadałem się zanadto, odpowiem na dwa pierwsze pytania, które zostaną zadane.

Od niewierzących: “Czy nie powoduje to napięć między tobą a twoją żoną?”

Tak, powoduje. Z szeregu jednak powodów przyjęliśmy ułatwiającą postawę “nie pytaj, nie mów”. Ona udaje, że nie widzi wszystkich e-maili, jakie dostaję, w których rubryka „od” brzmi „Why Evolution is True”, jak również wszystkich książek o ateizmie i ewolucji na półkach; ja nigdy nie wspominam chrześcijańskich książek na jej półkach ani muzyki do pieśni, jakich uczy dzieci w kościele. W niedzielę rano ona idzie do kościoła; ja zostaję w domu i czytam – na ogół o nauce i krytyce religii. Pomyślcie tylko – pozwalanie innym ludziom na własne wybory w życiu! Poza tym jednak nadal bardzo kochamy się i dbamy o siebie wzajemnie i pracujemy ciężko nad tym, by zrobić coś w życiu. Kiedy wróciliśmy do Stanów, nie mieliśmy niemal niczego i głównym priorytetem przez około dziesięć lat było przetrwanie ekonomiczne. A ponadto jest ona naprawdę cudownym człowiekiem.

Od wierzących: “Czy jesteś zły/smutny/przestraszony?”

Tak, jestem zły. Zły, że zmarnowałem potencjalnie najbardziej produktywny okres życia. Zły, że straciłem tak wiele z tego, co życie ma do zaoferowania. Zły, że robiłem rzeczy w najlepszym wypadku niepotrzebne; w najgorszym, destrukcyjne, podczas gdy tak wiele dobra pozostało niezrobione. Zły, że miałem tłumione wszelkie idee, myśli i wypowiedzi. Zły, że ludzie, o których myślałem, że są moimi przyjaciółmi, patrzą na mnie, jak na przejechane przez samochód zwierzę, ignoranta lub człowieka godnego pogardy. Zły, że tak długo kłamano mi i wprowadzano mnie w błąd. Zły, że „poszedłem na pielgrzymkę, by zbawić rasę ludzką, nie zrozumiawszy, że ta rasa jest od dawna przeszłością”.

Złość jednak przynosi efekt odwrotny do zamierzonego i jest trochę głupawa, bo przecież nikt nie zmuszał mnie, bym stał się religijny. Dlatego też nie wyrażam jej wobec innych, ale w końcu zamykam w sobie jako depresję.  Na szczęście, coraz lepiej radzę sobie z depresją, a moje poczucie humoru nigdy mnie nie opuściło.

Przestraszony? Mowy nie ma. Czego miałbym się bać? Boga? Nie istnieje. Demonów? Nie istnieją? Piekła? Nie istnieje. Jak to ujął Robert Charles Wilson: “Rozumiem tak niewiele. Nie boję się jednak patrzeć: wreszcie jestem dobrym obserwatorem. Mam oczy otwarte i nie boję się”.  

Guest post: A-readers deconversion story

Why Evolution Is True, 2 stycznia 2014

Tłumaczenie M.K.
__________

Mark Joseph

Ateista, były misjonarz.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Pójście na łatwiznę klaio 2014-01-06


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 789 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Szamani: antenaci współczesnych kapłanówI.Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (III)   Ferus   2022-08-14
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów.Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (II)   Ferus   2022-08-07
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów. Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy.   Ferus   2022-07-31
Śmierć dla “bluźnierców” w Pakistanie   Ibrahim   2022-07-27
Podstępne kuszenie Jezusa (IV)   Ferus   2022-07-24
Podstępne kuszenie Jezusa (III)   Ferus   2022-07-17
Podstępne kuszenie Jezusa (II)   Ferus   2022-07-10
Podstępne kuszenie Jezusa   Ferus   2022-07-03
Nowa książka Jasona Rosenhouse’a z krytyką Inteligentnego Projektu   Coyne   2022-07-02
Potwór stworzony ludzką wyobraźnią   Ferus   2022-06-26
Z jakiej gliny ulepiłeś swojego boga?   Koraszewski   2022-06-23
Nowy ateizm umarł, niech żyje nowy ateizm   Koraszewski   2022-06-20
Kobieta czyli zło konieczne?   Ferus   2022-06-19
Czarne życie, które nie ma znaczenia: 50 chrześcijan zamordowanych w ich kościele   Ibrahim   2022-06-16
Niezamierzony przez Stwórcę byt   Ferus   2022-06-12
Nowy Ład w dziele bożym   Ferus   2022-06-05
Kreacjonizm i owce Labana   Ferus   2022-05-29
Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk