Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 22:25

« Poprzedni Następny »


Wojna o Adama i Ewę


Jerry Coyne 2014-05-25

Rektor mający krzyż pański z Adamem i Ewą.
Rektor mający krzyż pański z Adamem i Ewą.

Bryan College jest małą konserwatywną uczelnią chrześcijańską w Dayton w Tennessee, specjalnie założoną w mieście, w którym w 1925 r. odbywał się Proces Scopesa i gdzie patron tej uczelni, William Jennings Bryan (który był jednym zeznających przeciwko oskarżonemu o nauczanie o ewolucji człowieka Scopesowi) zmarł wkrótce po tym procesie.

Ci, którzy twierdzą, że nie ma żadnej niezgodności między nauką a religią koniecznie powinni przeczytać tę opowieść.  


Jak już pisałem o tym tutaj i tutaj, w College’u wrze spór wokół tematu szczególnie bliskiego mojemu sercu: historyczności Adama i Ewy. Okazuje się, że niedawne żądanie uczelni, by personel składał przysięgę potwierdzającą tę historyczność, rozdziera uczelnię. Wygląda na to, że nawet konserwatywni chrześcijanie mają kłopoty z uwierzeniem, iż Adam i Ewa rzeczywiście byli przodkami ludzkości. Ta historyczność stała się coraz bardziej problematyczna od czasu pojawienia się nowych prac w dziedzinie genetyki populacyjnej, które pokazują, że przez ostatnich kilkaset tysięcy lat populacja Homo sapiens w żadnym momencie nie mogła być mniejsza niż około 12250 (10 tysięcy, które pozostało w Afryce i 2250, którzy wyruszyli z Afryki, by zaludnić resztę globu).


Innymi słowy, populacja ludzka nigdy nie obejmowała tylko dwojga ludzi. A jeśli Adam i Ewa nie byli rzeczywistymi przodkami ludzkości, to krytyczna część Księgi Rodzaju jest błędna: nabycie Grzechu Pierworodnego było niemożliwe. Jeśli zaś biblijni Adam i Ewa nie dorobili się Grzechu Pierworodnego, to my wszyscy – ich domniemani potomkowie – nie jesteśmy grzeszni z urodzenia i powrót Jezusa nie był konieczny.


Teolodzy zawzięcie pracują, starając się pokazać, że Adam i Ewa tak naprawdę są metaforyczni (oczywiście nie robili tego zanim nauka nie pokazała, że n>2), ale to rozwiązanie pociąga za sobą własne problemy. Znaczy to, że Jezus umarł za metaforę – jakąkolwiek, jaką uda im się upichcić. Jeśli, na przykład, „Grzech Pierworodny” znaczy po prostu – jak uważają niektórzy teolodzy – odziedziczoną „samolubną” naturę wypływającą z ewolucji, to Jezus umarł, żeby nas zbawić od tego, co wpoiła nam ewolucja. Ponieważ Bryan College nie akceptuje ewolucji, to wyjaśnienie i tak nie działa.


Albo też można twierdzić, że Adam i Ewa nominalnie stali na czele ludzkości, ale było wokół nich wielu innych ludzi, których nie skaził Grzech Pierworodny. Tu jednak także kryją się problemy. Księga Rodzaju nie wspomina o żadnych innych ludziach, a jeśli Grzech Pierworodny dziedziczony jest od rodziców do dzieci, to potomkowie tych innych ludzi nie byli nim dotknięci. W jaki więc sposób wszyscy staliśmy się grzesznikami?


Ponieważ boskość i zbawicielskie przymioty Jezusa nie podlegają dyskusji i są podstawowym twierdzeniem prawd wiary każdego niemal chrześcijanina, metaforyczni Adam i Ewa stanowią poważny problem dla chrześcijaństwa, jako że rola Jezusa staje się niejasna. Niewątpliwie teolodzy na swoje sprytne i podstępne sposoby potrafią obejść ten problem, ale jest to problem oczywisty dla każdego myślącego (i wierzącego) chrześcijanina.


I to właśnie rozdziera Bryan College. Nauka nie ma tu wątpliwości: Adam i Ewa nie byli jedynymi przodkami ludzkości. (Nawiasem mówiąc, Kościół katolicki, akceptujący podobno naukę, nadal utrzymuje, że byli.) Ale Biblia jest także wyraźna: to było dwoje historycznych przodków i ich wykroczenie spowodowało, że niezbędne było pojawienie się Jezusa na Ziemi. Dla konserwatywnych chrześcijan jest to dysonans poznawczy w jego najbardziej bolesnej postaci i powoduje olbrzymie problemy w Bryan College.


Dla uporania się z nimi w listopadzie zeszłego roku College dodał aneks do istniejącego od dawna wyznania wiary, na które musi przysięgać każdy wykładowca uczelni:Z powodu tego dodatku część kadry nauczycielskiej opuściła uczelnię (lub została zwolniona), a studenci protestują. Bardzo wielu spośród nich po prostu nie podoba się dodatek o Adamie i Ewie.


Trwającą od pewnego czasu awanturę opisuje artykuł w “New York Times”: Bryan College is torn: Can Darwin and Eden coexist? [Bryan College jest rozdarty: czy Darwin i Raj mogą koegzystować?]  Już tytuł artykułu pokazuje trwającą w umysłach wielu ludzi niezgodę między nauką i religią. Jak pisze „NYT”:

Od chwili założenia Bryan College w 1930 r. jego wyznanie wiary, które muszą podpisywać profesorowie jako część kontraktu o zatrudnienie, zawiera liczącą 41 słów część, podsumowującą konserwatywne poglądy na stworzenie i ewolucję, w tym zdanie: „Człowiek powstał przez fiat Boga”. Ale w lutym zarząd uczelni zdecydował, że profesorowie muszą zgodzić na dodatkowe uściślenie, oświadczając, iż Adam i Ewa „są osobami historycznymi stworzonymi przez Boga w specjalnym akcie twórczym, nie zaś z uprzednio istniejących form życia”.

Dla administracji i wielu członków zarządu uczelni nowy język jest zaporą przed tym, co uważają za wyraźny zanik chrześcijańskich wartości i wiary w całym kraju. Dla krytyków jednak to uściślenie jest równoznaczne z atakiem na osobiste poglądy religijne, jak również na historię uczelni i poczucie wspólnoty jej społeczności.


“To zmienia charakter Bryan College” – mówi Allison Baker, która ukończyła uczelnię w tym miesiącu i była wiceprezeską zarządu studenckiego, który zakwestionował szybkie wprowadzenie w życie tego uściślenia. „Twierdziłabym, że ta zmiana czyni uczelnię miejscem, w którym jest nam za ciasno”.

Jest wiele mówiącym faktem, że niektórzy ludzie uważają to nowe oświadczenie za “atak na osobiste poglądy religijne”, jak również uczynienie z uczelni “zaścianka”. Można to zrozumieć tylko jako konflikt między przekonaniami religijnymi a nową nauką, która mówi nam, że Adam i Ewa są całkowicie fikcyjni. (Oczywiście, prywatnie wielu uważało tak już wcześniej, zanim nauka to potwierdziła.) A „zaścianek” znaczy, jak sądzę, „miejsce, gdzie odrzuca się naukę i rozum”. Dziwi mnie to w świetle poprzedniej wersji wyznania wiary, która zatwierdza, że ludzie zostali stworzeni przez Boga, zgrzeszyli i w ten sposób „sprowadzili na siebie śmierć duchową”. To w równym stopniu zaprzecza ewolucji i rozumowi, ale zakładam, że może być widziane jako bardziej metaforyczne.

Ale Adam i Ewa byli ostatnim kamykiem: kamykiem, który pogrąża Bryan College. Religia załamuje się w obliczu porządnej nauki. Wynika to wyraźnie z postawy profesora biologii Briana Eisenbacka, który złożył rezygnację z pracy w Bryan College.

Dla dra Eisenbacka, który pisze książkę z poparciem organizacji, która nazwała postawę college’u za “naukowo nie do obrony”, nauczanie o różnych punktach widzenia jest samo w sobie aktem wiary. 

“Z powodu wojny kulturowej w sprawie Pisma Świętego, wieku Ziemi i tak dalej, sądzę, że ważne jest, bym uczył studentów tego samego materiału, jaki usłyszeliby na każdym uniwersytecie państwowym” – powiedział dr Eisenback, który przyjął posadę w Milligan College, w tym samym stanie. „Ale także, jako chrześcijanin, który uczy w chrześcijańskim college’u liberalnym, uważam za ważne, by studenci znali różne sposoby, na jakie ludzie odczytują istotne tutaj fragmenty Pisma Świętego”. Inni z Bryan twierdzą, że doktrynalna postawa college’u powinna mieć pierwszeństwo.

Trwającą walkę między naukowym faktem a wiarą widać także w niezłomnym stanowisku College’u, że kiedy są w konflikcie, wiara jest ważniejsza niż fakty:

„Wolność akademicka nie jest święta” - napisał Kevin L. Clauson, profesor politologii w liście do redaktora “Bryan Triangle”, magazynu kampusu. “Na uczelni chrześcijańskiej ona także musi podporządkować się Bogu”.

. . . Często mamy takie debaty, powiedział dr [William] Ringenberg, kiedy uczelnie próbują  znaleźć równowagę między wiarą i edukacją. “Zderzą się one nieuchronnie, jeśli poważnie traktujesz naukę i poważnie traktujesz biblijne poglądy chrześcijaństwa”.

Stephen Livesay, biedny rektor uczelni, w dziwaczny sposób bronił dodatku o Adamie i Ewie:

Dr Livesay powiedział, że kierownictwo Bryan jest zdecydowane wymagać tego uściślenia.

“Nie uważam, że musisz wierzyć w sposób, w jaki wierzył Bryan, by być silnym ewangelikiem – powiedział. – Ale to jest Bryan College i to jest coś, co jest dla nas ważne. To jest w naszym DNA. To jest tym, czym jesteśmy”.  

W rzeczywistości w naszym DNA jest dowód, że wszyscy pochodzimy od co najmniej 12250 przodków. Jakże zabawne i ironiczne jest, że mówią, iż ich odrzucenie tego faktu także jest w ich DNA! Ale oczywiście, dla biblijnej dosłowności DNA jest metaforą.

Niektórzy akomodacjoniści, jak ci z National Center for Science Education, będą twierdzić, że ten problem można rozwiązać, jeśli inni chrześcijanie powiedzą administratorom Bryan College, że ewolucja po prostu nie znajduje się w konflikcie z ich wiarą. Problem polega jednak na tym, że oni już odrzucili ten pogląd, są bowiem częścią tych 64% Amerykanów, którzy – kiedy zasada ich wiary jest sprzeczna z nauką – po prostu odrzucają naukę.  Tak więc mamy kolejny przykład porażki akomodacjonizmu.


h/t: William


The Adam and Eve war continues at Bryan College

Why Evolution Is True, 21 maja 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 741 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk