Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 21:37

« Poprzedni Następny »


Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa


Ghaith Al-Tamimi 2020-03-06


Iracki badacz, Ghaith Al-Tamimi, który jest byłym duchownym szyickim, powiedział w wywiadzie z 9 lutego 2020 roku dla Zagros TV (Iracki Kurdystan), że religia i religijne społeczeństwa usprawiedliwiają zabijanie, zbrodnie, kłamstwa, kradzież i łamanie praw człowieka w sposób sprzeczny z rozumem i nietolerowany przez niereligijne systemy. Powiedział, że religia jest jedynym systemem wartości, w którym osoba zabijająca innego człowieka może zostać mudżahedinem, lub w którym kradzież pieniędzy od ludzi w formie wmawiania im, że pójdą do piekła, jeśli nie oddadzą swojej własności, może być przedstawiana jako zbieranie środków na dobroczynność. Krytykował religijne instytucje i kraje, które opisał jako „tonące w korupcji”, i twierdził, że szyici i sunnici uzasadniają wzajemne zabijanie się religijnymi przekonaniami. Mówiąc, że szyici i sunnici zasadniczo wierzą w innego Allaha i że nawet ajatollah Chamenei i ajatollah Al-Sistani wierzą w różnych bogów. Al-Tamimi pyta, kto ma prawo wprowadzać w życie to, co Allah mówi w Koranie? Ponadto krytykował religijnych uczonych, którzy „trzymają Allaha w [swoich] kieszeniach” w celu sprawowania osobistej władzy, jak też powiedział, że religijne instytucje powinny zreformować siebie zanim będą reformować społeczeństwo.  


Kliknij tutaj, żeby obejrzeć ten klip w MEMRI TV


Ghaith Al-Tamimi: Badania religijne pokazują nam, że religia usprawiedliwia przestępstwo. Religie usprawiedliwiają kłamstwo, kradzież i łamanie praw innych. Religie nie zawsze stosują sprawiedliwość.


Dziennikarz
: Mówisz o wszystkich religiach...


Ghaith Al-Tamimi
: Tak, bez wyjątku. Dlaczego? Ponieważ jedną z podstawowych ról religii jest zaopatrzenie swoich wyznawców w absolutną prawdę. Religia czyni, że czujesz się posiadaczem prawdy. Dam ci mały przykład. Kiedy jedna osoba zabija inną, jest przestępcą. Nie ma innej definicji. Tylko religie pozwalają ci zabić człowieka i zostać uznanym za mudżahedina. Widzisz, o co mi chodzi? Osoba, która kradnie od kogoś innego, jest złodziejem. Nie można tego obejść. Tylko religia pozwala ci kraść własność innych pod takim pretekstem jak łup, podatek chums, lub zakat [obowiązkowa dobroczynność] i inne religijne klasyfikacje, jakie istnieją w chrześcijaństwie i judaizmie…


Dziennikarz
: Chums jest inny.


Ghaith Al-Tamimi
: Nie mów mi, że jest inny...


Dziennikarz
: Chums jest inny. To nie jest kradzież. Ludzie płaca dobrowolnie...


Ghaith Al-Tamini
: Nie, nie. Kiedy zbierasz chums, osoba nie daje tego dobrowolnie. Mówisz do tej osoby: "Daj mi chums albo pójdziesz do piekła”. Więc zabierasz to od niego wbrew jego woli. Nikt nie oddaje chętnie swoich pieniędzy. 

W wielu wypadkach religie usprawiedliwiały rzeczy, które ludzkość uznała za złe dzięki racjonalnemu rozumowaniu. Kłamstwo jest dozwolone, jeśli jest dla poparcia lub obrony religii. Możesz sprzeciwiać się rodzicom pod religijnym pretekstem.

Zazwyczaj społeczeństwa, które są rządzone przez religijne systemy, pełne są przemocy, przestępstw, rasowej dyskryminacji, społecznych konfliktów i braku sprawiedliwości.


To dlatego świeccy Żydzi bronią praw Palestyńczyków, podczas gdy religijni Żydzi usprawiedliwiają naruszenia praw Palestyńczyków. Tak samo [jest w Iraku] Szyici w Iraku usprawiedliwiają zabijanie sunnitów, łamanie ich praw, ograbianie ich, atakowanie ich…


Dziennikarz
: To są wyjątkowe wypadki...


Ghaith Al-Tamini
: Nie mów mi, że to są wyjątkowe wypadki. Mówię o społecznym systemie wartości. Oni to usprawiedliwiają. Oni uważają, ze to jest uzasadnione. Są ideologiczne powody tego usprawiedliwiania. Oni wierzą, że są bardziej godni by rządzić i cieszyć się sprawiedliwością. To wszystko są ich przywileje. To samo dotyczy sunnitów. W Arabii Saudyjskiej, widzą szyitów jako…


Dziennikarz
: Dlaczego mówimy o szyitach i sunnitach? Dlaczego nie pomówić o ”ekstremistach” wśród szyitów i sunnitów?


Ghaith Al-Tamini
: Nie mówię o jednostkach, ale o systemie wartości. To dlatego mówię, że jeśli weźmiesz tego samego szyitę lub sunnitę i wpuścisz go do Szwecji, Niemiec albo Japonii, stanie się sprawiedliwą osobą, bo to nie on jest problemem.


Kiedy cytujesz koraniczny werset i mówisz: „Allah mówi…” Świetnie. Więc Allah coś powiedział. Ale kto to stosuje? Chamenei? Widzieliśmy jego osiągnięcia. Uciska irański naród i zmasakrował, i dokonał egzekucji 1000 ludzi [w listopadzie 2019 r.]  


Dziennikarz
: Proszę, nie o polityce...


Ghaith Al-Tamini
: To nie jest o polityce, to jest o prawach człowieka.


Dziennikarz
: Trzymajmy naszą dyskusję na poziomie ideologicznym…  


Ghaith Al-Tamini
: [W Iranie] jest łamanie praw człowieka, bieda, głód, deprywacja i tak dalej. Przejdźmy do Iraku. Mówię o prawach człowieka, nie o polityce. Jeśli powiesz mi, że religijny system daje moralne społeczeństwo, będę klaskał. Jestem muzułmaninem, muszę wierzyć w to, co mówisz. W praktyce jednak religijne społeczeństwo w Iraku, według naszego doświadczenia w przeszłości i obecnie, jest okrutnym społeczeństwem. Państwo jest skrajnie okrutne. Nie ma żadnego problemu z uciskiem, zabijaniem, fabrykowaniem i kradzieżą pieniędzy ludzi. Nie mów mi, że mówię o polityce. System dziedzictwa religijnego działa według fatw. To jest religijna przykrywka, ale to jest jedna z najbardziej skorumpowanych i złodziejskich organizacji w państwie irackim.


Dziennikarz
: Urząd dziedzictwa religijnego?


Ghaith Al-Tamini
: Oczywiście. Jeśli spojrzymy na programy szkolne, zobaczymy, że religijna interwencja w te programy szkolne wypaczyła umysły dzieci. Wyobraź sobie dziecko, którego matka nie nosi hidżabu. Kiedy przychodzi do szkoły, uczą go, że kobieta, która nie nosi hidżabu, jest lubieżna. Mówi się mu: „Twoja matka jest lubieżna”. Co stało się z naszym systemem edukacji?


Zabiorę cię do niereligijnych krajów i pokażę ci sprawiedliwość, prawa człowieka, uczciwość i więcej. Te rzeczy istnieją wśród ludzi i w instytucjach, i we władzach. Ale jeśli zabiorę cię do religijnego kraju, pokażę ci korupcję, zboczenia i te wszystkie rzeczy, o których mówimy. Mój kolega powiedział mi, że ludzie religijni nie usprawiedliwiają zabijania. To nie jest prawda! Religia istotnie usprawiedliwia zabijanie. Wyjaśnię i proszę mojego kolegę, by zaprzeczył, jeśli mówię coś nieprawdziwego. Według fatw uczonych w prawie islamskim, osoba, która przeklina Allaha i Jego Posłańca, powinna zostać zabita. Jeśli słyszysz kogoś, kto przeklina Allaha, powinieneś go zabić. Drugim przykładem są niewierni. Niewierni tacy jak Jazydzi i bahajowie powinni według islamu być zabici. To zrobiło ISIS i zrobiło to zgodnie z religijnymi tekstami. Jeśli nie chcemy owijać wszystkiego w bawełnę, musimy przyznać, że to są wyraźne nakazy religijne. Religia usprawiedliwia zabijanie i dlatego widzieliśmy te straszliwe masakry w Iraku – było dla tego działania religijne uzasadnienie.   


Kiedy zabito Imama Husseina, nie istniała Ameryka, ale był konflikt o to, kto będzie rządził i byli towarzysze Proroka i drugie pokolenie wyznawców. Religijny system prowadzi do konfliktu. To dlatego, gdy tylko umarł Prorok Mahomet… Imam Ali powiedział, że Prorok nie był jeszcze pochowany, kiedy wybuchła walka o rządy.  


Dziennikarz
: Kiedy więc ludzie oskarżają Amerykę…


Ghaith Al-Tamini
: Dobrze. Świetnie. „A ci, którzy nie sądzą według tego, co zesłał Allah, są niewiernymi”. I to jest problem! Kto ci mówi, że reprezentujesz Allaha? Dlaczego twój Allah ma autorytet, a mój nie ma?


Dziennikarz
: Jak możesz tak mówić?


Ghaith Al-Tamini
: To jest problem. Allah szyitów jest inny niż Allah sunnitów.


Dziennikarz
: Nie, nie, nie.


Ghaith Al-Tamini
: Proszę, pozwól mi... Prowadzisz ze mną wywiad jako z uczonym, prawda?  


Dziennikarz
: Tak.


Ghaith Al-Tamini
: Allah szyitów jest inny niż Allah sunnitów.


Dziennikarz
: Jak możesz tak mówić?


Ghaith Al-Tamimi
: Dowodem jest to, że walczą ze sobą. Są w sporze. Allah sunnitów orzeka, że coś jest halal, a Allah szyitów orzeka, że jest to haram. To idzie dużo dalej. Allah Chameneiego jest inny od Allaha Al-Sistaniego. Jeśli istnieje tylko jeden Allah, to dana rzecz jest albo halal, albo haram.


To jest jakbyś trzymał Allaha w kieszeni i wyjmował go, tworzył orzeczenie i mówił: ”Jestem Allahem”. Nie jesteś Allahem. Jak Allah orzeknie, ja zaakceptuję orzeczenie. Ale nie zaakceptuję twojego. Widzisz, co mówię? Skonfliskowali Allaha i trzymają Go w tle. Allah jest tłem ich osobistych decyzji.


Duchowni i instytucje religijne toną w korupcji. Oni chcą reformować społeczeństwo? Powinni najpierw zreformować siebie.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 741 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk