Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 19:58

« Poprzedni Następny »


Religie usprawiedliwiają zabijanie, kradzież i inne przestępstwa


Ghaith Al-Tamimi 2020-03-06


Iracki badacz, Ghaith Al-Tamimi, który jest byłym duchownym szyickim, powiedział w wywiadzie z 9 lutego 2020 roku dla Zagros TV (Iracki Kurdystan), że religia i religijne społeczeństwa usprawiedliwiają zabijanie, zbrodnie, kłamstwa, kradzież i łamanie praw człowieka w sposób sprzeczny z rozumem i nietolerowany przez niereligijne systemy. Powiedział, że religia jest jedynym systemem wartości, w którym osoba zabijająca innego człowieka może zostać mudżahedinem, lub w którym kradzież pieniędzy od ludzi w formie wmawiania im, że pójdą do piekła, jeśli nie oddadzą swojej własności, może być przedstawiana jako zbieranie środków na dobroczynność. Krytykował religijne instytucje i kraje, które opisał jako „tonące w korupcji”, i twierdził, że szyici i sunnici uzasadniają wzajemne zabijanie się religijnymi przekonaniami. Mówiąc, że szyici i sunnici zasadniczo wierzą w innego Allaha i że nawet ajatollah Chamenei i ajatollah Al-Sistani wierzą w różnych bogów. Al-Tamimi pyta, kto ma prawo wprowadzać w życie to, co Allah mówi w Koranie? Ponadto krytykował religijnych uczonych, którzy „trzymają Allaha w [swoich] kieszeniach” w celu sprawowania osobistej władzy, jak też powiedział, że religijne instytucje powinny zreformować siebie zanim będą reformować społeczeństwo.  


Kliknij tutaj, żeby obejrzeć ten klip w MEMRI TV


Ghaith Al-Tamimi: Badania religijne pokazują nam, że religia usprawiedliwia przestępstwo. Religie usprawiedliwiają kłamstwo, kradzież i łamanie praw innych. Religie nie zawsze stosują sprawiedliwość.


Dziennikarz
: Mówisz o wszystkich religiach...


Ghaith Al-Tamimi
: Tak, bez wyjątku. Dlaczego? Ponieważ jedną z podstawowych ról religii jest zaopatrzenie swoich wyznawców w absolutną prawdę. Religia czyni, że czujesz się posiadaczem prawdy. Dam ci mały przykład. Kiedy jedna osoba zabija inną, jest przestępcą. Nie ma innej definicji. Tylko religie pozwalają ci zabić człowieka i zostać uznanym za mudżahedina. Widzisz, o co mi chodzi? Osoba, która kradnie od kogoś innego, jest złodziejem. Nie można tego obejść. Tylko religia pozwala ci kraść własność innych pod takim pretekstem jak łup, podatek chums, lub zakat [obowiązkowa dobroczynność] i inne religijne klasyfikacje, jakie istnieją w chrześcijaństwie i judaizmie…


Dziennikarz
: Chums jest inny.


Ghaith Al-Tamimi
: Nie mów mi, że jest inny...


Dziennikarz
: Chums jest inny. To nie jest kradzież. Ludzie płaca dobrowolnie...


Ghaith Al-Tamini
: Nie, nie. Kiedy zbierasz chums, osoba nie daje tego dobrowolnie. Mówisz do tej osoby: "Daj mi chums albo pójdziesz do piekła”. Więc zabierasz to od niego wbrew jego woli. Nikt nie oddaje chętnie swoich pieniędzy. 

W wielu wypadkach religie usprawiedliwiały rzeczy, które ludzkość uznała za złe dzięki racjonalnemu rozumowaniu. Kłamstwo jest dozwolone, jeśli jest dla poparcia lub obrony religii. Możesz sprzeciwiać się rodzicom pod religijnym pretekstem.

Zazwyczaj społeczeństwa, które są rządzone przez religijne systemy, pełne są przemocy, przestępstw, rasowej dyskryminacji, społecznych konfliktów i braku sprawiedliwości.


To dlatego świeccy Żydzi bronią praw Palestyńczyków, podczas gdy religijni Żydzi usprawiedliwiają naruszenia praw Palestyńczyków. Tak samo [jest w Iraku] Szyici w Iraku usprawiedliwiają zabijanie sunnitów, łamanie ich praw, ograbianie ich, atakowanie ich…


Dziennikarz
: To są wyjątkowe wypadki...


Ghaith Al-Tamini
: Nie mów mi, że to są wyjątkowe wypadki. Mówię o społecznym systemie wartości. Oni to usprawiedliwiają. Oni uważają, ze to jest uzasadnione. Są ideologiczne powody tego usprawiedliwiania. Oni wierzą, że są bardziej godni by rządzić i cieszyć się sprawiedliwością. To wszystko są ich przywileje. To samo dotyczy sunnitów. W Arabii Saudyjskiej, widzą szyitów jako…


Dziennikarz
: Dlaczego mówimy o szyitach i sunnitach? Dlaczego nie pomówić o ”ekstremistach” wśród szyitów i sunnitów?


Ghaith Al-Tamini
: Nie mówię o jednostkach, ale o systemie wartości. To dlatego mówię, że jeśli weźmiesz tego samego szyitę lub sunnitę i wpuścisz go do Szwecji, Niemiec albo Japonii, stanie się sprawiedliwą osobą, bo to nie on jest problemem.


Kiedy cytujesz koraniczny werset i mówisz: „Allah mówi…” Świetnie. Więc Allah coś powiedział. Ale kto to stosuje? Chamenei? Widzieliśmy jego osiągnięcia. Uciska irański naród i zmasakrował, i dokonał egzekucji 1000 ludzi [w listopadzie 2019 r.]  


Dziennikarz
: Proszę, nie o polityce...


Ghaith Al-Tamini
: To nie jest o polityce, to jest o prawach człowieka.


Dziennikarz
: Trzymajmy naszą dyskusję na poziomie ideologicznym…  


Ghaith Al-Tamini
: [W Iranie] jest łamanie praw człowieka, bieda, głód, deprywacja i tak dalej. Przejdźmy do Iraku. Mówię o prawach człowieka, nie o polityce. Jeśli powiesz mi, że religijny system daje moralne społeczeństwo, będę klaskał. Jestem muzułmaninem, muszę wierzyć w to, co mówisz. W praktyce jednak religijne społeczeństwo w Iraku, według naszego doświadczenia w przeszłości i obecnie, jest okrutnym społeczeństwem. Państwo jest skrajnie okrutne. Nie ma żadnego problemu z uciskiem, zabijaniem, fabrykowaniem i kradzieżą pieniędzy ludzi. Nie mów mi, że mówię o polityce. System dziedzictwa religijnego działa według fatw. To jest religijna przykrywka, ale to jest jedna z najbardziej skorumpowanych i złodziejskich organizacji w państwie irackim.


Dziennikarz
: Urząd dziedzictwa religijnego?


Ghaith Al-Tamini
: Oczywiście. Jeśli spojrzymy na programy szkolne, zobaczymy, że religijna interwencja w te programy szkolne wypaczyła umysły dzieci. Wyobraź sobie dziecko, którego matka nie nosi hidżabu. Kiedy przychodzi do szkoły, uczą go, że kobieta, która nie nosi hidżabu, jest lubieżna. Mówi się mu: „Twoja matka jest lubieżna”. Co stało się z naszym systemem edukacji?


Zabiorę cię do niereligijnych krajów i pokażę ci sprawiedliwość, prawa człowieka, uczciwość i więcej. Te rzeczy istnieją wśród ludzi i w instytucjach, i we władzach. Ale jeśli zabiorę cię do religijnego kraju, pokażę ci korupcję, zboczenia i te wszystkie rzeczy, o których mówimy. Mój kolega powiedział mi, że ludzie religijni nie usprawiedliwiają zabijania. To nie jest prawda! Religia istotnie usprawiedliwia zabijanie. Wyjaśnię i proszę mojego kolegę, by zaprzeczył, jeśli mówię coś nieprawdziwego. Według fatw uczonych w prawie islamskim, osoba, która przeklina Allaha i Jego Posłańca, powinna zostać zabita. Jeśli słyszysz kogoś, kto przeklina Allaha, powinieneś go zabić. Drugim przykładem są niewierni. Niewierni tacy jak Jazydzi i bahajowie powinni według islamu być zabici. To zrobiło ISIS i zrobiło to zgodnie z religijnymi tekstami. Jeśli nie chcemy owijać wszystkiego w bawełnę, musimy przyznać, że to są wyraźne nakazy religijne. Religia usprawiedliwia zabijanie i dlatego widzieliśmy te straszliwe masakry w Iraku – było dla tego działania religijne uzasadnienie.   


Kiedy zabito Imama Husseina, nie istniała Ameryka, ale był konflikt o to, kto będzie rządził i byli towarzysze Proroka i drugie pokolenie wyznawców. Religijny system prowadzi do konfliktu. To dlatego, gdy tylko umarł Prorok Mahomet… Imam Ali powiedział, że Prorok nie był jeszcze pochowany, kiedy wybuchła walka o rządy.  


Dziennikarz
: Kiedy więc ludzie oskarżają Amerykę…


Ghaith Al-Tamini
: Dobrze. Świetnie. „A ci, którzy nie sądzą według tego, co zesłał Allah, są niewiernymi”. I to jest problem! Kto ci mówi, że reprezentujesz Allaha? Dlaczego twój Allah ma autorytet, a mój nie ma?


Dziennikarz
: Jak możesz tak mówić?


Ghaith Al-Tamini
: To jest problem. Allah szyitów jest inny niż Allah sunnitów.


Dziennikarz
: Nie, nie, nie.


Ghaith Al-Tamini
: Proszę, pozwól mi... Prowadzisz ze mną wywiad jako z uczonym, prawda?  


Dziennikarz
: Tak.


Ghaith Al-Tamini
: Allah szyitów jest inny niż Allah sunnitów.


Dziennikarz
: Jak możesz tak mówić?


Ghaith Al-Tamimi
: Dowodem jest to, że walczą ze sobą. Są w sporze. Allah sunnitów orzeka, że coś jest halal, a Allah szyitów orzeka, że jest to haram. To idzie dużo dalej. Allah Chameneiego jest inny od Allaha Al-Sistaniego. Jeśli istnieje tylko jeden Allah, to dana rzecz jest albo halal, albo haram.


To jest jakbyś trzymał Allaha w kieszeni i wyjmował go, tworzył orzeczenie i mówił: ”Jestem Allahem”. Nie jesteś Allahem. Jak Allah orzeknie, ja zaakceptuję orzeczenie. Ale nie zaakceptuję twojego. Widzisz, co mówię? Skonfliskowali Allaha i trzymają Go w tle. Allah jest tłem ich osobistych decyzji.


Duchowni i instytucje religijne toną w korupcji. Oni chcą reformować społeczeństwo? Powinni najpierw zreformować siebie.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 780 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potwór stworzony ludzką wyobraźnią   Ferus   2022-06-26
Z jakiej gliny ulepiłeś swojego boga?   Koraszewski   2022-06-23
Nowy ateizm umarł, niech żyje nowy ateizm   Koraszewski   2022-06-20
Kobieta czyli zło konieczne?   Ferus   2022-06-19
Czarne życie, które nie ma znaczenia: 50 chrześcijan zamordowanych w ich kościele   Ibrahim   2022-06-16
Niezamierzony przez Stwórcę byt   Ferus   2022-06-12
Nowy Ład w dziele bożym   Ferus   2022-06-05
Kreacjonizm i owce Labana   Ferus   2022-05-29
Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk