Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 19:25

« Poprzedni Następny »


Uciekłaś od wojny, a oni przyjęli cię

 


Waseem Jousef 2020-03-13


Urodzony w Jordanii muzułmański duchowny, Waseem Jousef, ma swój program w telewizji Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podobnie jak duchowni z Radia Maryja odpowiada na pytania widzów. 18 stycznia 2020 zadzwoniła muzułmanka mieszkająca w Norwegii i wyraziła obawy, że norweska szkoła może odciągnąć jej dzieci od islamu. Muzułmański duchowny miał kłopoty ze zrozumieniem jej obaw, w kraju, który dał jej schronienie, mieszkanie, płaci za naukę jej dzieci. Mówił o potrzebie reagowania życzliwością na życzliwość i grozie religijnej nietolerancji. Ten film oczywiście przekazał MEMRI, instytut, o którym niedawno pewien wybitny polski intelektualista, wydawca i człowiek o bardzo szerokich horyzontach umysłowych napisał mi, że to nierzetelne źródło i uprawia propagandę. Próbowałem mu powiedzieć, że ten „nierzetelny” instytut zaledwie przekazuje to, co różni ludzie mówią w językach, których nie znam, czasem są to słowa polityków, generałów, dziennikarzy, zarówno tych reżimowych, jak i opozycyjnych, ale również słowa duchownych. Poniżej jeden z wielu materiałów MEMRI - odpowiedź muzułmańskiego duchownego, na niepokoje syryjskiej matki mieszkającej w Norwegii.    

A.K.


Tu jest klip z angielskimi napisami, poniżej polski transkrypt.


Umm Muhammad: 
Mieszkam w Norwegii z sześciorgiem moich dzieci.

W szkole mają przedmiot nazywany „religie” – nie „religia”. Obejmuje judaizm, chrześcijaństwo, buddyzm, a nawet ateizm.


Do jakiego stopnia mogę nie dopuścić, by moje dzieci żywiły przekonanie, że jest nieco prawdy w religiach żydowskiej lub chrześcijańskiej, aby nie nawróciły się z islamu na jakąś inną religię?  


Podczas ich świąt wszystkie dzieci w szkole zabierane są do kościoła.


Szejk Waseem Jousef: 
Jesteśmy zalani falą protekcjonalizmu wobec innych. Kiedyś sam byłem protekcjonalny zanim Allah mną pokierował.   


Jeśli chrześcijanin składa mi życzenia w ramadan, czy staje się muzułmaninem?  


Umm Muhammad: 
Oczywiście, że nie.


Szejk Waseem Jousef: 
Racja. Pozostaje chrześcijaninem. Dlaczego pozostaje chrześcijaninem po złożeniu mi życzeń, ale ja staję się heretykiem jeśli składam jemu życzenia?Odpowiedz mi. On nie uznaje ramadanu ani tego święta. Po prostu powiedział „wesołych świąt” do mnie lub, „szczęśliwego nowego roku, Waseem”. Czy stał się z tego powodu muzułmaninem?


Umm Muhammad: 
Oczywiście, że nie.


Szejk Waseem Jousef: 
Jak to więc jest, że kiedy ja mówię „Wesołych Świąt” albo „Szczęśliwego Nowego Roku”, ludzie oskarżają mnie o herezję? Dlaczego… Niektórzy ludzie mówią, że składanie chrześcijanom życzeń w ich święta jest gorsze niż czarnoksięstwo, samobójstwo, picie alkoholu i cudzołóstwo razem wzięte. To nazywają… Nie chcę tego powiedzieć… Ktokolwiek przyjmuje tę fatwę uważa tych, którzy popełnili cudzołóstwo, popełnili samobójstwo, praktykują czarnoksięstwo i piją alkohol, za mniejszych grzeszników niż ludzi, którzy składają życzenia chrześcijanom. To jest zacofanie! Żyjesz w ich kraju i dali ci schronienie. Nawiasem mówiąc, skąd jesteś?


Umm Muhammad: 
Z Syrii.


Szejk Waseem Jousef: 
Żyjesz w ich kraju i dali ci schronienie. Uciekłaś przed wojną, a oni cię przyjęli. Po tym wszystkim nadal chcesz, żebyście ty i twoje dzieci byli religijne oddzieleni od nich? Naucz swoje dzieci islamu i pozwól im zintegrować się z wszystkimi innymi religiami. Przybyłaś tam i oni cię przyjęli. Wyobraź sobie, że ludzie z chrześcijańskiego kraju rozdzieranego wojną przybywają do Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako uchodźcy, a potem, w szkole, poproszeni, żeby odwiedzili meczet Szejka Zajeda, chrześcijańscy uczniowie odmawiają i mówią, że mają zabronione wchodzenie do meczetu. Powiedzielibyśmy im: „Wracajcie tam, skąd przybyliście!” Gość jest moralnie zobowiązany do uprzejmości wobec swoich gospodarzy. Odwiedzenie kościoła nie robi z ciebie heretyka. Nie opuściłaś islamu.


Umm Muhammad: 
Oczywiście, że nie.


Szejk Waseem Jousef: 
Jeśli składasz im życzenia, nie znaczy to, że opuszczasz islam. Kalif Omar wszedł do kościoła. Chrześcijanie modlą się przed Prorokiem Mahometem.


Powinienem pójść do mojego chrześcijańskiego sąsiada i powiedzieć mu: „Szczęśliwego Nowego Roku”, chociaż jestem muzułmaninem. A w ramadan on złoży życzenia mnie, chociaż jest chrześcijaninem. Powinniśmy żyć we współistnieniu! Islam pozwala mi ożenić się z chrześcijanką – czy nie powinienem składać jej życzeń? Powiedzmy, że jestem ożeniony z chrześcijanką i ona obchodzi swoje święto. Czy nie powinienem złożyć jej życzeń? Czy zrobienie tego zrobi ze mnie heretyka? Co to jest za rodzaj zacofania? Siostro, żyjesz w ich kraju i oni cię utrzymują. Dostarczają bezpieczeństwa i edukacji twoim dzieciom, i po tym wszystkim ty chcesz nie dopuścić, by twoje dzieci poszły do kościoła i złożyły im życzenia?


Umm Muhammad: 
A więc nie ma tu problemu?


Szejk Waseem Jousef: 
Nie ma żadnego problemu. Naucz swoje dzieci o islamie i pozwól im współistnieć z wszystkimi innymi religiami. Bój się Allaha i zastanów nad najpiękniejszym obrazem muzułmanów, jaki możesz sobie wyobrazić.


Kiedy my niszczymy nasze kraje z powodu sekciarstwa… Syrii nie zniszczył żaden konkretny człowiek. Dlaczego Syria została zniszczona, moja siostro?


Umm Muhammad: 
Z powodu ideologii...


Szejk Waseem Jousef: 
Syria została zniszczona z powodu sekciarstwa. Spalono ją z powodu sekciarstwa. Nie siej ziaren sekciarstwa w Norwegii! Żyj tak, jak żyją oni.


Umm Muhammad: 
Inszallah...


Szejk Waseem Jousef: 
Masz swój meczet i swój mihrab, a oni mają swoje kościoły i krzyże. To nas nie dotyczy. „Pokój z tobą, mój przyjacielu i rodaku. Ja mam meczet, a ty masz kościół”. Kiedy dojdziemy do punktu, w którym kraj jest dla nas wszystkich i każdy człowiek może mieć swoją religię? Niech każdy człowiek modli się według religii, jakiej chce.


Spaliliśmy Syrię w imię religii i sekciarstwa, a teraz chcemy być uchodźcami na Zachodzie. Dają nam edukację, opiekę zdrowotną, dach nad głową, ochronę i pieniądze na życie, ale nasze dzieci nie mogą odwiedzać ich kościołów, bo ci ludzie są niewiernymi. Niewiernymi? My jesteśmy niewiernymi! My jesteśmy tymi, którzy niszczą własne kraje! Herezja nie jest związana tylko z religią. Herezją jest zaprzeczanie łaskom, jakie otrzymałaś. Spaliliśmy i zniszczyliśmy nasze kraje. Zabijaliśmy się wzajemnie. Zabijaliśmy się wzajemnie w imię Boga. ISIS masakrowało muzułmanów. Masakrowaliśmy się wzajemnie i zniszczyliśmy sobie wzajemnie meczety. Przeklinaliśmy się wzajemnie, oskarżaliśmy się wzajemnie o herezję, spaliliśmy jordańskiego pilota Mu'adha Al-Kasasbeha, żeby ludzie widzieli. My jesteśmy tymi, którzy topili ludzi w morzu. Tak! Zrobiliśmy to w imię Boga. A po tym chcemy wiedzieć, czy możemy odwiedzić kościół, czy nie.  


Jeśli ich kraj jest bezpieczny i my jesteśmy tymi, którzy przyszli do nich, powinniśmy trzymać się ich norm. Czy rozumiesz, siostro? Jeśli boisz się o swoje dzieci, ucz je w domu i ucz je o współistnieniu. Nie mów swojemu synowi złych rzeczy o kościele. Powiedz mu, że chrześcijanin jest jego bratem. Chrześcijanin jest moim bratem, niezależnie od jego narodowości.  Muzułmanin jest moim bratem i Żyd jest moim bratem, jak długo mnie nie atakują. Jeśli ktoś kieruje na mnie broń – także jeśli jest muzułmaninem – skieruję moją na niego. Ważne jest bronić siebie i swojego kraju. A jeśli chodzi o resztę – ktokolwiek jest wobec mnie przyjazny, jest moim bratem, niezależnie od jego religii. Ktokolwiek jest wobec mnie przyjazny, jest moim bratem, czy ci się to podoba, czy nie.


Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź polską stronę MEMRI: https://www2.memri.org/polish/

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 780 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potwór stworzony ludzką wyobraźnią   Ferus   2022-06-26
Z jakiej gliny ulepiłeś swojego boga?   Koraszewski   2022-06-23
Nowy ateizm umarł, niech żyje nowy ateizm   Koraszewski   2022-06-20
Kobieta czyli zło konieczne?   Ferus   2022-06-19
Czarne życie, które nie ma znaczenia: 50 chrześcijan zamordowanych w ich kościele   Ibrahim   2022-06-16
Niezamierzony przez Stwórcę byt   Ferus   2022-06-12
Nowy Ład w dziele bożym   Ferus   2022-06-05
Kreacjonizm i owce Labana   Ferus   2022-05-29
Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk