Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 01:05

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Czy rzeczywiście chodzi o “aneksję”?


Khaled Abu Toameh 2020-06-26

Islamscy funkcjonariusze w Strefie Gazy wzywają teraz Palestyńczyków do dokonywania ataków terrorystycznych na Izrael, nie z powodu planu “aneksji”, ale w celu wygnania Żydów z „palestyńskich, arabskich, islamskich ziem”. Na zdjęciu: Zbrojni członkowie Hamasu w Strefie Gazy.
Islamscy funkcjonariusze w Strefie Gazy wzywają teraz Palestyńczyków do dokonywania ataków terrorystycznych na Izrael, nie z powodu planu “aneksji”, ale w celu wygnania Żydów z „palestyńskich, arabskich, islamskich ziem”. Na zdjęciu: Zbrojni członkowie Hamasu w Strefie Gazy.

Dla palestyńskich duchownych islamskich zamiar Izraela rozciągnięcia swojej suwerenności na części Zachodniego Brzegu, szczególnie na żydowskie osiedla i Dolinę Jordanu, znaczy bardzo niewiele: ich zdaniem Żydzi „nie mają żadnego prawa do palestyńskiej, arabskiej i islamskiej ziemi”.


Stanowisko islamskich duchownych zaprzecza twierdzeniu Autonomii Palestyńskiej, że plan aneksji “zniszczy rozwiązanie w postaci dwóch państw i wszelką szansę procesu pokojowego z Izraelem”.


Obrazem, jaki malują przedstawiciele Autonomii Palestyńskiej, jest to, że izraelska aneksja  jakiejkolwiek części Zachodniego Brzegu jest jedyną przeszkodą dla regionalnego pokoju, bezpieczeństwa i stabilności. Według tych przedstawicieli, izraelski plan odbiera Palestyńczykom ich prawo do ustanowienia niezależnego i suwerennego państwa w granicach linii zawieszenia broni sprzed 1967 roku.


Jednak duża grupa palestyńskich uczonych i duchownych islamskich ewidentnie nie zgadza się z twierdzeniem Autonomii Palestyńskiej.


21 czerwca Stowarzyszenie Uczonych Palestyńskich miało spotkanie w Strefie Gazy, by omówić izraelski plan. W spotkaniu uczestniczyło kilku islamskich sędziów religijnych, którzy reprezentowali Najwyższą Radę Sądownictwa Szariatu, wysokich rangą urzędników kontrolowanego przez Hamas Ministerstwa Wakf i Spraw Religijnych, wykładowcy z kilku islamskich uczelni i uniwersytetów, jak również prawnicy, wydający orzeczenia o prawie islamskim (szariacie).


oświadczeniu wydanym po spotkaniu islamskie osobistości religijne, mówiąc o Izraelu jako o “uzurpatorskim tworze”, potępiły jako „niebezpieczny” izraelski plan rozciągnięcia suwerenności na części Zachodniego Brzegu.  


Ich oświadczenie wyraźnie pokazuje, że tym, co naprawdę martwi islamskich uczonych i duchownych, nie jest możliwość, że Izrael może narzucić swoją suwerenność na żydowskie osiedla i Dolinę Jordanu.


Nie są rzeczywiście zaniepokojeni możliwością, że Izrael zaanektuje 10%, 20% lub 30% Zachodniego Brzegu. Jest coś, co niepokoi ich znacznie bardziej niż jakakolwiek część Zachodniego Brzegu, a jest tym samo istnienie Izraela. Islamscy uczeni i duchowni wierzą, że Izrael nie ma prawa do suwerenności w Tel Awiwie, Hajfie, Nazarecie, Tyberii, Jerozolimie ani żadnej innej części Izraela.


Islamscy przywódcy także zaprzeczają własnej wypowiedzi przez udawanie, że niepokoją się tylko o rzekomą utratę ziemi Zachodniego Brzegu na rzecz Izraela.


Z jednej strony, mówią, że “jedną z najbardziej niebezpiecznych rzeczy jest zamiar tego [izraelskiego] wroga anektowania części palestyńskiej ziemi do swojego uzurpatorskiego tworu”. Innymi słowy, udają, że niepokoi ich tylko “aneksja” części Zachodniego Brzegu.


Z drugiej strony, islamscy przywódcy podkreślają, że “Palestyna, cała Palestyna, od morza [Śródziemnego] do rzeki [Jordan] jest palestyńską, arabską, islamską ziemią, do której Żydzi i syjoniści nie maja żadnego prawa”. Wyjaśniają następnie, że “tego faktu nie zmienią żadne kroki podjęte przez [izraelskiego] wroga”.  


Z tego oświadczenia wynika jasno, że niezależnie od tego, czy plan “aneksji” zostanie zrealizowany, czy nie, wielu muzułmanów nadal odrzuca państwo Izrael, ponieważ ich zdaniem “uzurpuje sobie” palestyńską, arabską, islamską ziemię, rozciągającą się od Morza Śródziemnego do rzeki Jordan. Jest kompletnie błędne zakładanie, że jeśli Izrael porzuci ten plan, większość muzułmanów zrezygnuje z pragnienia zniszczenia Izraela i zastąpienia go ekstremistycznym państwem islamskim w stylu Iranu.


Dla dalszego poparcia swojego argumentu, że głównym problemem nie jest Zachodni Brzeg, uczeni i duchowni powiedzieli, że "uznawanie państwa tego uzurpacyjnego tworu jest religijną, prawną, humanitarną i historyczną zbrodnią, którą trzeba natychmiast naprawić przez anulowanie okropnych Umów z Oslo”.


A więc problemem nie jest żaden plan “aneksji”, ale Umowy z Oslo, podpisane w 1993 i 1995 roku miedzy Izraelem a OWP. Te Umowy oznaczały początek tak zwanego izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego po tym, jak OWP pozornie uznała prawo Izraela do istnienia w pokoju i bezpieczeństwie.


Oświadczając że umowy są “bez mocy prawnej” uczeni i duchowni wezwali Autonomię Palestyńską i jej prezydenta, Mahmouda Abbasa do “wyrzeczenia się tego katastrofalnego porozumienia, stanięcia po stronie ludu i połączenia sił z [ruchem] oporu i jego ludźmi”. To jest nie tylko bezpośrednia groźba wobec Abbasa i jego współpracowników, ale także apel do nich, by nasilili i wzmocnili ataki terrorystyczne na Izrael.  


Jako część próby ugłaskania palestyńskiej opinii publicznej ogólnie, a islamskich ekstremistów w szczególności, Abbas ogłosił 19 maja swoją decyzję o zrzeczeniu się wszystkich umów i porozumień z Izraelem i USA, włącznie z współpracą w sprawach bezpieczeństwa.  


Ta decyzja nie zadowoliła jednak islamskich uczonych i duchownych, ani też Hamasu i Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Żądają obecnie, by on, jego rząd i siły bezpieczeństwa jawnie przystąpiły do walki zbrojnej przeciwko Izraelowi.


Ponadto chcą, by Abbas otwarcie anulował Umowy z Oslo, aby uniknąć oskarżenia o popełnienie “religijnej, prawnej, humanitarnej i historycznej zbrodni” przeciwko własnemu ludowi.  

Decyzja Abbasa odejścia od porozumień z Izraelem i zatrzymania współpracy w sprawach bezpieczeństwa między jego siłami bezpieczeństwa a władzami izraelskimi w rzeczywistości pobudziła apetyty czołowych funkcjonariuszy islamskich. Wzywają oni teraz Palestyńczyków do dokonywania ataków terrorystycznych na Izrael, nie z powodu planu „aneksji”, ale by wygnać Żydów z „palestyńskich, arabskich, islamskich ziem”. W swoim oświadczeniu uczeni i duchowni wzywają Palestyńczyków, by "powstali i zbuntowali się przeciwko nazistowskiemu okupantowi wszystkimi możliwymi środkami".  


Palestyńczycy często interpretowali zwrot “wszystkimi możliwymi środkami” jako zielone światło do dokonywania rozmaitych zamachów terrorystycznych, włącznie z bombowymi zamachami samobójczymi, strzelaniem z jadących samochodów, zamachami nożowymi, taranowaniem samochodami i ostrzeliwaniem rakietami Izraela.


Kiedy to zielone światło przychodzi od wpływowego organu religijnego, jakim jest Stowarzyszenie Palestyńskich Uczonych, oczywiście ma dodatkową wagę i wiarygodność, szczególnie dla pobożnych muzułmanów, którzy spędzają dużą część swojego czasu w meczetach i poważnie traktują każde słowo wypowiedziane przez imamów i inne islamskie postaci.  


Kiedy następnym razem terrorysta wbije nóż w szyję Żyda, ociekające krwią ręce będą rękami tych uczonych i duchownych. Strach Abbasa przed otwarciem ust przeciwko tym wybitnym muzułmanom przynajmniej ma jakiś sens. Śmiertelna cisza międzynarodowej społeczności na to mordercze podżeganie ma jednak znacznie mniej sensu. Ci, którzy naciskają na Izrael, by nie wprowadzał w życie planu “aneksji”, muszą usłyszeć, co dniami i nocami mówią islamscy przywódcy: że to nie jest konflikt o żydowskie osiedla ani o Dolinę Jordanu, ale o „wielkie osiedle” zwane Izraelem.  


Palestinians: Is It Really about ‘Annexation’?

Gatestone Institute, 25 czerwca 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 779 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Z jakiej gliny ulepiłeś swojego boga?   Koraszewski   2022-06-23
Nowy ateizm umarł, niech żyje nowy ateizm   Koraszewski   2022-06-20
Kobieta czyli zło konieczne?   Ferus   2022-06-19
Czarne życie, które nie ma znaczenia: 50 chrześcijan zamordowanych w ich kościele   Ibrahim   2022-06-16
Niezamierzony przez Stwórcę byt   Ferus   2022-06-12
Nowy Ład w dziele bożym   Ferus   2022-06-05
Kreacjonizm i owce Labana   Ferus   2022-05-29
Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk