Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 03:45

« Poprzedni Następny »


Izrael wraca do przyszłości


Caroline B. Glick 2021-01-18

Rouhani oraz Salehi przed reaktorem jądrowym Buszehr na południe od Teheranu | Wikipedia
Rouhani oraz Salehi przed reaktorem jądrowym Buszehr na południe od Teheranu | Wikipedia

W wywiadzie dla “New York Timesa” w zeszłym miesiącu prezydent-elekt Joe Biden ponownie oznajmił o swoim zamiarze powrotu do umowy nuklearnej z Iranem w 2015 roku. Izrael sprzeciwia się temu, ponieważ umowa z 2015 roku zapewnia, że Iran stanie się państwem z bronią nuklearną.

 

W doniesieniach medialnych z ostatnich tygodni podano pewne szczegóły planu Izraela przekonania nadchodzącej administracji, by jednak zmieniła stanowisko. Między innymi, rząd zamierza użyć dokumentów z archiwum nuklearnego Iranu, które agenci Mosadu wywieźli potajemnie z Teheranu w 2018 roku, żeby pokazać Bidenowi i jego doradcom, że umowa z 2015 roku była oparta na błędnym założeniu, że program nuklearny Iranu był obronny i cywilny.


Archiwum dowodzi ponad wszelką wątpliwość, że program nuklearny Iranu był pomyślany i zawsze był prowadzony w celu stworzenia broni nuklearnej, a nie medycznych izotopów. Oraz, że celem nuklearnego arsenału nie była obrona przed wrogami, ale unicestwienie ich.


Chociaż argumenty Izraela są niepodważalne, jest mało prawdopodobne, by przekonały zespół Bidena do zmiany kursu. Nawet bez danych z tego archiwum pięć lat temu istniała masa dowodów, że działania i zamiary Iranu w stosunku do jego nielegalnego programu nuklearnego były zdecydowanie agresywne. Izrael przekazał te dowody administracji Obamy, ale Barack Obama i jego doradcy pozostali niewzruszeni. Kontynuowali tą samą droga i demonizowali przywódców izraelskich i ich amerykańskich zwolenników jako podżegaczy wojennych.


Ci sami ludzie, którzy wówczas lekceważąco odrzucili dowody przedstawione przez Izrael, przewodzą obecnie zespołowi bezpieczeństwa narodowego Bidena.


We wtorek Biden ogłosił, że mianował Williama Burnsa na stanowisko dyrektora CIA. To ogłoszenie przyszło po decyzji Bidena o mianowaniu Jake’a Sullivana na swojego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego.


Obama wyznaczył Burnsa i Sullivana do prowadzenia tajnych rozmów o sprawach nuklearnych z Iranem za plecami sojuszników USA: Izraela, Arabii Saudyjskiej i ZEA. Te rozmowy doprowadziły do umowy, która otwarła Iranowi drogę do nuklearnego arsenału w 2025 roku. Pozwoliła reżimowi irańskiemu na wzbogacanie uranu. Dała Iranowi prawo decydowania, do których instalacji nuklearnych mogą wejść inspektorzy ONZ. I dała Iranowi bezpośrednią nagrodę w wysokości 150 miliardów dolarów, włącznie z 1,7 miliardów w gotówce. 


Biden mianował Wendy Sherman, która była główną negocjatorką w jawnych rozmowach z Iranem, na zastępczynię sekretarza stanu.


Burns był rozsądnym wyborem, by prowadzić tajne rozmowy w Iranem, ponieważ miał długą historię przyjaznego traktowania Iranu i wrogiego traktowania Izraela. Podczas administracji George’a W. Busha, Burns był doradcą sekretarza stanu ds. bliskowschodnich. Według ludzi, którzy z nim wówczas pracowali, Burns doradzał przeciwko nałożeniu sankcji na Syrię i Iran. Podważał sankcje na Jemen. Próbował także przeszkodzić tworzeniu przez Izrael systemu obrony przeciwrakietowej Arrow, twierdząc niezgodnie z prawdą, że naruszyłoby to Missile Technology Control Regime, (MTCR).


A jeszcze jest sprawa Palestyńczyków. We wrześniu 2000 roku Palestyńczycy rozpoczęli olbrzymią kampanię terroru przeciwko Izraelowi, która trwała cztery lata. Codziennie Izraelczycy byli narażeni na morderczy terroryzm, od przydrożnego obrzucania samochodów kamieniami, strzelania i podkładania bomb, do masowych strzelanin, zamachów samobójczych i ostrzału moździerzami i rakietami.


Palestyńczycy rozpoczęli tę wojnę terroru po odrzuceniu izraelskiej oferty pokojowej i państwowości na szczycie w Camp David w lipcu 2000 roku. Niemniej w 2001 roku Burns walnie przyczynił się do przekonania prezydenta Busha, by jako pierwszy amerykański prezydent poparł palestyńską państwowość.


Poparcie Burnsa dla Palestyńczyków powszechnie podzielają członkowie nadchodzącej ekipy Bidena. W środę Biden oznajmił, że mianuje byłą ambasadorkę Obamy przy ONZ, Samanthę Power, na administratorkę USAID.


Power odegrała główną rolę w wymyśleniu i uchwaleniu Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ 2334 w grudniu 2016 roku, która określiła izraelskie społeczności poza linią zawieszenia broni z 1949 roku w Jerozolimie,  Judei i Samarii jako “rażące naruszenie międzynarodowego prawa”. Jako administratorka USAID Power będzie odpowiedzialna za dostarczanie amerykańskiej pomocy finansowej endemicznie skorumpowanej i popierającej terror Autonomii Palestyńskiej oraz międzynarodowym organizacjom, które ułatwiają trwanie reżimu terroru Hamasu w Gazie.


Według źródeł, które są w kontaktach z przejściowym zespołem Bidena, Biden zamierza mianować ambasadora Obamy w Izraelu, Dana Shapiro, do nadzoru nad Porozumieniami Abrahamowymi. Te źródła wyraziły niepokój, że celem Bidena w wypadku tego mianowania jest przywrócenie palestyńskiego weta wobec normalizacji stosunków między Izraelem a państwami arabskimi. Shapiro, który bezprecedensowo zdecydował się pozostać w Izraelu i działać w sferze publicznej po złożeniu go z urzędu, prawdopodobnie pozostanie w Izraelu, by przejąć tę funkcję.                                                                                 


Niecierpliwie czekając na przywrócenie przez nadchodzącą administrację polityki Obamy wobec Izraela i Palestyńczyków, ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Egiptu i Jordanii wezwali we wtorek Bidena i jego zespół do prowadzenia negocjacji między Izraelem a Palestyńczykami ku tak zwanemu „rozwiązaniu w postaci dwóch państw” wraz z pełnym wycofaniem się Izraela do linii zawieszenia broni z 1949 roku. Ministrowie spraw zagranicznych wezwali także Izrael do „całkowitego zakończenia wszelkiej działalności osadniczej, włącznie z wschodnią Jerozolimą”.   


Lewicowa grupa polityczna, J Street, wydała wezwanie do Bidena, by oficjalnie odrzucił plan pokojowy administracji Trumpa. Zwróciła się także do nowej administracji, by zakończyła naukową współpracę z izraelskimi instytucjami ulokowanymi poza linią zawieszenia broni z 1949 roku i otwarła dyplomatyczne poselstwo w Jerozolimie do obsługi Palestyńczyków oraz złożyła obietnicę, że otworzy ambasadę USA w „Palestynie”, w stolicy Izraela, po zawarciu umowy pokojowej.


Starania zwolenników Bidena o wymazanie działań i osiągnięć odchodzącej administracji rozciągają się na walkę z antysemityzmem. Jednym z najważniejszych osiągnięć Izraela i żydowskiej Diaspory w ostatnich latach w walce przeciwko antysemityzmowi było przyjęcie przez rządy na całym świecie definicji antysemityzmu sformułowanej przez International Holocaust Remembrance Alliance.


Administracja Trumpa i najważniejsze rządy w Europie uczyniły definicję IHRA podstawą do postępowania karnego przeciwko antysemitom i do ochrony społeczności żydowskich.  


Definicja IHRA, przyjęta w 2016 roku, definiuje antysemityzm jako “pewne postrzeganie Żydów, które może być wyrażane jako nienawiść do Żydów. Słowne i fizyczne przejawy antysemityzmu są skierowane wobec żydowskich i nieżydowskich osób i/lub ich własności, wobec instytucji świeckich i religijnych”.   


Definicja zawiera przykłady antysemityzmu które są nieodłączną częścią samej definicji. Wśród przykładów antysemityzmu definicja IHRA wymienia "Odmawianie narodowi żydowskiemu prawa do samostanowienia, np. przez twierdzenie, że państwo Izrael jest rasistowskim przedsięwzięciem”.


Innymi słowy, antysyjonizm jest rodzajem antysemityzmu.  


Przed inauguracją Bidena w przyszłym tygodniu grupy amerykańskich Żydów stowarzyszone z progresywnym skrzydłem Partii Demokratycznej zaczęły lobbować nadchodzącą administrację, by porzuciła definicję IHRA jako podstawę do identyfikowania antysemityzmu i obrony przed nim w Ameryce.


Organizacje Americans for Peace Now, New Israel Fund, J Street, Habonim Dror North America, Hashomer Hatzair World Movement, Jewish Labor Movement, T'ruah, Partners for Progressive Israel i Reconstructing Judaism wydały w tym tygodniu wspólne oświadczenie sprzeciwiające się używaniu definicji IHRA właśnie dlatego, że słusznie identyfikuje antysyjonizm jako rodzaj antysemityzmu. Robiąc to, te organizacje proszą nową administrację, by odmówiła amerykańskim Żydom obrony ich praw obywatelskich przed antysemickimi napaściami, kiedy te napaści opakowane są w retorykę sprzeciwu wobec prawa Izraela do istnienia.  


US Justice Department's Civil Rights Division jest rządowym organem odpowiedzialnym za walkę z antysemityzmem. W tym tygodniu Biden minował Kristen Clark, afrykańsko-amerykańską prawniczkę i adwokatkę na szefową tego oddziału. Po jej mianowaniu Tucker Carlson z Fox News poinformował o jej niepokojącej przeszłości, kiedy głosiła zarówno rasową bigoterię, jak nienawiść do Żydów.

 

Carlson relacjonował, że jako przewodnicząca Black Studies Association na Harwardzie w 1994 roku Clark opublikowała list w “Harvard Crimson”, w którym argumentowała, że Czarni są biologicznie nadrzędni nad Białymi.   


Miesiąc później Clark gościła jawnego antysemickiego głosiciela teorii spiskowych, by przemawiał na Harwardzie. Profesor Tony Martin, wówczas z Wellesley College, właśnie opublikował własnym sumptem książkę zatytułowaną The Jewish Onslaught [Żydowska napaść], w której wyłożył teorię spiskową o „trwającej napaści żydowskiej na czarnych ludzi”. Martin wygłaszał swój rynsztokowy antysemityzm studentom Harwardu podczas tego wykładu.

 

Kiedy skrytykowano Clark za sprowadzenie Martina na kampus, powiedziała “Crimson”: "Profesor Martin jest inteligentnym, znającym się na rzeczy Czarnym intelektualistą, który opiera swoje informacje na niepodważalnych faktach”.  

 

Jeśli zostanie zatwierdzona przez Senat, Clark będzie odpowiedzialna za ściganie antysemitów, którzy atakują Żydów, wśród innych rzeczy również z powodu ich poparcia dla Izraela.


Izrael był w stanie przetrwać nieustanne naciski i wrogość z Waszyngtonu za czasów Obamy częściowo dzięki silnemu poparciu dla żydowskiego państwa w Kongresie. Izrael mógł także zachować stanowczość, ponieważ jego zwolennicy w amerykańskich mediach i w całym kraju byli gotowi sprzeciwić się administracji, kiedy podminowywała Izrael strategicznie – jak to zrobiła w sprawie umowy nuklearnej z Iranem.  


Kiedy jednak Biden obejmuje urząd, Demokraci nie są dłużej skłonni przeciwstawiać się progresywnemu skrzydłu swojej partii, które żywi głęboką wrogość wobec Izraela i jego amerykańskich-żydowskich sympatyków. W prawyborach Demokratów w 2020 roku  wiernych zwolenników Izraela wymietli progresiści, którzy są otwarcie wrodzy wobec Izraela.


Republikanie ze swej strony bronią się przed polowaniem na czarownice.


W zeszłym tygodniu publiczna atmosfera w USA była bezprecedensową atmosferą strachu. Uniemożliwienie głosu prezydentowi Donaldowi Trumpowi przez wielkie media społecznościowe zdarzyło się równocześnie z wezwaniem ze strony mediów i polityków do wpisania na czarną listę członków administracji Trumpa i do „przeprogramowania” jego zwolenników”. 


Deutsche Bank i Signature Bank zamknęły konta Trumpa. Republikańscy ustawodawcy, którzy kwestionowali wyniki Kolegium Elektorów w spornych stanach, tracą finansowanie od dużych korporacji i są potępiani przez ich Demokratycznych oponentów i media.


Platforma mediów społecznościowych, Parler, szybko rozrastała się, kiedy miliony konserwatystów uciekło przed uciążliwą i przerażającą cenzurą ich poglądów przez gigantów mediów społecznościowych, Facebook, Twitter, YouTube i Google. W zeszły weekend Parler został zniszczony przez Apple, Google i Amazon które działały w zmowie, by usunąć go z  Internetu.


Nowa administracja, kierowana przez ludzi o długiej historii niepohamowanej wrogości wobec Izraela i poparcia dla jego wrogów, przejmuje stery swojej partii z pełną kontrolą nad Kongresem, swoimi ideologicznymi sojusznikami w pełni kontrolującymi media społecznościowe i w sytuacji panowania kultury anulowania, która karze głosy dysydentów.


Amerykanie, którzy popierają Izrael, mają dzisiaj mniej swobody do wyrażania sprzeciwu wobec polityki szkodliwej dla Izraela i ośmielającej antysemitów w Ameryce. A sam Izrael jest poddany obsesyjnej demonizacji przez dominujące skrzydło Partii Demokratycznej.


W dużej mierze dzięki nadzwyczajnej przyjaźni Trumpa Izrael jest dużo mocniejszy niż był, kiedy Obama odchodził z urzędu, ale nadal jest narażony. Jeszcze nie wiadomo, czy będzie miał dość siły, by przekonać Bidena i jego doradców do zmiany kursu. Jaką jednak siłę Izrael posiada, trzeba  jej będzie użyć w obronie przed nadchodzącą burzą w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.


Israel goes back to the future

Israel Hayom, 15 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaCaroline Glick 

Znana dziennikarka izraelska, pracuje w „Jerusalem Post”. Urodzona w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończyła studia z nauk społecznych. Emigrowała do Izraela w 1991 roku, wstępując natychmiast do IDF, w 1996 roku zakończyła karierę w wojsku w stopniu kapitana. Występuje często w izraelskiej telewizji, jest również zapraszana przez różne stacje telewizyjne w USA.     


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Interesująca przyszłość Marek Eyal 2021-01-18


Notatki

Znalezionych 1966 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07
Cicho płynie główny ściek   Koraszewski   2021-08-05
Palestyńczycy oskarżają Hamas o magazynowanie broni na cywilnych terenach   Fitzgerald   2021-08-02
Arabowie ostrzegają Bidena: Wojna z terroryzmem nie jest skończona   Toameh   2021-08-02
Robert Spencer – gwałtowny ekstremista   Koraszewski   2021-07-31
Biden i potrzeba długiej łyżki w Wiedniu   Taheri   2021-07-30
Wiara, woda, odsalanie i inne problemy   Koraszewski   2021-07-29
Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk