Prawda

Sobota, 24 lutego 2024 - 23:49

« Poprzedni Następny »


Tak daleko, tak blisko


Andrzej Koraszewski 2023-12-10

Gołąb pokoju namalowany przez Picassa na kawiarnianej serwetce we Wrocławiu podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju w sierpniu 1948 stał się symbolem nieustającej dobroci i szlachetności.
Gołąb pokoju namalowany przez Picassa na kawiarnianej serwetce we Wrocławiu podczas Światowego Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju w sierpniu 1948 stał się symbolem nieustającej dobroci i szlachetności.

Wiodąca strona wiadomości informuje mnie, że „aktywistka Greta Thunberg nazwała działania Izraela w Strefie Gazy zbrodniami wojennymi.” Od dziennikarzy z wielkich redakcji nie dowiem się, kto z kim walczy i o co, ani tym bardziej dlaczego działania Izraela nie mają nic wspólnego ze zbrodniami wojennymi. Słynna Greta to młoda kobieta, która porzuciła szkołę, żeby zbawiać świat i dostać za to dużo lajków. Trzyma się w głównym nurcie i od siebie nie ma wiele do powiedzenia, kochają ją za to, że wiernie i z młodzieńczą pasją powtarza to, co mówią inni.

Jedyną zbrodnią Izraela jest jego istnienie i Hamas reprezentuje tych, którzy chcą je zakończyć. Ci, którzy nie szukają informacji w głównym nurcie, wiedzą, że za Hamasem stoi Iran, który na drugiej granicy Izraela ma jeszcze potężniejszy Hezbollah, który zbroi terrorystów na Zachodnim Brzegu, który od początku swojej islamskiej rewolucji deklaruje, że zniszczenie Izraela jest jego absolutnym priorytetem na drodze do podboju reszty świata przez islam. (Iran nie jest w tym morderczym zapale sam.)

 

Greta jest głosem dzisiejszego świata. Czy jest możliwe, że świat po raz kolejny nie ma nic przeciwko zagładzie Żydów?

 

Znaki czasu są dość wyraźne. Władze Izraela ostrzegają swoich obywateli, że podróże do niektórych krajów europejskich są dla Izraelczyków niebezpieczne. W wielu krajach, zarówno organizacje żydowskie, jak i policja wzywają, żeby nie nosić żadnych oznak przynależności do społeczności żydowskiej, ponieważ liczba fizycznych ataków na Żydów rośnie w zastraszającym tempie.

 

W Londynie mieszkaliśmy w dzielnicy hinduskiej, każdego roku na rondzie koło mojego domu stawiano na Chanukę ogromną menorę. Kiedyś w wigilię Bożego Narodzenia wracałem wieczorem z redakcji, na rondzie stała ogromna choinka, a obok równie wielka menora. Z galeryjki stojącego obok dźwigu wychylał się Żyd w czarnym kapeluszu i w chałacie, zapalając kolejne światło. Żałowałem, że nie mam przy sobie aparatu, ponieważ ten widok przypominał obrazy Chagalla. Na ulicy było trochę ludzi, ale nikt nie zwracał na ten widok najmniejszej uwagi.

 

W tym roku w wielu miastach europejskich i amerykańskich władze samorządowe zrezygnowały z takich dekoracji w obawie przed rozruchami. Czy wróciły lata trzydzieste ubiegłego stulecia?

 

5 grudnia w amerykańskim Kongresie trzy panie rektorki trzech wspaniałych amerykańskich uczelni odpowiadały pod przysięgą na pytanie, czy nawoływanie do ludobójstwa Żydów narusza kodeks postępowania lub zasady współżycia kierowanych przez nie uczelni. Wszystkie trzy odpowiedziały przecząco. Możemy się zastanawiać, czy w podobny sposób te intelektualistki odpowiedziały by na to samo pytanie, gdyby zastąpiono słowo „Żydzi” nazwą jakiejkolwiek innej grupy narodowej, rasowej, czy religijnej? Nie ma znaczenia, że tak przeformułowanego pytania nie zadano, ponieważ odpowiedź jest oczywista.


Dziewięćdziesiąt lat temu rektorzy uniwersytetów w Niemczech nie mieli nic przeciwko orgii nienawiści na niemieckich uniwersytetach. Dziś setki intelektualistów w USA, w Europie, w Australii podpisują petycje potępiające Izrael (zastrzegając się czasem, że nie do końca popierają Hamas), wielu zaprzecza lub próbuje umniejszać zbrodnie Hamasu, jeszcze więcej jest głosów żądających natychmiastowego zawieszenia broni dla ocalenia terrorystycznej organizacji, niektórzy żądają wprowadzenia embarga na dostawy broni dla Izraela, jak również różnych form bojkotu ekonomicznego i kulturalnego.


Rozmiary demonstrowanej niechęci (nienawiści) tak do Izraela, jak i do wszystkich, którzy wyrażają  poparcie dla tego kraju, przekroczyły już wszystko, co widzieliśmy od czasów niemieckiego nazizmu, a przecież antysemityzm nigdy nie zniknął, a nienawiść do Izraela była starannie kultywowana przez propagandę krajów muzułmańskich oraz przez propagandę Związku Radzieckiego.


Tak, prym w organizowaniu tej nienawiści biorą szkoły wyższe, media, różnego rodzaju artyści i inni celebryci. Czy to coś nowego?

 

Zapewne nie jest prawdą, że ci wszyscy ludzie świadomie i z premedytacją popierają kolejne plany zagłady Żydów, raczej obawiają się, że Żydzi broniący swojego życia mogą zakłócić spokój w ich domu.

 

Absurdem byłoby twierdzenie, że Neville Chamberlain popierał plany Hitlera, przeciwnie, po wybuchu wojny mówił, że został przez pana Hitlera oszukany.

 

Większość intelektualistów, którzy pomogli przekonać społeczeństwo do tego czy innego  zbrodniczego systemu, nigdy nie dociera do tego punktu. Korzystają ze swoich nadzwyczajnych umiejętności zapominania, co mówili wcześniej, racjonalizacji i trwania przy utopijnych ideach dewastujących elementarną moralność. Zniewolony umysł walczy o absolutne dobro i rzadko zauważa, kiedy staje się wspólnikiem zbrodniarzy.

 

Analizując  ten fenomen młody brytyjski historyk Oskar Clarke, zastanawia się, jak przekonanie, że nie ma niczego gorszego od wojny, może prowadzić do moralnego zagubienia i fałszywego przekonania, że da się dogadać z tyranami. Clarke pisze o fałszywych ruchach pokojowych.

„Jeśli wojna – lub przynajmniej zaangażowanie własnego kraju w wojnę – jest największym złem, to nie ma potrzeby zastanawiać się nad intencjami stron konfliktu. Jednak odwodząc nas od konfrontacji z rzeczywistością, nasza nienawiść i lęk przed wojną mogą zaprowadzić nas w łapy wszelkiego rodzaju złowrogich manipulatorów. Fałszywe ruchy pokojowe kierowane przez zwolenników totalitaryzmu i nasycone ich propagandą, od dziesięcioleci wykorzystują miłość liberałów do pacyfizmu.”

Zazwyczaj mamy tu do czynienia z ludźmi głęboko przekonanymi, że walczą o moralne wartości i są najdalsi od wykonywania brudnej roboty podkopywania morale własnego społeczeństwa na zlecenie tyranów (czasem zdradzają się, biegnąc na spotkania z tyranami i przyjmując od nich odznaczenia i nagrody). Związek Radziecki wymordował miliony własnych obywateli, podbił kraje Wschodniej Europy, brutalnie rozprawił się z opozycją w tych krajach, ale wielu zachodnich liberałów podejrzewało, że „zimna wojna” jest produktem zachodnich podżegaczy, że należy pozwolić ZSRR na zajęcie się swoimi sprawami, zrozumieć jego troskę o bezpieczeństwo i uznać, że Stalin tak samo pragnie pokoju jak zachodni liberałowie.  


Oscar Clarke przypomina zorganizowany w 1948 roku we Wrocławiu Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju. To było w tym samym czasie, kiedy komuniści zablokowali Berlin, grożąc wojną.


Sam wybór Polski na taki zlot dyszących pokojem intelektualistów mógł się wydawać   dziwaczny. Nie minęło nawet dziesięć lat od wspólnej napaści na Polskę hitlerowskich Niemiec i ZSSR. Wyraźnie nikomu to nie przeszkadzało, Picasso namalował swojego słynnego gołąbka pokoju, w dwa lata później, w Warszawie miała powstać Światowa Rada Pokoju, zajmująca się głównie prezentowaniem komunistycznej tyrani jako uosobienia wszelkich cnót. Światowa Rada Pokoju przez lata organizowała ściągające tysiące ludzi wiece w Nowym Jorku i w całej Europie Zachodniej, podczas których kryptokomuniści przekonywali między innymi, że Ernst Reuter, burmistrz Berlina Zachodniego i ocalały z Lichtenburga, był podżegaczem wojennym i nazistą.   

Nadzieje na to, że po upadku ZSRR organizowane i finansowane przez ojczyznę proletariatu grupy po prostu znikną, okazały się płonne. Oskar Clarke pokazuje, dlaczego tak się nie stało. Zaczęło się gwałtowne poszukiwanie nowych tyranii mogących wesprzeć walkę z demokracją. Dla tych poszukiwaczy prawdy nikt nie był dostatecznie makabryczny, ani Islamska Republika Iranu, ani Saddam Husajn, ani Al-Kaida. Zaledwie w dziewięć dni po zamachu 11 września 2001r. grupa znanych intelektualistów założyła Koalicję Stop Wojnie.


Znów widzieliśmy pełne niekłamanego przekonania o własnej szlachetności wiece, których uczestnicy starannie unikali wszelkich informacji o zbrodniczej naturze tyranów, których bronili. Występujący przeciw wojnie w Iraku odmawiali dyskusji o zbrodniczej naturze reżimu Saddama Husajna. Antyamerykanizm przeradzał się w kult, w najmniejszym stopniu nie kojarząc się z faktem, że jest to kult odrzucający wartości wolnego świata.


To prowadziło do sytuacji, w której człowiek taki jak Jeremy Corbyn mógł stanąć na czele brytyjskiej Partii Pracy, a  na stoisku ustawionym w Londynie podczas niedawnego marszu na rzecz Palestyny, sprzedawano gazetę „Proletariat” z krzyczącym na pierwszej stronie  tytułem „Ukraińscy faszyści”.        


Uczestnicy tych marszów to ludzie, którzy w najlepszej wierze podchwytują ludobójcze hasła: „od rzeki do morza”, „intifada, intifada”, „zawieszenie broni dziś”. Nie przeszkadza im obecność flag Hamasu, ani postaci przebrane za bojowników Hamasu. Podobnie jak na wiecach dawnej Światowej Rady Pokoju, ci dobrzy ludzie oczekują zawieszenia broni tylko od jednej strony. Jak zauważa Clarke, nigdy nie oczekują niczego od tej strony, która nigdy nie zgadza się na pokój.   

Na czele tych ruchów stoją nieodmiennie intelektualiści. Celebrowani za ich humanitarną postawę i walkę o pokój. Oni, jak Pablo Picasso, chcą wierzyć, że gdyby tylko mogli pokonać „podżegaczy wojennych” we własnych krajach, w Ameryce i w Izraelu, to przywódcy bandyckich państw przestaliby oskarżać nas o imperializm i kolonializm, a wszystko  inne ułożyłoby się samo. Dla tych ludzi pokazywanie jakichkolwiek dowodów na to, że ci przywódcy wcale nie dbają o swoje społeczeństwa, że kierują się żądzą podboju i ludobójczym pragnieniem zniszczenia Izraela, jest obrzydliwą propagandą i zdradą ludzkości.   


Jak pisze Oskar Clarke:

„Są tacy, którzy uważają, że Hamas musiał być zmuszony do pogromu izraelskich Żydów 7 października z powodu egzystencjalnej rozpaczy spowodowanej blokadą Gazy – blokadą, która jest całkowicie wynikiem skłonności Hamasu do wykorzystywania wszystkich pieniędzy Palestyńczyków na zdobywanie materiałów, które służą mordowaniu Żydów. Zachodni apologeci Hamasu mogliby zacząć od zapoznania się z angielskim tłumaczeniem Karty Hamasu z 1988 roku. Jeżeli nadal mają jakiekolwiek wątpliwości co do paranoicznych i ludobójczych działań dżihadystów, mogą odwiedzić stronę internetową Middle East Media Research Institute (MEMRI) i wysłuchać przemówień wygłaszanych przez polityków, bojowników i duchownych Hamasu.”

Clarke przypomina, że przywódca Hamasu w Libanie, Abd Al-Hadi, publicznie ogłosił, że jednym z celów pogromu z 7 października było cofnięcie Porozumień Abrahamowych, czyli zapobieżenie pokojowi. Każdy może obejrzeć jak ważny przywódca Hamasu Ghazi Hamad, zapewnia, że 7 października to tylko rozgrzewka. Jest bardzo wiele dowodów na to, że Hamas, Hezbollah, Iran, Katar, Turcja nie tylko nie myślą o żadnym pokoju, ale bardzo wyraźnie deklarują, że ich celem jest zabicie wszystkich Żydów, a Palestyńczycy są dla nich tylko mięsem armatnim.      


Warto zauważyć, że ci intelektualiści stojący na czele dzisiejszych ruchów pokojowych nigdy nie wspominają o podręcznikach, z których uczą się dzieci w Gazie, (a które zachęcają do ludobójstwa), o dzieciach żołnierzach, tak powszechnych we wszystkich ruchach dżihadystycznych, o podżegających wypowiedziach polityków i kapłanów. Ich szlachetność jest zmuszona do ukrywania dowodów, że są wspólnikami zbrodniarzy.     


Wyjaśnianie czegokolwiek uczestnikom tych wieców odbija się jak groch o ścianę. Oscar Clarke ma nadzieję, że prezentacja dowodów pewnego dnia przekona tych pełnych dobrych intencji ludzi, że wprowadzono ich w błąd, że to wszystko nie ma nic wspólnego z pokojem, że jest dokładnie odwrotnie.


Gdzieś daleko toczy się wojna, gdzieś bardzo blisko przekonują nas, że mamy walczyć o pokój popierając tyranów. Obawiam się, że młody brytyjski historyk nie ma racji, ci „miłośnicy pokoju” są dziś silni jak nigdy, a dobrzy ludzie na wszelkie próby wyprowadzenia ich z błędu bardzo się gniewają.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2553 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk