Prawda

Wtorek, 11 maja 2021 - 22:12

« Poprzedni Następny »


Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę


Seth J. Frantzman 2021-01-17


Izraelska grupa praw człowieka, B’Tselem, znalazła się w ubiegłym tygodniu na czołówkach gazet na całym świecie z powodu ich twierdzenia, że Izrael jest reżimem “apartheidu”. Nie jest to nowe oskarżenie.   


To, że właśnie izraelska grupa użyła tego języka, zwróciło szczególną uwagę.


Tym, co wyróżniało wypowiedź B’Tselem, był fakt, że nie miała ona nic wspólnego z rozwiązaniem w postaci dwóch państw. Orędowali za znacznie bardziej złowrogą agendą.


W swoim raporcie grupa stwierdziła, że Żydzi i Palestyńczycy żyją “między rzeką Jordan a Morzem Śródziemnym pod jednym rządem”. Jako jedyna siła i władza, twierdziła B’Tselem, Izrael umieszcza jeden naród ponad innym – innymi słowy „apartheid”.


“Nie można przeżyć ani jednego dnia w Izraelu-Palestynie bez poczucia, że to miejsce jest nieustannie manipulowane, by uprzywilejować jeden naród i tylko jeden naród” – utrzymywał na łamach brytyjskiego „Guardiana” Hagai el-Ad, dyrektor wykonawczy B’Tselem.


To jest oszustwo. W rzeczywistości obszar między rzeką Jordan a Morzem Śródziemnym składa się z trzech różnych jednostek politycznych: Izraela, Autonomii Palestyńskiej i rządzonej przez Hamas Gazy.


Jak mogą Żydzi być uprzywilejowani w Gazie, która jest Judenrein, i gdzie rządzi antysemicka grupa terrorystyczna? Czy Żydzi są uprzywilejowani w Ramallah, pod rządami ludzi, którzy głoszą rewizjonizm Holocaustu i odmawiają narodowi żydowskiemu historycznych związków z ziemią Izraela?  


Wydumanie tego nonsesownego oszczerstwa “apartheidu” jest próbą wciśnięcia milionów Palestyńczyków do jednego państwa, które nigdy nie istniało i w którym nie chcą oni żyć. Pasuje to jednak do agendy tych, którzy pragną szkalować Izrael. Jeśli przedstawiasz ten obszar jako będący pod jedną władzą, jak Afryka Południowa, to Izrael zawsze jest u władzy, a Palestyńczykom odmawia się ich praw. Zatem – istnieje apartheid.  


Jako sposób dalszego umocnienia tego twierdzenia B’Tselem oskarżyła Izrael o to, że prawo “narodowego państwa” dało Żydom dodatkowe przywileje. Nawet gdyby było to prawdą, to wiele krajów wynosi jedną grupę ponad drugą, od Malezji do Pakistanu i Turcji. Gdyby to była forma apartheidu, to połowa świata byłaby reżimami apartheidu.


W rzeczywistości państwo żydowskie od dziesięcioleci stara się uwolnić od rządzenia Palestyńczykami. W latach dziewięćdziesiątych przekazało im kontrolę nad znacznymi częściami terytoriów i jednostronnie wycofało się z Gazy po drugiej intifadzie.


W rzeczywistości, jeśli jest tam rząd apartheidu, który rządzi na podstawie zinstytucjonalizowanej dyskryminacji, to jest nim rządzona przez Hamas Gaza, rzeczywista, religijna, suprematyczna etnokracja. W odróżnieniu od tego Izrael jest jednym z najbardziej zróżnicowanych krajów świata, z Arabami jako członkami Knesetu.


Prawdziwym problemem jest to, że te oskarżenia są częścią szerszej agendy. Koncepcji, że Izrael istnieje jako jedno państwo, obejmujące Gazę i Zachodni Brzeg, coraz częściej używają antyizraelscy aktywiści na Zachodzie, którzy starają się promować to jako rozwiązanie. Ich celem jest zmuszenie Izraelczyków i Palestyńczyków do stworzenia jednego państwa, co obie strony dawno już odrzuciły.


Dr Sara Yael Hirschhorn, autorka City on a Hilltop, napisała niedawno, że “B'Tselem powinna być uczciwa w sprawie tego, że jej celem jest rozwiązanie w postaci jednego państwa między rzeką a morzem i wymazanie żydowskiego charakteru państwa Izrael”.  


Kiedy lewicowy dziennikarz, Peter Beinart, argumentował w ubiegłym roku na rzecz “rozwiązania w postaci jednego państwa”, nie przeprowadził żadnych konsultacji z Palestyńczykami. W lipcu 2020 roku Beinart razem z innymi znanymi progresistami brał udział w panelu debatującym o “możliwości dwunarodowego państwa ‘Izrael-Palestyna’ jako alternatywnej drogi w przyszłości”.


Żaden Palestyńczyk nie brał udziału w tym czysto żydowskim panelu. Jako ironia na marginesie dyskusji o “apartheidzie”, często jest widoczny apartheid w lewicowych panelach dyskutujących takie sprawy: Palestyńczycy są systematycznie wykluczani przez izraelożerczą, radykalną lewicę i nie mogą wyrazić swoich opinii.


Dowody pokazują, że Palestyńczycy nie chcą głosować w izraelskich wyborach, niezależnie od tego, ile razy aktywiści twierdzą, że wyklucza się ich z głosowania. Chcą głosować na własnych przedstawicieli. Tylko dwa procent Palestyńczyków z wschodniej Jerozolimy oddaje głos w wyborach do władz miejskich Jerozolimy. I nie ma żadnych dowodów na to, że ludność w Gazie chce być rządzona przez Izrael i głosować na członków Knesetu.


Faktem jest, że mimo twierdzeń B’Tselem, nie jest tak, że jeden rząd rządzi wszystkimi między rzeką a morzem. Izraelczycy i Palestyńczycy wcale nie chcą żyć w jednym państwie. Mogą mieć problemy z rozwodem – i władza wojskowa Izraela na Zachodnim Brzegu może być niedoskonała – ale Izraelczycy i Palestyńczycy połączą się, by sprzeciwić się próbom narzucenia im jednego państwa.  


W istocie, poparcie lewicy dla jednego państwa jest pozostałością kolonialnej ery brytyjskiego mandatu, który rządził całym obszarem. Dyskusje o tym są paternalistyczne, rzadko obejmują mówiących po hebrajsku Izraelczyków lub mówiących po arabsku Palestyńczyków. Niemal nikt, od Gazy do Ramallah, od Hajfy do Aszdod, rzeczywiście nie chce być zmuszony do życia razem po latach działania na rzecz rozdzielenia się. A już szczególnie przez zachodnich liberałów.

 

B’Tselem’s Israel ‘apartheid’ accusation masks its own sinister agenda

Jewish Chronicle, 14 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. Frantzman


Publicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1837 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk