Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 15:10

« Poprzedni Następny »


Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek


Mitchell Bard 2023-01-11

Prezydent Biden jeszcze jako wiceprezydent był transpolitykiem ze skłonnością do częstszego okazywania miłości wobec dyktatora i byłego agenta KGB niż do od tysiącleci podejrzanego sojusznika.   
Prezydent Biden jeszcze jako wiceprezydent był transpolitykiem ze skłonnością do częstszego okazywania miłości wobec dyktatora i byłego agenta KGB niż do od tysiącleci podejrzanego sojusznika.   

Wyobraź sobieże „Washington Post” zaprasza Sama Bankmana-Frieda, człowieka stojącego za zbankrutowaną giełdą kryptowalut FTX, do napisania artykułu wstępnego na temat prowadzenia biznesu kryptograficznego. To byłoby absurdalne. Jednak „Washington Post” nie waha się zaprosić ludzi stojących za zbankrutowaną polityką bliskowschodnią do perorowania na swoich łamach.

Najnowszym przykładem był artykuł napisany przez dwóch długoletnich nieudaczników w Departamencie Stanu, Aarona Davida Millera i Daniela Kurtzera. Ponieważ mówią jednym głosem, nazwijmy ich w skrócie „Murtzer”.


W artykule Murtzer radzą prezydentowi Joe Bidenowi, aby zajął antagonistyczne stanowisko wobec Izraela, ponieważ nie podobają im się wybory izraelskich wyborców; w szczególności wybór niektórych członków nowej koalicji premiera Benjamina Netanjahu.


Murtzer ignorują to, że Netanjahu publicznie powiedział, że nie przyjmie najbardziej skrajnych stanowisk swoich partnerów. Jego historia prawdomówności może nie budzić zaufania, ale rozumie krajowe i międzynarodowe ryzyko związane z pozwoleniem na szaleństwo jego ekstremistycznym sojusznikom.


Co więcej, obawy Murtzera opierają się na ich największym złudzeniu – rozwiązaniu w postaci dwóch państw. Kiedy Murtzer próbowali wynegocjować takie rozwiązanie, ponieśli porażkę. Nie uznają ani tego faktu, ani nieustępliwości i terroru Palestyńczyków, które zniweczyły ich projekt. Zamiast tego obwiniają Netanjahu. Twierdzą, że dotychczas niezrealizowana polityka grozi „położeniem kresu już umierającemu rozwiązaniu w postaci dwóch państw”.


Rozwiązanie w postaci dwóch państw nie umiera, jest martwe. Jest martwe, ponieważ jest  niewykonalne i sprzeczne z celem Palestyńczyków, jakim jest zastąpienie Izraela. Nie podoba się także Izraelczykom, którzy w przeciwieństwie do Murtzera zrozumieli szaleństwo formuły „ziemia za pokój” po wycofaniu się ze Strefy Gazy.


Zgodnie z myśleniem arabistów, tandem Murtzer poświęcił jedno zdanie doradzając Bidenowi, aby powiedział przywódcom palestyńskim, że „wsparcie USA zależy od ich gotowości do przeprowadzenia wyborów, zbudowania odpowiedzialnego demokratycznego rządu oraz ograniczenia przemocy i terroryzmu”. Tymczasem Biden zwiększył pomoc dla Autonomii Palestyńskiej bez wzajemności ze strony Palestyńczyków.


Murtzer nie chcą również, aby Biden „dostarczał ofensywną broń lub inną pomoc dla złośliwych izraelskich działań w Jerozolimie lub na terytoriach okupowanych”. Można się zastanawiać, o jakich działaniach mowa. Obrona Izraelczyków przed codziennymi zagrożeniami terrorystycznymi?


Ponadto doradzają Bidenowi, aby „ostrzegł przed próbami zmiany statusu Zachodniego Brzegu i Szlachetnego Sanktuarium/Wzgórza Świątynnego, „zalegalizowania” osiedli i zbudowania infrastruktury dla osadników, która ma wykluczać możliwość „rozwiązania w postaci dwóch państw”. Stany Zjednoczone nie mają prawa mówić Izraelowi, kto może odwiedzać Wzgórze Świątynne, ani też Izrael nie powinien uginać się przed palestyńską przemocą i uniemożliwiać Żydom korzystanie z wolności wyznania w ich najświętszym miejscu.


Biorąc pod uwagę, że Palestyńczycy odrzucają rozwiązanie w postaci dwóch państw, USA nie mają powodu do obaw, że działania osadnicze mogą je osłabić. Rzeczywiście, gdyby Murtzer byli poważnie zaniepokojeni o porozumienia z Oslo, poleciliby Bidenowi wywarcie presji na UE, by porzuciła swój tajny plan pomocy Palestyńczykom w przejęciu Strefy C. Wydaje się, że arabiści nie mają problemu z Palestyńczykami i ich pomocnikami, którzy próbują stworzyć rozwiązanie w postaci jednego państwa, które wyeliminuje Izrael.


Arabiści nie zawsze są stronniczy, ale Murtzer pokazują swoje poglądy, mówiąc o „ślepo proizraelskiej republikańskiej większości, która wkrótce przejmie kontrolę nad Izbą”. Sugeruje to, że tylko republikanie wspierają Izrael i robią to bezmyślnie, zamiast uznawać wspólne wartości i interesy, które leżą u podstaw sojuszu. Tymczasem demokratyczna większość w obu izbach właśnie uchwaliła ponadpartyjną ustawę o wydatkach, która zapewnia 4 miliardy dolarów pomocy dla Izraela.


Wydaje się, że arabistom nie tyle przeszkadza to, która partia kontroluje Kongres, ile fakt, że władza ustawodawcza ma jakąkolwiek rolę w polityce na Bliskim Wschodzie. Murtzowie z rządu uważają, że tylko oni mają niezbędną wiedzę, aby podejmować mądre decyzje, pomimo dziesięcioleci dowodów, że jest inaczej.


Coup de grâce
 to twierdzenie Murtzera, że Biden powinien powiedzieć krajom Porozumienia Abrahamowego, „że ich ewidentny brak zainteresowania losem Palestyńczyków podważy ich stosunki z Izraelem i podważy ich wiarygodność w realizacji innych celów regionalnych ze Stanami Zjednoczonymi”.

 

To ironiczne, ponieważ Porozumienia są chyba najlepszym przykładem bezmyślności arabistów. Przez dziesięciolecia twierdzili, że żadne państwo arabskie nigdy nie zawrze pokoju z Izraelem bez rozwiązania kwestii palestyńskiej. Jednak nawet po tym, jak Izrael zawarł pokój z Egiptem, Jordanią, Bahrajnem, Marokiem, Sudanem i ZEA, Murtzer nie mogą przyznać, że się mylili.


Co gorsza, chcą sabotować Porozumienia, przywracając palestyńskie weto w sprawie normalizacji stosunków z Izraelem. Zamiast zachęcać inne kraje do przystąpienia do Porozumień, aby pokazać Palestyńczykom, że muszą iść na ustępstwa, arabiści chcą nagrodzić palestyńską nieustępliwość i zagrozić daleko idącym dwustronnym osiągnięciom Porozumień.


Murtzer przyznają, że „dla prezydenta USA wywieranie presji na demokratycznie wybrany rząd Izraela byłoby bezprecedensowe i kontrowersyjne”. Niemniej twierdzą, że demokrację można szanować tylko wtedy, gdy przynosi ona pożądane przez nich rezultaty. Uważają, że Izraelczycy nie wiedzą, co jest dla nich dobre i „weszli na tak niebezpieczną drogę”.


Łatwo zrozumieć, dlaczego Murtzer i inni arabiści ponieśli porażkę jako dyplomaci. Moja mama nauczyła mnie nie nazywać ludzi głupcami, ale co innego wyjaśnia ich farsową analizę? Jednak naprawdę zdumiewające jest to, że każdy daje im forum, na którym mogą doradzać innym, by poszli za ich przykładem.


Stupid is as stupid does, part III: ignoring failures

JNS Org., 27 grudnia 2022

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


*Mitchell Geoffrey Bard

Amerykański analityk polityki zagranicznej, redaktor i autor, który specjalizuje się w polityce USA – Bliski Wschód. Jest dyrektorem wykonawczym organizacji non-profit American-Israeli Cooperative Enterprise i dyrektorem Jewish Virtual Library.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2493 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04
Afryka: dzielenie kury, która znosi złote jaja   Taheri   2023-09-30
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy?   Tawil   2023-09-28
Nieuniknione dysproporcje   Gal   2023-09-28
Problem imigracji   Lloyd   2023-09-27
Arabscy Izraelczycy przeprowadzają się do Strefy C i rozwalają kłamstwo o „apartheidzie”     2023-09-22
Jerycho NIE jest miejscem palestyńskiego dziedzictwa   Williams   2023-09-21
Donald Tusk, „człowiek Euroislamu” w Unii Europejskiej   Lindenberg   2023-09-21
Pierwszy Sekretarz Wszystkich Narodów Świata przemówił   Koraszewski   2023-09-18
Erdoğan: ochoczy zakładnik antyzachodniej doktryny Putina   Bekdil   2023-09-16
Abbas musi ponieść realne konsekwencje swoich antysemickich uwag   Flatow   2023-09-14
Dziennikarka BBC po raz kolejny zakłada pelerynę aktywistki   Sela   2023-09-11
Kłopot z filmami idealizującymi amerykańskich komunistów   Tobin   2023-09-11
Najnowszy antyizraelski dokument prawny ONZ opiera się na kłamstwach     2023-09-07
Niewolnictwo: ostentacyjna hipokryzja BRICS wobec Czarnych Afrykanów   Trewhela   2023-09-06
Oskarżenie o islamofobię   Dawkins   2023-09-05
Kiedy Stany Zjednoczone odmawiają powiedzenia słowa „palestyński”?   Flatow   2023-09-05
Kiedy Havel spotkał Bidena   Clarke   2023-09-04
Przepływy migracyjne i prawo niezamierzonych konsekwencji   Fernandez   2023-09-02
Do dziś UNRWA nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych 75 milionów dolarów. Zobaczymy, czy złowieszcze przewidywania się spełnią.     2023-09-02
Świat staje się wielobiegunowy   Mahjar-Barducci   2023-08-28
Sprawiedliwość wymaga uczciwych procedur   Dershowitz   2023-08-26
Krytyka porozumienia między USA a Iranem o wymianie więźniów w prasie saudyjskiej     2023-08-23
Reporter przewidział pogrom Farhud w 1939 roku     2023-08-22
Nanoracjonalizm wojen religijnych w epoce nuklearnej   Koraszewski   2023-08-21
Syndrom „Musimy coś zrobić”   Taheri   2023-08-18
Izraelskie osiedla nie są nielegalneOdpowiedź Nathanielowi Bermanowi   Kontorovich   2023-08-18
Kto rozpoczął II wojnę światową?   Jacoby   2023-08-17
Co się stało z eskalacją izraelskiej dominacji?   Pandavar   2023-08-16
List do przyjaciela i kilku innych osób   Koraszewski   2023-08-09
Barwna historia Palestyny na Twitterze   Collier   2023-08-08
Byli pracownicy Departamentu Stanu przyznają, że się myliliDlaczego więc Izrael miałby ich teraz słuchać?   Flatow   2023-08-06
„Nasz najmniej odrażający wybór”Od premiery filmu „Oppenheimer” odżyła debata na temat użycia bomby atomowej w Japonii   Jacoby   2023-08-04
Nieznośny irracjonalizm racjonalizmu   Koraszewski   2023-08-03
Robert Malley i zew Trzeciego Świata   Mansour   2023-08-01
Eskalacja agresji irańskich mułłów w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie   Rafizadeh   2023-07-27
Administracja Bidena zostawia sojusznika USA na lodzie   Bryen   2023-07-27
Przywoływanie do porządku   Collins   2023-07-25
Dlaczego Palestyńczycy zawsze ogłaszają zwycięstwo, kiedy przegrywają?     2023-07-24
Każda umowa z Iranem wymaga zgody Kongresu   Kemp   2023-07-22
Administracja Bidena na nowo definiuje antysemityzm. I wyklucza najbardziej zgubną obecnie formę nienawiści do Żydów   Kontorovich   2023-07-22
Wizyta irańskiego prezydenta w Ameryce Łacińskiej     2023-07-21
Recenzja książki Andrzeja Koraszewskiego   Eyal-Fajtlowicz   2023-07-20
Czy kłamią, że nie wiedzą?   Koraszewski   2023-07-17
Czy ci się to podoba, czy nie, tożsamość ma znaczenie – ale która tożsamość?   Fernandez   2023-07-14
Biden podaje rękę antysemitomBojkot izraelskich instytucji akademickich jest tylko najnowszym przykładem tego, jak Departament Stanu USA niemal wypowiedział wojnę Izraelowi.   Bard   2023-07-13
Najwyższy czas przyjąć Ukrainę do NATO   Jacoby   2023-07-12
Czy Departament Stanu przestrzega prawa USA na terytoriach spornych?     2023-07-11
Co naprawdę powiedział Frederick Douglass w swoim wspaniałym przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości   Jacoby   2023-07-11
Dziennikarstwo z użyciem płynów ustrojowych   Koraszewski   2023-07-10
Świat wysyła komunikat: Izrael powinien po prostu zaakceptować mordowanie Żydów     2023-07-08
Podczas gdy Stany Zjednoczone wzywają Izrael do „powściągliwości”, codziennie bombardują cele terrorystyczne na całym świecie     2023-07-05
Saudyjski publicysta niechętnie chwali Izrael i omawia „zjawisko Edy Cohena”     2023-07-04
Pochwała krytyków gender     2023-07-04
Wyburzenia domów przez Izrael i Egipt   Fitzgerald   2023-07-03
Ostatni upust żółci   Koraszewski   2023-07-03
Co arabscy darczyńcy dla amerykańskich uniwersytetów kupują za 10 miliardów dolarów?   Bard   2023-07-02
Krew, ropa i golf: Zachodnia hipokryzja wobec COP-28   Fernandez   2023-07-01
Misterium historycznego zakrętu   Koraszewski   2023-06-28
Chiny, Pakistan i Turcja sięgają po Kaszmir   Bulut   2023-06-27
Kto chce apartheidu? Palestyńczycy!     2023-06-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk