Prawda

Czwartek, 30 czerwca 2022 - 15:02

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi


Hugh Fitzgerald 2021-09-14

Premier rządu \
Premier rządu "państwa Palestyna" Mohammad Shtayyeh.  

Pod koniec sierpnia i na początku września Izrael robił, co mógł, by ułatwić życie Palestyńczyków zarówno w Gazie, jak i na terytoriach pod rządami Autonomii Palestyńskiej (AP) na Zachodnim Brzegu. Najpierw rozszerzył strefę połowów ryb Gazy do 15 mil morskich – najwięcej od roku 2007.


Następnie Izrael ogłosił, że będzie można wwozić więcej towarów i materiałów budowlanych do Gazy z Izraela przez przejście Kerem Shalom. Szczególnie godna uwagi była decyzja Izraela pozwolenia na wwóz towarów “podwójnego użytku”, takich jak cement, który można użyć do cywilnych celów, do odbudowy Gazy po 11-dniowej wojnie, ale można także użyć do budowy fundamentów wyrzutni rakietowych i umocnień artyleryjskich, a także – co jeszcze bardziej niepokojące – do odbudowania rozległej sieci podziemnych tuneli (z których około 100 kilometrów zburzyło izraelskie lotnictwo w maju), co umożliwi Hamasowi przemieszczanie terrorystów i broni podziemnym „Metrem”, bez wiedzy Izraela.


W dodatku Izrael obiecał dostarczyć Gazie dodatkowych pięć milionów metrów sześciennych wody.


Izrael zgodził się na wydanie dodatkowym pięciu tysiącom pracowników z Gazy na pozwolenie wjazdu do Izraela, by pomóc złagodzić bezrobocie w Gazie.


Wreszcie, Izrael współpracuje z Katarem, by umożliwić dystrybucję 10 milionów dolarów bezpośrednio do 100 tysięcy najuboższych rodzin w Gazie, które to pieniądze Katar, częściowo za namową Izraela, zobowiązał się przysyłać co miesiąc.


Można by pomyśleć, że wszystkie te ustępstwa spowodują, że Hamas uspokoi się. Byłoby to jednak błędne. Hamas odpowiedział wysłaniem podpalających balonów na Izrael, gdzie znowu powodują one pożary pól uprawnych i lasów. Hamas wystrzelił także rakiety na Izrael. Raz jeszcze zaczął marsze pod hasłem “wielkiego marszu powrotu” – które są pełnymi przemocy rozruchami – i oznacza to powrót do tego, co było w latach 2018 i 2019. Obecnie co wieczór tysiące Palestyńczyków znowu maszeruje ku izraelskiej granicy, skąd rzucają kamienie i ładunki wybuchowe, szczególnie koktajle Mołotowa, na izraelskich żołnierzy, którzy bronią płotu granicznego przed możliwym przedarciem się Palestyńczyków do Izraela. Izraelczycy używają środków do zatrzymywania tłumów – gazu łzawiącego, gumowych kul, ogłuszających granatów, używając ostrej amunicji tylko wtedy, kiedy granica jest zagrożona natychmiastowym przedarciem się i żołnierze są w poważnym niebezpieczeństwie. Podczas jednego z niedawnych rozruchów żołnierz został postrzelony w głowę i następnie zmarł z odniesionych ran.


Zgarnąwszy jednostronne ustępstwa Izraela jako coś im należnego, Hamas odpowiedział groźbą “dalszej eskalacji” – więcej rakiet wystrzelonych na Izrael, więcej balonów zapalających wysłanych na Izrael, więcej rozruchów przy granicy. Hamas mógłby przyjąć inną drogę i odpowiedzieć na te ustępstwa przez ogłoszenie gotowości do przestrzegania zawieszenia broni. Interpretuje jednak te ustępstwa jako oznakę słabości, którą trzeba wykorzystać; im więcej Izrael daje, tym więcej Hamas żąda. Obecnie wzywa do „dalszych ustępstw” ze strony Izraela; przypuszczalnie chodzi im o jeszcze większe poluzowanie restrykcji na import towarów „podwójnego użytku”, więcej pozwoleń na pracę dla Palestyńczyków z Gazy i więcej uprzednio zabronionych towarów wpuszczanych do Gazy.


Co jednak z “umiarkowaną” Autonomią Palestyńską? Jej zachowanie jest podobne do zachowania Hamasu. Podobnie jak Hamas zgarnia wszystkie ustępstwa oferowane przez Izrael bez odczuwania jakiejkolwiek potrzeby wzajemności. Nie grozi jednak przemocą tak, jak to robi Hamas; zamiast tego zajmuje się dyplomatycznymi napaściami na żydowskie państwo. Podczas spotkania Gantz-Abbas w Ramallah pod koniec sierpnia, minister obrony Benny Gantz zobowiązał się do dostarczenia AP pożyczki w wysokości 155 milionów dolarów, których to pieniędzy AP rozpaczliwie potrzebuje. Zgodził się także pozwolić 16 tysiącom pracowników z Zachodniego Brzegu na wjazd do Izraela.   


W reakcji najpierw premier AP, Mohammed Sztajjeh, na spotkaniu z delegacją amerykańskich Kongresmenów w Ramallah wezwał ich, by pospieszyli się i otworzyli ponownie “konsulat dla Palestyńczyków” w Jerozolimie, który zamknęła administracja Trumpa. Amerykanie powiedzieli, że poczekają z otwarciem konsulatu do listopada do czasu, kiedy izraelski rząd uchwali budżet, ponieważ nie chcą zrobić niczego, co “zdestabilizowałoby” istniejąca koalicję i spowodowało upadek rządu z możliwością powrotu Netanjahu do władzy. Sztajjeh niepokoi się, że w nadchodzących miesiącach Izrael będzie w stanie zmobilizować swoich zwolenników w Waszyngtonie, by przekonali administrację Bidena, by nie spełniała obietnicy ponownego otwarcia konsulatu. Sztajjech chce, by był to fakt dokonany i to szybko.


Potem Mahmoud Abbas, po zgarnięciu 155 milionów dolarów pożyczki od Izraela nadal nalegał na kontynuację polityki “płaca za morderstwo”, która nagradza już dokonane akty terroryzmu i zachęca do kolejnych w przyszłości. A jako znak, że pozostaje nieprzejednany w wrogości do żydowskiego państwa, Abbas ponowił wezwanie do Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC), by przyspieszył dochodzenie w sprawie “zbrodni” Izraela, popełnionych rzekomo wobec Palestyńczyków, włącznie ze zbrodnią budowania osiedli na ziemi, która została przeznaczona na przyszłe państwo żydowskie przez Mandat Palestyński, gdzie wzywa się do „zasiedlenia ziemi przez Żydów” (Artykuł 6). Abbas chce postawić Izrael na ławie oskarżonych przed ICC i chce skazania go za nieistniejące „zbrodnie” wobec palestyńskich Arabów. Kiedy zaś ICC dotrze do decyzji, minister obrony Benny Gantz może być wśród izraelskich przywódców, którzy będą wówczas obiektem możliwych sankcji – ten sam Benny Gantz, który był tak chętny z ofertami pomocy dla AP Mahmoida Abbasa, z dużą pożyczką i 16 tysiącami pozwoleń na pracę, kiedy spotkali się w Ramallah.


Po trzecie, podczas spotkania w Kairze z generałem Al-Sissim i jordańskim królem Abdullahem, Abbas nalegał na nich, by podpisali wspólną deklarację. Mianowicie: że jakiekolwiek negocjacje AP z Izraelem powinny odbywać się nie pod egidą Stanów Zjednoczonych, uznanych za zbyt przyjazne wobec Izraela, ale Kwartetu – ONZ, Unii Europejskiej, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Dwóch członków Kwartetu – ONZ i Rosja – są zdecydowanie antyizralscy i propalestyńscy, podczas gdy trzeci członek, Unia Europejska, przechyla się przeciwko Izraelowi, twierdząc uparcie, że żydowskie osiedla na Zachodnim Brzegu są “nielegalne” i potępiając Izrael za działania obronne w czterech wojnach z Hamasem, gdzie mimo najlepszych starań Izraela, pewni cywile zostali zabici i ranni. W Kwartecie można liczyć tylko na Stany Zjednoczone, by okazały choć odrobinę obiektywności i uczciwości wobec żydowskiego państwa. Naleganie Abbasa, by zastąpić Stany Zjednoczone Kwartetem jest kolejnym dowodem jego pragnienia grania znaczonymi kartami i jego złej woli wobec żydowskiego państwa.


Zarówno Hamas, jak AP, każde na swój sposób, odpowiedzieli na ustępstwa Izraela (dużą pożyczkę, pozwolenia na pracę zarówno dla Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, jak ze Strefy Gazy) niewdzięcznością i zniewagami. Morałem tej opowieści – często słyszanym – jest po prostu to: jeśli chodzi o ustępstwa Izraela wobec Palestyńczyków, żaden dobry uczynek nie uchodzi bez kary.

 

Israel Tries to lighten Burden of Palestinians In Gaza and the West Bank, Receives Only Contumely In Return

Jihad Watch, 8 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Hugh Fitzgerald jest publicystą Jihad Watch.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1066 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Analiza najnowszej propagandowej publikacji ONZ   Litman   2022-06-26
Izrael musi wydalić tego dyplomatę UE   Marcus   2022-06-21
Kwestia żydowska w wielkim świecie   Koraszewski   2022-06-11
Iran nie czeka na broń jądrową, by zdestabilizować Bliski Wschód   Toameh   2022-06-10
Turcja, terroryści i NATO   Bulut   2022-06-07
David Rovics o Dżanin 2002   Landes   2022-06-02
CNN znajduje swoich “tańczących Izraelczyków”   Collier   2022-05-31
Jeden majowy dzień — w Jerozolimie i Nowym Jorku   Chesler   2022-05-26
Krew Shireen abu Akleh jest na rękach Palestyńczyków   Rosenthal   2022-05-21
Nie da się rozwiązać problemu antysemityzmu ONZ przez ignorowanie go   Tobin   2022-05-18
Rosja i Chiny: najgorszy moment w historii   Chang   2022-05-12
Putin, Hitler i historii kobyła   Koraszewski   2022-05-11
Izrael: najczystszy kraj świata   Bard   2022-05-11
Palestyński kult śmierci – uwielbienie mordowania Żydów   Collier   2022-05-10
Iran mówi otwarcie – i powinniśmy uważnie słuchać     2022-05-08
Wspaniała wiadomość na Jom HaSzoah! Nie ma antysemitów!     2022-05-07
Czy umiemy wyobrazić sobie świat bez Izraela?   Tobin   2022-05-06
Allah sprowadził Żydów do Palestyny, żebyśmy mogli ich wykończyć     2022-05-04
Ramadan kończy się z hukiem   Blum   2022-05-02
Oni wszyscy mają krew na rękach   Collier   2022-04-21
W XXI wieku antysyjonizm znaczy antysemityzm   Tobin   2022-04-20
Jak USA utrwalają palestyńską przemoc   Blum   2022-04-19
Palestyńczycy popierają mordowanie przypadkowych Żydów     2022-04-18
Szaleństwa głębokiej wiary   Fitzgerald   2022-04-13
Intifada z okazji ramadanu?   Blum   2022-04-09
Nie nagradzajcie Palestyńczyków za nową falę terroru   Tobin   2022-04-05
Większość “Palestyńczyków” głosowałaby dziś na Hamas   Greenfield   2022-04-02
Dlaczego Stany Zjednoczone nadal płacą za antysemicką farsę w ONZ?   Tobin   2022-04-01
AP zachęcała do zamachu terrorystycznego w Beer Szewie… i nagrodzi go   Marcus   2022-03-29
Śpiew i taniec o “apartheidzie”: Infantylna @Amnesty jest obecnie taka sama jak inne antyizraelskie grupy     2022-03-22
Reportaż rosyjskiej telewizji o syryjskich żołnierzach zgłaszających się na ochotnika do walki wraz z Rosją przeciwko Ukrainie     2022-03-17
Obywatele właściwie poinformowani   Koraszewski   2022-03-16
Kłamstwo o dłuższej i silniejszej umowie z Iranem   Bard   2022-03-11
Biden rozbija złudzenia Izraela   Glick   2022-03-10
Electronic Intifada w pełni popiera Putina   Collier   2022-03-07
Propagandowy front Władimira Putina   Koraszewski   2022-03-07
Rosja: Iran jest naszym sojusznikiem, uczestniczymy w rozwijaniu jego projektu nuklearnego     2022-03-03
Chiny: To USA są winne ukraińskiego konfliktu     2022-03-02
„Apartheid” jest nową „okupacją” – terminem używanym w czysto propagandowych celach     2022-02-28
Czy Putin będzie strzelał do zakładników?   Rosenthal   2022-02-28
Lepszy kontrakt za pochwałę terroryzmu   Fitzgerald   2022-02-23
Nękanie w Judei i Samarii musi się zakończyć – ale kto nęka kogo?   Oz   2022-02-20
Nie ugłaskuj krokodyla “przebudzenia”     2022-02-18
Toksyczna szczodrość. Jak Europejczycy używają izraelskich NGO do destabilizowania Izraela   Altabef   2022-02-15
Losowy przykład nieuczciwości raportu Amnesty International     2022-02-14
Strategia Autonomii Palestyńskiej używania dzieci-żołnierzy przeciwko Izraelowi   Marcus   2022-02-13
Co naprawdę oznacza wspieranie „palestyńskiego pojednania”?   i Itamar Marcus   2022-02-12
Saudyjski dziennikarz o zerwaniu związków z Palestyńczykami   Fitzgerald   2022-02-11
Groza ujawnienia proizraelskiego stanowiska   Goska   2022-02-09
Neonazistowska fascynacja salafickim dżihadem   Wójcik   2022-02-08
Antysemici wszystkich krajów łączcie się   Koraszewski   2022-02-07
Palestyńscy najemnicy Iranu: Dżihad przeciw Izraelowi i Ameryce   Toameh   2022-02-06
Kościół, który promuje antysemityzm   Tobin   2022-02-04
Grupy terrorystyczne kochają Amnesty International, jako że kieruje się planami zniszczenia Izraela naszkicowanymi w Durban     2022-02-03
Amnesty wymyśla kolejną definicję apartheidu – tylko dla Izraela     2022-02-02
Wojna przeciwko Żydom prowadzona przez grupy “obrony praw człowieka”: @Amnesty, @HRW i @BTselem     2022-02-01
Powrót „Protokołów mędrców Syjonu”   Rosenthal   2022-01-31
„Guardian” wynalazł nowe antyizraelskie oszczerstwo: „Sportswashing”   Levick   2022-01-30
Pamiętajcie Dajr Jasin!   Troy   2022-01-29
Wikipedia morduje historię     2022-01-25
Associated Press zamienia palestyński wypadek drogowy w podżeganie przeciwko Izraelowi   Fitzgerald   2022-01-23
Wędrówka idei na Bliskim Wschodzie   Mansour   2022-01-22
Neonaziści dążą do wykucia braterskiej więzi z dżihadystami   Stalinsky   2022-01-19
Kiedy atakowani są Żydzi, przedstawiciele władz boją się powiedzieć “antysemityzm”   Frantzman   2022-01-17
Sowieckie kłamstwo o izraelskim apartheidzie   Kemp   2022-01-14
„Nieistotne religijne idee”? Nie, każdy terroryzm jest oparty na głębokiej wierze, niezależnie od tego, czy jest religijny, polityczny, społeczny czy inny – część I   M. Reiter   2022-01-13
Litania nieszczęść Hassana Nasrallaha   Fitzgerald   2022-01-13
Palestyńczycy: Jesteśmy dumni z naszych terrorystów   Tawil   2022-01-11
Życie w epoce kamienia   Rosenthal   2022-01-09
The Yellow Spot: szczegółowa relacja z tamtych czasów o nazistowskim prześladowaniu Żydów w latach 1933-1935 brzmi bardzo podobnie do dzisiejszego antysemityzmu     2022-01-08
Co stałoby się z Arabami podczas nuklearnego uderzenia na Izrael i dlaczego nikogo to nie obchodzi?     2022-01-07
Z Facebooka egipskiego dysydenta   Mansour   2022-01-04
Co naprawdę zdarzyło się z milionem Żydów w krajach arabskich?   Collier   2022-01-03
Palestyńska szkoła terroryzmu   Tawil   2022-01-02
ONZ wypowiada wojnę Izraelowi   Rosenthal   2021-12-31
Unicestwienie Izraela najwyższym ideałem Iranu     2021-12-27
Według sondażu 93% palestyńskich Arabów w Jerozolimie woli rządy izraelskie od palestyńskich   Fitzgerald   2021-12-25
Human Rights Watch znowu zakłada, że Żydzi są rasistami i na tej podstawie pisze raport o Lod     2021-12-23
Kiedy antysyjonistyczna grupa dowodzi, że jej propaganda jest kłamstwem   Oz   2021-12-22
Obosieczny antysemityzm przyzwolenia   Nirenstein   2021-12-20
Iran: eksportowanie ropy czy rewolucji?   Taheri   2021-12-18
Znajdowanie prawdziwych ofiar terroru   Collins   2021-12-17
Na kampusach wśród personelu komisji “Różnorodności, równości i włączenia” są najbardziej nietolerancyjni ludzie     2021-12-16
Dziesiąta rocznica “pinkwashing” i czego nas ona uczy o antysemickich teoriach spiskowych     2021-12-10
Raport nazywa traktowanie chrześcijańskich dziewcząt i kobiet w muzułmańskich krajach “katastrofą praw człowieka”   Spencer   2021-12-03
Antysyjonizm i antysemityzm nie robią niczego, by pomóc Palestyńczykom   Regev   2021-11-29
Sunnicki Hamas i szyicki Iran: braterska więź w terrorze pod hasłem “śmierć Izraelowi”   Fitzgerald   2021-11-27
Terrorysta, który rozbija wszystkie stereotypy o terrorystach   Flatow   2021-11-23
Unia Europejska nadal nie wpisuje całego Hezbollahu na listę organizacji terrorystycznych   Fitzgerald   2021-11-22
Czy termin “nakba” jest antysemicki?     2021-11-21
“Od Rzeki do Morza”: Hamas wyjaśnia, czego chcą brytyjscy studenci   Kemp   2021-11-16
Jak Palestyńczycy ukradli cierpienia, no cóż, właściwie wszystkim   Collier   2021-11-14
Terroryści „palestyńskiego” dżihadu dostają więcej niż zarabiają lekarze i nauczyciele   Greenfield   2021-11-11
EU @eu_eeas ciągle mówi o nieistniejących “granicach sprzed 1967”, skoro explicite nigdy nie miały one być granicami?     2021-11-10
Odciąć finansowanie NGO powiązanych z terroryzmem   Eid   2021-11-07
Palestyńscy więźniowie, o których nikt nie mówi   Toameh   2021-11-06
Niemka skazana za zbrodnie ISIS   Frantzman   2021-11-02
Terroryzm jako palestyńska kultura   Marcus   2021-11-02
Dlaczego Palestyńczycy nie mogą zawrzeć pokoju z Izraelem   Toameh   2021-10-29
Czy Trzecia Konwencja Genewska stosuje się do palestyńskich terrorystów aresztowanych przez Izrael?    Hirsch   2021-10-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk