Prawda

Poniedziałek, 25 października 2021 - 15:07

« Poprzedni Następny »


Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach


Seth J. Frantzman 2021-09-18

Rada Bezpieczeństwa ONZ spotykała się w sprawie sytuacji w Afganistanie w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.(zdjęcie: wikipedia) 

Rada Bezpieczeństwa ONZ spotykała się w sprawie sytuacji w Afganistanie w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

(zdjęcie: wikipedia)

 Doniesienia z minionego tygodnia wskazują, że talibowie są gotowi otworzyć nową kartę w stosunkach ze światem. Chcą pracować razem z USA, które przez dwadzieścia lat prowadziły przeciwko nim wojnę w  Afganistanie, i są skłonni nawiązać stosunki z Indiami i z każdym innym krajem. Jest jednak jeden kraj, z którym nawet nie będą rozważali nawiązania stosunków: Izrael.  

 

Mamy to zaakceptować ze wzruszeniem ramion. Dlaczego Izrael miałby w ogóle chcieć stosunków z Talibanem? Nie jest to jednak właściwy sposób analizowania tych doniesień. Dlaczego państwo o żydowskiej większości jest jedynym, z którym pewne rządy, wśród nich Taliban, Pakistan i Malezja, odmawiają nawiązania stosunków? To jest więcej niż ukryty antysemityzm wszystkich tych krajów, które odmawiają utrzymywania stosunków z Izraelem i tylko z Izraelem.


Większość krajów, które dzisiaj odmawiają utrzymywania stosunków z Izraelem to państwa z muzułmańską większością. Ich nienawiść do Izraela wypływa z toksycznej mieszanki nienawiści religijnej i antysemityzmu w połączeniu z wiarą, że przez spychanie na bok Izraela popierają swoich „braci” Palestyńczyków.   

 

Ta ideologiczna logika mogła by być uważana za nie-antysemicką, gdyby była stosowana gdziekolwiek indziej, ale nie jest. Te same kraje i grupy takie jak Taliban nie mają żadnych problemów z utrzymywaniem stosunków z licznymi innymi krajami oskarżonymi o złe traktowanie muzułmańskich mniejszości. To wcale nie chodzi o ich współwyznawców: tu chodzi o Izrael i o Żydów. Bardziej tolerancyjne kraje muzułmańskie znormalizowały stosunki z Izraelem, pozostawiając większość reakcyjnych i nietolerancyjnych państw, które odrzucają takie stosunki.

 

Ten antysemityzm kryjący się w wypowiedzi Talibanu o nawiązaniu stosunków z wszystkimi krajami poza Izraelem, jest częścią kodeksu i doktryny międzynarodowych stosunków, która trwa od 1948 roku i jest powszechnie akceptowana – nie tylko wśród państw islamskich, ale także ogólnie na międzynarodowych forach. Wykluczenie Izraela i próba zepchnięcia go na boczny tor, czy to w ONZ, czy na innych forach takich jak Durban, ilustruje globalny antysemityzm, w którym nienawiść do Żydów została zastąpiona międzynarodową nienawiścią do Izraela.

 

Ta tendencja, która nieco zmniejszyła się w ostatnich latach, jest wyjątkiem we wszystkich innych rodzajach stosunków międzynarodowych. W każdym innym wypadku, jak dyskusje o tym, czy USA i Iran powinny prowadzić rozmowy, słyszymy twierdzenie, że kontakty są dobre w stosunkach międzynarodowych. Ludzie powtarzają, że dyplomacja jest lepsza od wojny.

 

W większości innych państw kwestia stosunków międzynarodowych nie jest kontrowersyjna. Jak dobre są te stosunki jest zupełnie inną sprawą. Jednak, nawet kraje, które prowadziły ze sobą liczne wojny, takie jak Indie i Pakistan, lub kraje, które są skłócone, jak Turcja i Grecja, zazwyczaj utrzymują stosunki dyplomatyczne. Istnieją wyjątki, kiedy kraje, których utworzenie nie zostało uznane przez jeden blok krajów, takie jak Kosowo, są odrzucane przez niektóre państwa.  

 

W większości wypadków jednak jest to wyjątek, a nie reguła. Wyjątek Izraela jest jednak inny. Odmowa nawiązania stosunków z żydowskim państwem opiera się na religijnych uprzedzeniach. W czasach sowieckich był także pretekst zimnej wojny, ale dzisiejsze wymówki krajów takich jak Malezja, żeby nie mieć stosunków z Izraelem, motywowane są wyłącznie antysemityzmem. Malezja i Izrael nigdy nie walczyły ze sobą w wojnie i są położone daleko od siebie. Oba kraje prawdopodobnie mogłyby doskonale współpracować w dziedzinie gospodarczej i w wielu innych sprawach.

 

Malezja ma jednak długą historię wściekłego antysemityzmu, który ucieleśnia jej były przywódca, Mahathir Mohammed. Broni on negacji Holocaustu i w przeszłości był często zapraszany na zachodnie uniwersytety, takie jak Columbia, które mają historię zapraszania przywódców antysemickiej, globalnej nienawiści. Mahathir nazywał Żydów “haczykowatymi nosami” i powtarzał wszystkie możliwie antysemickie opinie.  


Powiedzieć o nim anbtysemita to mało. Były premier Malezji Mahathir Mohammad (Zdjęcie: Wikipedia)  

Powiedzieć o nim anbtysemita to mało. Były premier Malezji Mahathir Mohammad (Zdjęcie: Wikipedia) 

 To nie są międzynarodowe stosunki, w których Malezja po prostu popiera Palestyńczyków. To jest antysemityzm jako podstawa międzynarodowych stosunków. Nic dziwnego, że Malezja gościła Hamas.

  

Antysemityzm malezyjskiego przywódcy jako podstawa polityki zagranicznej nie jest niczym nowym. W 2003 roku powiedział na posiedzeniu Konferencji Organizacji Islamskich w Malezji, że Żydzi rządzą światem przez swoje marionetki. 57 obecnych tam państw nie potępiło jego przemówienia. A to dlatego, że było to powszechnie akceptowane jako normalne.

 

Ta antysemicka podstawa polityki zagranicznej – propagowana przez kraje takie jak Malezja jako oficjalna polityka zagraniczna, którą podpiera brak stosunków z Izraelem – nie jest kontrowersyjna na światowej scenie. Wręcz przeciwnie, nienawiść do Żydów i Izraela jest często jedyną rzeczą, którą kraje mogą głosić bez obawy, że spotka je za to jakaś krytyka. Nie mogą nienawidzić innych mniejszości lub otwarcie nienawidzić innych krajów w oparciu o religijną większość w kraju.  

 

Ten antysemityzm wyłaniający się z tego unikania stosunków z Izraelem jest powodem, dla którego Taliban odrzuca jakiekolwiek stosunki z Jerozolimą. Nie jest tak dlatego, że mają islamską politykę zagraniczną, w której chcą postawić muzułmanów na pierwszym miejscu i odrzucić stosunki z krajami uciskającymi muzułmanów – nie ma z tym nic wspólnego. Jest tak, ponieważ międzynarodowa społeczność, szczególnie państwa, które mają bliski związki z Talibanem, takie jak Katar i Pakistan, także odrzucają stosunki z Izraelem – i uważają to za normalne.

 

Mapa krajów, które nadal nie mają stosunków z Izraelem, pokazuje grupę upadłych państw, takich jak Libia, Jemen, Somalia, ale są na niej także inne państwa, które niedawno zerwały stosunki z Izraelem rzekomo z powodu napięć z Palestyńczykami, takie jak Wenezuela i Boliwia. Te państwa nie zrywają stosunków z innymi krajami z powodu podobnych problemów. To sugeruje antysemityzm w polityce zagranicznej.

 

Jest rzadkie, by w polityce zagranicznej krajów kierowano się etniczną, rasistowską lub religijną nienawiścią. W rzeczywistości większość krajów, które mogą być na przeciwległych krańcach religijnego, ideologicznego i politycznego spektrum, często utrzymuje ze sobą stosunki. Tylko Izrael jest tu wyróżniony. A więc decyzja Talibanu w tej sprawie nie zaskakuje.

 

Jeśli ktoś sądził, że Porozumienia Abrahamowe – w których Izrael znormalizował stosunki z Bahrajnem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i kilkoma innymi krajach – był drogą do bardziej zniuansowanej dyskusji o żydowskim państwie w miejscach takich jak Pakistan, Malezja, Katar, a także wśród talibów, to droga do tego nadal jest daleka. Polityka zgodnie z którą Izrael jest jedynym krajem, z którym te kraje nie mogą mieć stosunków, nadal uważana jest za normę na arenie międzynarodowej.  

 

Wychodzi to także poza stosunki międzynarodowe. Choć kraje takie jak Kosowo mogą nie być uznawane przez inne państwa, na ogół nikt nie odmawia współzawodniczenia z  mieszkańcami Kosowa w sporcie. Jeśli jednak chodzi o Izrael, na każdej Olimpiadzie są żenujące obrazy sportowców z krajów takich jak Iran lub Algieria, którzy odmawiają mierzenia się z izraelskim przeciwnikiem.

 

Ta zakorzeniona, antysemicka polityka zagraniczna zakaża sport do tego stopnia, że zawodnicy z innych państw widzą Izraelczyków jako podludzi. To pokazuje raz jeszcze, że nie jest to jedynie kwestia polityki zagranicznej, jest to coś znacznie większego – przenika to do społeczeństwa tak, jak nie robi tego nic innego.

 

Na przykład, libańscy dziennikarze są wyrzucani z pracy za choćby przeprowadzenie wywiadu z Izraelczykiem, Nie ma żadnego innego kraju na świecie, gdzie nie wolno im przeprowadzić wywiadu ze zwykłym obywatelem. Taliban także miał kłopot, kiedy okazało się, że jeden z ich członków niechcący udzielił wywiadu izraelskiemu dziennikarzowi. Towary “Made in Israel” także uważa się w tych państwach za kontrowersyjne, jak również żydowskie symbole, takie jak Gwiazda Dawida lub hebrajski alfabet.  

 

To nie zdarza się w żadnym innym wypadku. Choć niektórzy mogą uznawać irański reżim za obrzydliwy, większość zgadza się, że nie można obwiniać samych Irańczyków za ich reżim. Nikt nie nienawidzi języka farsi tylko dlatego, że jest to język tego reżimu. Większość ludzi nie odrzuca szyickich symboli tylko dlatego, że ten reżim może ich używać.


W tym ujawnia się rzeczywistość i symbolizm nagłówków o talibach odrzucających stosunki z Izraelem. Nie chodzi o Izrael: chodzi o Żydów, judaizm, żydowskie symbole, hebrajski i wszystko inne, co ma do czynienia z Żydami. Fakt, że spychanie Izraela na boczny tor i wykluczania go na międzynarodowych forach, zgrupowaniach i w polityce zagranicznej otrzymało ciche przyzwolenie – także ze strony zachodnich krajów, w których przeprowadzono Holocaust – silnie wzmacnia ten antysemityzm w polityce zagranicznej.  

 

Nie jest przypadkiem, że wiele krajów, które odmawiają utrzymywania stosunków z Izraelem, wygnały Żydów lub uniemożliwiły im otwartego praktykowania swojej religii. Na przykład, właśnie uciekł ostatni Żyd z Kabulu. Ostatni Żydzi w Jemenie zostali zupełnie niedawno uratowani stamtąd z pomocą ZEA.   

 

Przyzwyczailiśmy się do mówienia “ostatni Żyd” z tego, czy innego kraju. Nikt nie myśli o “ostatnim muzułmaninie” lub “ostatnim chrześcijaninie”. Jest tylko jedna społeczność na świecie, w której uważa się za normalne zredukowanie ich liczby do zera w krajach, w których żyli od tysiącleci. Gdzie są żydowskie społeczności Syrii, Libanu, Iraku, Algierii, Jemenu i tych wszystkich krajów, w których kiedyś były tak liczne?

 

Zredukowanie mniejszości narodowej do zera jest ogólnie nazywane ludobójstwem. Nie nazywamy tego ludobójstwem, bo nikt nie wpychał Żydów do komór gazowych w Jemenie; uczynili po prostu życie Żydów tak nieznośnym, że pośrednio ich wypchnęli. Kiedy dzieje się to wobec rasowych i religijnych mniejszości na Zachodzie, nazywamy to przestępstwem nienawiści, lub rasizmem albo islamofobią.

 

Co za fobia kieruje wygnaniem i znikaniem Żydów we wszystkich tych krajach, które także nie utrzymują stosunków z Izraelem? Jest to antysemityzm. Żadne inne pojęcie w stosunkach międzynarodowych nie może tego wyjaśnić, ponieważ żadne takie pojęcie nie stosuje się do jakiegokolwiek innego kraju lub mniejszości religijnej w ten sam sposób. Antysemickie przemówienia byłego przywódcy Malezji mówią otwarcie o tych leżących u podstaw pojęciach, którymi kierują się władze w Pakistanie i innych krajach. Talibowie nie mają żadnego realnego powodu, by odrzucać stosunki z Izraelem poza antysemityzmem, który mówi, że takie odrzucenie jest normalne w ich środowisku.  

 

The Taliban and implicit antisemitism in int’l relations

Jerusalem Post, 8 września 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSeth J. FrantzmanPublicysta “Jerusalem Post”. Zajmował się badaniami nad historią ziemi świętej, historią Beduinów i arabskich chrześcijan, historią Jerozolimy, prowadził również wykłady w zakresie kultury amerykańskiej. Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie farmerskiej, studiował w USA i we Włoszech, zajmował się handlem nieruchomościami, doktoryzował się na  Hebrew University w Jerozolimie. 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 964 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas jest beneficjentem dyplomacji bazującej na urojeniach   Glick   2021-10-24
Między bojkotami a rękawicą rzuconą przez Gazę   Collins   2021-10-22
Okropna prawda o irlandzkim antysemityzmie   Collier   2021-10-19
Oszukańcze sztuczki UNRWA, by wyciszyć słowa prawdy   Blum   2021-10-15
Próbowali spalić Żydów żywcem. Znowu   Flatow   2021-10-12
Prawdziwi palestyńscy “bohaterzy”: terroryści   Tawil   2021-10-10
“Obietnica Życia Przyszłego” – Palestyna po  “zniknięciu” Izraela     2021-10-09
Iran z bronią jądrową jest bardziej niebezpieczny niż Korea Północna   Rafizadeh   2021-10-07
Premier Autonomii Palestyńskiej“Izrael musi zginąć demograficznie”     2021-10-06
Przemówienie Abbasa w ONZ wyjaśnia, dlaczego nie jest on partnerem do pokoju   Hirsch   2021-10-05
Czy terroryści będą szkoleni za pieniądze zachodnich podatników?   Greenfield   2021-09-26
“Obchody” 20. rocznicy festiwalu nienawiści ONZ w Durbanie   Steinberg   2021-09-21
Artykuł w „Independent” z akrobatyką, żeby uniknąć słowa Hamas   Levick   2021-09-20
Taliban i antysemityzm ukryty w międzynarodowych stosunkach   Frantzman   2021-09-18
Izrael próbuje złagodzić problemy Palestyńczyków w Gazie i na Zachodnim Brzegu, w zamian otrzymuje zniewagi   Fitzgerald   2021-09-14
Najbardziej poszukiwany terrorysta ministrem bezpieki   Ahmad   2021-09-14
Pamięć i nauki z zamachu 9/11   Collins   2021-09-11
Islamski ekstremizm w Wielkiej Brytanii jest coraz pewniejszy siebie   Collier   2021-09-10
Administracja Bidena daje mułłom w Iranie kolejne zwycięstwo: przejęcie władzy przez talibów   Rafizadeh   2021-09-03
Terroryzm: różne miejsca, różne zdjęcia   Collins   2021-09-01
Chiny: Tajwan nie powinien polegać na poparciu USA     2021-08-31
Arabowie: Biden przywraca do życia ekstremizm i terroryzm   Toameh   2021-08-31
Najnowszy antyizraelski raport HRW     2021-08-28
Niech się palą izraelskie drzewa. Jewish Voice for Peace, antyizraelska grupa, kibicuje jerozolimskim pożarom   Abdul-Hussain   2021-08-27
Wznowiona “obietnica” Iranu dla Palestyńczyków   Toameh   2021-08-25
Zachodnia dyplomacja: błaganie terrorystów   Meotti   2021-08-24
Liban i jego tykające bomby   Taheri   2021-08-24
Czy Zachód może być uczciwy w sprawie islamistycznego zagrożenia?   Tobin   2021-08-23
Z amerykańskiego upokorzenia wyłoni się nowy porządek świata   Ahmed   2021-08-18
Niemcy wydadzą 41 milionów dolarów, żeby “odkryć” przyczyny dzisiejszego antysemityzmu   Fitzgerald   2021-08-18
“Naród irański nie zrezygnuje z islamu z powodu braków wody”     2021-08-14
A Kartagina musi być zburzona…   Koraszewski   2021-08-12
Zniszczenia w Gazie, o których wam nie powiedziano, bo nie pasują do antyizraelskiej narracji   von Koningsveld   2021-08-10
Walka z zarazą z Durbanu   Kemp   2021-08-08
Liban atakuje Izrael, Liban krzyczy „agresja”   Abdul-Hussain   2021-08-07
Atak terrorystyczny na Speakers Corner był nożem wbitym w brytyjską demokrację   Collier   2021-08-06
Kiedy nie ma udziału Izraela znika zainteresowanie losem Palestyńczyków     2021-08-04
Hamas chełpi się mordowaniem żydowskich dzieci 20 lat temu w pizzerii Sbarro     2021-08-03
Marksistowskie poparcie dla palestyńskiego terroryzmu prowadzi do nienawiści do Żydów na całym Zachodzie   Milliere   2021-08-01
Świat reaguje na Izrael z arogancją i hipokryzją   Darshan-Leitner   2021-07-31
ONZ ustanawia stałą izraelożerczą komisję dochodzeniową pod przewodnictwem znanej z nienawiści do Izraela apologetki antysemityzmu Navi Pillay     2021-07-30
W Iranie Najwyższy Przywódca jest zaniepokojony   Fitzgerald   2021-07-28
Dziennikarka BBC wyrzucona za tweet “Hitler miał rację”   Fitzgerald   2021-07-25
Szwecja: Imam potępia szwedzką flagę, wzywa muzułmanów do “miażdżenia i rozbijania głów Żydów”   Spencer   2021-07-24
Biden i mułłowie: "Karmienie krokodyla"   Rafizadeh   2021-07-24
Specjalny Sprawozdawca Rady Praw Człowieka ONZ ogłasza, że izraelskie osiedla są „zbrodnią wojenną”. Dlaczego jest w błędzie?   Fitzgerald   2021-07-21
Jak palestyńscy przywódcy oszukują Amerykanów   Tawil   2021-07-20
Morale i kwestia wyjścia Ameryki z Afganistanu   Koraszewski   2021-07-19
Opieka medyczna Izraela nad przywódcami Hamasu i AP, a podwójne standardy CUNY   Fitzgerald   2021-07-19
Denazyfikacja Bliskiego Wschodu wymaga ponownej denzyfikacji Niemiec   Pickles   2021-07-18
Amnezja wysepkowa jest super   Honig   2021-07-16
Dyktator Białorusi: „Świat płaszczy się przed Żydami”   Fitzgerald   2021-07-16
Jak izraelożercy stali się wpływowi   Rosenthal   2021-07-13
Pod uwagę amerykańskim uczelniom, których partnerem jest Uniwersytet Al Kuds   Flatow   2021-07-11
Dzieci Palestyny poświęcą swoją krew i swoje ciała     2021-07-10
Czy Palestyńczycy potępią mufiego Hussainiego i Hitlera?   Abdul-Hussain   2021-07-09
Administracja Bidena: nagradzanie morderczego reżimu Iranu?   Rafizadeh   2021-07-07
Uwagi na marginesie 50. rocznicy ukończenia studiów   Landes   2021-07-07
Dlaczego życie czarnych chrześcijan zupełnie się nie liczy?   Ibrahim   2021-07-06
Czy IDF jest bezradna?   Bard   2021-07-05
Prawo powrotu w stare koleiny   Koraszewski   2021-07-04
Letnie obozy palestyńskiego dżihadu   Toameh   2021-07-02
Najbardziej niebezpieczni terroryści świata   Patrikarakos   2021-06-30
Artykuł Human Rights Watch o antysemityzmie ZACHĘCA do lewicowego antysemityzmu     2021-06-29
Krótka historia długiej nienawiści   Rosenthal   2021-06-28
Stany Zjednoczone wspierają palestyńskie naruszenia praw człowieka.   Toameh   2021-06-26
Palestyńska kultura przemocy   Bard   2021-06-25
Ewolucja, dzieci i mordercy   Koraszewski   2021-06-23
Zatruty owoc ustępstw wobec irańskich mułłów   Toameh   2021-06-22
Na nieludzkiej ziemi   Koraszewski   2021-06-21
Przez całą historię Żydzi musieli z czegoś rezygnować, by uzyskać akceptację – tym razem jest to Izrael   Amos   2021-06-20
Wiadomości z Iranu, zarówno te głupie, jak i te złowrogie   Fitzgerald   2021-06-19
Gaza, Sky News i marsz islamistów na Londyn   Collier   2021-06-19
Dziennikarstwo z własnym samobójczym celem   Landes   2021-06-18
Tylko Palestyńczycy mogą być ofiarami   Abdul-Hussain   2021-06-17
Z Bagdadu do Gazy: dzisiejszy konflikt jest zakorzeniony w ideologii ery nazistowskiej   Julius   2021-06-16
“TIMES” propaguje demonizację Izraela przez BLMAdam Levick   Levick   2021-06-15
Multikulturowi wielbiciele Hitlera   Greenfield   2021-06-14
Jak międzynarodowa społeczność starała się stworzyć niekończącą się wojnę izraelsko-palestyńską   Frantzman   2021-06-13
Administracja Bidena nagradza terrorystów: Abbasa i Hamas   Tawil   2021-06-11
Budząca mdłości zachodnia “postprawda” na temat wojny Gazy z Izraelem   Bekdil   2021-06-10
Policzmy dokładnie ofiary w Gazie   Rosenthal   2021-06-09
Umyj, wypłucz, powtórz wojnę   Collins   2021-06-08
Świat akademicki dla Hamasu   Pessin   2021-06-06
Wciskacze fake newsów o Palestyńczykach ignorują ludobójstwo chrześcijan. Ideologicznie napędzana hipokryzja   Ibrahim   2021-06-05
Kostiumowy dramat i kompromitacja   Rosenthal   2021-06-05
Bliski Wschód Hady’ego Amra   Glick   2021-06-04
Tureccy Żydzi - uboczne ofiary tureckiej nienawiści do Izraela   Bekdil   2021-06-04
Terapeutka o trwającym statusie ofiary palestyńskich Arabów   Oz   2021-06-01
Prawda o tym “arabskim chłopcu podpalonym przez Izraelczyków”   Fitzgerald   2021-06-01
Hasło: “Izrael ma prawo się bronić” pokazuje bezmiar moralnego zagubienia   Pandavar   2021-05-31
Jeśli USA chcą być humanitarne, nie “odbudują” Gazy   Tobin   2021-05-31
Szejk Dżarrah i niesymetryczne roszczenia   Julius   2021-05-30
Przywódca Hamasu w Gazie: To była tylko próba, nic poza małym ćwiczeniem przed tym, co się zdarzy     2021-05-29
Zachodni obrońcy Gazy mają oczy, ale nie widzą   Steinberg   2021-05-28
Fałszywi bojownicy o pokój i prawdziwi terroryści tworzą niemal doskonały front nienawiści do Żydów     2021-05-27
Palestyńskie głosy, których Blinken nie usłyszy   Toameh   2021-05-26
Nieodnotowane: IDF ceni życie, celem Hamasu jest maksymalizacja ofiar   Koningsveld   2021-05-25
Nowe furie najstarszej nienawiści   Savodnik   2021-05-24
Trąby i silniki czołgów: punkt zwrotny w Gazie?   Kemp   2021-05-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk