Prawda

Poniedziałek, 26 lutego 2024 - 13:24

« Poprzedni Następny »


Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności


Daniel Greenfield 2023-12-02


Islamski terroryzm nie jest niezniszczalnym potworem. Istnieje tylko z jednego powodu. A powodem jest to, że to tolerujemy. Mając do wyboru dwie możliwości: zrobienie wszystkiego, co konieczne, aby położyć kres zagrożeniu terrorystycznemu lub tolerowanie pewnego akceptowalnego poziomu terroryzmu, rządy zawsze wybierają tę drugą. A kiedy zaakceptujemy terroryzm jako nową normalność, dokonujemy wyboru za nich.

Każdy atak terrorystyczny tworzy nową, przerażającą normalność. Odrzuć to.


Szok. Przerażenie. A potem akceptacja.


„Dzisiaj miliony Amerykanów opłakiwały i modliły się, a jutro wracamy do pracy” – tak prezydent George W. Bush rozpoczął swoje przemówienie kilka dni po 11 września. „Jutro dobrzy ludzie Ameryki wracają do swoich sklepów, na swoje pola, do amerykańskich fabryk i wracają do pracy”.


„Nie możemy pozwolić terrorystom osiągnąć celu, jakim jest przestraszenie naszego narodu do tego stopnia, że przestajemy prowadzić przedsiębiorstwa, robić zakupy” – mówił na późniejszej konferencji prasowej.


Pokonanie terrorystów oznaczało również normalne kontynuowanie codziennych obowiązków. I zrobiliśmy to.


Życie zmieniło się. Latanie stało się bardziej uciążliwe. Były alarmy i spiski terrorystyczne, ale przestaliśmy zwracać na nie uwagę. Narodziło się i dorosło pokolenie, które nigdy nie zaznało innego życia.


Nie inaczej jest w większości krajów, w których islamscy dżihadyści regularnie przeprowadzają ataki terroru. Izrael był kanarkiem w kopalni pod wieloma względami. Sceny, które nauczyliśmy się akceptować jako normalne w Bostonie, Paryżu czy Manchesterze, więdnące kwiaty na chodnikach, zapłakane kobiety opierające głowy na ramionach mężczyzn podczas pogrzebów, zapewnienia, że jesteśmy silniejsi od terrorystów i nie stracimy całego naszego człowieczeństwa, zostało przetestowane w Izraelu.


Porozumienie pokojowe z OWP przeniosło Izrael z miejsca, gdzie zdarzały się sporadyczne ataki terrorystyczne, do miejsca, gdzie zdarzają się one cały czas. Kiedy konserwatywne izraelskie rządy odizolowały ich, aby zakończyć falę bombardowań w miastach, ataki rakietowe stały się normą. Kiedy Izrael nauczył się je neutralizować, terroryści przedarli się, dokonując bezprecedensowej masakry.


W każdym kolejnym momencie horror stawał się nową normalnością. Najpierw były samobójcze bomby w autobusach, części ciał zeskrobywane z chodników przed pizzeriami i wózki dziecięce pełne potłuczonego szkła. Rodzice dbali o to, żeby ich dzieci miały telefony komórkowe, by po każdym ataku terrorystycznym od razu mogli sprawdzić, czy wszystko w porządku. Potem mieszkańcy Jerozolimy i Tel Awiwu zaczęli akceptować bieganie do schronów bombowych jako nową normalność. Jaka będzie teraz nowa normalność?


Bush mógł mieć dobre intencje, ale jego stwierdzenie, że „nasz naród był przerażony, ale nie będzie terroryzowany” było błędne. Poziom sterroryzowania można wyrazić w równym stopniu przez adaptację i odrętwienie, jak i przez strach i złość. Po niepowodzeniu w walce o zakończeniu stanu terroru „sterroryzowanie” wygląda tak samo, jak publiczne wybuchy paniki i histerii.


Powrót do normalności bez uporania się z problemem nie jest oporem; to akceptacja. Życie w atmosferze terroru jest częścią codzienności. To, co kiedyś wydawało się przerażające, powoli staje się nową normalnością.


To, co uważaliśmy za niemożliwe do pojęcia, staje się punktem odniesienia dla życia po 11 września, 7 października lub jakiejkolwiek innej dacie naznaczonej grozą i znaczeniem, dopóki nie staną się historią.


Już teraz dyskutuje się o okrucieństwach z 7 października, podobnie jak w przypadku 11 września: nowa rzeczywistość, do której należy się dostosować. W Ameryce fakt, że terroryści wysadzają wszystko w powietrze wokół nas, stał się jakimś tłem, na które próbujemy nie zwracać uwagi. Czasami się to zdarza, tak jak ostatnio w Północnej Dakocie, ale staramy się nie przejmować.


Izraelczycy przygotują się na nową normalność polegającą na tym, że tysiące, a może tylko setki morderczych barbarzyńców od czasu do czasu będą najeżdżać ich społeczności, chcąc ich masakrować.


Rozmowa zeszła już na temat „jak zatrzymać następny atak” zamiast „jak sprawić, by to się nigdy więcej nie powtórzyło”. To odpowiedzialna rozmowa, ale także w  pewnym stopniu wyraz akceptacji.


Prawdziwe przeciwstawienie się terroryzmowi oznacza odmowę zaakceptowania go jako nowej normalności.


Powrót do normalności nie jest taki trudny. Początkowo wydaje się to niemożliwe, ale czas robi swoje. Drętwiejemy, przeciążeni stresem, wyczerpani paradą niepojętych obrazów i myśli, a potem niczym zagubieni podróżnicy brnący przez śnieg, zasypiamy.


A potem, zanim się zorientujemy, ponownie żyjemy w koszmarze, ale nie odczuwamy już przerażenia. Świat jest pełen potworów. Mijamy ich w drodze do pracy i widzimy ich w wieczornych wiadomościach. I nie reagujemy już, ponieważ nadzwyczajne zło zostało wkomponowane w nasze codzienne życie.


Jaka jest alternatywa? Nie jest to ciągłe zanurzanie się w okropnościach islamskiego terroryzmu. Ale nie jest to też akceptacja terroru jako nowej normalności. Nic się nie zmienia, jeśli biernie idziemy dalej i traktujemy to, co niedopuszczalne, jako nowy bieg rzeczy. Proces przystosowania się do każdego okrucieństwa stępia i obniża nasze standardy. Powoli tracimy poczucie, że coś takiego nie powinno mieć miejsca i że dzieje się tak tylko dlatego, że nasze rządy odmawiają zakończenia tego.


Islamski terroryzm nie jest niezniszczalnym potworem. Istnieje tylko z jednego powodu. A powodem jest to, że to tolerujemy. Mając do wyboru dwie możliwości: zrobienie wszystkiego, co konieczne, aby położyć kres zagrożeniu terrorystycznemu lub tolerowanie pewnego akceptowalnego poziomu terroryzmu, rządy zawsze wybierają tę drugą. A kiedy zaakceptujemy terroryzm jako nową normalność, dokonujemy wyboru za nich.


Tak ważnych wyborów nie definiuje się na podstawie absolutów, ale na podstawie przeczuć. Sprowadzają się do pytania polityków, która opcja wydaje się bardziej przerażająca, niepokojąca, niemoralna czy oburzająca. Spędziliśmy pokolenia cierpiąc z powodu islamskiego terroryzmu, ponieważ za każdym razem odpowiedź jest taka, że zniszczenie terrorystów jest bardziej przerażającą opcją, a pozwolenie im na zabicie nas jest mniej przerażającą opcją.


Jak długo Gitmo lub zakazy podróżowania z pewnych muzułmańskich krajów będą bardziej przerażające niż ataki terrorystyczne, tak długo będzie to trwało.


Politycy wiedzą, jak sobie poradzić ze skutkami ataku terrorystycznego. Dla nich także stało się to nową normalnością. Są flagi, łzawe piosenki i w końcu wezwanie do powrotu do normalności. Iść na zakupy. Śmiać się. Pójść do restauracji. I to wszystko są dobre rzeczy. Jednak niewypowiedzianym współtowarzyszem tych zajęć jest terroryzm islamski. Powrót do normalności normalizuje także nowy poziom terroru.


Życie z islamskim terroryzmem nigdy nie powinno być normalizowane. Odpowiedzią na wroga próbującego cię zabić nie jest przejście przez etapy żalu, przejście od gniewu do akceptacji: odpowiedzią jest to opór.


Jedyną akceptowalną odpowiedzią na terroryzm islamski jest jego całkowite zniszczenie, przy jednoczesnym spowodowaniu, że populacja wspierająca terrorystów zapłaci największą część ceny za to zniszczenie. Każda inna odpowiedź normalizuje terroryzm. Brak zdecydowania, a następnie dokonanie czegokolwiek innego niż całkowite zniszczenie terrorystów, utrwala terroryzm. Odmowa wyobrażenia sobie, że coś takiego jest możliwe, uniemożliwia położenie kresu terroryzmowi. A koncepcja, że istnieje jakakolwiek alternatywa, jest albo fantazją, albo kłamstwem.


Odmowa zaakceptowania terroryzmu jako nowej normalności oznacza skonfrontowanie polityków, nawet tych po naszej stronie, ze stanowczym stanowiskiem, że nie przyjmiemy od nich niczego poza planem zwycięstwa: nie stopniowo, nie w celu wprowadzenia środka odstraszającego, i nie tylko po to, aby „pokazać terrorystom, że myślimy o tym poważnie”. Będziemy żyć naszym życiem, ale nie będziemy traktować terroru islamskiego jako oczywistości.


Bomby, masakry i napady nie są nową normalnością: są nową nienormalnością.


Naszą jedyną nadzieją na zwycięstwo jest traktowanie ich jako nienormalnych, nie przez dostosowywanie się i akceptowanie idei, że atak terrorystyczny to po prostu ceną, jaką płacimy za życie w dużym mieście, za naszą politykę zagraniczną, za życie w regionie lub za świat, w którym szaleńcy mogą zdobyć broń.


Łatwo zapomnieć, jak wyglądało życie przed terroryzmem islamskim, ponieważ wokół nas jest nienormalny świat narzucony nam przez terroryzm islamski. Zniekształcenia polityczne sprawiły, że ten świat wydaje się normalny, a wszelkie propozycje jego demontażu wydają się nienormalne. Klasa gęgaczy spieszy, by zakrzyczeć nawet najskromniejsze propozycje powstrzymania terrorystów, ponieważ inwersja moralna w tym nienormalnym świecie uczyniła terrorystów ofiarami. A zapominamy, że to wszystko jest nienormalne.


Naszym zasadniczym oporem jest zdefiniowanie tego jako czegoś nienormalnego, nie zaś normalnego. Przystosowywanie się do terroryzmu nie jest normalne; normalne jest to, że terroryści przystosowują się do ucieczki, by ratować życie. Społeczeństwo bezprawia to miejsce, w którym obywatele są przerażeni, a przestępcy ośmieleni. Jednakże społeczeństwo praworządne to takie, w którym obywatele są ośmieleni, a przestępcy przerażeni. Dopóki terroryści nie przestraszą się, będziemy żyć w społeczeństwie bezprawia, zdani na łaskę potworów. Nie jesteśmy słabi fizycznie, ale osłabieni moralnie przez polityków, którzy okazują litość potworom, a nie nam.


Nieudani politycy wprowadzili ten nienormalny świat, w którym boimy się, a nasi przywódcy negocjują z terrorystami i ugłaskują ich, by umowami ustalić, jak bardzo mogą nas terroryzować. Bardziej martwią się tym, co pomyślą terroryści i ich sojusznicy, niż tym, czy ich obywatele przeżyją, czy umrą, gdy nadejdzie kolejny atak terrorystyczny. To jest nienormalne i niedopuszczalne.


Terroryzm muzułmański jest normą w społeczeństwach islamskich, ale w naszym jest czymś nienormalnym. Jeśli nadal będziemy to akceptować, skończymy żyjąc w społeczeństwie islamskim, a nienormalność stanie się normą.


Walczymy przeciw normalizacji nie tylko islamskiego terroryzmu, ale także jego ugłaskiwania, przeciw jakiejkolwiek tolerancji dla niego, jakiejkolwiek akceptacji dla niego i jakiejkolwiek troski o jego sprawców.


Wszystkie te rzeczy, od pierwszej do ostatniej,  trzeba uczynić nienormalnymi, żeby przywrócić normalny świat.


Link do oryginału: https://www.jihadwatch.org/2023/11/dont-accept-terrorism-as-the-new-normal

Jihad Watch, 28 listopada 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Daniel Greenfield
jest amerykańskim publicystą.

 

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Brunatna fala

Znalezionych 1430 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Hamas: Palestyńscy cywile są także terrorystami   Toameh   2024-02-26
Premier Kataru: Nie należy oczekiwać, że Hamas uwolni zakładników za „zawieszenie broni”Negocjacje z terrorystami kończą się tylko w jeden sposób.   Greenfield   2024-02-25
Jak oskarżać Izrael o najgorsze łamanie praw człowiekaPRAKTYCZNY PORADNIK Wypróbowany przez organizacje „praw człowieka”!     2024-02-21
Kosmiczna zdrada żydowskich kobiet przez lewicęBrak solidarności wobec kobiet, które zostały bestialsko potraktowane przez Hamas, jest odrażający.   O'Neill   2024-02-16
Mistrzowska operacja odbicia zakładników   Koraszewski   2024-02-13
Palestyńscy terroryści, szpitale i perspektywy państwa palestyńskiego   Tawil   2024-02-12
Twierdza Hamasu w Rafah w Gazie jest kluczem do jego przetrwania   Frantzman   2024-02-10
WYPOWIEDZI IMAMÓW Z KALIFORNII W POPARCIU ATAKU HAMASU 7 PAŹDZIERNIKA     2024-02-06
Poszukiwani: przywódcy palestyńscy, którzy potępią terroryzm   Tawil   2024-02-05
Czy doszłoby do Holokaustu, gdyby Twitter istniał w latach czterdziestych XX wieku?  Oczywiście, że tak, a dowód na to mamy dzisiaj.     2024-02-05
Najpierw przyszli po mój lud, potem przyszli po ŻydówByły niewolnik z Sudanu Południowego o pogromie dokonanym przez Palestyńczyków 7 października   Deng   2024-01-30
„Droga” administracji Bidena do terrorystycznego palestyńskiego państwa   Tawil   2024-01-30
Coraz większa zawiść o HolokaustNowe pokolenie zamroczone ideologią bycia ofiarą desperacko pragnie swojego udziału w Holokauście.   O'Neill   2024-01-29
Kafka przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości   Wisse   2024-01-27
Lewicowy antysemityzm zawsze opiera się na teoriach spiskowych, a ta wojna to potwierdza     2024-01-24
Rzeczywistość Gazy     2024-01-22
Liban gości terrorystów, uderza w Izrael posiadając ogromny arsenał, a następnie skarży się, kiedy Izrael się broni   Tawil   2024-01-19
Nie odwracaj wzroku od głównej przyczyny epidemii antysemityzmu   Tobin   2024-01-18
Biden obiecał, że pomoc dla Gazy nie trafi do Hamasu. Skłamał.   Greenfield   2024-01-18
Te oskarżenia o „ludobójstwo” przynoszą hańbę ludzkości.    O'Neill   2024-01-16
Sieć terroru Hamasu w Europie   Greenfield   2024-01-16
Po 7 października rozpoczęła się era oficjalnego antysemityzmu   Tobin   2024-01-14
Walczymy z Ameryką, syjonizmem i wszystkimi, którzy atakują wielkość i honor Islamskiej Rewolucji Iranu     2024-01-13
Ludzie, kto za to płaci?   Koraszewski   2024-01-10
Zachód wciąż nie może pojąć, że Hamas kontroluje WSZYSTKO w Gazie – łącznie z całą pomocą humanitarną     2024-01-09
Nieświęty sojusz między “przebudzeniem” i barbarzyństwem   O'Neill   2024-01-07
„Zaufaj nauce”: media szerzą antysemickie oszczerstwo o Izraelu „kradnącym narządy” zmarłym Palestyńczykom – co jest medycznie niemożliwe     2024-01-03
Dekolonizacja umysłów zniewolonych   Koraszewski   2024-01-03
Krótka historia ataków Hamasu na pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców Gazy     2024-01-01
Jak UNWRA wychowuje terrorystów   Tawil   2023-12-31
Globalne imperium Palestyny   Smith   2023-12-30
Nie oddawajcie Gazy Autonomii Palestyńskiej   i Itamar Marcus   2023-12-29
Mądrość Hamasu. Oni dobrze rozumieją wojnę, w której walczą.    Friedman   2023-12-29
Lekarze bez Granic (Médecins Sans Frontières), wspólnik Hamasu?   Destexhe   2023-12-27
Złe dziennikarstwo, zła wiara i rosnący antysemityzm   Koraszewski   2023-12-26
Itamar Marcus pokazuje Radzie Praw Człowieka ONZ, że antysemityzm AP doprowadził do 7 października   Marcus   2023-12-24
IDF daje Hamasowi więcej informacji wywiadowczych!   Pandavar   2023-12-22
Artykuł @NYTimes o cmentarzach w Gazie to nic innego jak antysemicka teoria spiskowa     2023-12-21
Iran wzywa do równowagi grozy i strachu     2023-12-20
Zniewolenie i rzeź Czarnych Afrykanów muszą się skończyć. Ten sam dżihad, który 7 października uderzył w Żydów, od dziesięcioleci atakuje Czarnych Afrykanów   i Ben Poser   2023-12-16
Hamas tworzy nową grupę terrorystyczną, żeby zniszczyć Liban   Toameh   2023-12-16
Nienawistnicy wygrali. Młodzi Amerykanie stają się coraz bardziej antysemiccy. Amerykańska żydowska diaspora może być skazana na zanikanie     2023-12-15
Przywódcy Hamasu: Naszym celem jest ustanowienie globalnego islamskiego kalifatu, a nie tylko wyzwolenie Palestyny     2023-12-14
Czy lewicowi dziennikarze kochają Hamas?   Koraszewski   2023-12-13
Dlaczego tak trudno zrozumieć, że kłamstwo jest integralną częścią strategii Hamasu?     2023-12-12
ONZ i Hamas: Partnerzy w zbrodni   Williams   2023-12-12
Dlaczego uniwersytety Ligi Bluszczowej są tak zblazowane w kwestii ludobójstwa   O'Neill   2023-12-08
Rosną dowody na przestępstwa seksualne Hamasu – ale rośnie też obojętność świata     2023-12-06
Nie akceptuj terroryzmu jako nowej normalności   Greenfield   2023-12-02
Od rzeki do morza   Herf   2023-11-30
Jedyna droga naprzód   Koraszewski   2023-11-29
Palestyńczycy są współwinni zbrodni Hamasu   Dershowitz   2023-11-28
Skrajne poparcie dla grupy terrorystycznej Hamasu i dla zagłady Izraela   Tawil   2023-11-27
Ludobójstwo i miliony jego obrońców   Koraszewski   2023-11-25
Al-Kaida na subkontynencie indyjskim     2023-11-25
Milczenie jest w rzeczywistości współudziałem   Pessin   2023-11-24
Globalne milczenie, kiedy Pakistan nakazuje przymusową deportację 1,7 miliona afgańskich uchodźców   Ahmad   2023-11-21
Marsz dla Palestyny był marszem skrajnie prawicowym   O'Neill   2023-11-20
List otwarty Żyda do świata zachodniego po ataku Hamasu na Izrael w 2023 r    Żyd   2023-11-20
Zrozumieć koszmar wojny w Gazie   Koraszewski   2023-11-19
Hamas jest postrzegany jako przedstawiciel Palestyńczyków   Marcus   2023-11-17
Dziennikarze pomagający terrorystom przyczyniają się do wprowadzenia nienawiści do Żydów do głównego nurtu   Tobin   2023-11-16
Zaciekłe podżeganie przez Al-Azhar: Pochwały dla palestyńskich bojówkarzy dżihadu; Losem Izraela jest zagłada; USA to największy szatan; Żydzi są potomkami małp i świń     2023-11-16
Human Rights Watch: Destrukcyjny program, symboliczna równowaga   Steinberg   2023-11-15
Plakaty przedstawiające porwane izraelskie dzieci powodują traumę wśród zwolenników Hamasu   Greenfield   2023-11-14
Rozwiązanie w postaci “dwóch państw”, żeby można było mordować Żydów   Tawil   2023-11-13
Rozgrzeszenie HamasuJak „przebudzeni” zachodni radykałowie stali się moralnymi spin doktorami Hamasu.   O'Neill   2023-11-12
Skąd biorą się zaprzeczenia potwornościom 7 października?   Glick   2023-11-11
Palestyna, czyli ostrze włóczni   Koraszewski   2023-11-11
Kolejna nowa wojna? Żołnierze, którzy ścinają głowy Ormianom są bohaterami Azerbejdżanu   Bulut   2023-11-10
Nie “tylko Hamas”   i Erielle Davidson   2023-11-09
Zlikwidowanie zbrodniarzy wojennych ratuje wszystkich   Bryen   2023-11-09
Popierają „Palestynę”, ponieważ nienawidzą Żydów   Tobin   2023-11-07
Mówimy „nie” hipokryzji i nienawiści UNICEF   Steinberg   2023-11-06
Kto powiedział, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków?   Tawil   2023-11-04
Jak atak Hamasu zaskoczył Izrael   Greenfield   2023-11-03
Wojna z Źydami   Oren   2023-11-02
Negatywny wynik testu Hamasu   Landes   2023-11-02
Marzenie o aksamitnym Palestyńskim Państwie Hamasu i Innych   Koraszewski   2023-11-01
Powraca oszczerstwo o rytuale krwi   Dershowitz   2023-10-31
Jak Iran bezpośrednio wspierał atak Hamasu na Izrael   Toameh   2023-10-30
Który z nich powinien otrzymać pomoc humanitarną?   Pandavar   2023-10-29
Hamas, Israel i hipokryzja arabskich oraz innym muzułmańskich przywódców    Toameh   2023-10-28
To islam, głupczeNie chodzi tu o Izrael, kolonializm, globalizm czy kapitalizm; chodzi o islam.   Greenfield   2023-10-27
Barbarzyństwo Hamasu jest częścią tradycji arabskich pogromów   Julius   2023-10-27
Kim są cywile Gazy?   Bard   2023-10-26
Połowa amerykańskich wyborców poniżej 35. roku życia uważa, że masakry i gwałty na Żydach można uzasadnić     2023-10-25
Gwałt jako broń wojenna, tym razem w Izraelu. Dlaczego feministki milczą?   i Mandy Sanghera   2023-10-24
Cywile z Gazy potrzebują schronienia. Dlaczego świat arabski tego nie zapewni?   Jacoby   2023-10-23
Niemożliwe żądanie BidenaJego wizyta w Izraelu była pokazem dysonansu poznawczego.   Glick   2023-10-22
Nasze miasta i ulice są pełne nienawistników   Collier   2023-10-21
Polityczni i wojskowi przywódcy Iranu zachęcają Hamas do kontynuowania walki aż do osiągnięcia celu Iranu i Hamasu – zniszczenia Izraela     2023-10-20
Dlaczego Żydzi nie pozwolą się po prostu zabić?   O'Neill   2023-10-19
Wirusy tradycji, wirusy kłamstwa, wirusy umysłu   Koraszewski   2023-10-17
Hamas i Iran: rzeź Żydów przez dziesięciolecia   Toameh   2023-10-16
Drugie ludobójstwo Ormian   Bulut   2023-10-16
Iran jest mózgiem i rękami stojącymi za Hamasem     2023-10-14
To był zły tydzień dla tych, którzy twierdzą, że antysyjonizm nie jest antysemityzmem     2023-10-13
Wywiad funkcjonariusza Hamasu dla Russia Today     2023-10-12
Barbarzyński nihilizm „wolnej Palestyny” Nadszedł czas, abyśmy rozliczyli beznadziejność leżącą u podstaw arabskiej i zachodniej ideologii „wyzwolenia”.   Mansour   2023-10-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk