Prawda

Czwartek, 30 czerwca 2022 - 15:33

« Poprzedni Następny »


Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm


Andrzej Koraszewski 2019-12-02

Plaskorzeźba wisząca w Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu przy ulicy Żydowskiej. 

Plaskorzeźba wisząca w Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu przy ulicy Żydowskiej. Ksiądz profesor Tadusz Guz otrzymał zakaz wypowiadania się na temat Lutra i Reformacji, nikt jednak nie zabronił mu wypowiedzi  jadowicie antysemickich. Ksiądz profesor Leszek Wilczyński, kustosz Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa w Poznaniu opublikował niedawno książkę pod tytułem Z hostii wytrysnęła krew, książkę podtrzymującą stare antyjudaistyczne kłamstwo. „Gazeta Wyborcza” cytuje obszerne fragmenty tego dzieła. Dowiadujemy się m. in. że w 1399 roku poznańscy Żydzi skradli trzy hostie, które zabrali do pomieszczenia…

„Tam, wysypawszy Hostie na stół znajdujący się przy filarze podtrzymującym sklepienie, Żydzi chcieli sprawdzić, czy są one rzeczywiście prawdziwym Ciałem Chrystusa. Jeden z nich, wyciągnąwszy nóż, bez wszelkiej litości - jak pisze Rerus - przebił Hostię, z której natychmiast wytrysnęła Krew. Skropiła ona twarz tego człowieka tak mocno, że żadnym sposobem nie mógł jej z siebie zmyć. Pozostali uczestnicy profanacji również zaczęli kłuć nożami Hostie, szarpać i hańbić z wielką zaciekłością. Bluźniąc przy tym i rzucając «najpotworniejsze obelgi przeciw Chrystusowi». Ku ich przerażeniu zarówno stół, jak i posadzka oraz ściany pełne były Krwi wypływającej z bezczeszczonych Hostii”

Autorka artykułu w „GW” zwraca uwagę na fakt, że książka nie wspomina napisanego na polecenie abp Gądeckiego referatu z 2012 roku, w którym znajduje się nota pt. „Legenda o trzechy hostiach”, gdzie stwierdza się, że badania historyczne nie potwierdzają prawdziwości tej legendy, że wszystko wskazuje na to, iż jest ona kompilacją innych antyjudaistycznych opowieści, krążących wówczas w Europie.


Ksiądz profesor Wilczyński nadaje swojej książce pozór pracy historycznej, udając, że nic nie wie o niezliczonych głosach dementujących zarówno narrację o desakracji hostii przez Żydów, jak i o porywaniu chrześcijańskich dzieci na macę. (Tę drugą legendę podtrzymuje z pasją przy życiu profesor Guz.)


Podobno w poznańskim kościele przy ulicy Żydowskiej wisiała kiedyś tablica uświadamiająca, że ta legenda jest tylko daleką od prawdy legendą, ale ksiądz Wilczyński ją zdjął, bo mu się nie podobała. Podobno zapytano w poznańskiej kurii o opinię metropolity na temat tej książki, ale dziennikarze otrzymali odpowiedź, że arcybiskup nie zajmuje się recenzowaniem książek.


Przywołane tu nazwiska dwóch antysemickich księży profesorów w żaden sposób nie wyczerpują listy nadal promujących wśród wiernych odwieczne antysemickie stereotypy i kłamstwa. O biskupach podtrzymujących chrześcijański antyjudaizm mógłby nam wiele opowiedzieć zarówno ksiądz Michał Lemański, jak i były jezuita, profesor Stanisław Obirek.


Chrześcijanie muszą wyrazić skruchę za stulecia antysemityzmu, który ostatecznie doprowadził do Zagłady, czytamy w opublikowanym kilka dni temu dokumencie Kościoła Anglii zatytułowanym God’s Unfailing Word, w którym mówi się o pełnych uprzedzeń prześladowaniach Żydów przez chrześcijan. Stosunek chrześcijan do Żydów na przestrzeni stuleci, był „żyzną glebą morderczego antysemityzmu” – czytamy w tym dokumencie. Religijne nauczanie Kościoła anglikańskiego i innych wyznań chrześcijańskich było antysemickie i anglikanie oraz inni chrześcijanie muszą nie tylko wyrazić skruchę za „grzechy przeszłości”, ale podjąć wyzwanie współczesności i zwalczać dzisiejszy antysemityzm.


W tym dokumencie przypomina się, że dwie katedry, w Norwich i w Lincoln, były szczególnie odpowiedzialne za propagowanie legendy krwi w średniowieczu. W tych miastach żydowska społeczność została fałszywie oskarżona o porwanie chrześcijańskich dzieci, by użyć ich krwi do wypieku macy. To tu powstała ta okrutna legenda, która potem przez stulecia krążyła po Europie, prowadząc do niezaliczonych mordów Żydów – czytamy w tym dokumencie.    


Dokument stwierdza, że Ziemia Święta ma szczególne znaczenie tak dla Żydów, jak i dla chrześcijan i że syjonizm jest ważnym oraz uprawnionym aspektem żydowskiej tożsamości, a tym samym, że Izrael ma prawo do istnienia w bezpiecznych granicach. Co więcej, że chrześcijanie powinni być bardzo ostrożni w pouczaniu Żydów.

„Świadomi udziału chrześcijan w trwającym przez wieki sterotypizowaniu, prześladowaniu i przemocy skierowanej przeciwko Żydom oraz tego, jak to przyczyniło się do Zagłady, dzisiejsi chrześcijanie powinni być bardziej wrażliwi na obawy Żydów.”

Zapewne redaktorzy głęboko antysemickiego „Guardiana” nieco inaczej odczytali liczący 144 strony raport, bo nie zauważyli przywołania definicji antysemityzmu, która stwierdza, że „aczkolwiek nie jest antysemityzmem używanie przy opisie Izraela tej samej miary, jakiej używamy w stosunku do innych demokratycznych państw, jest nim jednak w przypadku podejścia i formuły językowej używanej przez niektórych obrońców Palestyńczyków i w rzeczywistości przypomina to, co nazywamy tradycyjnym antysemityzmem, również w jego chrześcijańskich formach”.     


Dokument poprzedza przedmowa arcybiskupa Canterbury, Justina Welby’ego, w której autor stwierdza, iż  Kościół [anglikański] „tylko przez spojrzenie wstecz i przyznanie naszych grzechów jako chrześcijan może autentycznie ruszyć ku przyszłości.”     


Jest to istotna zmiana. W 2015 roku biskup anglikański, Julian M. Dobbs, oskarżył swój Kościół o „systematyczną teologiczną, społeczną i polityczną wrogość wobec Izraela”.  


Obecny zwrot ma miejsce w szczególnej sytuacji. Chodzi tu nie tylko o ogólny wzrost antysemityzmu i gorących sympatii do każdego ugrupowania, które deklaruje gotowość mordowania Żydów, ale również o zdumiewającą falę antysemityzmu w brytyjskiej Partii  Pracy. 12 grudnia mają się odbyć wybory do brytyjskiego parlamentu. Przed tymi wborami zdarzyła się rzecz bezprecedensowa, w artykule na łamach londyńskiego „Timesa” naczelny brytyjski rabin, Ephraim Mirvis, ostrzegł przed głosowaniem na Labour Party, która pod przewodnictwem Jeremy Corbyna stała się siedliskiem antysemityzmu, a trucizna sączy się od góry. Rabin Mirvis przypomina, że przez dziesięciolecia Partia Pracy była domem dla większości brytyjskich Żydów, dziś jednak trzeba zmienić opcję, bo Jeremy Corbyn nie ma kwalifikacji na premiera i jest zagrożeniem dla brytyjskiego społeczeństwa.    


Interesujący jest fakt, że arcybiskup Justin Welby zaledwie w kilka godzin po publikacji artykułu głównego rabina zamieścił tweet, w którym pisze, że brytyjscy Żydzi „mają powody do odczuwania lęku i poważnego zagrożenia”.


Polityczne wystąpienia religijnych przywódców są w Wielkiej Brytanii bardzo źle widziane, w tym przypadku jednak oświadcznie rabina zyskało poparcie nie tylko głowy Kościoła Anglii, ale również dużej organizacji brytyjskich muzułmanów, a także organizacji zrzeszającej Hindusów oraz organizacji Sikhów.


Czy rzeczywiście głowa brytyjskiej lewicy laickiej jest aż tak antysmiecka? Jeremy Corbyn stanowczo zaprzecza, chociaż dowody jego osobistego oddania organizacjom takim jak Hezbollah czy Hamas są poza wszelką wątpliwością. Sam Corbyn jest troszkę oburzony i twierdzi, że oskarża się go niesłusznie, bo on życie poświęcił walce z antysemityzmem, ale ktokolwiek przygląda się tej jego walce może mieć poważne kłopoty z przyznaniem mu racji. Najnowszym odkryciem z przeszłości Jeremy Corbyna jest jego wywiad z 2011 roku dla irańskiej telewizji, w którym stwierdzał m. in., że BBC jest proizraelska ponieważ twierdzi, iż Izrael jest państwem demokratycznym, że ma prawo do istnienia i że może czuć się zagrożony. Brytyjska lewica laicka nie widzi powodów do uznawania, że może istnieć jakieś żydowskie państwo, ani tego, że Żydzi mają mieć jakieś prawo do obrony swojego  życia (chociaż zdania są tu trochę podzielone i coraz więcej wieloletnich działaczy Partii Pracy opuszcza jej szeregi).         


Trudno pozbyć się wrażenia, że chrześcijański antyjudaizm nie opuścił chrześcijańskich kościołów (zapewne również w Anglii wspomniany tu dokument nie położy tamy dla organizowanych w kościołach kampanii nienawiści do Izraela). Chrześcijański antyjudaizm nadal silnie promieniuje nie tylko na bogobojną prawicę, ale i na głoszącą swoją wyższość moralną ateistyczną lewicę.


W Polsce po raz kolejny widzimy jak wzrost antysemickich nastrojów w wielkim świecie promieniuje na nasz zaścianek.


Kiedy kapłan katolicki w rządowej TVP mówi, że Żydzi „kierują się innym niż my pojęciem prawdy”, to może nie być świadomy, że powtarza stare kłamstwa o Żydach, bo tak został wykształcony w domu, w szkole, w seminarium dla duchownych. Ksiądz Henryk Zieliński wprowadził tu pewne modyfikacje do starego stereotypu, bardziej go przeraża Żyd niereligijny od Żyda religijnego, a najbardziej syjonista, bo jak przekonywał wiernych „dla syjonisty prawdą jest to, co służy interesom Izraela”.


Ciekawa ta przemiana antysemitów w antysyjonistów. Współczesnego antysemitę poznajemy po haśle „Miłuj [strzelającego] Palestyńczyka jak siebie samego”. Takiego chrześcijanina lepiej nie drażnić twierdzeniem, że są różni Palestyńczycy i że są nawet palestyńscy syjoniści.    


(O kulisach antyjudaizmu w polskim Kościele katolickim wiele opowiada ten tekst: Z genealogii polskiego hejtu


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 780 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potwór stworzony ludzką wyobraźnią   Ferus   2022-06-26
Z jakiej gliny ulepiłeś swojego boga?   Koraszewski   2022-06-23
Nowy ateizm umarł, niech żyje nowy ateizm   Koraszewski   2022-06-20
Kobieta czyli zło konieczne?   Ferus   2022-06-19
Czarne życie, które nie ma znaczenia: 50 chrześcijan zamordowanych w ich kościele   Ibrahim   2022-06-16
Niezamierzony przez Stwórcę byt   Ferus   2022-06-12
Nowy Ład w dziele bożym   Ferus   2022-06-05
Kreacjonizm i owce Labana   Ferus   2022-05-29
Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk