Prawda

Piątek, 9 maja 2025 - 22:47

« Poprzedni Następny »


7 października był ciągiem dalszym 11 września


Anna Mahjar-Barducci 2024-07-05

Zdjęcie z 7 października
Zdjęcie z 7 października

Masakra z 7 października była atakiem nie tylko na Izrael, ale na cały Zachód. Izrael, kolebka judeochrześcijańskich wartości Zachodu, jest ostatnim stałym fortem upadającego liberalnego Zachodu, w równym stopniu stanem umysłu, jak i rzeczywistą lokalizacją fizyczną. Dla jasności, mówiąc o „liberalnym Zachodzie”, mam na myśli pojęcie „demokracji liberalnej” w rozumieniu Winstona Churchilla, Franklina D. Roosevelta, Johna F. Kennedy’ego i Ronalda Reagana, a nie „postępowy liberalizm”, który nie ma nic wspólnego z klasycznym liberalizmem, a ma znacznie więcej wspólnego z nową totalitarną ideologią inspirowaną marksizmem.

W następstwie wojny sześciodniowej w 1967 r. włoski liberalny polityk Ugo La Malfa powiedział: „Wolność Zachodu jest broniona pod murami Jerozolimy”. [1] Rzeczywiście, to zdanie jest dziś jeszcze bardziej prawdziwe. Bitwa w Gazie toczy się nie tylko między Izraelem a Hamasem, ponieważ stawką jest nie tylko istnienie Izraela, ale całego zbiorowego Zachodu, którego Izrael jest częścią.


Hamas nie jest zainteresowany Palestyną, ale kalifatem


Hamas nie walczy jedynie o stworzenie państwa palestyńskiego (co większość Izraelczyków zaakceptowałaby, gdyby istnienie Izraela nie było zagrożone), ale o zbudowanie „islamistycznego bieguna”, który przeciwstawiłby się jednobiegunowemu światu kierowanemu przez Zachód. Jak wyjaśniła egipska autorka, poetka i dziennikarka dr Mouna Al-Hilmi, córka znanej egipskiej pisarki feministycznej Nawal Al-Sa'dawi, Hamas nie jest zainteresowany wyzwoleniem palestyńskiej ojczyzny, ponieważ nie uznaje idei państwa narodowego i uważa islam za ojczyznę. „Od czasu wygrania wyborów do parlamentu [w 2006 r.] władza terrorystycznego Hamasu wzrosła, a ponieważ jest odłamem Bractwa Muzułmańskiego, bierze udział w dżihadzie [Bractwa] w celu ustanowienia globalnego kalifatu islamskiego” — napisała Al-Hilmi. [2]


Kalifat byłby biegunem islamistycznym i jego utworzenie sponsorują w świecie muzułmańskim i arabskim zarówno Katar (główny patron Bractwa Muzułmańskiego), jak i Iran (patron Osi Oporu), za pośrednictwem swoich pełnomocników. Stworzenie tego islamistycznego bieguna wspierają inne antyliberalne mocarstwa, takie jak Chińska Republika Ludowa (ChRL), Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna (KRLD) i putinowska Rosja, które chcą ukształtowania wielobiegunowy świat, w którym liberalny Zachód (i jego lokalni sojusznicy) zostaną pokonani. [3]


Jeśli Izrael zachwieje się, cały liberalny Zachód będzie bardziej narażony


7 października był częścią kolejnego 11 września. Przed atakami z 11 września Zachód myślał, że to już „koniec historii”. To była idea Francisa Fukuyamy, która przewidywała, że liberalna demokracja i wolny rynek będą panować jako stały porządek globalny. Jednak amerykański myśliciel polityczny Charles Krauthammer mówił o „momencie jednobiegunowym”, ponieważ nie był do końca pewien, czy będzie on trwały, czy nie. Według antyliberalnego rosyjskiego filozofa Aleksandra Dugina „moment jednobiegunowy”, który rozpoczął się w 1991 roku (wraz z upadkiem Związku Radzieckiego), zakończył się w 2001 roku. Utrzymywał, że ten system jednobiegunowy zaczął ulegać erozji wraz z atakami islamskich terrorystów na World Trade Center z 11 września i wraz z dojściem do władzy prezydenta Putina (w 2000 roku). [4]


Tymczasem od 11 września postępowy liberalizm zaczął niszczyć Zachód od wewnątrz. Postępowy liberalizm, czyli kultura „przebudzenia”, jest sponsorowany także przez Chiny i Katar, a jego celem jest doprowadzenie do upadku Zachodu. „Przebudzenie” jest w rzeczywistości jednym z najgorszych wrogów liberalnej demokracji i dlatego stało się najlepszym sojusznikiem innych sił antyliberalnych, takich jak ugrupowania islamistyczne. Udało im się dodać antysyjonizm do naparu czarownic,  składającego się z intersekcjonalnych, radykalnych spraw gender, rasy, antykapitalizmu i innych. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że ta toksyczna kombinacja została obecnie włączona do głównego nurtu polityki na Zachodzie, w miastach rządzonych przez lewicę i w elitarnych instytucjach liberalnych.


7 października Hamas przypuścił długo przygotowywany atak na Izrael, którego celem było pokonanie najsilniejszego elementu słabnącego Zachodu. Podobnie jak ich sojusznicy na Zachodzie, islamiści chcą widzieć ciągły ferment i bunt, aż do osiągnięcia ostatecznego zwycięstwa. Jeśli Izrael zachwieje się, cały liberalny „Zachód” (w skład którego wchodzą także Korea Południowa, Tajwan i Japonia) zostanie głęboko zraniony. Chiny będą czuły się wystarczająco pewne, by zaatakować Tajwan i zająć Morze Południowochińskie, Korea Północna będzie próbowała zjednoczyć półwysep od Baekdusan do Hallasan, [5] Rosja przejmie całą Ukrainę i może użyć taktycznej broni nuklearnej, Iran i Katar cofną świat muzułmański do VII wieku poprzez dalszą jego radykalizację. Jest to bitwa rozpoczęta przez przeciwników zachodniej dominacji liberalnej: Rosję, Chiny, świat islamistyczny (na czele z Katarem i Iranem) i ich sojuszników z piątych kolumn, osadzonych jak kleszcze w zachodnim społeczeństwie. „W końcu jest to walka między światem wielobiegunowym a światem jednobiegunowym” – napisał Dugin, dodając, że nadszedł czas ostatecznej bitwy z Zachodem. [6]


Czas, aby zbiorowy zachód zjednoczył się


Siły antyliberalne organizują się i jednoczą, aby pokonać cały Zachód, który wciąż nie rozumie, o co toczy się gra. Spisek przeciwko Zachodowi prowadzony jest od wewnątrz i na liniach frontu w Gazie i Libanie. Jeśli liberalny Zachód nie zjednoczy się w obronie swoich wartości i prawdy, jest skazany na upadek. Walka zbliża się do punktu kulminacyjnego i nadchodzi noc. Niedawno prezydent Argentyny Javier Milei powiedział: „Prawda nigdy nie uległa porażce w wyniku sprzeciwu, czyni to tylko wtedy, gdy jej przyjaciele są zbyt słabi, by jej bronić”. [7] Wygląda na to, że liberalizm może zostać pokonany nie dlatego, że stanął przed przeciwnikiem, ale dlatego, że Zachód pozwolił sobie stać się zbyt słaby, by bronić własnej wolności.

 

*Anna Mahjar-Barducci jest starszym pracownikiem naukowym MEMRI.

 


[1] Ugo La Malfa (16 May 1903 – 26 March 1979) was an Italian politician and an important leader of the Italian Republican Party (Partito Repubblicano Italiano; PRI), which is associated with liberalism. La Malfa’s quote in Italian is: "La libertà dell'Occidente si difende sotto le mura di Gerusalemme".

[2] See MEMRI Special Dispatch No. 10939, Egyptian Journalists: Hamas Is A Terror Organization Bent On Destroying Israel And The Jews; Its October 7 Attack Involved ISIS-Like War Crimes, November 5, 2023.

[3] See MEMRI Daily Brief No. 569, Putin's Call For Multipolarity: How Good Is It For The U.S.?, By Anna Mahjar-Barducci, February 12, 2024.

[4] See Inquiry & Analysis Series No. 1534, China, Russia, And The Creation Of A Multipolar World Order – A Russian Perspective, By Anna Mahjar-Barducci, October 5, 2020; MEMRI Daily Brief No. 569, Putin's Call For Multipolarity: How Good Is It For The U.S.?, By Anna Mahjar-Barducci, February 12, 2024.

[5] Baekdusan (Baekdu Mountain) is the tallest mountain in North Korea. It is located on the Chinese–North Korean border. Hallasan is one of the three main mountains of South Korea, and is the highest point in the country. See MEMRI Special Dispatch No. 11404, North Korean Rhetoric Gains Support Among Anti-Israel Protestors, June 18, 2024.

[6] MEMRI Special Dispatch No. 10982, Anti-Liberal Russian Philosopher Dugin: 'The Time For The Final Battle Has Come', November 28, 2023.

[vii] On May 8, 2024, Argentinian President Javier Milei gave a speech for the Day of the Holocaust (Yom HaShoah), quoting Rabbi Samson Raphael Hirsch. Casarosada.gob.ar/informacion/discursos/50478-palabras-del-presidente-de-la-nacion-javier-milei-en-el-cck-con-motivo-del-acto-por-el-dia-internacional-del-holocausto, May 8, 2024.

 

MEMRI Daily Brief Nr 611

27 czerwca 2024

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Tłuymacze nie: Malgorzata Koraszewska

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Notatki

Znalezionych 2928 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Siedem największych kłamstw na temat działań Izraela i Sił Obronnych Izraela w Gazie   i Arsen Ostrovsky   2025-05-09
Krótka historia antysemityzmu jako sygnalizacji cnoty     2025-05-07
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii potwierdza, że kobiety istnieją   Greenfield   2025-05-07
Malowane papugi na plafonie jak długi   Koraszewski   2025-05-05
Koszmarne dziedzictwo kolonializmu   Koraszewski   2025-05-02
Departament Sprawiedliwości stwierdza, że UNRWA może zostać pozwana przed amerykańskim sądem   Fitzgerald   2025-05-02
„Guardian” przedstawia antysemityzm na kampusach jako wytwór naszej wyobraźni   Levick   2025-04-29
Zachód znów wpada w pułapkę Iranu   Rafizadeh   2025-04-28
Jak ekstremizm maszeruje bez przeszkód   Bryen   2025-04-28
Vermont, Mohsem Mahdawi i tabun użytecznych idiotów   Collier   2025-04-25
Azerbejdżan: rozszerzenie Porozumień Abrahamowych   Sherman   2025-04-24
Dwa pełne lata piekła w Sudanie   Fernandez   2025-04-23
Szalona kampania mająca na celu dekryminalizację Hamasu   O'Neill   2025-04-21
Najnowsza próba podważenia Izraela? Wykorzystywanie palestyńskich chrześcijan   Bard   2025-04-20
Sytuacja kryzysowa kanadyjskich Żydów   Hecht   2025-04-19
Sahel: rodzące się centrum globalnego islamizmu   Haug   2025-04-19
Drodzy uprzejmi Żydzi i inni o mentalności „Nie chcę się do tego mieszać”:To nie działa.   Finlayson   2025-04-17
Żydowska ambiwalencja w walce z antysemityzmem   Bard   2025-04-17
Biesy napadają raz jeszcze   Koraszewski   2025-04-16
Zapomniana wojna w Sudanie ujawnia nieludzkość izraelofobii   O'Neill   2025-04-16
Zastosowanie żydowskiej perspektywy etycznej do zidentyfikowania i ujawnienia stronniczości mediów (znowu @NYTimes)     2025-04-15
Żydowska etyka polityczna: projekt dla sprawiedliwych     2025-04-14
Realistyczne spojrzenie na kolonializm osadniczy   Finlayson   2025-04-14
Ramy uniwersalnej etyki żydowskiej     2025-04-13
Trump i pułapka Najwyższego Przywódcy   Taheri   2025-04-13
Antyglobalista w Białym Domku   Koraszewski   2025-04-12
Etyka żydowska: wróg każdej wadliwej filozofii     2025-04-11
Udawanie rozbrajania Hezbollahu nic nie pomoże   Abdul-Hussain   2025-04-10
Wojna ONZ z sukcesem Żydów     2025-04-10
Ludobójcza krucjata Iranu     2025-04-09
Trzydzieści lat temu Izrael deportował przywódców Hamasu. Świat zmusił Izrael do przyjęcia ich z powrotem   Greenfield   2025-04-09
Turcja idzie w ślady demokracji z tradycjami   Koraszewski   2025-04-08
Nazistowski supersesjonizm: unicestwienie żydowskiej „antyrasy”     2025-04-08
Wojna socjalizmu z Żydami – od Marksa do dzisiaj     2025-04-07
Zbrodnia to niesłychana   Koraszewski   2025-04-06
Czy rząd USA ma prawo stawiać warunki finansując uniwersytety?   Dershowitz   2025-04-05
Palestyńscy mężczyźni dopuszczają się przemocy wobec kobiet, ale winą obarcza się Izrael   Levick   2025-04-05
Turcja: moment neoosmański   Fernandez   2025-04-04
Jak świecki progresywizm stał się moralnie regresywny     2025-04-04
Samą istotą palestynizmu jest supersesjonizm     2025-04-03
Zawsze przyczyna, nigdy skutek   Malicki   2025-04-02
Tożsamość w czasach zarazy   Koraszewski   2025-04-01
Sprawiedliwość społeczna i supersesjonizm     2025-04-01
Gaza, Trump, prawda i… „transfer”   Sherman   2025-03-31
Nie ma różnicy między “politykami” Hamasu a jego terrorystami   Toameh   2025-03-30
UE musi przestać podważać starania o uratowanie jej samej   Rafizadeh   2025-03-29
Rządy terroru w Bangladeszu: w stronę kolejnego islamistycznego centrum w Azji Południowej?   Bulut   2025-03-28
Jednolita teoria pola antysemityzmu     2025-03-27
Irak: Nieustające ataki na Jazydów   Bulut   2025-03-26
Dają nam słowo Hamasu, że piszą prawdę i tylko prawdę   Koraszewski   2025-03-26
Nie licz na to, że Arabowie odbudują Gazę lub pomogą Palestyńczykom   Toameh   2025-03-25
Jedna wojna ale w różnych odsłonach   Bryen   2025-03-23
Sieć kłamstw Hamasu i współudział mediów (w tym @NYTimes)     2025-03-22
Najwyższy czas usunąć biurokrację ONZ sprzyjającą Hamasowi   Cohen   2025-03-21
Palestyńczycy: “Giniemy z powodu Hamasu”   Toameh   2025-03-21
Dziwaczne zainteresowanie Mahmoudem Khalilem   Fitzgerald   2025-03-20
Kolejne kłamstwa ONZ na temat Izraela   O'Neill   2025-03-18
„Negocjator” USA w sprawie zakładników mówi, że Hamas chce pokoju, oferuje „15-letni rozejm” i odbudowę Gazy przez USA   Greenfield   2025-03-17
MKCK nie jest neutralny w żadnym sensie. Jest pro-Hamas     2025-03-16
Biden obiecał, że pomoc nie trafi do Hamasu. Działania USAID, które miały zapewnić realizacje tej obietnicy, były kiepskim żartem     2025-03-13
Wysokie notowania kryptoracjonalizmu   Koraszewski   2025-03-12
Przeczytajcie konstytucję Iranu i obalcie reżim   i Bill Siegel   2025-03-11
Jak Hamas uzyskał zawieszenie broni w Ramadanie bez uwolnienia zakładników   Frantzman   2025-03-11
Przywłaszczanie słów Goldy Meir   Oz   2025-03-10
Papież Franciszek ignoruje dżihadystyczną masakrę w kościele   Greenfield   2025-03-09
Prawie jeden na trzech Demokratów i prawie połowa młodych ludzi w USA popiera Hamas a nie Izrael     2025-03-08
Talibanizacja Bangladeszu   Bulut   2025-03-08
Reżim Iranu: Dlaczego dyplomacja i układy zawsze zawodzą   Rafizadeh   2025-03-07
Jak wyjaśnić wydarzenia z tego weekendu?     2025-03-04
Irytujący czubek góry lodowej   Koraszewski   2025-03-04
Hunter College poszukuje wykładowcy     2025-03-03
Dyplomaci, pokerzyści i matematycy   Koraszewski   2025-03-02
Stawianie czoła terroryzmowi i przesłanie wiadomości   Collins   2025-03-01
Tajemnica popularności sprawy palestyńskiej   Koraszewski   2025-02-28
Hamas zachowuje się tak, jakby Izrael nie był już tym, czym był kiedyś   Frantzman   2025-02-28
Przekręcanie słów w świadomości społecznej   Koraszewski   2025-02-26
ZEA obiecuje 200 milionów dolarów na wsparcie Sudanu   Williams   2025-02-26
Gaza. Plan Trumpa i trochę kontekstu   Anderson   2025-02-24
Nieunikniona konieczność wyciągnięcia wniosków o społeczeństwie palestyńskich Arabów   Tobin   2025-02-23
Dzień po zakończeniu pierwszego etapu zawieszenia broni w Gazie   Koraszewski   2025-02-23
Biznes poszukiwania rozwiązań   Bryen   2025-02-21
Trump ma rację, a @NYTimes myli się w sprawie usuwania materiałów wybuchowych w Gazie     2025-02-20
Haniebna reklama wykupiona przez Żydów w „New York Times”   Chesler   2025-02-19
Sokrates, Trump i Ukraina   Koraszewski   2025-02-18
Artykuł w katarskiej gazecie rządowej: Hamas wyłonił się jako zwycięzca z nienaruszoną siłą, armią i bronią; ludność Gazy nigdy jej nie opuści     2025-02-18
Strategia przetrwania reżimu irańskiego: opóźnić, oszukać, przetrwać Trumpa   Rafizadeh   2025-02-17
Proste pytanie, które pokazuje szkodliwość @UNRWA     2025-02-16
Jak bardzo nadal jest z nami?   Koraszewski   2025-02-16
Długa “Czarna Ręka” i 7 października   Collier   2025-02-15
Rozpoczął się niezwykle ważny proces   Spencer   2025-02-14
Burza piaskowa na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2025-02-13
Krytycy Trumpa chcą uczynić Amerykę bezpieczną dla antysemitów   Tobin   2025-02-13
Prawo do istnienia Spośród ponad 200 państw w systemie międzynarodowym, przetrwanie tylko jednego – państwa Izrael – wydaje się być kwestią dyskusyjną.   Cohen   2025-02-10
Liban i Izrael powinny zacząć rozmawiać o pokoju. Wojna Izraela, która zmiażdżyła Hezbollah, dała Libańczykom szansę. Powinni ją wykorzystać   Abdul-Hussain   2025-02-09
Kłamią i wiedzą, że kłamią   Koraszewski   2025-02-08
Koniec „Palestyny” Donald Trump przypomina światu, że idee mają termin zdatności do użycia   Smith   2025-02-07
Dlaczego Autonomia Palestyńska nie jest zdolna do sprawowania władzy w Gazie   Toameh   2025-02-07
Syria ma nowego autokratę, Szaraa przyznał sobie tytuł „prezydenta”   Abdul-Hussain   2025-02-06
Hamas i Czerwony Krzyż   Steinberg   2025-02-05
Trump ma rację, pozwalając Palestyńczykom opuścić Gazę   Tobin   2025-02-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Hamasowscy mordercy


Stawianie czoła


 Dyplomaci, pokerzyści i matematycy


Dlaczego BIden


Nie do naprawy


Brednie


Rafizadeh


Demokracje powinny opuścić


Zarażenie i uzależnienie


Nic złego się nie dzieje


Chłopiec w kefiji


Czerwone skarby


Gdy­by nie Ży­dzi


Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk