Prawda

Niedziela, 25 lutego 2024 - 00:23

« Poprzedni Następny »


Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcja
Pamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch


Gerald M. Steinberg 2023-12-09

<span>Dwie niedawne ważne rewelacje ściągnęły zasłonę z moralnej fasady Human Rights Watch i ujawniły całkowicie skorumpowaną organizację. W 2009 r. ówczesny dyrektor wykonawczy Ken Roth i HRW zaczęli ukrywać pełną listę darczyńców, co stanowiło sygnał ostrzegawczy dla organizacji pozarządowej twierdzącej, że działa na podstawie moralnej. Na zdjęciu: Ken Roth na konferencji w Monachium w 2018 roku (Źródło zdjęcia: Wikipedia)</span>
Dwie niedawne ważne rewelacje ściągnęły zasłonę z moralnej fasady Human Rights Watch i ujawniły całkowicie skorumpowaną organizację. W 2009 r. ówczesny dyrektor wykonawczy Ken Roth i HRW zaczęli ukrywać pełną listę darczyńców, co stanowiło sygnał ostrzegawczy dla organizacji pozarządowej twierdzącej, że działa na podstawie moralnej. Na zdjęciu: Ken Roth na konferencji w Monachium w 2018 roku (Źródło zdjęcia: Wikipedia)

Siódmego października palestyńska grupa terrorystyczna Hamas dokonała masakry 1200 Izraelczyków i gości z zagranicy w starannie zaplanowanej masakrze, która obejmowała brutalne tortury i okaleczanie ofiar. Hamas uprowadził ponad 240 innych osób, w tym ponad 30 dzieci, i zabrał je do Strefy Gazy, przetrzymując je jako zakładników.


Human Rights Watch (HRW), rzekomo jedna z „najbardziej szanowanych” organizacji broniących praw człowieka na świecie, czekała ponad dwa dni z wydaniem oświadczenia. Kiedy to wreszcie zrobili, tekst nie zawierał jasnego i bezpośredniego potępienia tej potwornej zbrodni wojennej. Zamiast tego Omar Shakir (dyrektor HRW ds. Izraela i Palestyny) określił ten pełen niewyobrażalnego zła atak terrorystyczny jako uzasadnioną reakcję na politykę Izraela, która według HRW obejmuje zbrodnie wojenne, bezprecedensowe represje, bezprawną blokadę Gazy, nieludzkie czyny, „dominację żydowskich Izraelczyków nad Palestyńczykami” oraz „zbrodnie przeciwko ludzkości, apartheid i prześladowania”.


Po tym, jak izraelskie wojsko wkroczyło do Gazy, aby zniszczyć potężną infrastrukturę terrorystyczną, Shakir i dyrektorka programowa Sari Bashi w licznych wystąpieniach w mediach i postach w mediach społecznościowych powtórzyli te zarzuty i dodali inne oskarżenia, takie jak „celowe, masowe lub nieproporcjonalne ataki”. Ofiary izraelskie zostały w zasadzie wymazane.


Dla tych, którzy uważnie śledzą rolę HRW jako jednego z liderów kampanii mającej na celu oskarżanie i demonizowanie państwa żydowskiego jako największego na świecie gwałciciela praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego, nie jest to zaskakujące. W 2009 roku założyciel HRW Robert Bernstein w artykule dla „New York Times” potępił organizację, której był założycielem, za „przekształcenie Izraela w państwo pariasa”.


Przejęcie zasad moralnych ustalonych po Holokauście i użycie ich jako broni przeciwko Izraelowi jest dziełem dyrektora wykonawczego HRW w latach 1993–2022, Kena Rotha, który wprowadził tę strategię ponad 20 lat temu. Roth i jego akolici stworzyli aurę autorytetu moralnego, która przy wsparciu ogromnego budżetu (ponad 100 milionów dolarów w 2022 r.) została natychmiast odzwierciedlona i przyjęta przez wielu dziennikarzy, urzędników ONZ i naukowców.


Do teraz, bowiem dwie wielkie rewelacje zdarły zasłonę z moralnej fasady HRW i ujawniły całkowicie skorumpowaną organizację. Pierwsza miała formę e-maila wysłanego do wszystkich 600 pracowników przez starszą redaktorkę, która została sygnalistką, Danielle Haas. Ostatniego dnia w pracy (14 listopada) wysłała ten e-mail, w którym potępiła głęboką wrogość wobec Izraela, przenikającą każdy aspekt HRW. Drugą rewelacją było opublikowanie przez autorytatywny Instytut Badań nad Mediami Bliskiego Wschodu (MEMRI) tajnego pisma ze stycznia 2018 r. autoryzującego przekazanie 3 mln euro (wówczas około 3,75 mln dolarów) z Kataru do HRW.


E-mail Danielle Haas zawierał potwierdzenie i przykłady „lat upolitycznienia”, które zbrukało całą działalność HRW w sprawie Izraela, naruszając „podstawowe standardy redakcyjne związane z rygorem, równowagą i kolegialnością”. Zauważyła, że reakcja HRW na masakrę dokonaną przez Hamas 7 października odwoływała się do „kontekstu” „apartheidu” i „okupacji”, zanim jeszcze „krew zaschła na ścianach sypialń” i „można ją łatwo zinterpretować jako obwinianie ofiary”. Obwinianie Izraela i jego żydowskich zwolenników za terroryzm i antysemityzm wobec mieszkańców Izraela było jedną z częstych praktyk HRW. Chociaż Haas nie wspomniała nazwiska Rotha, jego trwająca 29 lat obsesja na punkcie Izraela była widoczna w jej opisie „zrujnowanego profesjonalizmu, porzuconych zasad dokładności i uczciwości” oraz sposobu, w jaki HRW „zrzekł się obowiązku stania w obronie praw człowieka wszystkich”.


Upadek moralny HRW znajduje także odzwierciedlenie w złośliwej kampanii mającej na celu etykietowanie Izraela jako jedynego na świecie „państwa apartheidu”, które podobnie jak w przypadku Republiki Południowej Afryki nie ma prawa istnieć. Rozpoczynając kampanię na ten temat w 2021 r., HRW w ramach swojej standardowej strategii manipulacji mediami wysłał do życzliwych mu dziennikarzy egzemplarze sygnalne 217-stronicowego raportu pseudo badawczego wypełnionego prawniczo brzmiącym żargonem i propagandą. Haas zauważa, że przywódcy HRW (tj. Roth i akolici) wiedzieli, że tekst „rzadko będzie czytany w całości”. I nie ma wątpliwości, że nie zrobili tego ci – w tym zwolennicy Hamasu – którzy teraz z przerażającą łatwością przerzucają się tym określeniem „apartheid”. Dla tych, którzy ciężko pracowali, aby uniknąć zauważenia rozległej zgnilizny w rdzeniu HRW, dowody są teraz nieodparte.


Tydzień później drugie trzęsienie ziemi zdarło starannie pielęgnowaną zasłonę tajemnicy HRW. 22 listopada 2023 roku MEMRI opublikował list w języku arabskim, najwyraźniej pokazujący, że Katar – bogate w ropę naftową królestwo Zatoki Perskiej, które wspiera Hamas, kieruje propagandą Al Dżaziry i kupuje wpływy poprzez wielomilionowe darowizny na rzecz uniwersytetów, prestiżowej Brookings Institution i innych miejsc - potajemnie finansuje HRW. Pismo z dnia 15 stycznia 2018 r. odnosi się do płatności w kwocie 3 mln euro dokonanej na rzecz organizacji Human Rights Watch, podpisane przez dyrektora gabinetu premiera Kataru Abdullaha Bin Chalafa Hattaba Al Ka'biego i zaadresowane do ministra finansów Alego Szarifa Al-Emadiego.


Finansowanie HRW przez Katar (pismo z 2018 r. odnosi się do „dodatkowej” darowizny) jest całkowicie spójne z promowaniem przez tę organizację propagandy palestyńskiej i Hamasu oraz demonizacją Izraela pod fasadą praw człowieka i prawa międzynarodowego. W 2009 roku Roth i HRW zaczęli ukrywać pełną listę darczyńców organizacji, co stanowiło wczesny sygnał ostrzegawczy o stanie organizacji pozarządowej realizującej program moralny. Równolegle Roth wysłał Sarę Leah Whitson, szefową oddziału zajmującego się Bliskim Wschodem, wściekle nienawidzącą Izrael, by zbierała pieniądze od reżimów arabskich (kolejny sygnał ostrzegawczy), w tym od Libii Kaddafiego.


Większość szczegółów tych wysiłków pozostaje ukryta, ale w 2020 r. opublikowano wewnętrzny przeciek, w którym ujawniono „darowiznę” w wysokości 470 tysięcy dolarów od skorumpowanego saudyjskiego miliardera. Whitson, która nagle opuściła HRW w momencie wycieku tej informacji, a obecnie pracuje w propagandowej organizacji pozarządowej o nazwie DAWN, mającej głównie tajnych darczyńców, ma inne powiązania z platformami finansowanymi przez Katar, więc finansowanie HRW pasuje do wzorca.


Połączenie wiadomości z e-maila sygnalistki i skandalów finansowych oznacza, że przyszłość HRW jest bardzo niepewna. Według Haas są też inni pracownicy, którzy zgadzają się z nią, „ale boją się zabrać głos”. Jednak korupcja finansowa i moralna w połączeniu z kulturą nienawiści i strachu może skłonić innych do naśladowania jej.


Roth przeszedł na emeryturę w 2022 r. (i wymusił sobie drogę do posady na Harvardzie), ale zachowuje kontrolę dzięki starannie dobranym pracownikom wyższego szczebla i członkom zarządu, którzy przypieczętowali tę korupcję. Należy ich zmusić do natychmiastowej rezygnacji. Ponadto wymagane jest niezależne dochodzenie w sprawie całej działalności finansowej za ostatnie 25 lat, połączone ze zbadaniem ewentualnych naruszeń ustawy o rejestracji zagranicznych agentów przez Rotha, Whitson i innych.


Szkody wyrządzone moralnemu rdzeniowi organizacji praw człowieka i izraelskim ofiarom terroryzmu ze strony Hamasu są nieobliczalne i nieodwracalne. Jednak staż lub doświadczenie zawodowe w HRW nie są już atutem, a bycie wymienionym jako darczyńca w luksusowo wydanych publikacjach PR HRW jest bardziej niż zawstydzające. Po 30 latach bezkarności Human Rights Watch będzie potrzebował całkowitej odbudowy z całkowicie nowym kierownictwem, jeśli ma przetrwać i powrócić do programu, dla którego został utworzony.

 

Link do oryginału: https://www.gatestoneinstitute.org/20190/human-rights-watch

Gatestone Institute

1 grudnia 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Gerald Steinberg

Urodzony w Wielkiej Brytanii, studiował fizykę i równolegle  historię Bliskiego Wschodu, ma doktoraty z fizyki i z teorii zarządzania, jest profesorem nauk politycznych na Bar Ilan University. Założyciel NGO Monitor, instytutu śledzącego działalność międzynarodowych NGO na Bliskim Wschodzie.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2553 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Sabotowanie romansu USA-Izrael   Altabef   2024-02-24
Eurowizja i bębny wojny   Collins   2024-02-23
Milczenie feministycznych owiec: ani słowa o horrorach HamasuZwolennicy #MeToo milczeli.   Chesler   2024-02-22
A zwycięzcą jest – Hamas!   Dershowitz   2024-02-21
"Palestyńczycy są tacy sami jak my", zapewnia mędrzec Blinken   Pandavar   2024-02-20
Żyjemy w momencie kulturowego chaosu   Meotti   2024-02-20
Chleba naszego powszedniego daj nam Google   Koraszewski   2024-02-19
Jak propalestyńscy są zachodni demonstranci?     2024-02-16
@Guardian kłamie, żeby przedstawić żołnierzy IDF jako potwory – ale pokazuje, że @IDF pozostaje najbardziej moralną armią na świecie     2024-02-15
Blinken powinien wiedzieć, że Autonomia Palestyńska jest równie zła jak rządy Hamasu w Gazie   Marcus   2024-02-14
Czy może istnieć uczciwa propalestyńska lewica?   Levick   2024-02-14
Hipokryzja zdefiniowana: grupy praw człowieka martwią się wszelkimi ograniczeniami w przepływie uchodźców, ale milczą w sprawie Egiptu, który zakazuje wjazdu jakimkolwiek uchodźcom z Gazy     2024-02-13
Czy uchodźcy żydowscy i arabscy są równi?Mimo prawie miliona żydowskich uchodźców z krajów arabskich, Organizacja Narodów Zjednoczonych nadal ma obsesję wyłącznie na punkcie potomków uchodźców arabskich.   Julius   2024-02-11
Kilka uwag wokół niepewności   Koraszewski   2024-02-09
Moi drodzy Palestyńczycy: Czas pozbyć się naszych przywódców i przyjąć izraelskie oferty pokojowe   Eid   2024-02-07
Jak zdemontować UNRWA: instrukcja krok po kroku     2024-02-07
Wojna Izraela z Hamasem jest najmniej śmiercionośną wojną w regionieDlaczego więc media opisują go jako „jedną z najbardziej śmiercionośnych… w historii”?   Greenfield   2024-02-06
Zdradziecka awangarda intelektualna   Koraszewski   2024-02-04
Departament Stanu a rzeczywistość   Bard   2024-02-03
Szef ONZ twierdzi, że Palestyńczycy mają „prawo do państwowości”. Dlaczego?   Fitzgerald   2024-02-03
UNRWA istnieje, aby pomóc w prowadzeniu wojny, której celem jest likwidacja Izraela   Tobin   2024-02-02
Islamscy terroryści tworzą klęski głodowe, żeby czerpać korzyści z pomocy zagranicznejWalka z terrorystami nie powoduje klęsk głodowych; pomoc humanitarna dla terrorystów powoduje klęski głodowe.   Greenfield   2024-02-01
Kto pierwszy mrugnie w wojnie w Gazie?   Fernandez   2024-02-01
Dokumentowanie działań umożliwiających zbrodnie wojenne Hamasu: agencje ONZ, programy pomocy rządowej i organizacje pozarządowe   Steinberg   2024-01-31
Prawdziwe ludobójstwa, które świat ignorujeZamiast przeciwstawić się prawdziwym zbrodniom przeciw ludzkości, społeczność międzynarodowa obrzuca Izrael krwawymi oszczerstwami.   Bryen   2024-01-29
Wysoki Przedstawiciel UE, Josep Borrell, przyznaje, że chce „dwóch państw”, a nie „pokoju”     2024-01-26
Błędna odpowiedź Bidena w sprawie TajwanuGłównym zagrożeniem dla pokoju w Azji nie jest niepodległość Tajwanu, ale chińska wojowniczość.   Jacoby   2024-01-26
Jak zakończyć cierpienia Palestyńczyków   Tawil   2024-01-24
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-23
Złóżmy pozew przeciwko UNRWA w Hadze   Bedein   2024-01-23
Jak Princeton wybiela haniebną historię Kena Rotha   Steinberg   2024-01-22
Jedna wojna i dwie wizje   Taheri   2024-01-21
Pytasz, czy jesteś antysemitą?   Koraszewski   2024-01-21
“Koszmar zatajonych pieniędzy”: jak Katar kupił Ligę Bluszczową   Williams   2024-01-20
“Krwawe Boże Narodzenie”: chrześcijanie masakrowani w nigeryjskim ludobójstwie   Ibrahim   2024-01-17
Pracownicy pomocy humanitarnej wspierają Hamas   Bard   2024-01-13
Samobójcza głupota „rozwiązania w postaci dwóch państw”   Anderson   2024-01-12
Starzy orędownicy procesu pokojowego i wojna w Gazie   Flatow   2024-01-11
Dlaczego chrześcijańscy przywódcy ignorują ataki na swoją społeczność   Tawil   2024-01-10
Masha Gessen, lub, ври, да знай же меру   Fitzgerald   2024-01-09
Dla mediów terroryści Hamasu to duchy   Bard   2024-01-06
Izrael ma nie tylko armię najbardziej moralną, ale także najbardziej przejrzystą     2024-01-06
Krytycy Izraela po prostu nie chcą, aby Izrael zwyciężył   Tobin   2024-01-05
Kto popiera Hamas?   Dershowitz   2024-01-04
Nie ma „upokorzonej izraelskiej męskości”   Chesler   2024-01-02
Nie ma porównania pomiędzy przemocą palestyńską i żydowską na Zachodnim Brzegu     2024-01-02
Odzyskanie romantyzmu naszej sprawy   Greenfield   2023-12-28
Przyszła strategia ekonomiczna dla pokoju   Mahjar-Barducci   2023-12-25
“Przebudzenie” zagraża amerykańskim Żydom   Tobin   2023-12-23
Dziesięć podstawowych faktów na temat wojny z Hamasem, o których media nie mówią     2023-12-23
Zakazanie przez Bidena prawa wjazdu do USA dla „stosujących przemoc osadników” izraelskich zablokowałby tych, którzy po prostu nie zgadzają się z jego polityką   Kontorovich   2023-12-21
Wojna w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie   Koraszewski   2023-12-20
Czy dysonans poznawczy Bidena może pozwolić Izraelowi wygrać wojnę?   Tobin   2023-12-19
Dlaczego islamiści roszczą sobie prawa do ziemi niemuzułmańskiej?   Bulut   2023-12-18
Polityka tożsamości i zaburzenia kognitywne   Koraszewski   2023-12-18
Symfoniczna wersja terroru   Taheri   2023-12-15
Wsparcie dla terroru: jak terroryści wykorzystują organizacje humanitarne   i Nathaniel Rabkin   2023-12-14
Zdumiewająca naiwność Izraelofobów. Zachodnie oburzenie wywołane wyłapywaniem przez IDF podejrzanych członków Hamasu jest absurdalnym kwiecistym moralizowaniem.   O'Neill   2023-12-13
Redaktor kuwejckiej gazety: Hamas powinien być ścigany sądownie za śmierć i zniszczenie, jakie ściągnął na Gazańczyków atakiem z 7 października     2023-12-11
Tak daleko, tak blisko   Koraszewski   2023-12-10
Za kulisami Human Rights Watch: nienawiść i korupcjaPamięci Roberta Bernsteina, założyciela Human Rights Watch   Steinberg   2023-12-09
Najnowszy hit Pallywoodu. Jak usłużne relacje mediów o „zbombardowaniu” szpitala Al-Ahli promowały propagandę Hamasu   Landes   2023-12-07
Nagroda Nobla za terror i inne absurdy   Fernandez   2023-12-06
Gaza – kto z kim walczy i w imię czego?   Koraszewski   2023-12-05
Unia Europejska jest wspólnikiem Iranu   Rafizadeh   2023-12-05
W  Betlejem Boże Narodzenie zostało odwołane , a winni są Żydzi.     2023-12-04
Porażka zachodniego feminizmu, kiedy jest najbardziej potrzebny   Chesler   2023-12-04
Huti: kim są i dlaczego atakują Izrael?   Flatow   2023-12-03
Krótka historia długiej odpowiedzialności zbiorowej   Koraszewski   2023-12-02
Dlaczego Arabowie “zdradzili” Palestyńczyków   Toameh   2023-12-01
Coleman Hughes atakuje porównania między Palestyńczykami a walką Czarnych o wolność w Afryce Południowej i w Ameryce   Coyne   2023-12-01
Prawdziwi eksperci prawa międzynarodowego są zgodni: Hamas jest winny zbrodni wojennych i niemal na pewno ludobójstwa. Ale media ignorują ten przekaz     2023-11-30
Czerwony Krzyż po raz kolejny zawodzi Żydów   Bard   2023-11-28
“Rozwiązanie w postaci dwóch państw” oznacza terroryzm   Greenfield   2023-11-27
Niebezpieczne fantazje Bidena o państwie palestyńskim   Tobin   2023-11-26
Nie, Joe. Powierzenie ONZ odpowiedzialności za Gazę byłoby kiepskim dowcipem   Kontorovich   2023-11-24
Nagroda administracji Bidena dla Iranu w wysokości 10 miliardów dolarów: tylko małe podziękowanie za zorganizowanie wojny, zranienie 56 żołnierzy amerykańskich i próbę wypędzenia USA z Bliskiego Wschodu.   Rafizadeh   2023-11-23
Gaza moja miłość   Koraszewski   2023-11-22
Oszczerstwa o popełnianiu „ludobójstwa przez Izrael mają na celu usprawiedliwienie ewentualnego prawdziwego ludobójstwa na Żydach     2023-11-21
Dlaczego Palestyńczycy nie chcą rządzić Gazą?   Abdul-Hussain   2023-11-18
Gaza, islam i Zachód   Smith   2023-11-17
Pora, żeby Biden publicznie przyznał, że jest to wojna irańskich mułłów przeciwko Izraelowi i Stanom Zjednoczonym   Rafizadeh   2023-11-15
Amerykański front   Rosenthal   2023-11-07
Antonio Guterres nie jest najgorszym sekretarzem generalnym w historii ONZ, ale jest w czołówce   Fitzgerald   2023-11-04
Normalizacja barbarzyństwa. Społeczeństwa, które rezygnują z wolności, wkrótce zobaczą, że zastąpiła ją przemoc.   O'Neill   2023-11-03
Zamknięcie granicy przez Egipt stanowi naruszenie prawa międzynarodowego   Kontorovich   2023-11-01
Po masakrze Żydów przeprowadzonej przez Hamas „GUARDIAN” nienawidzi Żydów jeszcze bardziej   Levick   2023-10-30
Egipt i Jordania odmawiają ratowania palestyńskiego życia     2023-10-28
Wielki Zderzacz Andronów   Koraszewski   2023-10-26
Lepsze pytanie: czego prawo międzynarodowe wymaga od reszty świata w sprawie Hamasu?   Amos   2023-10-25
Właśnie przeczytałem Idź i wróć człowiekiem   Kalwas   2023-10-24
Piekło wojen miejskich nie jest unikalne dla Gazy   Brincka   2023-10-23
Kto i jak współczuje Palestyńczykom?   Koraszewski   2023-10-21
Czy powinniśmy pomagać Palestyńczykom w Gazie?   Destexhe   2023-10-18
Przyzwoici liberałowie mogą wyrządzić więcej szkody niż demonstranci popierający Hamas   Tobin   2023-10-15
List otwarty do redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego   Koraszewski   2023-10-15
Najważniejsza zmiana w świecie arabskim od końca kolonializmu     2023-10-06
ONZ musi zakończyć wykluczanie Tajwanu — zanim będzie za późno   Jacoby   2023-10-05
Zakrzykiwanie cywilizowanego dialogu   Chesler   2023-10-04
Lekcje z Karabachu dla ofiar i  prześladowców   Fernandez   2023-10-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk