Prawda

Czwartek, 29 lipca 2021 - 01:12

« Poprzedni Następny »


Ameryka zmienia stronę


Vic Rosenthal 2021-04-10

Irańska rakieta dalekiego zasięgu typu Bavar-373 pokazywana na defiladzie w Teheranie (Źródło: Wikipedia)
Irańska rakieta dalekiego zasięgu typu Bavar-373 pokazywana na defiladzie w Teheranie (Źródło: Wikipedia)

USA “modyfikuje” stosunki z Arabią Saudyjską (czytaj: wycofuje poparcie w jej walce z Iranem i jego marionetkami). Zabrały kilka baterii przeciwrakietowych, Patriot, z terenu Arabii Saudyjskiej, zakończyły trwałe stacjonowanie lotniskowca w regionie i zlikwidowały systemy inwigilacji, które tam działały. Wstrzymały dostarczanie broni wykorzystywanej do “ofensywnych” operacji saudyjskich w Jemenie (Saudyjczycy mówią, że są one defensywne) i cofnęła uznanie rebeliantów Huti w Jemenie za terrorystyczną organizację. Kontrolowani i wspierani przez Iran Huti nasilili natychmiast ataki na Arabię Saudyjska, używając irańskich dronów i pocisków balistycznych. W zeszłym miesiącu administracja Bidena opublikowała raport o zamordowaniu dysydenckiego dziennikarza saudyjskiego, Dżamala Chaszukdżiego, w którym jest oskarżenie saudyjskiego następcy tronu i de facto władcy, Mohammeda bin Salmana, o nakazanie tego morderstwa.

Częścią ustaleń w Porozumieniach Abrahamowych, normalizacji stosunków między Izraelem a kilkoma arabskimi krajami, była zgoda administracji Trumpa na sprzedaż nowoczesnych samolotów F-35 Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Izrael, co niektórych zaskoczyło, nie miał do tego zastrzeżeń. W ciągu tygodnia jednak od objęcia urzędu administracja Bidena zamroziła umowę i nie oczekuje się, że ją przywróci. Wygląda na to, że nie zaszkodziło to stosunkom między Izraelem a ZEA, ale można zastanawiać się nad motywacją. Jedynym oczywistym beneficjentem jest tu Iran.

 

Biden zaczął także modyfikować stosunki z Izraelem. Chociaż jego administracja powtarza slogany o trosce o bezpieczeństwo Izraela, powróciła do koncepcji rozwiązania w postaci dwóch państw „w oparciu o linie z 1967 roku z wzajemnie uzgodnionymi wymianami terenów i porozumieniem w sprawie bezpieczeństwa i uchodźców”. Administracja Bidena wznowiła pomoc finansową dla UNRWA, agencji ONZ dla palestyńskich uchodźców, która zamiast rozwiązać problem bezpaństwowych potomków arabskich uchodźców z 1948 roku, uwiecznia ich jako broń przeciwko Izraelowi. Administracja stara się znaleźć sposób na wznowienie bezpośredniej pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej bez naruszenia prawa USA (Taylor Force Act), które wymaga, by AP najpierw przestała płacić skazanym terrorystom i ich rodzinom, wyraziła również zamiar ponownego otwarcia biura OWP w Waszyngtonie i konsulatu USA we wschodniej Jerozolimie jako nieoficjalnej „ambasady USA w Palestynie”.

 

Ostatnio sekretarz stanu USA, Anthony Blinken powiedział izraelskiemu ministrowi spraw zagranicznych, Gabiemu Ashkenazi, że “Izraelczycy i Palestyńczycy powinni mieć ‘równe miary’ wolności, bezpieczeństwa, dobrobytu i demokracji”. To bardzo dziwne stwierdzenie. Palestyńczykami rządzi AP, która jest po prostu terrorystyczną Organizacją Wyzwolenia Palestyny ubraną w wytworne szaty przez Porozumienia z Oslo, oraz Hamas, bestialski gang terrorystyczny bez choćby warstewki legalności posiadanej przez OWP. Żaden z tych reżimów nie jest suwerennym państwem i oba żyją z funduszy dostarczanych przez zagranicznych darczyńców; w wypadku Hamasu wsparcie jest dostarczane explicite, by zachęcać do wojowania z Izraelem. Oba te reżimy są mizoginiczne, homofobiczne, dyktatorskie, skorumpowane i, oczywiście, antysemickie. Jeśli Blinken uważa, że te rzeczy powinny zmienić się, dlaczego nie kieruje swoich słów do kierownictwa AP i Hamasu? Dlaczego mówi to izraelskiemu ministrowi spraw zagranicznych?

 

Sądzę, że to, co Blinken rzeczywiście miał na myśli, to że jego zdaniem Izrael i “Palestyna” są równie legalne i uprawnione. To z kolei sugeruje, że “Palestyna” powinna mieć równą Izraelowi suwerenność. Idzie to znacznie dalej niż zarówno tradycyjne stanowisko Izraela – które, od czasów premiera Rabina, nigdy nie wyszło poza wyobrażanie sobie jakiejś palestyńskiej autonomii ze znacznym ograniczeniem suwerenności – jak też administracji Trumpa, której plan dwóch państw wymagał od Palestyńczyków spełnienia pewnych „kryteriów zarządzania” zanim otrzymają państwowość.

 

Choć administracja USA twierdzi, że zmiana polityki pomaga Palestyńczykom bez szkodzenia Izraelowi, niestety, natura Hamasu i AP/OWP czyni z tego konfliktu grę o sumie zerowej. Jak jasno pokazują ich powtarzające się odmowy zaakceptowania państwowości lub odrzucenia terroryzmu, najwyższy cel palestyńskiego kierownictwa nigdy nie zmienił się: wygnanie lub zabicie wszystkich żydowskich mieszkańców ziemi między rzeką a morzem.


Niedawno “Wall Street Journal” opublikował tajną informację o sabotowaniu przez Izrael irańskich tankowców przewożących ropę do Syrii, co narusza międzynarodowe sankcje nałożone na Syrię i Iran. Podobno trwało to od ponad dwóch lat i kosztowało Iran miliardy dolarów, które to pieniądze Iran mógłby użyć na broń dla Hezbollahu i innych irańskich marionetek. Przypisano przeciek tej informacji administracji Bidena, która chciała “[zneutralizować] szum w tle, hamujący, zdaniem Amerykanów, wznowienie negocjacji z Iranem o powrocie Stanów Zjednoczonych do porozumienia nuklearnego”. Rezultatem tego może być jednak eskalacja wrogich działań między Iranem a Izraelem. Zasadniczo, ludzie Bidena wybrali szkodzenie Izraelowi w celu poprawienia stosunków z Iranem.     

 

Równocześnie ludzie Bidena wycofali się z żądania, by Iran najpierw przestał wzbogacać uran do 20%, zanim rozpoczną się rozmowy o powrocie do JCPOA. Wydaje się, że podobnie jak za pierwszym razem, kiedy ci sami ludzie prowadzili negocjacje o umowę nuklearną z Iranem, pragną oni tej umowy tak bardzo, że już zaczęli staczać się po równi pochyłej ustępstw. Jak wiedzą wszyscy mieszkańcy Bliskiego Wschodu, także Izraelczycy, to nie jest sposób na zachowanie się na szuku [targu]. Mogą myśleć, że “tym razem będzie inaczej”, ale oszukują sami siebie. Nie wiem, dlaczego tak bardzo pragną tej umowy, ale jestem absolutnie przekonany, że okazywanie tego pragnienia na samym początku jest przepisem na otrzymanie katastrofy na końcu.

 

W Republice Platona Polemarch mówi, że prawdziwa sprawiedliwość polega na pomaganiu przyjaciołom i szkodzeniu wrogom, szczególnie przez zawieranie sojuszu z przyjaciółmi przeciwko wspólnym wrogom.  Niezależnie od tego, czy jest to sprawiedliwość w jakimkolwiek sensie (Platon uważa, że nie jest), jest to fundamentalna zasada w stosunkach międzynarodowych. Wydaje się, że Biden (lub ktokolwiek, kto podejmuje decyzje w jego administracji) postanowił, że w amerykańskim interesie jest stanięcie po stronie Iranu, nie zaś po stronie rozwijającego się sojuszu między Izraelem, ZEA, Arabią Saudyjską, Egiptem i innymi, którym grozi Iran. Przyjaciele stają się wrogami, a byli wrogowie przyjaciółmi.  

 

Sądząc po działaniach irańskiego reżimu, trudno uwierzyć, że międzynarodowe porozumienie pod kierownictwem USA – z usuniętym militarnym aspektem, który wymusiłby trzymanie się porozumienia! -  powstrzyma ten reżim przed dążeniem do zdobycia broni jądrowej i środków dostarczenia jej. W rzeczywistości, jak widzieliśmy przy poprzednim porozumieniu, umowa może działać jako tarcza dla rozwoju nuklearnego i rakietowego, jak również odstraszenie dla wrogów Iranu, którzy chcieliby działać przeciwko niemu, a wszystko to bez znaczącego spowolnienia irańskiego programu nuklearnego. Zakończenie sankcji oznacza, że reżim będzie miał dostęp do olbrzymich sum pieniędzy, które – jak po umowie z 2015 roku – mogą zostać użyte do eksportowania terroryzmu i wzmacniania irańskich marionetek do wojny z Izraelem lub innymi państwami.  


Według najgorszego scenariusza Iran zdobędzie i użyje broni jądrowej bezpośrednio wobec swoich wrogów lub jako tarczy dla dalszych agresji bronią konwencjonalną. Inną możliwością jest to, że Izrael i jego antyirański sojusz będą zmuszeni do użycia siły, by przeszkodzić Iranowi w zdobyciu broni jądrowej, wywołując tym bardzo niszczycielską wojnę regionalną. Może się także zdarzyć, że Arabia Saudyjska, Egipt i może także inne państwa uznają za konieczne zdobycie własnej broni jądrowej w celu odstraszenia.


Gdyby nowa administracja zdecydowała się na kontynuowanie kampanii “maksymalnego nacisku” Trumpa wraz z popieraniem regionalnego sojuszu przeciwko Iranowi, to specjalne operacje Izraela i silna wewnętrzna opozycja w Iranie miały szansę na obalenie reżimu. Nie jest to jednak droga, którą wybrali.


America Switches Sides

4 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1867 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk