Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 21:24

« Poprzedni Następny »


Ameryka zmienia stronę


Vic Rosenthal 2021-04-10

Irańska rakieta dalekiego zasięgu typu Bavar-373 pokazywana na defiladzie w Teheranie (Źródło: Wikipedia)
Irańska rakieta dalekiego zasięgu typu Bavar-373 pokazywana na defiladzie w Teheranie (Źródło: Wikipedia)

USA “modyfikuje” stosunki z Arabią Saudyjską (czytaj: wycofuje poparcie w jej walce z Iranem i jego marionetkami). Zabrały kilka baterii przeciwrakietowych, Patriot, z terenu Arabii Saudyjskiej, zakończyły trwałe stacjonowanie lotniskowca w regionie i zlikwidowały systemy inwigilacji, które tam działały. Wstrzymały dostarczanie broni wykorzystywanej do “ofensywnych” operacji saudyjskich w Jemenie (Saudyjczycy mówią, że są one defensywne) i cofnęła uznanie rebeliantów Huti w Jemenie za terrorystyczną organizację. Kontrolowani i wspierani przez Iran Huti nasilili natychmiast ataki na Arabię Saudyjska, używając irańskich dronów i pocisków balistycznych. W zeszłym miesiącu administracja Bidena opublikowała raport o zamordowaniu dysydenckiego dziennikarza saudyjskiego, Dżamala Chaszukdżiego, w którym jest oskarżenie saudyjskiego następcy tronu i de facto władcy, Mohammeda bin Salmana, o nakazanie tego morderstwa.

Częścią ustaleń w Porozumieniach Abrahamowych, normalizacji stosunków między Izraelem a kilkoma arabskimi krajami, była zgoda administracji Trumpa na sprzedaż nowoczesnych samolotów F-35 Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Izrael, co niektórych zaskoczyło, nie miał do tego zastrzeżeń. W ciągu tygodnia jednak od objęcia urzędu administracja Bidena zamroziła umowę i nie oczekuje się, że ją przywróci. Wygląda na to, że nie zaszkodziło to stosunkom między Izraelem a ZEA, ale można zastanawiać się nad motywacją. Jedynym oczywistym beneficjentem jest tu Iran.

 

Biden zaczął także modyfikować stosunki z Izraelem. Chociaż jego administracja powtarza slogany o trosce o bezpieczeństwo Izraela, powróciła do koncepcji rozwiązania w postaci dwóch państw „w oparciu o linie z 1967 roku z wzajemnie uzgodnionymi wymianami terenów i porozumieniem w sprawie bezpieczeństwa i uchodźców”. Administracja Bidena wznowiła pomoc finansową dla UNRWA, agencji ONZ dla palestyńskich uchodźców, która zamiast rozwiązać problem bezpaństwowych potomków arabskich uchodźców z 1948 roku, uwiecznia ich jako broń przeciwko Izraelowi. Administracja stara się znaleźć sposób na wznowienie bezpośredniej pomocy finansowej dla Autonomii Palestyńskiej bez naruszenia prawa USA (Taylor Force Act), które wymaga, by AP najpierw przestała płacić skazanym terrorystom i ich rodzinom, wyraziła również zamiar ponownego otwarcia biura OWP w Waszyngtonie i konsulatu USA we wschodniej Jerozolimie jako nieoficjalnej „ambasady USA w Palestynie”.

 

Ostatnio sekretarz stanu USA, Anthony Blinken powiedział izraelskiemu ministrowi spraw zagranicznych, Gabiemu Ashkenazi, że “Izraelczycy i Palestyńczycy powinni mieć ‘równe miary’ wolności, bezpieczeństwa, dobrobytu i demokracji”. To bardzo dziwne stwierdzenie. Palestyńczykami rządzi AP, która jest po prostu terrorystyczną Organizacją Wyzwolenia Palestyny ubraną w wytworne szaty przez Porozumienia z Oslo, oraz Hamas, bestialski gang terrorystyczny bez choćby warstewki legalności posiadanej przez OWP. Żaden z tych reżimów nie jest suwerennym państwem i oba żyją z funduszy dostarczanych przez zagranicznych darczyńców; w wypadku Hamasu wsparcie jest dostarczane explicite, by zachęcać do wojowania z Izraelem. Oba te reżimy są mizoginiczne, homofobiczne, dyktatorskie, skorumpowane i, oczywiście, antysemickie. Jeśli Blinken uważa, że te rzeczy powinny zmienić się, dlaczego nie kieruje swoich słów do kierownictwa AP i Hamasu? Dlaczego mówi to izraelskiemu ministrowi spraw zagranicznych?

 

Sądzę, że to, co Blinken rzeczywiście miał na myśli, to że jego zdaniem Izrael i “Palestyna” są równie legalne i uprawnione. To z kolei sugeruje, że “Palestyna” powinna mieć równą Izraelowi suwerenność. Idzie to znacznie dalej niż zarówno tradycyjne stanowisko Izraela – które, od czasów premiera Rabina, nigdy nie wyszło poza wyobrażanie sobie jakiejś palestyńskiej autonomii ze znacznym ograniczeniem suwerenności – jak też administracji Trumpa, której plan dwóch państw wymagał od Palestyńczyków spełnienia pewnych „kryteriów zarządzania” zanim otrzymają państwowość.

 

Choć administracja USA twierdzi, że zmiana polityki pomaga Palestyńczykom bez szkodzenia Izraelowi, niestety, natura Hamasu i AP/OWP czyni z tego konfliktu grę o sumie zerowej. Jak jasno pokazują ich powtarzające się odmowy zaakceptowania państwowości lub odrzucenia terroryzmu, najwyższy cel palestyńskiego kierownictwa nigdy nie zmienił się: wygnanie lub zabicie wszystkich żydowskich mieszkańców ziemi między rzeką a morzem.


Niedawno “Wall Street Journal” opublikował tajną informację o sabotowaniu przez Izrael irańskich tankowców przewożących ropę do Syrii, co narusza międzynarodowe sankcje nałożone na Syrię i Iran. Podobno trwało to od ponad dwóch lat i kosztowało Iran miliardy dolarów, które to pieniądze Iran mógłby użyć na broń dla Hezbollahu i innych irańskich marionetek. Przypisano przeciek tej informacji administracji Bidena, która chciała “[zneutralizować] szum w tle, hamujący, zdaniem Amerykanów, wznowienie negocjacji z Iranem o powrocie Stanów Zjednoczonych do porozumienia nuklearnego”. Rezultatem tego może być jednak eskalacja wrogich działań między Iranem a Izraelem. Zasadniczo, ludzie Bidena wybrali szkodzenie Izraelowi w celu poprawienia stosunków z Iranem.     

 

Równocześnie ludzie Bidena wycofali się z żądania, by Iran najpierw przestał wzbogacać uran do 20%, zanim rozpoczną się rozmowy o powrocie do JCPOA. Wydaje się, że podobnie jak za pierwszym razem, kiedy ci sami ludzie prowadzili negocjacje o umowę nuklearną z Iranem, pragną oni tej umowy tak bardzo, że już zaczęli staczać się po równi pochyłej ustępstw. Jak wiedzą wszyscy mieszkańcy Bliskiego Wschodu, także Izraelczycy, to nie jest sposób na zachowanie się na szuku [targu]. Mogą myśleć, że “tym razem będzie inaczej”, ale oszukują sami siebie. Nie wiem, dlaczego tak bardzo pragną tej umowy, ale jestem absolutnie przekonany, że okazywanie tego pragnienia na samym początku jest przepisem na otrzymanie katastrofy na końcu.

 

W Republice Platona Polemarch mówi, że prawdziwa sprawiedliwość polega na pomaganiu przyjaciołom i szkodzeniu wrogom, szczególnie przez zawieranie sojuszu z przyjaciółmi przeciwko wspólnym wrogom.  Niezależnie od tego, czy jest to sprawiedliwość w jakimkolwiek sensie (Platon uważa, że nie jest), jest to fundamentalna zasada w stosunkach międzynarodowych. Wydaje się, że Biden (lub ktokolwiek, kto podejmuje decyzje w jego administracji) postanowił, że w amerykańskim interesie jest stanięcie po stronie Iranu, nie zaś po stronie rozwijającego się sojuszu między Izraelem, ZEA, Arabią Saudyjską, Egiptem i innymi, którym grozi Iran. Przyjaciele stają się wrogami, a byli wrogowie przyjaciółmi.  

 

Sądząc po działaniach irańskiego reżimu, trudno uwierzyć, że międzynarodowe porozumienie pod kierownictwem USA – z usuniętym militarnym aspektem, który wymusiłby trzymanie się porozumienia! -  powstrzyma ten reżim przed dążeniem do zdobycia broni jądrowej i środków dostarczenia jej. W rzeczywistości, jak widzieliśmy przy poprzednim porozumieniu, umowa może działać jako tarcza dla rozwoju nuklearnego i rakietowego, jak również odstraszenie dla wrogów Iranu, którzy chcieliby działać przeciwko niemu, a wszystko to bez znaczącego spowolnienia irańskiego programu nuklearnego. Zakończenie sankcji oznacza, że reżim będzie miał dostęp do olbrzymich sum pieniędzy, które – jak po umowie z 2015 roku – mogą zostać użyte do eksportowania terroryzmu i wzmacniania irańskich marionetek do wojny z Izraelem lub innymi państwami.  


Według najgorszego scenariusza Iran zdobędzie i użyje broni jądrowej bezpośrednio wobec swoich wrogów lub jako tarczy dla dalszych agresji bronią konwencjonalną. Inną możliwością jest to, że Izrael i jego antyirański sojusz będą zmuszeni do użycia siły, by przeszkodzić Iranowi w zdobyciu broni jądrowej, wywołując tym bardzo niszczycielską wojnę regionalną. Może się także zdarzyć, że Arabia Saudyjska, Egipt i może także inne państwa uznają za konieczne zdobycie własnej broni jądrowej w celu odstraszenia.


Gdyby nowa administracja zdecydowała się na kontynuowanie kampanii “maksymalnego nacisku” Trumpa wraz z popieraniem regionalnego sojuszu przeciwko Iranowi, to specjalne operacje Izraela i silna wewnętrzna opozycja w Iranie miały szansę na obalenie reżimu. Nie jest to jednak droga, którą wybrali.


America Switches Sides

4 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaVic Rosenthal

Urodzony w Stanach Zjednoczonych, studiował informatykę i filozofię na  University of Pittsburgh. Zajmował się rozwijaniem programów komputerowych. Mieszka obecnie w Izraelu. Publikuje w izraelskiej prasie. Jego artykuły często zamieszcza Elder of Ziyon.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1973 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk