Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 22:07

« Poprzedni Następny »


Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?


Arnold i Frimet Roth 2021-04-09


Oto otwierający akapit z krótkiego raportu sprzed kilku lat pod tytułem Korupcja w Autonomii palestyńskie ":

 

„Korupcja jest endemiczna w Autonomii Palestyńskiej, w sektorze prywatnym i w NGO. Szerzy się we wszystkich sektorach palestyńskiego społeczeństwa”.

Ten raport, sporządzony przez organizację palestyńskich Arabów - AMAN, Koalicja na Rzecz Odpowiedzialności i Prawości, z oddziałami w Gazie i w Ramallah – prowadzi czytelników po przygnębiającym krajobrazie, poruszając sprawę olbrzymiego sprzeniewierzania funduszy przez dygnitarzy, korupcji wśród najwyższych sędziów, defraudacji dokonywanych przez palestyńskie służby wywiadowcze, powszechnego szmugli leków, rozprowadzania podróbek leków. 

"Wytępienie korupcji jest pilną potrzebą” – piszą autorzy. 


"Nie ulega wątpliwości, że korupcja nie jest nowością w Autonomii Palestyńskiej i była w Ramallah endemiczna od samego początku... Ta korupcja zaczęła się od momentu, kiedy AP zaczęła otrzymywać pieniądze pomocowe dla Palestyńczyków i wlewać je do budżetu Fatahu, mimo że pieniądze ofiarowano dla palestyńskiego ludu, nie dla AP i jej funkcjonariuszy, którzy dzielili je między sobą”.  

Nie zaskakuje, że nazwisko czczonego przywódcy palestyńskich Arabów, Jasera Arafata, często pojawia się wśród oskarżeń. Jak również obecnego prezydenta, Mahmoud Abbas. I nie w sposób uprzejmy i łagodny. 


Ten raport opublikowano w 2013 roku. Czy od tego czasu dokonał się jakiś postęp? Nie, jeśli sądzić po aferach wokół szczepionek do walki z pandemią Covid-19.


Jake Wallis Simons
pisze w artykule z 9 marca 2021 w “Spectatorze” [Corruption affects everything in Palestine – even vaccinesKorupcja dotyka wszystkiego w Palestynie – nawet szczepionek], że sytuacja nadal jest ponura.

Odwiedź pewne części Zachodniego Brzegu, a zobaczysz rezydencje, które są własnością wysokich rangą funkcjonariuszy Autonomii Palestyńskiej (AP). Według wszelkich standardów – nie mówiąc już o tych, do których przyzwyczajeni są zwykli obywatele – są one imponujące, z łukami, kolumnadami i wysokimi oknami. Jeśli oglądałeś je w ostatnich tygodniach, mogłeś widzieć szczepionki po cichu dostarczane do tych rezydencji nieoznakowanymi samochodami po zarekwirowaniu ich z dostaw przeznaczonych dla pracowników medycznych.  


Takie oskarżenia rzuca wiele palestyńskich grup praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. W zeszłym tygodniu palestyńskie ministerstwo zdrowia zostało zmuszone do wyznania prawdy. W oświadczeniu ministerstwo przyznało, że 10% z 12 tysięcy dawek, jakie dostało, odłożyło dla ministrów i członków komitetu wykonawczego OWP.


Reszta, twierdzili, została przekazana dla pracowników leczących pacjentów chorych na Covid oraz pracujących w ministerstwie zdrowia. Poza 200 dawkami, które wysłano do jordańskiego dworu królewskiego. I poza tymi, które zarezerwowano dla gwardii prezydenckiej. I tymi, które dano palestyńskiej narodowej drużynie futbolowej…  

 

Według AMAN, palestyńskiej antykorupcyjnej organizacji związanej z Transparency International, niemal 70 procent Palestyńczyków uważa, że ich instytucje rządowe są skorumpowane. W raporcie UE stwierdzono, że defraudacja doprowadziła do utraty 1,7 miliarda funtów z pieniędzy pomocowych tylko w latach między 2008 a 2012. Wydaje się olbrzymie sumy na udawane kampanie i projekty, włącznie z finansowaniem (w 2017 roku) nieistniejącej linii lotniczej...

Artykuł “Spectatora” (powyżej jest tylko fragment) jest wiele mówiącym esejem i ma ważne komunikaty dla tych, którzy interesują się Bliskim Wschodem i tamtejszymi konfliktami. Odzwierciedla niepokój, o którym pisaliśmy (często) od czasu, kiedy palestyńscy terroryści na służbie Hamasu zamordowali naszą córkę.

 

Jake kończy wnioskiem, z którym się zgadzamy: 

Najwyższa pora by ludzie lewicy skończyli z używaniem tego konfliktu do polerowania swojej politycznej pozycji i rozważyli prawdziwe korzenie tego problem.

Do czego my dodalibyśmy, że pora, by zagraniczne rządy, szczególnie krajów-darczyńców dostarczających pomoc reżimowi Abbasa w Ramallah, zrozumiały, że fundusze, które tak beztrosko mu wręczają, są częścią problemów, które dolegają społeczeństwu palestyńskich Arabów. 

 

Sądzimy, że istnieje wielu ludzi, którzy myślą w ten sam sposób, przede wszystkim zwykłych palestyńskich Arabów.  

 

Zdobycie rzeczywistego i godnego zaufania obrazu poglądów palestyńskich Arabów na ważne sprawy jest trudniejsze niż wydaje się większości ludzi. Jest tak z powodu masowego wypaczania obrazu rzeczywistości, zcentralizowanej kontroli palestyńskich mediów, strachu przed organizacjami sił bezpieczeństwa, stosunkowej nieskuteczności instytucji sprawiedliwości i innych, równie mrocznych realiów.   

 

A także z powodu sposobu, na jaki "praca w podlegających rządowi instytucjach, ceniona z powodu słabości prywatnej gospodarki, jest przydzielana na zasadzie kumoterstwa zamiast na zasadzie kwalifikacji”[źródło]. Najnowsze dane pokazują [tutaj], że bezrobocie w kontrolowanej przez Hamas Gazie wynosi niemal 50% i rośnie. Dla Zachodniego Brzegu nadal sprawdzamy dane i ciągle je uaktualniamy. Gdybyś był na ich miejscu, jak bardzo byłbyś skory do wytykania błędów dzierżącym władzę ludziom, którzy trzymają klucz do twojej pracy i może także żony i/lub dzieci?

 

Od kilku lat skupiamy się na badaniach poglądów palestyńskich Arabów prowadzonych przez palestyńskich Arabów w mieszczącym się w Ramallah Palestyńskim Ośrodku Polityki i Badań (powszechnie nazywanym PSR). Nieco ponad osiem lat temu przedstawiliśmy ich publikowane raporty po raz pierwszy ["15-Jan-13: Update on the Palestinian Arab Terrorism Index"]. Od tego czasu zrobiliśmy to kilka razy więcej [kliknij tutaj].

 

Pięć i pół roku temu postawiliśmy następujące pytania o miary opinii publicznej:

Sondaże są dobre i użyteczne, ale istnieje również inny sposób badania opinii publicznej, jaki większość świata używa regularnie. Kiedy były ostatnie wybory w obu tych społecznościach palestyńskich Arabów? Dlaczego wybory mają tak niski priorytet dla ludzi rządzonych przez autokratyczne reżimy, gdzie media w znacznej mierze nie są wolne i podobno rozpaczliwie pragną, by usłyszano ich głos? ["03-Nov-15: What do they mean when the Palestinian Arabs say they oppose terror?"]

Zajmujemy się tym teraz, ponieważ istnieją oznaki (a sprawa w żadnym wypadku nie jest pewna), że wkrótce się dowiemy. Najnowszy sondaż PSR opublikowany tydzień temu, miał rzucić światło na to, jaka jest opinia palestyńskich Arabów wobec niesłychanie rzadkiego wydarzenia – wyborów Autonomii Palestyńskiej – które wydaje się pojawiać na horyzoncie. Pełen tekst sondażu opinii publicznej Nr 79 PSR, opublikowany 23 marca 2021 roku, jest online tutaj

 

Właściwie przygotowują oni trzy odrębne, ale związane ze sobą wybory: (1) do Palestyńskiej Rady Legislacyjnej 22 maja 2021. (2) wybór prezydenta Autonomii Palestyńskiej 31 lipca 2021; i (3) do Palestyńskiej Rady Narodowej OWP 31 sierpnia 2021,

 

Nasze zainteresowanie ogranicza się do części analizy zatytułowanej: co myślą badani o korupcji w Autonomii Palestyńskiej? 

 

Oto, co dane PSR mówią nam o poglądach dorosłych palestyńskich Arabów według badania na próbie 1200 ludzi dobranych losowo z 120 miejscowości w wywiadach twarzą w twarz z ankieterami, którymi byli palestyńscy Arabowie mówiący po arabsku w okresie 14-19 marca 2021:

 • Dostrzeganie korupcji w instytucjach AP: 84% 
 • Dostrzeganie korupcji w instytucjach kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy: 70%
 • Poproszeni o założenie, że AP (w znaczeniu: Fatah) wygrywa wybory, 36% respondentów mówi, że korupcja będzie większa; 16% mówi, że korupcja AP zmniejszy się. I chociaż raport tego nie mówi, zakładamy, że pozostałe 48% nie wyraziło zdania. Jeśli mamy rację, to niemal połowa populacji palestyńskich Arabów wolała się nie wypowiadać. To mogą być najbardziej znaczące dane statystyczne, jakie pojawiły się w tym badaniu. 
 • W nawiązaniu do przytoczonych wyżej słów Jake’a Wallis Simonsa: niemal dwie trzecie palestyńskich Arabów (62%) mówi, że proces szczepień na Zachodnim Brzegu nie jest przejrzysty ani sprawiedliwy. Odsetek tych, którzy mówią, że jest przejrzysty i sprawiedliwy, wynosi 33%. Wyraźnie, w sprawie szczepień, niemal wszyscy mają opinię.  
 • Także związane z COVID-19: niezadowolonych z podjętych przez AP środków, by zapobiec szerzeniu się koronawirusa jest 50% badanych. (Dalszy podział odpowiedzi: na Zachodnim Brzegu, gdzie rządzi Fatah/AP niezadowolonych jest 61%. W Strefie Gazy, gdzie dominuje Hamas, niezadowolonych jest 34%.) A 47% jest zadowolonych.  

Jest tu dużo więcej do przemyślenia, jak zawsze z wynikami sondaży PSR. Jednak chcemy naświetlić tutaj tylko jeszcze jedną część, dotyczącą ogólnych celów i ogólnych problemów. Nieco zaskakująco, problemy i cele nie wydają się do siebie przystawać - a to zjawisko widzieliśmy raz za razem u palestyńskich Arabów. (Warte to jest osobnego artykułu, ale nie dzisiaj.)


Główne cele palestyńskich Arabów według PSR:

 1. "Zakończyć izraelską okupację na terenach okupowanych w 1967 roku i zbudować palestyńskie państwo na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy z Jerozolima Wschodnią jako jego stolicą”: 43% 
 2. “Osiągnąć prawo powrotu uchodźców do ich miast i wsi z 1948 roku": 31%
 3. "Ustanowić demokratyczny system polityczny, który respektuje swobody i prawa Palestyńczyków": 14%
 4. "Wychowanie pobożnej i moralnej jednostki i społeczeństwa, które stosuje całe islamskie nauczanie”: 11%

A najpoważniejsze problemy, przed jakimi stoi dzisiaj palestyńskie społeczeństwo?:

 1. Bieda i bezrobocie: 30%
 2. Opanowanie szerzącej się korupcji w publicznych instytucjach: 25%
 3. "Trwająca okupacja i działalność osiedli” Izraelczyków: 24%
 4. "Trwające oblężenie Strefy Gazy i zamkniecie jej przejść granicznych": 13%
 5. "Brak jedności narodowej": 6%

Będziemy wiedzieć, że dotarliśmy do lepszego miejsca z naszymi arabskimi sąsiadami, kiedy ich cele będą zgadzały się z ich problemami. Do tego czasu nie ma wiele miejsca na optymizm.


What, as elections approach, do Palestinian Arabs think about their society’s corruption?

This Ongoing War, 1 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1973 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Totalitaryzm i wygodne odrętwienie   Pandavar   2021-12-04
Dlaczego uniwersyteckie wydziały miałyby mieć politykę zagraniczną?   Fitzgerald   2021-12-03
Irańska polityka prezydenta Bidena   Rosenthal   2021-12-02
Książka Andrzeja Koraszewskiego „Skąd się wzięło dobro i zło i kilka innych pytań”   Tabisz   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy uciekają ze Strefy Gazy   Toameh   2021-11-30
W Iranie: brak wody i kłopoty reżimu   Fitzgerald   2021-11-30
Spotkanie dziewczęcego klubu książki z laureatką Pokojowej Nagrody Nobla anulowane z powodu potencjalnej „islamofobii”   Coyne   2021-11-29
Brytyjskie uniwersytety na liście plac islamskich reżimów   Meotti   2021-11-28
Umyślna ślepota wobec związków palestyńskich NGO z terrorem   Steinberg   2021-11-26
Rzecz o etyce w szkole i poza szkołą    Koraszewski   2021-11-25
Łamanie praw człowieka: Unia Europejska pozwala irańskim mułłom na całkowitą bezkarność   Rafizadeh   2021-11-23
Proces Kafki w trzech aktach   Rosenthal   2021-11-20
Zena Agha pisze do “New York Timesa”   Fitzgerald   2021-11-20
Europa przeciwko Żydom: podwykonawcy   Koraszewski   2021-11-19
Kampania Autonomii Palestyńskiej przeciwko palestyńskim NGO   Toameh   2021-11-18
Informacje o prześladowaniach chrześcijan przez muzułmanów obrażają „standardy” Facebooka   Ibrahim   2021-11-18
Były urzędnik byłego Departamentu Stanu mówi, że prawda i fałsz są równe.   Flatow   2021-11-17
UNRWA – najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się Palestyńczykom   Marcus   2021-11-15
Dlaczego palestyńska polityka Bidena nie przyniesie pokoju   Toameh   2021-11-13
Czy ruch “przebudzonych” spycha Brytyjczyków na prawo?   Coyne   2021-11-13
"Guardian" Palsplains antysemityzm   Levick   2021-11-12
Nie uchwalajcie ustawy przeciw LGBT   Igwe   2021-11-10
“New York Times”, Izrael i “skradzione palestyńskie potrawy”   Fitzgerald   2021-11-09
Chiny: Ryzykowna zmiana ideologiczna   Taheri   2021-11-08
Niebezpieczna polityka UE wobec mułłów w Iranie   Rafizadeh   2021-11-06
„Guardian” umniejsza terror LFWP, zbywa ich związki z NGO „praw człowieka”   Levick   2021-11-05
Antyizraelska opowieść Amnesty International o Wujku Meena, skierowana do dzieci, jest jeszcze gorsza niż informowano     2021-11-04
Nawet  Szwecja zastanawia się nad dalszą pomocą dla Autonomii Palestyńskiej; a co z USA?   Flatow   2021-11-01
Śmietanka akademicka przeciwko Żydom    Collier   2021-10-31
Ulice, pomniki i gniewu nawyki   Koraszewski   2021-10-30
Mułłowie w Iranie i Chiny wzmocnieni przez administrację Bidena   Rafizadeh   2021-10-27
Miecz Damoklesa nad wolną myślą w Egipcie (i gdzie indziej)   Fernandez   2021-10-25
Konsulat USA w Jerozolimie ponownie podzieli miasto   i Maurice Hirsch   2021-10-23
Bardzo ważna książka o “Trans”   Bawer   2021-10-23
Władcy na glinianych nogach   Fernandez   2021-10-22
Koszty finansowe błędnej świadomości   Koraszewski   2021-10-20
Wielkie zwycięstwo krytycznej teorii rasy wraz z nowymi wymaganiami otrzymania dyplomu   Tobin   2021-10-20
Branie zakładników przez irański reżim: gdzie jest Zachód i ONZ?   Rafizadeh   2021-10-19
Od czegoś trzeba zacząć…   Koraszewski   2021-10-17
Marina i reszta   Łukaszewski   2021-10-14
Dlaczego USA chcą palestyńskiego konsulatu w Jerozolimie   Kontorovich   2021-10-14
Biden ignoruje stanowisko Palestyńczyków   Tawil   2021-10-13
Taniec pijanych motyli   Koraszewski   2021-10-11
Facebook – przestój i panika   Collins   2021-10-09
Aktywiści, którzy serwują połowę wiadomości   Abdul-Hussain   2021-10-08
Dalsze próby uratowania afgańskich kobiet to “jedyna rzecz, jaką możemy zrobić”   Chesler   2021-10-06
Korzenie kryzysu energetycznego   Ridley   2021-10-05
Joe Biden mówi podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ o potrzebie “suwerennego i demokratycznego państwa palestyńskiego”   Fitzgerald   2021-10-03
Jak impas w sprawie federalnego budżetu pokazał rozłam w sprawie Izraela   Tobin   2021-10-01
Kraj NATO, sojusznik Rosji i przyjaciel talibów   Bekdil   2021-09-30
Dlaczego Arabowie nie ufają już Bractwu Muzułmańskiemu?   Toameh   2021-09-29
Dlaczego Irakijczycy nienawidzą Palestyny   Abdul-Hussain   2021-09-29
Sudańskie pułapki na drodze do reform   Fernandez   2021-09-28
Nie ma powodu by przepraszać za ujawnianie hipokryzji   Bard   2021-09-25
Szczęśliwi na widok pokonanej Ameryki   Abdul-Hussain   2021-09-24
Antysemityzm  jest naszym nieszczęściem   Koraszewski   2021-09-24
Arabskie dążenia do lepszego przestrzegania praw człowieka powinny być chwalone, a nie wyśmiewane     2021-09-22
Talibowie domagają się miliarda dolarów pomocy   Fitzgerald   2021-09-21
Źródła ubóstwa narodów   Koraszewski   2021-09-20
Stanisław Lem - pisarz, który widział więcej niż inni   Ferus   2021-09-19
Jak Associated Press łagodzi obraz terrorystów Hamasu   Fitzgerald   2021-09-19
Dyskusja o antysemityzmie wymaga uczciwości   Tobin   2021-09-17
Ucieczka z Afganistanu   Rosenthal   2021-09-16
Palestyńczycy: Dlaczego środki pomocowe Bidena nie przyniosą pokoju   Toameh   2021-09-16
Dziwny apel do teoretycznie przyzwoitych   Koraszewski   2021-09-15
Nie ma niczego takiego jak palestyński terrorysta   Flatow   2021-09-13
Lepiej poczekać z nawiązywaniem stosunków z talibami   Taheri   2021-09-13
Ocena dwóch katastrof z września 2001 roku   Glick   2021-09-12
Wielka Brytania: Witamy w Średniowieczu roku 2021   Ash   2021-09-10
Nowe próby wybielania haniebnej postawy papieża Piusa XII podczas Holocaustu     2021-09-09
Długi marsz przebudzeńców   Koraszewski   2021-09-09
Opatrywanie wielkich dzieł sztuki ostrzeżeniami dla wrażliwych jest brakiem zrozumienia istoty sztuki   Tobin   2021-09-08
Co byłoby, gdyby palestyńscy uchodźcy byli …. ?   Oz   2021-09-07
Przekazanie Afganistanu talibom nie pomaga strategicznym priorytetom Ameryki; sabotuje je   Carmon   2021-09-07
Nawet antysemici kochają martwych Żydów   Koraszewski   2021-09-06
Słaby koń raz jeszcze   Jacoby   2021-09-06
Biuro podróży Bidena w Kabulu   Taheri   2021-09-04
Upadłe państwo Libanu zwalcza “normalizację” stosunków z Izraelem   Toameh   2021-09-03
Nie ma boga nad Godota, a Godek jest jego posłanką   Koraszewski   2021-09-02
Kto oślepił Mohammada Szabana?   Fitzgerald   2021-09-02
Polityka zagraniczna Bidena jest nie do utrzymania   Bard   2021-09-01
Korzenie klęski Ameryki   Glick   2021-08-29
Tożsamość i pamięć zakodowana w DNA   Ibrahim   2021-08-28
Miłość ponad kolorem skóry   Jacoby   2021-08-27
"Pan Hitler mnie oszukał"   Koraszewski   2021-08-26
Powrót pokusy socjalizmu   Jacoby   2021-08-25
Jak daleko jest Kabul od Polski?   Koraszewski   2021-08-23
BBC przewodzi światu w walce z Izraelem   Kemp   2021-08-22
Biden popiera okupację   Flatow   2021-08-21
Pomarańczowa alternatywa w czasach Internetu   Koraszewski   2021-08-21
Klęska w Afganistanie i problem uchodźców   Bekdil   2021-08-20
Ratowanie tylko jednej afgańskiej kobiety   Chesler   2021-08-17
Arabowie świętują upadek islamistów w Tunezji   Toameh   2021-08-17
Żadna “inwestycja” USA nie wypłaca tak dużych i stałych dywidend jak inwestycja w Izrael   Fithzgerald   2021-08-15
Klimat, klimat pokaż rogi…   Koraszewski   2021-08-14
Jak Zachód się zgubił   Rosenthal   2021-08-13
Rozchodzą się drogi Turcji i Zachodu   Bekdil   2021-08-12
Media porzuciły fakty, żeby mówić o “anielskich” palestyńskich aktywistach   Levick   2021-08-11
Do administracji Bidena: Żadnej wizy, żadnych negocjacji z masowym mordercą z irańskiego reżimu   Rafizadeh   2021-08-09
Inkluzywna ekskluzywność   Bawer   2021-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk