Prawda

Czwartek, 29 lipca 2021 - 02:33

« Poprzedni Następny »


Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?


Arnold i Frimet Roth 2021-04-09


Oto otwierający akapit z krótkiego raportu sprzed kilku lat pod tytułem Korupcja w Autonomii palestyńskie ":

 

„Korupcja jest endemiczna w Autonomii Palestyńskiej, w sektorze prywatnym i w NGO. Szerzy się we wszystkich sektorach palestyńskiego społeczeństwa”.

Ten raport, sporządzony przez organizację palestyńskich Arabów - AMAN, Koalicja na Rzecz Odpowiedzialności i Prawości, z oddziałami w Gazie i w Ramallah – prowadzi czytelników po przygnębiającym krajobrazie, poruszając sprawę olbrzymiego sprzeniewierzania funduszy przez dygnitarzy, korupcji wśród najwyższych sędziów, defraudacji dokonywanych przez palestyńskie służby wywiadowcze, powszechnego szmugli leków, rozprowadzania podróbek leków. 

"Wytępienie korupcji jest pilną potrzebą” – piszą autorzy. 


"Nie ulega wątpliwości, że korupcja nie jest nowością w Autonomii Palestyńskiej i była w Ramallah endemiczna od samego początku... Ta korupcja zaczęła się od momentu, kiedy AP zaczęła otrzymywać pieniądze pomocowe dla Palestyńczyków i wlewać je do budżetu Fatahu, mimo że pieniądze ofiarowano dla palestyńskiego ludu, nie dla AP i jej funkcjonariuszy, którzy dzielili je między sobą”.  

Nie zaskakuje, że nazwisko czczonego przywódcy palestyńskich Arabów, Jasera Arafata, często pojawia się wśród oskarżeń. Jak również obecnego prezydenta, Mahmoud Abbas. I nie w sposób uprzejmy i łagodny. 


Ten raport opublikowano w 2013 roku. Czy od tego czasu dokonał się jakiś postęp? Nie, jeśli sądzić po aferach wokół szczepionek do walki z pandemią Covid-19.


Jake Wallis Simons
pisze w artykule z 9 marca 2021 w “Spectatorze” [Corruption affects everything in Palestine – even vaccinesKorupcja dotyka wszystkiego w Palestynie – nawet szczepionek], że sytuacja nadal jest ponura.

Odwiedź pewne części Zachodniego Brzegu, a zobaczysz rezydencje, które są własnością wysokich rangą funkcjonariuszy Autonomii Palestyńskiej (AP). Według wszelkich standardów – nie mówiąc już o tych, do których przyzwyczajeni są zwykli obywatele – są one imponujące, z łukami, kolumnadami i wysokimi oknami. Jeśli oglądałeś je w ostatnich tygodniach, mogłeś widzieć szczepionki po cichu dostarczane do tych rezydencji nieoznakowanymi samochodami po zarekwirowaniu ich z dostaw przeznaczonych dla pracowników medycznych.  


Takie oskarżenia rzuca wiele palestyńskich grup praw człowieka i społeczeństwa obywatelskiego. W zeszłym tygodniu palestyńskie ministerstwo zdrowia zostało zmuszone do wyznania prawdy. W oświadczeniu ministerstwo przyznało, że 10% z 12 tysięcy dawek, jakie dostało, odłożyło dla ministrów i członków komitetu wykonawczego OWP.


Reszta, twierdzili, została przekazana dla pracowników leczących pacjentów chorych na Covid oraz pracujących w ministerstwie zdrowia. Poza 200 dawkami, które wysłano do jordańskiego dworu królewskiego. I poza tymi, które zarezerwowano dla gwardii prezydenckiej. I tymi, które dano palestyńskiej narodowej drużynie futbolowej…  

 

Według AMAN, palestyńskiej antykorupcyjnej organizacji związanej z Transparency International, niemal 70 procent Palestyńczyków uważa, że ich instytucje rządowe są skorumpowane. W raporcie UE stwierdzono, że defraudacja doprowadziła do utraty 1,7 miliarda funtów z pieniędzy pomocowych tylko w latach między 2008 a 2012. Wydaje się olbrzymie sumy na udawane kampanie i projekty, włącznie z finansowaniem (w 2017 roku) nieistniejącej linii lotniczej...

Artykuł “Spectatora” (powyżej jest tylko fragment) jest wiele mówiącym esejem i ma ważne komunikaty dla tych, którzy interesują się Bliskim Wschodem i tamtejszymi konfliktami. Odzwierciedla niepokój, o którym pisaliśmy (często) od czasu, kiedy palestyńscy terroryści na służbie Hamasu zamordowali naszą córkę.

 

Jake kończy wnioskiem, z którym się zgadzamy: 

Najwyższa pora by ludzie lewicy skończyli z używaniem tego konfliktu do polerowania swojej politycznej pozycji i rozważyli prawdziwe korzenie tego problem.

Do czego my dodalibyśmy, że pora, by zagraniczne rządy, szczególnie krajów-darczyńców dostarczających pomoc reżimowi Abbasa w Ramallah, zrozumiały, że fundusze, które tak beztrosko mu wręczają, są częścią problemów, które dolegają społeczeństwu palestyńskich Arabów. 

 

Sądzimy, że istnieje wielu ludzi, którzy myślą w ten sam sposób, przede wszystkim zwykłych palestyńskich Arabów.  

 

Zdobycie rzeczywistego i godnego zaufania obrazu poglądów palestyńskich Arabów na ważne sprawy jest trudniejsze niż wydaje się większości ludzi. Jest tak z powodu masowego wypaczania obrazu rzeczywistości, zcentralizowanej kontroli palestyńskich mediów, strachu przed organizacjami sił bezpieczeństwa, stosunkowej nieskuteczności instytucji sprawiedliwości i innych, równie mrocznych realiów.   

 

A także z powodu sposobu, na jaki "praca w podlegających rządowi instytucjach, ceniona z powodu słabości prywatnej gospodarki, jest przydzielana na zasadzie kumoterstwa zamiast na zasadzie kwalifikacji”[źródło]. Najnowsze dane pokazują [tutaj], że bezrobocie w kontrolowanej przez Hamas Gazie wynosi niemal 50% i rośnie. Dla Zachodniego Brzegu nadal sprawdzamy dane i ciągle je uaktualniamy. Gdybyś był na ich miejscu, jak bardzo byłbyś skory do wytykania błędów dzierżącym władzę ludziom, którzy trzymają klucz do twojej pracy i może także żony i/lub dzieci?

 

Od kilku lat skupiamy się na badaniach poglądów palestyńskich Arabów prowadzonych przez palestyńskich Arabów w mieszczącym się w Ramallah Palestyńskim Ośrodku Polityki i Badań (powszechnie nazywanym PSR). Nieco ponad osiem lat temu przedstawiliśmy ich publikowane raporty po raz pierwszy ["15-Jan-13: Update on the Palestinian Arab Terrorism Index"]. Od tego czasu zrobiliśmy to kilka razy więcej [kliknij tutaj].

 

Pięć i pół roku temu postawiliśmy następujące pytania o miary opinii publicznej:

Sondaże są dobre i użyteczne, ale istnieje również inny sposób badania opinii publicznej, jaki większość świata używa regularnie. Kiedy były ostatnie wybory w obu tych społecznościach palestyńskich Arabów? Dlaczego wybory mają tak niski priorytet dla ludzi rządzonych przez autokratyczne reżimy, gdzie media w znacznej mierze nie są wolne i podobno rozpaczliwie pragną, by usłyszano ich głos? ["03-Nov-15: What do they mean when the Palestinian Arabs say they oppose terror?"]

Zajmujemy się tym teraz, ponieważ istnieją oznaki (a sprawa w żadnym wypadku nie jest pewna), że wkrótce się dowiemy. Najnowszy sondaż PSR opublikowany tydzień temu, miał rzucić światło na to, jaka jest opinia palestyńskich Arabów wobec niesłychanie rzadkiego wydarzenia – wyborów Autonomii Palestyńskiej – które wydaje się pojawiać na horyzoncie. Pełen tekst sondażu opinii publicznej Nr 79 PSR, opublikowany 23 marca 2021 roku, jest online tutaj

 

Właściwie przygotowują oni trzy odrębne, ale związane ze sobą wybory: (1) do Palestyńskiej Rady Legislacyjnej 22 maja 2021. (2) wybór prezydenta Autonomii Palestyńskiej 31 lipca 2021; i (3) do Palestyńskiej Rady Narodowej OWP 31 sierpnia 2021,

 

Nasze zainteresowanie ogranicza się do części analizy zatytułowanej: co myślą badani o korupcji w Autonomii Palestyńskiej? 

 

Oto, co dane PSR mówią nam o poglądach dorosłych palestyńskich Arabów według badania na próbie 1200 ludzi dobranych losowo z 120 miejscowości w wywiadach twarzą w twarz z ankieterami, którymi byli palestyńscy Arabowie mówiący po arabsku w okresie 14-19 marca 2021:

 • Dostrzeganie korupcji w instytucjach AP: 84% 
 • Dostrzeganie korupcji w instytucjach kontrolowanej przez Hamas Strefy Gazy: 70%
 • Poproszeni o założenie, że AP (w znaczeniu: Fatah) wygrywa wybory, 36% respondentów mówi, że korupcja będzie większa; 16% mówi, że korupcja AP zmniejszy się. I chociaż raport tego nie mówi, zakładamy, że pozostałe 48% nie wyraziło zdania. Jeśli mamy rację, to niemal połowa populacji palestyńskich Arabów wolała się nie wypowiadać. To mogą być najbardziej znaczące dane statystyczne, jakie pojawiły się w tym badaniu. 
 • W nawiązaniu do przytoczonych wyżej słów Jake’a Wallis Simonsa: niemal dwie trzecie palestyńskich Arabów (62%) mówi, że proces szczepień na Zachodnim Brzegu nie jest przejrzysty ani sprawiedliwy. Odsetek tych, którzy mówią, że jest przejrzysty i sprawiedliwy, wynosi 33%. Wyraźnie, w sprawie szczepień, niemal wszyscy mają opinię.  
 • Także związane z COVID-19: niezadowolonych z podjętych przez AP środków, by zapobiec szerzeniu się koronawirusa jest 50% badanych. (Dalszy podział odpowiedzi: na Zachodnim Brzegu, gdzie rządzi Fatah/AP niezadowolonych jest 61%. W Strefie Gazy, gdzie dominuje Hamas, niezadowolonych jest 34%.) A 47% jest zadowolonych.  

Jest tu dużo więcej do przemyślenia, jak zawsze z wynikami sondaży PSR. Jednak chcemy naświetlić tutaj tylko jeszcze jedną część, dotyczącą ogólnych celów i ogólnych problemów. Nieco zaskakująco, problemy i cele nie wydają się do siebie przystawać - a to zjawisko widzieliśmy raz za razem u palestyńskich Arabów. (Warte to jest osobnego artykułu, ale nie dzisiaj.)


Główne cele palestyńskich Arabów według PSR:

 1. "Zakończyć izraelską okupację na terenach okupowanych w 1967 roku i zbudować palestyńskie państwo na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy z Jerozolima Wschodnią jako jego stolicą”: 43% 
 2. “Osiągnąć prawo powrotu uchodźców do ich miast i wsi z 1948 roku": 31%
 3. "Ustanowić demokratyczny system polityczny, który respektuje swobody i prawa Palestyńczyków": 14%
 4. "Wychowanie pobożnej i moralnej jednostki i społeczeństwa, które stosuje całe islamskie nauczanie”: 11%

A najpoważniejsze problemy, przed jakimi stoi dzisiaj palestyńskie społeczeństwo?:

 1. Bieda i bezrobocie: 30%
 2. Opanowanie szerzącej się korupcji w publicznych instytucjach: 25%
 3. "Trwająca okupacja i działalność osiedli” Izraelczyków: 24%
 4. "Trwające oblężenie Strefy Gazy i zamkniecie jej przejść granicznych": 13%
 5. "Brak jedności narodowej": 6%

Będziemy wiedzieć, że dotarliśmy do lepszego miejsca z naszymi arabskimi sąsiadami, kiedy ich cele będą zgadzały się z ich problemami. Do tego czasu nie ma wiele miejsca na optymizm.


What, as elections approach, do Palestinian Arabs think about their society’s corruption?

This Ongoing War, 1 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Frimet i Arnold Roth

Rodzice zamordowanej przez terrorystów z Hamsu 15-letniej Malki Roth. Ich córka została zamordowana 9 sierpnia 2001 roku podczas zamachu na restaurację  Sbarro.  W zamachu zamobójczym zginęło wówczas 15 cywilów, w tym 7 dzieci, 130 osób zostało rannych.

Frimet i Arnold Roth od wielu lat prowadzą stronę internetową This Ongoing War

Państwo Frimet i Arnold Roth założyli również fundację imienia swojej córki. Fundacja ta zajmuje się pomocą dla dzieci żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1867 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Wikipedia prowadzi wojnę z Żydami   Collier   2021-07-27
Dlaczego Al-Aksa jest niedostępna dla Żydów?   Abdul-Hussain   2021-07-26
"Jeśli nie masz wolności słowa, nie jesteś wolny". Uchodźcy z krajów komunistycznych przerażeni Ameryką   Meotti   2021-07-26
To komunizm, a nie embargo USA, jest powodem kubańskiego cierpienia   Jacoby   2021-07-23
Masz zły dzień? Obwiń Izrael   Abdul-Hussain   2021-07-20
Specjalista z West Point twierdzi, że uderzenie IDF w wieżowiec Al Jalaa Tower było legalne     2021-07-12
Szlachetne zdrowie (psychiczne) w czasach pandemii   Koraszewski   2021-07-08
Ateny, Sparta i nora królika   Koraszewski   2021-07-03
Irańska polityka administracji Bidena: dużo marchewki, ale kija brak   Rafizadeh   2021-07-01
Dziennikarstwo umiera w jasnym świetle dnia   Tobin   2021-06-27
Co dziś myślą palestyńscy Arabowie?   Roth   2021-06-25
Waszyngton, dwójmyślenie i umowa z Iranem   Blum   2021-06-24
Biden powraca do polityki zaprojektowanej przez Bakera-Hamiltona-Rhodesa   Rosenthal   2021-06-22
Fiasko ze szczepionkami: Palestyńscy przywódcy i NGO “praw człowieka” bardziej nienawidzą Izraela niż cenią życie Palestyńczyków     2021-06-21
Opowieści z Gazy, o których zachodnie media NIGDY nie informują     2021-06-17
Biden i plan gry ajatollaha   Taheri   2021-06-15
Kandydaci do Nagrody za Hucpę   Collins   2021-06-14
200 dziennikarzy popiera kłamstwa o Izraelu     2021-06-12
Dlaczego Stany Zjednoczone mają dawać palestyńskim dyktatorom jakąkolwiek pomoc?   Fitzgerald   2021-06-10
Konwalie na byłym cmentarzu   Ferus   2021-05-30
Tak pięknie kwitną konwalie   Koraszewski   2021-05-27
Kochający Hitlera i Stalina socjalista, którego pomnika nikt nie ruszy   Greenfield   2021-05-25
Biedni Amerykanie walczą z rasizmem   Koraszewski   2021-05-22
Czego Palestyńczycy mogliby się nauczyć od Niemców Sudeckich   Schwarz   2021-05-20
Odpowiedź senatorowi Bernie Sandersowi   Harris   2021-05-20
Amerykanie mają prawo wiedzieć o nadchodzącej umowie Bidena z irańskimi mułłami   Rafizadeh   2021-05-19
Biden i Iran: pokusa uratowania zombi   Taheri   2021-05-18
Jak zapewnić powtarzanie rakietowych ataków Hamasu   Dershowitz   2021-05-15
Liberalna reakcja na Tima Scotta pokazuje, że rasizm stał się bronią polityczną   Tobin   2021-05-13
Przemoc jest próbą Abbasa wymuszenia ustępstw Bidena   Tobin   2021-05-12
Palestyńskie państwo: co powiedziałby Ben Gurion?   Taheri   2021-05-11
Praktykowanie feminizmu będąc białą kobietą   Chesler   2021-05-11
Obywatelu, czuj się poinformowany   Koraszewski   2021-05-10
Wycofanie się Bidena z Afganistanu podważa jego globalną strategię   Kemp   2021-05-10
Osiem wskazówek czytania o Izraelu   Friedman   2021-05-09
Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk