Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 15:57

« Poprzedni Następny »


Religia, “Playboy” i Frank SinatraJerry Coyne 2014-08-27

<br />Bezbożny poganin kusi cię, byś podzielał jego niewiarę.

Bezbożny poganin kusi cię, byś podzielał jego niewiarę.Jeśli myślicie o Franku Sinatrze jako o głupim chłopaku z Hoboken w New Jersey, który zrobił karierę tylko dzięki temu, że miał wspaniały głos, zdziwcie się wywiadem, jakiego udzielił „Playboyowi” w 1963 r. Był myślący, elokwentny i – niespodzianka! – bezbożny.

Wywiady “Playboya” były słynne, były jedną z najlepszych rzeczy w tym piśmie. Czytałem je, kiedy udawało mi się podkraść pismo ojcu i – oczywiście – czytałem to tylko ze względu na opowieści i świetną prozę. Wywiady były znakomite, a ten jest prawdziwą rewelacją. (Fragmenty innych ciekawych wywiadów można zobaczyć tutaj.)


Nie mogę w pełni gwarantować, że tekst został spisany dokładnie, ale wiele źródeł (np. tutaj) potwierdza, że Sinatra udzielił wtedy wywiadu i wątpię, by źródło tych cytatów, “Sinatra Forum”, po prostu sfabrykowało całość. Pokazuje człowieka, który mimo slangu, przejrzał na wylot pretensje religii i jej fałszywe twierdzenia, że jest arbitrem moralności.


W więc, bez zbędnych ceregieli, oto ten facet z boskim głosem mówi o Bogu:


Playboy:
No dobrze, zacznijmy od najbardziej podstawowego pytania: Czy jesteś człowiekiem religijnym? Czy wierzysz w Boga?


Sinatra:
To dobre na otwarcie. Myślę, że mogę podsumować moje uczucia religijne w kilku akapitach.  Pierwszy: wierzę w ciebie i we mnie. Jestem jak Albert Schweitzer i Bertrand Russell, i Albert Einstein pod tym względem, że mam szacunek wobec życia – w każdej postaci. Wierzę w przyrodę, w ptaki, w morze, niebo, we wszystko, co mogę zobaczyć lub dla czego są rzeczywiste dowody. Jeśli te rzeczy są tym, co rozumiesz przez Boga, to wierzę w Boga. Ale nie wierzę w Boga osobowego, u którego szukam pociechy, albo proszę o szóstki przy rzucaniu kośćmi. Widzę, że człowiek wydaje się potrzebować wiary; jestem za wszystkim, co pozwala przetrwać noc, może to być modlitwa, środek uspokajający albo butelka Jack Daniel’s. Dla mnie jednak religia jest głęboko osobistą rzeczą, w której człowiek i Bóg dogadują się sami, bez szamana pośrodku. Szaman próbuje przekonać nas, że musimy prosić Boga o pomoc, powiedzieć mu, czego potrzebujemy, nawet przekupywać go modłami lub gotówką. No cóż, wierzę, że Bóg wie, czego każdy z nas chce i potrzebuje. Nie musimy biec do kościoła w niedzielę, żeby Go znaleźć. Można Go znaleźć wszędzie. A jeśli brzmi to jak herezja, to moje źródło jest całkiem dobre: Mateusz pięć do siedmiu, „Kazanie na Górze”.


Playboy:
Nie znalazłeś żadnych odpowiedzi dla siebie w żadnym z istniejących Kościołów?


Sinatra:
Są rzeczy w zinstytucjonalizowanych religiach, których nie znoszę. Chrystus jest czczony jako Książę Pokoju, ale w Jego imieniu rozlano więcej krwi niż w imieniu jakiejkolwiek innej postaci w historii. Pokaż mi jeden krok naprzód w imieniu religii, a ja pokażę ci sto kroków wstecz. Pamiętaj, to ludzie Boga zniszczyli bibliotekę w Aleksandrii, byli sprawcami Inkwizycji w Hiszpanii, palili czarownice w Salem. Na tej planecie kwitnie ponad 25 tysięcy zinstytucjonalizowanych religii, ale wyznawcy każdej z nich uważają, że wszyscy inni straszliwie błądzą, a na dodatek pewnie są złymi ludźmi. W Indiach czczą białe krowy, małpy i zanurzenie się w Gangesie. Muzułmanie akceptują niewolnictwo i przygotowują się do Allaha, który obiecuje wino i ponownie udziewiczone kobiety. Szamani nie są jedynie w Afryce. Jeśli spojrzysz na gazety w Los Angeles w niedzielny poranek, zobaczysz ich lokalną odmianę, zachwalającą swoje towary jak garnitur z dwiema parami spodni.


Playboy:
Czy wiara religijna nie służyła często jako siła cywilizująca?


Sinatra:
Pamiętasz tę złowrogą, przeklinająca zgraję, piętnującą łagodną, niewinną , małą 12-letnią dziewczynkę murzyńską, która próbowała zapisać się do szkoły publicznej?  Czy nie byli – większość z nich – pobożnymi, uczęszczającymi do kościoła ludźmi? Nienawidzę dwulicowców, którzy udają liberalizm, ale praktykują bigoterię w swoich małostkowych sferach. Nie powiedziałem mojej córce, za kogo może wyjść za mąż, ale trzepnąłbym ją w kark, gdyby robiła maślane oczy do bigota. Tak jak ja to rozumiem, człowiek jest wytworem warunków w jakich  żyje, a siły społeczne, które kształtują jego moralność i zachowanie – włącznie z przesądami rasowymi – są bardziej pod wpływem rzeczy materialnych, takich jak żywność i konieczności ekonomiczne, niż strachu i podziwu, i bigoterii tworzonych przez wysokich kapłanów skomercjalizowanego zabobonu. Nie zrozum mnie źle. Jestem zwolennikiem przyzwoitości – kropka. Jestem zwolennikiem wszystkiego, co zapowiada miłość i troskę o mojego bliźniego. Ale kiedy puste słowa skierowane do jakiegoś tajemniczego bóstwa pozwalają na bestialstwo w środę i rozgrzeszenie w niedzielę – możesz mnie skreślić.


Playboy:
Ale czy taka hipokryzja duchowa nie jest w mniejszości? Czy większość Amerykanów nie zachowuje się w miarę przyzwoicie w ramach nakazów swojej doktryny religijnej?


Sinatra:
Nie mam nic przeciwko ludziom przyzwoitym kimkolwiek są. Nie mogę jednak uwierzyć, że przyzwoitość wypływa tylko z religii. I nie mogę nie zastanawiać się, ile postaci publicznych przysięga na wiarę religijną, by zachować aurę szacowności. Nasza cywilizacja, taka jaka jest, została ukształtowana przez religię i ludzie, którzy aspirują do stanowisk publicznych gdziekolwiek w wolnym świecie, muszą składać hołdy Bogu albo spotkać się z natychmiastowym potępieniem. Nasza prasa dobrze odzwierciedla religijną naturę naszego społeczeństwa, ale ma także artykuły i reklamy astrologii i fałszywego proroka odnowy religijnej, Elmera Gantry’ego. W Ameryce jesteśmy dumni z wolności prasy, ale codziennie widzę i ty też widzisz ten gatunek nieuczciwości i wypaczeń nie tylko w tej dziedzinie, ale w informowaniu – na przykład o facetach takich jak ja, co ma mniejsze znaczenie, chyba że dla mnie – ale także w informowaniu o wydarzeniach na świecie. Jak mogą wolni ludzie podejmować decyzje bez faktów? Jeśli prasa informuje o wydarzeniach na świecie tak, jak informuje o mnie, to jesteśmy w tarapatach.

Analiza tego wszystkiego daje chwilami wrażenie, jakby był deistą, ale kiedy porównuje Boga do butelki Jack Daniel’s, mówimy o Alkoholowym Panteizmie znanym również jako ateizm. Proszę jednak zauważyć, że ten facet naprawdę przemyślał sprawę religii, nawet jeśli mówi o tym jak hipster. I czy moglibyście zgadnąć, że Sinatra był zdolny do powiedzenia, że: „Nasza cywilizacja, taka jaka jest, została ukształtowana przez religię i ludzie, którzy aspirują do stanowisk publicznych gdziekolwiek w wolnym świecie, muszą składać hołdy Bogu albo spotkać się z natychmiastowym potępieniem. Nasza prasa dobrze odzwierciedla religijną naturę naszego społeczeństwa, ale ma także artykuły i reklamy astrologii i fałszywego proroka odnowy religijnej, Elmera Gantry’ego”. Wielkie słowa i równie prawdziwe teraz, jak były wtedy.


Podczas wywiadu Sinatra nagle zdaje sobie sprawę z tego, co powiedział, oraz że wtedy, jeszcze bardziej niż teraz, publiczne krytykowanie religii było nie do przyjęcia. Jakoś jednak nie wydaje się, by zaszkodziło to jego karierze.


Playboy:
Mówisz, że . . .

Sinatra: Nie, czekaj, daj mi dokończyć. Czy myślałeś o ryzyku, jakie podejmuję, mówiąc w ten sposób? Czy możesz sobie wyobrazić powódź listów od fanatyków, przekleństw, gróźb i plugastw, jakie otrzymam, kiedy te słowa wejdą w ogólny obieg? Jeszcze gorzej, bojkot moich płyt, moich filmów, może pikieta podczas premiery w Sands. Dlaczego? Bo ośmieliłem się powiedzieć, że miłość i przyzwoitość niekoniecznie idą w parze z żarliwością religijną.


Playboy:
Jeśli myślisz, że powiedziałeś za dużo, że obrażasz swoją publiczność lub ryzykujesz samobójstwo ekonomiczne, to może przerwiemy to teraz, skasujemy taśmę i zaczniemy od początku, bardziej antyseptycznie?  


Sinatra:
Nie, niech leci. Myślałem o tym od lat, marzyłem, żeby to powiedzieć. Komu zaszkodziłem, mówiąc te słowa? Jaką ucieczkę moralną proponowałem? Nie, nie chcę teraz stchórzyć. Dalej, koleś, zegar tyka.

 

Old blue eyes on religion when lip service to some mysterious deity permits bestiality on Wednesday and absolution on Sunday-cash-me-out

Why Evolution Is True, 22 sierpnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Pytanie bonifacypijawa 2014-08-27


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 772 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk