Prawda

Środa, 1 grudnia 2021 - 05:21

« Poprzedni Następny »


Biblia źródłem moralności? Żartujesz sobie!


Jerry Coyne 2014-09-10


Ludzie tacy jak Richard Dawkins i Christopher Hitchens od dawna wskazywali na ludobójstwo, brutalność, rozlew krwi i zwykłą niemoralność dużych partii Biblii. Trochę przyglądałem się temu ostatnio i postanowiłem przedstawić to czarno na białym.

Uderzyły mnie dwa urywki ze Starego Testamentu. W rozdziale 31 Księgi Liczb Bóg mówi Izraelitom, by dobrali się do Madianitów, przypuszczalnie dlatego, że czcili Nie Tego Boga (Jahwe jest zazdrosnym staruchem). Oto co zrobiły dzieci Izraela na rozkaz Boga:

7Tedy zwiedli bitwę z Madyjanitami, jako rozkazał Pan Mojżeszowi, i pobili wszystkie mężczyzny.

15I mówił do nich Możesz: Przeczżeście żywo zachowali wszystkie niewiasty?

16Gdyż te są, które synom Izraelskim za radą Balaamową dały przyczynę do przestępstwa przeciw Panu przy bałwanie Fegor, skąd była przyszła plaga na zgromadzenie Pańskie.

17Przetoż teraz pozabijajcie wszystkie mężczyzny z dzieci, i każdą niewiastę, która poznała męża, obcując z nim, zabijcie.

18 A wszystkie dzieweczki z białych głów, które nie poznały łoża męskiego, żywo zachowajcie dla siebie. 

Chłopcy i mężczyźni zostają zarżnięci, jak również nie-dziewice, ale dziewice zostają uratowane — „dla siebie".

Gorsze rzeczy przytrafiły się ludziom Hesebonu. Izraelici chcieli jedynie przejść przez ich ziemie, ale Bóg zainterweniował, utwardzając serce króla Sehona i czyniąc jego ducha „nieustępliwym" . Pozwoliło to Bogu rozkazać zniszczenie Sehona i jego ludu (ależ, dlaczego na boga, Bóg po prostu nie zmiękczył serca króla?). Więc w Księdze Powtórzonego Prawa w rozdziale 2 znajdujemy:

31Tedy rzekł Pan do mnie: "Otom ci już począł podawać w moc Sehona, i ziemię jego: poczniże ją posiadać, abyś odziedziczył ziemię jego.

32Ruszył się tedy Sehon przeciwko nam, sam i wszystek lud jego, chcąc z nami zwieść bitwę w Jaza.

33Ale go nam podał Pan. Bóg nasz, w moc, i poraziliśmy go i syny jego i wszystek lud jego.

34 I wzięliśmy wszystkie miasta, mężczyzny i niewiasty, i dzieci, nie zostawiwszy z nich nikogo. 

Tym razem nikt nie przeżył, chociaż Izraelici pozostawili bydło dla siebie. Obecnie ludzie tacy jak William Lane Craig i inni Wyrafinowani Teolodzy™ próbują racjonalizować masową rzeź dzieci i nieuczestniczących w walce przy pomocy „teorii Bożego Nakazu" (tj. Bóg to powiedział, więc jest to dobre), ale nowoczesna moralność wzdraga się wobec takiego zachowania. Jak ewangeliczni chrześcijanie, którzy są mniej obłąkani niż Craig, racjonalizują ten typ sankcjonowanego przez Boga zachowania?

Zabijanie panien młodych niebędących dziewicami i buntujących się dzieci


Zaiste, słyszeliście o niemoralności Pana Naszego od Christophera, syna Erica, i od Clintona Richarda, syna Clintona Johna, ale ja okażę wam Jego nakazy tutaj, abyście ujrzeli je własnymi oczyma. Albowiem jeśli syn twój jest swawolny i krnąbrny, Pan nie tylko udziela ci zezwolenia na zabicie go, ale nakazuje ci zabicie go, i to w bardzo bolesny sposób. Z Księgi Prawa Powtórzonego rozdział 21:

18Jeźliby kto miał syna swawolnego i krnąbrnego, któryby nie słuchał głosu ojca swego, i głosu matki swojej, a będąc strofowany, nie usłuchałby ich:

19Tedy go wezmą ojciec jego i matka jego, i przywiodą do starszych miasta swego, i do bramy sądowej miejsca onego;

20I rzekną do starszych miasta onego: Ten nasz syn jest swawolny i krnąbrny, nieposłuszny głosu naszemu, żarłok jest i pijanica.

21 Tedy ukamionują go wszyscy ludzie miasta onego, i umrze; a tak odejmiesz złe pośrodku siebie, co gdy wszystek Izrael usłyszy, bać się będą. 

Ten sam los spotka te kobiety, które wzięto w małżeństwo i których mężowie, nie lubiąc ich, odkryją, że straciły dziewictwo (Księga Prawa Powtórzonego, rozdział 22):

13Gdyby kto pojął żonę, a wszedłszy w nią, miałby ją w nienawiści;

14A dałby przyczynę, aby mówiono o niej, i wprowadziłby na nią złą sławę, mówiąc: Pojąłem tę żonę, a wszedłszy do niej, nie znalazłem jej panną.

15Tedy weźmie ojciec dzieweczki, i matka jej, i przyniosą znaki panieństwa dzieweczki onej do starszych miasta onego do bramy.

20Ale byłoliby prawdziwe to obwinienie jej, a nie znalazłyby się znaki panieństwa przy onej dzieweczce,

21 Tedy wywiodą one dzieweczkę przed drzwi domu ojca jej, i ukamionują ją ludzie miasta onego, i umrze; bo uczyniła hańbę w Izraelu, popełniwszy nierząd w domu ojca swego; tak odejmiesz złe z pośród siebie. 

Nakaz kamienowania na śmierć dotyczy także dziewic, które są zaręczone a „leżą z" innym mężczyzną. W takim wypadku oboje kamienuje się na śmierć. Jeśli wiesz jak wygląda kamienowanie, przynajmniej tak, jak się je praktykuje obecnie w krajach islamskich, to wiesz, że jest to koszmarnie przedłużony i straszliwy sposób umierania.


Z pewnością słyszeliście o tego rodzaju Bożej „moralności", ale to, co wprawia mnie w zdumienie, to fakt, że te nakazy są jednogłośnie odrzucone przez zdrowych na umyśle Żydów (i chrześcijan), niemniej ci sami Żydzi skrupulatnie przestrzegają innych dyktatów Boga z Księgi Prawa Powtórzonego. Z powodu tego, co powiedział Bóg, wielu Żydów nie je wieprzowiny i skorupiaków, używa innych garnków do gotowania mięsa i produktów mlecznych, nie wykonuje żadnej pracy w szabat. (Niektórzy ortodoksyjni Żydzi nie zapalają nawet światła przez naciśnięcie kontaktu i nie odrywają papieru toaletowego: to jest już przygotowane z góry. Albo też można oszukiwać i zatrudnić szabesgoja do wykonania tej pracy). Na tej liście można znaleźć 39 rodzajów pracy zabronionej w szabat (papier toaletowy znajduje się pod nr 10).


Z dekretu Boga Żydzi jedzą także przaśny chleb (macę) podczas Paschy. A dobrzy uczeni judaizmu zadekretowali, że dla zapobieżenia działania dzikich drożdży maca musi być pieczona w ciągu 18 minut od momentu zamoczenia mąki (nie pytajcie mnie, jak to wyliczyli). Obrzezują swoich synów i nie obcinają bród.

Co zatem czyni jeden nakaz Jahwego akceptowalnym, a inny nie do przyjęcia? Jeśli podpisujesz się pod teorią bożego nakazu, według której cała moralność pochodzi od Boga, to po prostu musisz ukamienować swojego syna na śmierć, jeśli jest nieposłuszny. Fakt, że zarówno Żydzi, jak chrześcijanie ignorują pewne nakazy Boga lub Jezusa, ale skrupulatnie przestrzegają innych, jest absolutnym dowodem na to, że ludzie wybierają sobie moralność nie na podstawie jej boskiego źródła, ale dlatego, że zgadza się z moralnością wewnętrzną, którą czerpią z innych źródeł.


Co to są za źródła? Ponieważ pewne instynkty moralne wydają się być uniwersalne, podejrzewam, że ich prototypy zostały zainstalowane w mózgu przez dobór naturalny. Z pewnością jednak wiele moralności jest wyuczonej — albo dzięki obserwowaniu własnej kultury przez bezpośrednie wpajanie jej przez rodziców i rówieśników, albo przez introspekcję o tym, jak zachowywać się w sprawiedliwy sposób (książka Petera Singera The Expanding Circle daje sympatyczne wyjaśnienie tego drugiego). Tak więc, z wyjątkiem takich oszołomów jak William Lane Craig, Eutyfron miał rację: moralność nie może pochodzić od Boga.


*Od tłumaczki: Wszystkie cytaty z Biblii za Biblią Świętą, Brytyjskie i Zagraniczne Towarzystwo Biblijne, Warszawa, 1959. Biblia Tysiąclecia, z jej uwspółcześnionym i ugrzecznionym językiem, wydawała mi się mniej stosowna.


Tekst oryginału

Why Evolution Is True, 25-26 czerwca 2012

Polskie tłumaczenie opublikowane zostało po raz pierwszy na łamach “Racjonalisty” w czerwcu 2012. Inne starsze teksty Jerrego Coyne’a publikowane w dawnym „Racjonaliście” czytelnik znajdzie w naszej bibliotece tu: http://biblioteka.netgenes.pl/autor/jerry-coyne.html

 

Przy okazji publikujemy wywiad jakiego Jerry Coyne udzielił tego lata dla „Racjonalista TV” przeprowadzony przez Kaję Bryx. (Niestety nie ma polskich napisów.)  


Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
3. Panu Mieczysławskiemu Lucjan Ferus 2014-09-13
2. Absolutne dowody Marek C (Negev) 2014-09-11
1. słaba znajomość biblii Mieczysławski 2014-09-10


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk