Prawda

Niedziela, 9 maja 2021 - 03:31

« Poprzedni Następny »


Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?


Majid Rafizadeh 2021-04-08

Administracja Bidena nasila politykę ugłaskiwania irańskiej dyktatury w nadziei na ponowne ożywienie umowy nuklearnej z 2015 roku. Jak historia wielokrotnie już pokazywała, ugłaskiwanie, tajne umowy i szczodre ustępstwa wobec drapieżnych reżimów nigdy nie przynoszą dobrych efektów. Na zdjęciu amerykański Sekretarz Stanu John Kerry wita się z irańskim Ministrem Spraw Zagranicznych Mohammadem Dżawadem Zarifem w Wiedniu 12 lipca 2014 roku. (Źródło: US State Department)
Administracja Bidena nasila politykę ugłaskiwania irańskiej dyktatury w nadziei na ponowne ożywienie umowy nuklearnej z 2015 roku. Jak historia wielokrotnie już pokazywała, ugłaskiwanie, tajne umowy i szczodre ustępstwa wobec drapieżnych reżimów nigdy nie przynoszą dobrych efektów. Na zdjęciu amerykański Sekretarz Stanu John Kerry wita się z irańskim Ministrem Spraw Zagranicznych Mohammadem Dżawadem Zarifem w Wiedniu 12 lipca 2014 roku. (Źródło: US State Department)

Administracja Bidena nasila politykę ugłaskiwania irańskiej dyktatury w nadziei na ponowne ożywienie umowy nuklearnej z 2015 roku, której nawiasem mówiąc Iran nigdy nie podpisał.


Prezydent Joe Biden zapowiedział powrót do tej umowy nuklearnej jeszcze zanim objął swój urząd. Później powołał na stanowisko zastępczyni Sekretarza Stanu Wendy Sherman – która była główną negocjatorką umowy nuklearnej z 2015 roku w czasach prezydentury Obamy. Zachwalał przy tej okazji jej rzekome osiągnięcia:


"Skutecznie zmobilizowała świat do wzmocnienia demokracji i przeciwstawienia się największym zagrożeniom bezpieczeństwa w naszych czasach, również, kiedy stała na czele amerykańskiego zespołu, który negocjował irańską umowę".

Administracja Bidena wycofała następnie milicję Huti z listy organizacji oficjalnie uznanych za terrorystyczne.


Zajmujący się polityką międzynarodową kongresmani partii republikańskiej zażądali od Sekretarza Stanu Antony’ego Blinkena informacji na temat tajnych rozmów prowadzonych z władzami Korei Południowej, których efektem, było przekazanie Iranowi miliarda dolarów. List w tej sprawie podpisany był m. in. przez kongresmana Bryana Steila, kongresmana Grega Steube’a oraz przewodniczącego Republikańskiego Komitetu Badań Jima Banksa. Steil pisał:

"Jak się wydaje administracja prezydenta Bidena w kontaktach z irańską dyktaturą  wykorzystuje luki prawne. Pytam ponownie i proszę o odpowiedź – tak lub nie – czy Stany Zjednoczone były zamieszane w ułatwianiu zapłacenia przez Koreę Południową okupu rządowi irańskiemu? Jeśli administracja Bidena była zamieszana w przekazywanie funduszy do Iranu, Kongres i amerykańskie społeczeństwo muszą o tym być poinformowani. Przedstawiciele administracji Bidena nadal robią uniki i odmawiają w tej sprawie odpowiedzi na pytania członków Kongresu. Żądam odpowiedzi. Kongres musi zostać poinformowany o działaniach administracji”.

W styczniu reżim irański, najwyraźniej w celu wymuszenia okupu, zajął w Zatoce statek południowo-koreański i zażądał okupu za jego uwolnienie. Kongresman Banks oświadczył:

"Administracja Bidena musi zaprzestać obstrukcji i musi jasno powiedzieć czy ułatwiali omijanie sankcji nałożonych na zbirów z Teheranu. Z przyjemnością współprzewodniczę w sprawie tego listu wraz z moimi kolegami, kongresmanem Bryanem Steilem i kongresmanem  Gregem Steube. Republikański Komitet Badań będzie nadal zajmował się tą sprawą, aż dojdziemy do wyjaśnienia co tu się właściwie dzieje”.  

Tajne rozmowy zmierzające do ugłaskania irańskiej dyktatury nie powinny być zaskoczeniem. Kiedy prezydent Biden był wiceprezydentem w administracji Obamy, ta administracja była aż nazbyt skłonna do wielkich ustępstw wobec irańskiej dyktatury i jak się okazało doprowadziła do licznych tajnych porozumień z mułłami. Jedno z tych tajnych porozumień zawierało pozwolenie irańskiemu reżimowi na dostęp do amerykańskich pieniędzy przez omijanie istniejących sankcji. "Administracja Obamy wprowadzała w błąd amerykańskie społeczeństwo i Kongres ponieważ tak bardzo zależało jej na doprowadzeniu do umowy z Iranem” – powiedział senator Rob Portman, który w owym czasie przewodniczył panelowi badającemu tę sprawę w Senacie.


Administracja Obamy w tajemnicy zgodziła się na usunięcie sankcji nałożonych na irańskie banki, w tym Bank Sepah oraz Sepah International. Te banki od dawna były obłożone sankcjami ONZ ze względu na ich nielegalną działalność w zakresie finansowania budowy rakiet i ignorowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących embargo na broń. Te tajne porozumienia oznaczały, że wraz ze zniesieniem sankcji nałożonych na banki i pozwoleniem dla dowództwa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRCG) na prowadzenie interesów na arenie międzynarodowej, nie było żadnych mechanizmów pozwalających na sprawdzanie i zatrzymanie irańskiej nielegalnej aktywności, takiej jak program rozwoju zaawansowanych rakiet balistycznych.


Kiedy administracja Obamy w ramach wymiany za uwięzionych przez Iran zakładników uwolniła pochodzących z Iranu więźniów, z których wielu stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa USA, sprawa ta wielu zaszokowała i rozwścieczyła część urzędników Departamentu Sprawiedliwości, podobnie jako wysłanie do Teheranu 400 milionów dolarów w gotówce, jako (ewidentnie "not quid-pro-quo") okup za uwolnienie zakładników. W dodatku, według raportu waszyngtońskiego Institute for Science and International Security, administracja Obamy zgodziła się „w tajemnicy na pozwolenie Iranowi na uniknięcie pewnych restrykcji w ostatnim roku obowiązywania umowy nuklearnej”. David Albright, były inspektor zbrojeń z ramienia ONZ, oświadczył, że “tworzenie wyjątków lub luk prawnych działo się w tajemnicy, co wskazywało na faworyzowanie Iranu”. To tylko kilka przykładów sekretnych porozumień z irańską dyktaturą, które miały ją ugłaskać.  


W dodatku do tych tajnych porozumień, w umowie nuklearnej z 2015 roku zrobiono szereg niebezpiecznych ustępstw na rzecz Islamskiej Republiki. Głównym ustępstwem było przyzwolenie, które torowało drogę do tego, by Iran mógł legalnie zostać pełnoprawnym mocarstwem nuklearnym. Tak zwana klauzula zakończenia, zobowiązywała do wyznaczenia daty zakończenia wszelkich restrykcji dla irańskiego programu nuklearnego, po której przywódcy kraju będą mogli legalnie wejść w posiadanie tylu bomb atomowych, ile zechcą.    Administracja Obamy pomogła również w zniesieniu czterech rund sankcji nałożonych na Iran przez ONZ – sankcji, których ustanowienie zajęło dziesiątki lat. Irańskie instalacje militarne zostały również wyłączone z inspekcji przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Inne inspekcje mogły być przeprowadzane tylko w czasie i w miejscach wskazanych przez Iran. Tak więc Iran został ponownie włączony do globalnego systemu finansowego, ponadto miliardy dolarów popłynęły do skarbca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i połączonych z nim milicji na całym Bliskim Wschodzie.     

Innym rzadko przypominanym ustępstwem było to, że Iran nigdy nie podpisał tej umowy nuklearnej. Co to więc za umowa?


Polityka ugłaskiwania, tajne umowy i szczodre ustępstwa wobec drapieżnych dyktatur, jak pokazuje historia, nigdy nie działają. Wyłącznie wzmacniają i zachęcają polityków, których działania ujawniają, że nie mają najmniejszego zamiaru honorowania żadnych porozumień i że dla nich takie umowy stanowią wyłącznie środek zmierzający do zyskania czasu na osiągnięcie celów, do których dążą.      


Biden Administration and Iran: Secret Deals and Appeasement Back on the Table?

Gatestone Institute, 3 kwietnia 2021

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiMajid Rafizadeh

 

Amerykański politolog irańskiego pochodzenia. Wykładowca na Harvard University, Przewodniczący International American Council. Członek zarządu Harvard International Review.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 1832 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak po pięciu miesiącach załamała się obietnica reform Erdogana   Bekdil   2021-05-06
Zastosowanie krytycznej teorii rasy do krytyki Izraela   Tobin   2021-05-05
80 lat temu: senatorzy USA popierają żydowską ojczyznę; brytyjscy i tureccy dyplomaci protestują mówiąc, że świat będzie miał się lepiej, jeśli Żydzi pozostaną pod nazistowskimi rządami     2021-05-04
Postępowi intelektualiści walczą z postępem   Abdul-Hussain   2021-05-03
Komisarz UNRWA twierdzi, że agencja nie jest polityczna. Jest WYŁĄCZNIE polityczna!     2021-05-02
Błąd w dyplomatycznej sztuce   Tobin   2021-04-30
Nacjonalizm versus imperium   Rosenthal   2021-04-29
Różnica między wymówkami a powodami nienawiści do Żydów     2021-04-28
Doktryna polityki zagranicznej USA przedstawiona przez Lindę Thomas-Greenfield   Glick   2021-04-27
Końcowa faza gry w Afganistanie jest również początkiem   Fernandez   2021-04-27
Projekt ustawy Betty McCollum (poparty przez J-Street i Americans for Peace) jest antysemicki. Oto dlaczego.     2021-04-24
Profesor islamskiego prawa: Żydzi poprzez język kontrolują świat, jednak lingwistyczne zwycięstwa należą do Arabów   Fitzgerald   2021-04-23
Amerykańskie Stowarzyszenie Humanistów oszalało   Rebecca Goldstein   2021-04-23
Jak palestyńscy przywódcy traktują palestyńskich uchodźców   Toameh   2021-04-22
Irracjonalna, niebezpieczna polityka wobec Iranu nie jest przypadkiem   Rosenthal   2021-04-18
Polityka,  czyli wojna innymi środkami   Koraszewski   2021-04-17
Czy możemy wygrać w “szarej strefie”?   Kemp   2021-04-15
Amerykanie zabici przez palestyńskich Arabów: zapomniane ofiary terroru   Flatow   2021-04-15
Antony Blinken zadzwonił do niewłaściwego faceta   Flatow   2021-04-14
Brytyjski dyplomata, który uratował ponad 40 tysięcy Żydów   Bull   2021-04-13
Wykorzystywanie zachodniego świata akademickiego przez Chiny   Bergman   2021-04-13
Dlaczego Żydzi i Polacy nadal spierają się o Holocaust?   Tobin   2021-04-12
Ameryka zmienia stronę   Rosenthal   2021-04-10
Co Palestyńczycy w obliczu zbliżających się wyborów myślą o korupcji w ich społeczeństwie?   Roth   2021-04-09
Administracja Bidena i Iran: tajne umowy i ponowne ugłaskiwanie?   Rafizadeh   2021-04-08
Congressional Research Service zmieniła historię palestyńskiego nacjonalizmu. Dwukrotnie.     2021-04-07
Lękliwe cenzurowanie Dantego i wyznania Adama Michnika   Koraszewski   2021-04-05
Dlaczego Biden jest obojętny wobec gloryfikacji antysemityzmu przez ONZ?   Bayefsky   2021-04-04
USA, Chiny, Rosja i pułapka Tucydydesa   Taheri   2021-04-02
Rzekome międzynarodowe prawo jest najnowszym antyizraelskim oszczerstwem   Kontorovich   2021-04-02
Francja: Profesor pod ochroną policyjną po odmowie zrównania “islamofobii” z antysemityzmem   Spencer   2021-04-01
Za Bidena stare błędy stają się znowu nowymi   Rosenthal   2021-03-31
Ameryka versus Iran: czyli kto zaczął?   Abdul-Hussain   2021-03-30
Ryzykowna podróż śladami dziadów   Koraszewski   2021-03-29
Czego chcą Palestyńczycy   Abdul-Hussain   2021-03-28
Dania uderza w „społeczeństwa równoległe”   Kern   2021-03-27
Podlizująca się Chinom WHO stwarza niebezpieczeństwo kolejnej pandemii   Ridley   2021-03-25
Oblężenie Paryża, czyli wojna światów   Zbierski   2021-03-24
Chiny zwiększają naciski na Tajwan   Bergman   2021-03-23
Małostkowy izolacjonizm UE niszczy Europę   Ridley   2021-03-20
Palestyńczycy: Dlaczego terroryści popierają masowych morderców   Toameh   2021-03-20
Wstęga nienawiści Möbiusa   Savodnik   2021-03-17
Jak wizja Orwella może stać się rzeczywistością   Rosenthal   2021-03-17
“New York Times” kryje terrorystkę i na dodatek oczernia Goldę Meir   Flatow   2021-03-14
Nie rzucajcie księcia wilkom na pożarcie   Bard   2021-03-13
Uwagi o politycznej dyskalkulii   Koraszewski   2021-03-13
Chiny kontynuują miażdżenie Hong Kongu   Bergman   2021-03-12
Biden porzuca pokój na Bliskim Wschodzie   Glick   2021-03-10
Politycznie, lirycznie i empatycznie   Koraszewski   2021-03-07
Społeczeństwo, które nie może dyskutować o wpływie ideologii trans na dzieci, nie jest demokracją   Tobin   2021-03-06
BBC milczy o zaplanowanych wyborach palestyńskich   Sela   2021-03-06
Notoryczna kradzież pięknych słów   Koraszewski   2021-03-05
Oto dziennikarze BBC, którzy byli szczególnie nieuczciwi w sprawie Izraela.   Fitzgerald   2021-03-05
Chiny kupują ludzi na zachodnich uniwersytetach   Meotti   2021-03-04
Głupia polityka bliskowschodnia Bidena   Rosenthal   2021-03-02
Palestyńczycy: Unia Europejska ułatwia zwycięstwo Hamasu   Tawil   2021-02-28
Spotkanie w BBC Davida Baddiela z profesorem z SOAS, który usprawiedliwia palestyńską negację Holocaustu   Levick   2021-02-26
Dlaczego Międzynarodowy Trybunał Karny jest w błędzie: Izrael nie jest winny “zbrodni wojennych”   Fitzgerald   2021-02-25
Propaganda terroryzmu nadal obecna na Twitterze   Fernandez   2021-02-23
Okrucieństwo podnoszenia płacy minimalnej   Jacoby   2021-02-23
Na tropach dyktatora i smętków   Koraszewski   2021-02-22
Czy zapał Bidena do zawarcia umowy zadziała lepiej niż „maksymalne naciski”?   Tobin   2021-02-22
Kościół antyrasizmu   Coyne   2021-02-20
Łamanie praw człowieka, o którym nikt nie mówi   Toameh   2021-02-19
Czy sukcesy Trumpa przetrwają na Bliskim Wschodzie?   Milliere   2021-02-18
Nawet najbardziej elokwentni Palestyńczycy (tacy jak Noura Erakat) mają idiotyczną mentalność “sumy zerowej”, że pomaganie Izraelowi równa się szkodzeniu Palestyńczykom     2021-02-17
Człowiek to brzmi dumnie   Koraszewski   2021-02-17
Dla Obamy Izrael nie był “żadną Ziemią Obiecaną”   Bard   2021-02-16
Przeszłość i przyszłość, czyli uwagi o futurologii   Koraszewski   2021-02-15
Wybory prezydenta Bidena wskazują na długą listę błędów w polityce wobec Bliskiego Wschodu   Amos   2021-02-15
Klapki na oczach antyizraelskich historyków: “Porozumienia Abrahamowe nie są historyczne”     2021-02-14
Hady Amr i inne powody do złośliwej satysfakcji w Ramallah   Blum   2021-02-13
Zagubiona w kontrowersji wokół laserów z przestrzeni kosmicznej   Collins   2021-02-12
O kryzysach humanitarnych i kryzysie humanistycznym   Koraszewski   2021-02-11
O Polaku, który zaważył na losach świata   Garczyński-Gąssowski   2021-02-09
Palestyńczycy: Nie dla normalizacji z „syjonistycznym tworem”   Toameh   2021-02-08
Oszustwo w sprawie palestyńskich uchodźców   Bard   2021-02-07
Nowi ludzie w Waszyngtonie: Co kryje się za gestami   Taheri   2021-02-06
Niegdysiejszy i przyszły “bystrooki ekspert”, Robert Malley   Fitzgerald   2021-02-06
Rękawiczki Berniego, memy i inne sprawy   Collins   2021-02-03
Dlaczego ustępstwa Bidena wobec Palestyńczyków szkodzą im zamiast pomagać   Tobin   2021-02-02
Arabski medyczny apartheid – gdzie jest oburzenie?   Tawil   2021-02-01
Wendy Sherman i sztuka spadania w górę   Tobin   2021-01-26
Dokąd zmierzasz Ameryko?   Koraszewski   2021-01-25
Edukacyjna czystka etniczna   Kemp   2021-01-25
Czy Ameryka powinna wznowić finansowanie UNRWA?   Fitzgerald   2021-01-24
Rozruchy w Waszyngtonie i tłumek wieszczący “koniec Ameryki”   Taheri   2021-01-22
Rzecz o prawdzie, nauczaniu i namaszczonych   Koraszewski   2021-01-21
Dlaczego giganty Big Tech nigdy nie cenzurują zagranicznych reżimów autorytarnych?   Frantzman   2021-01-20
Izrael wraca do przyszłości   Glick   2021-01-18
Grona rozproszonego gniewu   Koraszewski   2021-01-18
Oskarżenie Izraela o “apartheid” przez B’Tselem ukrywa jego złowrogą agendę   Frantzman   2021-01-17
W obronie obiektywności i liberalizmu   Jackoby   2021-01-15
Media społecznościowe cenzorem XXI wieku.   Lindenberg   2021-01-13
Depcząc zdrowy rozsądek   Tsalic   2021-01-12
Zamach na dyskurs wieczorową porą   Koraszewski   2021-01-11
Biegnące ku dorosłości. Czyli jak szybko dojrzewają dzieci? Zbyt szybko!   Ferus   2021-01-10
Arabia Saudyjska i progi zwalniające postęp na drodze do normalizacji   Fitzgerald   2021-01-10
Szalone rady dla prezydenta Bidena   Bard   2021-01-09
Kiedy załamują się rządy prawa nikt nie jest bezpieczny   Tobin   2021-01-08

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk