Prawda

Sobota, 2 marca 2024 - 18:50

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Polityka, czyli taniec świętego Wita


Andrzej Koraszewski 2022-10-20

Taniec świętego Wita. Źródło Muzeum Narodowe w Warszawie, Wikimedia Commons)
Taniec świętego Wita. Źródło Muzeum Narodowe w Warszawie, Wikimedia Commons)

Prezydent Stanów Zjednoczonych jest zdenerwowany, bowiem Arabia Saudyjska odmawia zwiększenia wydobycia ropy naftowej, a co gorsza, wraz z innymi państwami zrzeszonymi w OPEC, zapowiada wręcz zmniejszenie wydobycia. W tej sytuacji USA grożą konsekwencjami, ale tylko Arabii, bo Iranowi ani Wenezueli grozić nie wypada.


Zdaniem USA zwiększenie wydobycia ropy przez Arabię Saudyjską jest wymogiem chwili, bowiem Putin zdestabilizował rynek paliw. Zdaniem Arabii Saudyjskiej, Biden potrzebuje tańszej ropy, bo jego notowania na domowej arenie są bardzo kiepskie, ale ma kłopoty ze zrozumieniem, że Arabia Saudyjska też ma swoje interesy i wolałaby, żeby USA nie wspierały tak intensywnie irańskiego marszu do broni atomowej i nie zamykały oczu na wykorzystywanie Jemenu jako irańskiej bazy terrorystycznej przeciw Arabii Saudyjskiej. Są również inne powody, dla których młody książę w Rijadzie nie ma ochoty tańczyć jak mu w Waszyngtonie grają.


Amerykańska administracja wolałaby, żeby inni zwiększali wydobycie ropy, a nie Ameryka, bo przecież obiecywali swoim wyborcom co innego i lepiej nie mówić głośno, że ta natychmiastowa rezygnacja z paliw kopalnych to melodia przeszłości, a chwilowo trzeba patrzeć czym świat ogrzać i maszyny napędzać teraz, jak ci paskudni Rosjanie zmuszają do przyznania się, że tak całkiem bez tych paliw to raczej się chwilowo nie da.


Tymczasem w Londynie dwie panienki oblały czerwoną zupą obraz van Gogha, a następnie przykleiły się do ściany, zaś dyrekcja muzeum z mieszanych powodów odmówiła pozostawienia ich tam na wieczną rzeczy pamiątkę. 


Panienki są z organizacji Just Stop Oil, czyli nie tylko nie oczekują od Arabii Saudyjskiej natychmiastowego zwiększenia wydobycia ropy naftowej, ale przykleiły się do ściany w celu nakłonienia wszystkich producentów ropy naftowej do natychmiastowego zawieszenia tej niecnej działalności.


Pojawiła się nawet koncepcja, że panienki zostały opłacone lub podpuszczone przez przedsiębiorstwa naftowe, które postanowiły ośmieszyć Wielką Sprawę.                               


Jakby mało było dwóch przyklejonych do ściany panienek, to dwóch bardzo przejętych młodzieńców z tej samej organizacji wdrapało się na przęsło mostu Królowej Elżbiety II w Londynie i policja zablokowała most, w obawie, żeby się kierowcy nie gapili się na nich, co mogłoby doprowadzić do jakiegoś wypadku. Jak się dowiadujemy, dzięki operacji z dźwigiem, osoby zostały zdjęte i aresztowane, więc po prawie dwóch dobach ruch na moście został wznowiony, zaś organizacja macierzysta tych alpinistów napisała:

„Morgan i Marcus zgodzili się współpracować z policją i opuścić most. #JustStopOil będzie kontynuowany w #PokojowySprzeciw wobec szkodliwej polityki naszego przestępczego rządu, aby chronić nasze prawa, wolności i rządy prawa”.

Przestępczy rząd w osobie pani premier zapowiedział powrót do wydobycia ropy i gazu z łupków, których Brytyjczycy mają ponoć tyle, że mogą pozwolić na uwolnienie się od importu, a może również na uwolnienie się od uzależnienia do rosyjskich paliw kopalnych krajów pozbawionych takich złóż, bądź zdeterminowanych, aby z nich nie korzystać.     


Organizacja Just Stop Oil powstała w lutym 2022, a pieniądze na działalność dostała od utworzonej w 2019 roku w USA grupy Climate Emergency Fund (CEF). Podobno od chwili swojego powstania CEF sfinansowała powstanie 39 organizacji, którym przekazała 4 miliony dolarów. Spekulacje na temat pochodzenia tych pieniędzy nie są warte powtarzania, lepiej trzymać się tego, co jest czarno na białym.


Just Stop Oil rozpoczęła swoją aktywność od zakłócania imprez sportowych i ma w planach rozliczne wystąpienia zmierzające do utrudnienia ludziom życia.


Tymczasem w Niemczech koalicyjny rząd, którego częścią jest Partia Zielonych podjął bohaterską decyzję o tym, że cofnie wcześniejszą decyzję o zamknięciu ostatnich trzech elektrowni atomowych. Kanclerz Scholz stworzył podstawę prawną, aby mogły działać do 15 kwietnia 2023.


Trudna to decyzja, bo Zieloni wyrazili zgodę na utrzymanie działalności dwóch elektrownie jądrowych w południowych Niemczech do 15 kwietnia 2023 r. trzecią jednak pragną zamknąć z końcem roku.  Podczas gdy socjaldemokraci są rozdarci, trzeci koalicjant, FDP, chciałby nie tylko, aby wszystkie trzy elektrownie działały do końca 2024 roku, ale opowiadają się za ponownym uruchomieniem tych, które zostały zamknięte. Oczywiście zastrzegają się, że to wszystko jest tymczasowe, bo przecież oni też o żadnym renesansie energii atomowej nie marzą.


Okazuje się, że w tej sprawie publicznie zabrała głos sama Greta Thunberg, informując niemieckie społeczeństwo, iż zamknięcie elektrowni atomowych było błędem. I jeszcze inne rzeczy im powiedziała, więc może to zmienić układ sił w niemieckiej opinii publicznej.   


Gazeta „Rzeczpospolita” denerwuje  się na niezbyt mądre obwieszczenia rządowych filarów intelektu w osobach prezydenta, prezesa, posła Suskiego, czy europosła Patryka Jakiego, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że zabawy z bokserską gruszką mogą dawać cokolwiek mylące poczucie sprawności i wyższości.   


Informująca nas o problemach zmian klimatycznych Ada Michalak zapewnia nas, że tylko 8 procent Polaków zaprzecza ociepleniu, a 68 procent odczuwa niepokój.


Zapomina jednak powiedzieć, że zauważanie zmian klimatycznych nie jest jednoznaczne z konsensusem w sprawie strategii reagowania na te zmiany, ani tego, że poziom zaniepokojenia może być związany ze sposobem informowania. (Czyli, że pani Ada może być źródłem nie całkiem racjonalnego zaniepokojenia.) Spór nie dotyczy bowiem tego, czy zmiany klimatyczne są, czy ich nie ma, a tego, jakie reakcje na te zmiany są racjonalne, a jakie nie. Kiedy mi ktoś mówi, że zbawia planetę zaledwie przesuwając emisje z jednego kraju do drugiego, to mam do czynienia, nie z moralnym politykiem, a z oszustem, kiedy mi ktoś mówi, że wiatraki i panele mogą zastąpić węgiel i inne paliwa kopalne od 1 kwietnia, to nie tylko jestem oszukiwany, ale mam do czynienia z polityką skrajnie niebezpieczną.


Rosyjska napaść na Ukrainę pokazała szalbierstwa zarówno strategii walki z globalnym ociepleniem, jak i szkodliwą działalność mediów zajmujących się budzeniem zaniepokojenia zamiast rzetelną analizą możliwości stopniowej redukcji korzystania z paliw kopalnych (bez powodowania dramatu), rozwoju bardziej wydajnych technologii zielonej energii, ograniczania szkodliwości spalania tych paliw kopalnych, z których jeszcze długo nie będziemy mogli zrezygnować, a wreszcie przygotowania się do tego, że nawet udana, znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych nie wpłynie lub tylko minimalnie wpłynie na globalne ocieplenie i w związku z tym przygotowanie się do możliwych skutków ocieplenia jest równie ważne, a może być wręcz ważniejsze niż same starania o redukcję emisji gazów cieplarnianych. To ostatnie wymagałoby dyskusji o konieczności zmiany polityki rolnej, wodnej, budowlanej i paru innych.   (Niestety rzetelność nie zwiększa sprzedaży, a przynajmniej tak uważają naczelni i naczelne instytucji czerpiących dochody z informowania.)   


Taniec świętego Wita nie uratuje ani planety, ani nawet naszego zaścianka. Uczciwa dyskusja mogłaby pomóc w poszukiwaniu bardziej racjonalnych strategii działania, no ale to wymagałoby rezygnacji z oblewania obrazów zupą pomidorową i przyklejania się do ściany, a na to zgody nie ma, przynajmniej w szacownych redakcjach informujących nas, co mamy myśleć, gdybyśmy przypadkiem mieli takie plany.


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Rosyjska inwazja zatrzymała marsz głupoty Marek Eyal 2022-10-20


Znasz li ten kraj

Znalezionych 386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk