Prawda

Wtorek, 19 października 2021 - 20:26

« Poprzedni Następny »


Rok parasola i parasolki?


Andrzej Koraszewski 2021-01-04


Zabawy w przewidywanie przyszłości nigdy mnie nie bawiły, więc chociaż są pewne podstawy, by sądzić, że ten rok będzie w Polsce rokiem parasola i parasolki, nic nie jest przesądzone. Rok parasola, to oczywiście oczekiwanie, że szczepionka (lub szczepionki) na Covid19, zakończy dramat pandemii i pozwoli na powrót do normalności. Rok parasolki to możliwość, że protesty społeczeństwa, a przede wszystkim kobiet, przeciw amoralnym i barbarzyńskim prawom przyniosą jakościową zmianę postaw wyborców i więcej mądrości polityków.

Oczekiwanie, że szczepienia okażą się skutecznym parasolem przeciw temu koronawirusowi, który dręczył świat przez cały rok 2020, są zarówno uzasadnione, jak i obarczone znakami zapytania. Skuteczność szczepień jest niemal gwarantowana, pytanie ile milionów mieszkańców globu zostanie zaszczepionych, ile milionów mieszkańców Polski zostanie zaszczepionych, przy jakim procencie zaszczepionych zacznie się znaczący spadek nowych zakażeń, przy jakim poziomie szczepień ten wirus wypadnie z gry? Na te pytania nie ma i nie może być dziś odpowiedzi. Na poziomie krajowym jest to pytanie, jak politycy i dyrektorzy szpitali poradzą sobie z logistyką szczepień, jaką strategię wybiorą ustalając kolejność grup, które będą szczepione, czy uda się uniknąć wpadek z kłopotliwym transportem i systemem przechowywania, jak będzie wyglądał nadzór i czy system będzie przygotowany na (mam nadzieję, że nieliczne, ale przecież prawdopodobne) przypadki, gdzie jakaś porcja szczepionek z powodu awarii prądu lub zaniedbania, czy to podczas transportu, czy w miejscu przechowywania będzie niepewna? Czy jasny będzie system odpowiedzialności i dystrybucji?


Chwilowo główny niepokój wywołuje niechęć części społeczeństwa wobec szczepień. Dobre informacyjne artykuły i programy w mediach mogą tu sytuację nieco poprawić. Ważna jest definicja tego, co „dobre”, jak trafić do różnych grup, co zrobić, żeby ludzie chcieli czytać, gdzie szukać speców umiejących pisać i mówić ludzkim językiem? Marzenie o tym, żeby nauczyciele biologii wykorzystali w szkolnej nauce historię i opowieść o zasadzie działania szczepionek opartych na mRNA prawdopodobnie można między bajki włożyć. Pan minister edukowania wyrażał nadzieję, że szczepionki pozwolą na szybki powrót dzieci i młodzieży do szkół, ale wątpię, aby ktokolwiek w MEN rozumiał potrzebę błyskawicznego ogłoszenia konkursu na najlepsze nagrane na wideo lekcje o historii i mechanizmie działania szczepionki na Covid19. (Byłyby to zapewne lepiej zainwestowane pieniądze niż na nagrody dla pracowników ministerstwa.)


Inne pytanie, to czy dziennikarze odkryją, że używanie pandemii jako maczugi na tych, których bardzo nie lubimy, powinno być mniej atrakcyjne niż dostarczanie informacji ułatwiających sprawne prowadzenie szczepień. Nie ma dziś na świecie polityków podejmujących jakiekolwiek decyzje związane z walką z koronawirusem, którym zarabiający na pisaniu o działaniach innych (i nie muszący martwić się jakąkolwiek odpowiedzialnością), nie wymyślaliby od idiotów, nieuków i zbrodniarzy zabijających staruszków i mordujących gospodarkę. Ten fenomen z pewnością nie zniknie, może się nawet nasilić. Przy okazji szczepień nadal będziemy czytali o paskudnych politykach, którzy wciskają się przed innymi (bo szczepią się w pierwszej kolejności dla dania przykładu) i takich, którzy wzmacniają ruch antyszczepionkowy, bo jeszcze się nie zaszczepili. Takie wzajemnie sprzeczne zarzuty już widzimy, a moc oskarżycielskich słów uzależniona jest od poziomu niechęci związanej z zupełnie innymi czynnikami.         


Nadzieja, że ten parasol zacznie działać i będzie skuteczny jest dziś bardzo silna i prawdopodobnie już za dwa trzy tygodnie będzie nowa wrzawa, że nic nie działa. Byle do wiosny, napisał pewien lekarz, w głębokim przekonaniu, że w okolicach marca efekty masowych szczepień powinny być już widoczne. W międzyczasie już szczepieni będą jednak powracać do normalnej pracy, chociaż wirus może nas zaskoczyć jeszcze niejedną niespodzianką w postaci wysokiej fali nowych zakażeń i kolejnych zgonów.   


Jak zwykle optymistyczny Matt Ridley wyraził nadzieję, że być może po latach rok 2020 zostanie zapamiętany jako rok rewolucji w medycynie:

Pierwsza szczepionka przeciw Covid-19 jest nie tylko radośnie witanym przełomem w walce z ponurym, małym wrogiem, który pokonywał każdą inną broń, jaką próbowaliśmy, od mycia rąk do remdesiwiru i lockdownów. Jest to także zwiastun całkowicie nowego podejścia do medycyny. Syntetycznych posłańców, którzy przeprogramowują nasze komórki, by rozpoczęły odpowiedź immunologiczną na niemal każdego najeźdźcę, może włącznie z rakiem, można teraz produkować szybko i tanio.

Jak dotąd praca nad szczepionkami zabierała lata i wymagała gigantycznych nakładów finansowych, rządy nie kwapiły się z grantami, firmy farmaceutyczne obawiały się strat. Niespodziewanie odkrycie mRNA sprzed 60 lat w połączniu z innymi postępami w genetyce, pozwoliło właśnie teraz dotrzeć do czegoś naprawdę zaskakującego. Dziś, po kilku tygodniach pracy możemy kazać drukarce DNA wydrukować posłańców, którzy powiedzą naszym komórkom co mają robić. Nic nie przesadzam. Tak wygląda drukarka Codex DNA BioXp3200 DNA do robienia cudów z kodami genetycznymi:Raz jeszcze Matt Ridley:

Komunikat mówi komórce, żeby wytworzyła część jednego z białek wirusa, co następnie uruchamia układ odpornościowy organizmu. Raz wynalezione, jest to jak szczepionka o ogólnym działaniu. Po prostu zmieniasz komunikat między tymi samymi sekwencjami otwarcia i zamknięcia, wkładasz do takiej samej banieczki i strzelasz — jest to niemal równie łatwe dla inżynierów genetyki, jak napisanie SMS dla nastolatków. Jest to szybsze, tańsze, bezpieczniejsze i prostsze niż stare sposoby tworzenia szczepionek.

Więc gdzie będą problemy z tym parasolem? Spokojnie, znajdą się. Zgaduję, że najpoważniejsze będą natury organizacyjnej i społecznej. Zapewne pojawią się również i inne. Parasol już jest, powoli się otwiera, a nasze nadzieje prawdopodobnie są jednak większe niż ten parasol i nie ma się czemu dziwić, taka jest bowiem ludzka natura.


A co z parasolką. Zawsze kochałem dziewczyny i na starość mi to zostało. Mam wrażenie, że bunt kobiet będzie po stokroć mocniejszym uderzeniem niż kolejne odsłony kościelnych skandali. Ponieważ jednak mamy kumulację, być może nadzieja na rok parasolki nie jest wyłącznie jakimś chciejstwem. Czy towarzysze z Prawa i Sprawiedliwości pomogą nowymi pomysłami? Trudno powiedzieć, ale kolejna fala protestów przeciw temu, co już zrobili, jest (niemal) gwarantowana. Jaką będą miały siłę, jakie będą reakcje władz, czym się skończą? Tego wszystkiego nie wiemy i nie możemy wiedzieć. Co zatem wiemy? Wiemy, że każda taka fala protestów wpływa na stan umysłów. Oczywiście mobilizuje to również szalejących na scenie politycznej religijnych fanatyków, więc wynik tego starcia pozostaje nieprzewidywalny.


Co przyniesie rok parasolki? Miejmy nadzieję, że zakończy się jak opowieść Czesława Miłosza o pewnej pani, która poszła piechotą przez las odwiedzić sąsiadów. Rzecz działa się na Litwie, gdzie nawet w porządnych rodzinach w domu bywał niedźwiedź. Po mniej więcej półgodzinnym marszu pani zauważyła, że idzie za nią miś, sądziła, że to jej pupil, więc tupnęła nogą i wrzasnęła, że ma wracać do domu. Miś zatrzymał się trochę niepewny, ale po chwili dalej za nią lezie. Zdenerwowała się, zawróciła i obiła go parasolką. Niedźwiedź skulił się i posłusznie pobiegł w kierunku domu. Kiedy po wielu godzinach wróciła i zapytała, czy miś wrócił, zdumieni domownicy poinformowali ją, że ani na chwilę nie był wypuszczany ze swojego ogrodzenia. Najwyraźniej parasolką oberwał jakiś niczego nie spodziewający się ze strony słabej kobiety dzikus.


I tego właśnie mojemu rządowi w roku parasola i parasolki życzę.                          


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Znasz li ten kraj

Znalezionych 328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk