Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 06:29

« Poprzedni Następny »


Rok parasola i parasolki?


Andrzej Koraszewski 2021-01-04


Zabawy w przewidywanie przyszłości nigdy mnie nie bawiły, więc chociaż są pewne podstawy, by sądzić, że ten rok będzie w Polsce rokiem parasola i parasolki, nic nie jest przesądzone. Rok parasola, to oczywiście oczekiwanie, że szczepionka (lub szczepionki) na Covid19, zakończy dramat pandemii i pozwoli na powrót do normalności. Rok parasolki to możliwość, że protesty społeczeństwa, a przede wszystkim kobiet, przeciw amoralnym i barbarzyńskim prawom przyniosą jakościową zmianę postaw wyborców i więcej mądrości polityków.

Oczekiwanie, że szczepienia okażą się skutecznym parasolem przeciw temu koronawirusowi, który dręczył świat przez cały rok 2020, są zarówno uzasadnione, jak i obarczone znakami zapytania. Skuteczność szczepień jest niemal gwarantowana, pytanie ile milionów mieszkańców globu zostanie zaszczepionych, ile milionów mieszkańców Polski zostanie zaszczepionych, przy jakim procencie zaszczepionych zacznie się znaczący spadek nowych zakażeń, przy jakim poziomie szczepień ten wirus wypadnie z gry? Na te pytania nie ma i nie może być dziś odpowiedzi. Na poziomie krajowym jest to pytanie, jak politycy i dyrektorzy szpitali poradzą sobie z logistyką szczepień, jaką strategię wybiorą ustalając kolejność grup, które będą szczepione, czy uda się uniknąć wpadek z kłopotliwym transportem i systemem przechowywania, jak będzie wyglądał nadzór i czy system będzie przygotowany na (mam nadzieję, że nieliczne, ale przecież prawdopodobne) przypadki, gdzie jakaś porcja szczepionek z powodu awarii prądu lub zaniedbania, czy to podczas transportu, czy w miejscu przechowywania będzie niepewna? Czy jasny będzie system odpowiedzialności i dystrybucji?


Chwilowo główny niepokój wywołuje niechęć części społeczeństwa wobec szczepień. Dobre informacyjne artykuły i programy w mediach mogą tu sytuację nieco poprawić. Ważna jest definicja tego, co „dobre”, jak trafić do różnych grup, co zrobić, żeby ludzie chcieli czytać, gdzie szukać speców umiejących pisać i mówić ludzkim językiem? Marzenie o tym, żeby nauczyciele biologii wykorzystali w szkolnej nauce historię i opowieść o zasadzie działania szczepionek opartych na mRNA prawdopodobnie można między bajki włożyć. Pan minister edukowania wyrażał nadzieję, że szczepionki pozwolą na szybki powrót dzieci i młodzieży do szkół, ale wątpię, aby ktokolwiek w MEN rozumiał potrzebę błyskawicznego ogłoszenia konkursu na najlepsze nagrane na wideo lekcje o historii i mechanizmie działania szczepionki na Covid19. (Byłyby to zapewne lepiej zainwestowane pieniądze niż na nagrody dla pracowników ministerstwa.)


Inne pytanie, to czy dziennikarze odkryją, że używanie pandemii jako maczugi na tych, których bardzo nie lubimy, powinno być mniej atrakcyjne niż dostarczanie informacji ułatwiających sprawne prowadzenie szczepień. Nie ma dziś na świecie polityków podejmujących jakiekolwiek decyzje związane z walką z koronawirusem, którym zarabiający na pisaniu o działaniach innych (i nie muszący martwić się jakąkolwiek odpowiedzialnością), nie wymyślaliby od idiotów, nieuków i zbrodniarzy zabijających staruszków i mordujących gospodarkę. Ten fenomen z pewnością nie zniknie, może się nawet nasilić. Przy okazji szczepień nadal będziemy czytali o paskudnych politykach, którzy wciskają się przed innymi (bo szczepią się w pierwszej kolejności dla dania przykładu) i takich, którzy wzmacniają ruch antyszczepionkowy, bo jeszcze się nie zaszczepili. Takie wzajemnie sprzeczne zarzuty już widzimy, a moc oskarżycielskich słów uzależniona jest od poziomu niechęci związanej z zupełnie innymi czynnikami.         


Nadzieja, że ten parasol zacznie działać i będzie skuteczny jest dziś bardzo silna i prawdopodobnie już za dwa trzy tygodnie będzie nowa wrzawa, że nic nie działa. Byle do wiosny, napisał pewien lekarz, w głębokim przekonaniu, że w okolicach marca efekty masowych szczepień powinny być już widoczne. W międzyczasie już szczepieni będą jednak powracać do normalnej pracy, chociaż wirus może nas zaskoczyć jeszcze niejedną niespodzianką w postaci wysokiej fali nowych zakażeń i kolejnych zgonów.   


Jak zwykle optymistyczny Matt Ridley wyraził nadzieję, że być może po latach rok 2020 zostanie zapamiętany jako rok rewolucji w medycynie:

Pierwsza szczepionka przeciw Covid-19 jest nie tylko radośnie witanym przełomem w walce z ponurym, małym wrogiem, który pokonywał każdą inną broń, jaką próbowaliśmy, od mycia rąk do remdesiwiru i lockdownów. Jest to także zwiastun całkowicie nowego podejścia do medycyny. Syntetycznych posłańców, którzy przeprogramowują nasze komórki, by rozpoczęły odpowiedź immunologiczną na niemal każdego najeźdźcę, może włącznie z rakiem, można teraz produkować szybko i tanio.

Jak dotąd praca nad szczepionkami zabierała lata i wymagała gigantycznych nakładów finansowych, rządy nie kwapiły się z grantami, firmy farmaceutyczne obawiały się strat. Niespodziewanie odkrycie mRNA sprzed 60 lat w połączniu z innymi postępami w genetyce, pozwoliło właśnie teraz dotrzeć do czegoś naprawdę zaskakującego. Dziś, po kilku tygodniach pracy możemy kazać drukarce DNA wydrukować posłańców, którzy powiedzą naszym komórkom co mają robić. Nic nie przesadzam. Tak wygląda drukarka Codex DNA BioXp3200 DNA do robienia cudów z kodami genetycznymi:Raz jeszcze Matt Ridley:

Komunikat mówi komórce, żeby wytworzyła część jednego z białek wirusa, co następnie uruchamia układ odpornościowy organizmu. Raz wynalezione, jest to jak szczepionka o ogólnym działaniu. Po prostu zmieniasz komunikat między tymi samymi sekwencjami otwarcia i zamknięcia, wkładasz do takiej samej banieczki i strzelasz — jest to niemal równie łatwe dla inżynierów genetyki, jak napisanie SMS dla nastolatków. Jest to szybsze, tańsze, bezpieczniejsze i prostsze niż stare sposoby tworzenia szczepionek.

Więc gdzie będą problemy z tym parasolem? Spokojnie, znajdą się. Zgaduję, że najpoważniejsze będą natury organizacyjnej i społecznej. Zapewne pojawią się również i inne. Parasol już jest, powoli się otwiera, a nasze nadzieje prawdopodobnie są jednak większe niż ten parasol i nie ma się czemu dziwić, taka jest bowiem ludzka natura.


A co z parasolką. Zawsze kochałem dziewczyny i na starość mi to zostało. Mam wrażenie, że bunt kobiet będzie po stokroć mocniejszym uderzeniem niż kolejne odsłony kościelnych skandali. Ponieważ jednak mamy kumulację, być może nadzieja na rok parasolki nie jest wyłącznie jakimś chciejstwem. Czy towarzysze z Prawa i Sprawiedliwości pomogą nowymi pomysłami? Trudno powiedzieć, ale kolejna fala protestów przeciw temu, co już zrobili, jest (niemal) gwarantowana. Jaką będą miały siłę, jakie będą reakcje władz, czym się skończą? Tego wszystkiego nie wiemy i nie możemy wiedzieć. Co zatem wiemy? Wiemy, że każda taka fala protestów wpływa na stan umysłów. Oczywiście mobilizuje to również szalejących na scenie politycznej religijnych fanatyków, więc wynik tego starcia pozostaje nieprzewidywalny.


Co przyniesie rok parasolki? Miejmy nadzieję, że zakończy się jak opowieść Czesława Miłosza o pewnej pani, która poszła piechotą przez las odwiedzić sąsiadów. Rzecz działa się na Litwie, gdzie nawet w porządnych rodzinach w domu bywał niedźwiedź. Po mniej więcej półgodzinnym marszu pani zauważyła, że idzie za nią miś, sądziła, że to jej pupil, więc tupnęła nogą i wrzasnęła, że ma wracać do domu. Miś zatrzymał się trochę niepewny, ale po chwili dalej za nią lezie. Zdenerwowała się, zawróciła i obiła go parasolką. Niedźwiedź skulił się i posłusznie pobiegł w kierunku domu. Kiedy po wielu godzinach wróciła i zapytała, czy miś wrócił, zdumieni domownicy poinformowali ją, że ani na chwilę nie był wypuszczany ze swojego ogrodzenia. Najwyraźniej parasolką oberwał jakiś niczego nie spodziewający się ze strony słabej kobiety dzikus.


I tego właśnie mojemu rządowi w roku parasola i parasolki życzę.                          


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Znasz li ten kraj

Znalezionych 386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk