Prawda

Środa, 28 lutego 2024 - 01:00

« Poprzedni Następny »


Powrót konfederatów polskich


Andrzej Koraszewski 2023-04-18

Zorganizowany z udziałem Konfederacji w dniach 24-26 marca 2023 „Weekend kapitalizmu” (Źródło zdjęcia: ze strony Facebooka Klaudii Domagały.)
Zorganizowany z udziałem Konfederacji w dniach 24-26 marca 2023 „Weekend kapitalizmu” (Źródło zdjęcia: ze strony Facebooka Klaudii Domagały.)

Kiedy pojawił się ruch „Dziewuchy dziewuchom” miałem napad  optymizmu i przez moment byłem przekonany, że teraz kobiety rozniosą w puch Zjednoczoną Prawicę. Byłem naiwny. Teraz przyglądam się wzbierającej popularności Konfederacji i próbuję zachować dystans beznamiętnego obserwatora. Lęk i odraza do ruchów nacjonalistycznych nie powinny blokować spokojnego oglądu.

 

Według najnowszego sondażu Konfederacja ma około 12 procent poparcia, ale wśród młodego pokolenia (18-30 lat), to poparcie zbliża się do 20 procent.


Mieliśmy w naszej historii konfederacji wiele. Najpiękniejsza z nich, Konfederacja Warszawska, wyprzedzała o dwa stulecia świat swoją ideą rozdziału państwa i Kościoła oraz państwa jako gwaranta swobody wyznania. Dla odmiany Konfederacja Barska była prawdopodobnie najbardziej wsteczna z wszystkich naszych konfederacji, dążyła do zatrzymania reform, zachowania i wzmocnienia przywilejów Kościoła katolickiego oraz wyznaczenia innowiercom roli obywateli drugiej kategorii. Ostatecznie walnie przyczyniła się do rozbiorów i upadku Polski.

 

Czym jest ta dzisiejsza Konfederacja? Najkrótsza odpowiedź to, że widzimy bunt młodych przeciwko zarówno Platformie, jak i PiS-owi. Czy za liderami tej partii ukrywa się Janusz Korwin-Mikke i Stanisław Michalkiewicz, czy raczej tłum, młodych ludzi szukających swojego miejsca w dzisiejszym świecie?

 

Zbliżający się do trzydziestki młody człowiek z mojego miasteczka na pytanie, co go do tej partii przekonuje, odpowiada, że przede wszystkim program gospodarczy. Mówi z zapałem, że należy zlikwidować podatek dochodowy i zachować tylko WAT, chce zlikwidować ZUS, bo biurokracja paraliżuje gospodarkę, a partie polityczne i media zajmują się wyłącznie dezinformowaniem społeczeństwa. Ludzie czują się zagubieni.

 

Kiedy pytam, czy Konfederacja takie właśnie zmiany systemu podatkowego proponuje, mój rozmówca mówi, że tak, ale czuję w głosie niepewność. Skąd czerpie wiedzę? Z Internetu. Gdzie zagląda, jak często? Niezbyt często, młodzi ludzie nie interesują się polityką. Telewizja? Nigdy nie ogląda, ale po chwili zastanowienia się dodaje:  „jak schodzę na dół do rodziców zrobić sobie kanapkę, to coś tam słyszę, bo rodzice mają telewizor włączony na okrągło”. Rozmowy z rówieśnikami o polityce? Nie, o polityce się nie rozmawia.

 

To dlaczego Konfederacja? Korwin-Mikke?

Odpowiada pytaniem na pytanie: „A on tam jeszcze działa?”

 

Uczciwie mówiąc, ja też nie bardzo wiem, jak to właściwie jest, bo Korwin przestał być prezesem partii KORWiN, partia KORWiN zmieniła nazwę na Nowa Nadzieja, która współtworzy Konfederację, a jej prezesem jest Sławomir Mentzen, ale Korwin-Mikke jest gdzieś w tle.

 

Pytam zatem, czy mój rozmówca ogląda filmiki Mentzena i Bosaka? Mówi, że ogląda Mentzena, bo Mentzen mówi prostym językiem i częściej o gospodarce niż o ideologii.    

 

Najdłużej rozmawiamy o biurokracji, która na każdym kroku tworzy młodym ludziom tysiące barier i o dezorientacji, bo nikomu nie można wierzyć i wszyscy opowiadają bajki. Mówi, że słowa lewica i prawica nic nie znaczą, ale Konfederacja jest dla niego trochę za bardzo na prawo.     

 

Były dziennikarz „Gazety Wyborczej” Grzegorz Wysocki zadał sobie trud przeanalizowania krajowych mediów pod kątem wskazywanych powodów wzrostu poparcia dla Konfederacji, znalazł tych powodów osiemdziesiąt jeden. To ciekawy przegląd, w którym mamy przewidywalne oskarżanie za sukces Konfederacji politycznych konkurentów, mniej przewidywalną pochwałę programu gospodarczego (Balcerowicz), wyjaśnienie inteligenckie: bo to partia dla kretynów, bo chcą Polski bez Żydów, bez gejów i bez aborcji (Hołownia), bo ich przywódcy są młodzi i potrafią mówić do młodych. Sprawę tego sukcesu intensywnie badają samozwańczy seksuolodzy, stwierdzający, że to kontrreformacja patriarchatu, inni twierdzą że zdecydował antagonizm polsko-ukraiński i wpływ Internetu, a szczególnie TikToka. 


Czy Konfederacja będzie chciała tworzyć rząd z PiSem? Ciekawe pytanie, bo chwilowo demonstruje taką samą wrogość wobec PiS-u, jak wobec Platformy Obywatelskiej. Socjolog, Przemysław Sadura twierdzi, że Konfederacja jest atrakcyjna głównie dla młodych dobrze zarabiających mężczyzn. A jednak są tu i bezrobotni mężczyźni i kobiety z uniwersyteckimi dyplomami. Na TikToku pojawiło się oficjalne konto „Kobiet Konfederacji”. Kim są, co mówią?


Kanał powstał zaledwie w końcu marca, do publikacji artykułu pojawiło się na nim 18 filmów.

Wśród ich autorek są dwie panie sprawujące funkcje szefowych lokalnych oddziałów Nowej Nadziei w średnich miastach. Jednak z autorek, Klaudia Domagała, o problemach kobiet mówi:

Największymi problemami są wysokie podatki, inflacja, lockdowny, przerost biurokracji, niszczenie polskich firm, zgoda polskich polityków na beznadziejne unijne dyrektywy ograniczające naszą wolność. To właśnie te rzeczy niszczą niezależność finansową Polek, niszczą ich rodziny, marzenia i ambicje.

Z ciekawości zaglądam na jej stronę Facebooka i czytam: „Małżeństwo jest super! Po 15 latach związku, 8 latach małżeństwa i 3 dzieci nadal uwielbiamy spędzać ze sobą czas.” To nie wygląda jak ultrakatolicka rodzina.  Jedna z działaczek mówi: "jako mama trójki dzieci chciałabym, by w przyszłości żyły w kraju, w którym nikt im nie mówi, jak mają żyć".


Próbuję zrozumieć, zbyt mało jednak wiem. Co mnie trochę dziwi, to fakt, że w tych poszukiwaniach przyczyn atrakcyjności Konfederacji brakuje świata. Tak jakby ten nasz polski zaścianek był izolowaną wyspą na oceanie. W wypowiedziach „Kobiet Konfederacji” raz czy dwa pojawia się słowo globalizacja, nieco więcej razy protesty przeciw unijnym regulacjom.


Bunt przeciw globalizacji wydaje się być ogólnoświatowym trendem. Co ta globalizacja dla nich znaczy, jak ją rozumieją, dlaczego budzi ich lęk i odrazę? Czy jest to tylko powrót do plemiennej lokalności i podtrzymującej związki z innymi religijnej tradycji?


Dlaczego zastanawiając się nad przyczynami popularności Konfederacji wśród młodego pokolenia Polaków wracam myślami do niedawnej katastrofy finansowej amerykańskiego koncernu browarniczego?  Amerykańskie prawicowe media zachłystują się z zachwytu ponieważ międzynarodowy koncern browarniczy Anheuser Bush z dnia na dzień stracił kilka miliardów dolarów. Media głównego nurtu milczą, ale wiadomość potwierdziło kierownictwo koncernu i firma pospiesznie wycofała się z niefortunnej reklamy. W czym rzecz? Postanowili iść z duchem czasu i w nowej kampanii reklamowej zatrudniono transseskualistę Dylana Mulvaney’a. Inne firmy robiły to już wcześniej i nic złego się nie działo, a tu reakcja uderzyła jak grom z jasnego nieba, klienci zareagowali masowym bojkotem. Najwyraźniej amatorzy piwa są bardziej konserwatywni niż klienci kupujący staniki.


Dla socjologa pojawia się tu pytanie, gdzie i kiedy lansowane przez warstwę kapłańską mody intelektualne doprowadzają do buntu? Dziennikarze są dziś nową warstwą kapłańską, która z pewnością nie narzeka na brak powołań, która, podobnie jak stara warstwa kapłańska, utrzymuje się z fałszywej troski o ubogich, (pomieszanej z nieustającą pogardą), zajmuje się produkcją zbiorowych psychoz (w ramach fascynacji pseudonauką), jej poszczególne zakony żyją wzajemnym opluwaniem się i wymuszaniem od wiernych sekciarskiego konformizmu. Te medialne zakony dziennikarzy dzielą się z grubsza na te globalistyczne i nacjonalistyczne, zalewają świat tsunami „informacji”, które nie tylko wywołują poczucie dezinformacji, ale i uczucie paniki i potrzebę ucieczki od opluwających się wzajemnie i ziejących jadem kaznodziei.

 

Nie wiem, czy popularność Konfederacji będzie wśród młodego pokolenia mieszkańców Polski nadal rosła, ale nazywanie ich kretynami atrakcji tej formacji nie osłabi. Nie, to nie są idioci, a ich bunt nie jest pozbawiony podstaw. Może warto wsłuchać się uważniej i próbować ich zrozumieć, bo jak twierdzą wodzowie najlepszych armii, bez dobrego wywiadu nie ma szans na zwycięstwo.


Jedno jest pewne, wszystkie inne partie polityczne walkę o młode pokolenie przegrywają, a chwilowo Konfederacji rośnie.                          


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. @subject Hal 2023-04-18


Znasz li ten kraj

Znalezionych 386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk