Prawda

Poniedziałek, 26 lutego 2024 - 12:22

« Poprzedni Następny »


Głupota oparta na wiedzy


Andrzej Koraszewski 2021-11-15

Kalisz, zdjęcie z 1937 roku.
Kalisz, zdjęcie z 1937 roku.

Zdawać by się mogło, że żyjemy w czasach, w których każdy ma wreszcie dostęp do nauki i to tej z najwyższej półki. Jeśli masz dostęp do Internetu, to możesz również korzystać z wykładów najwspanialszych naukowców, możesz studiować na najlepszych uniwersytetach, możesz dotrzeć do najlepszych książek i obserwować zapierające dech w piersiach dyskusje, możesz nawet dotrzeć do prawdziwych dziennikarzy, dla których rzemiosło człowieka przekazującego informacje o sprawdzonych faktach jest ważniejsze niż misjonarskie gusła.

Czytam w Internecie wpis o pewnym dyrektorze szkoły sprzed wielu lat, który napisał list do młodego nauczyciela:

„Przeżyłem obóz koncentracyjny, moje oczy widziały coś, czego żaden człowiek nie powinien widzieć:

- jak naukowcy inżynierowie budują komory gazowe;

- jak wykwalifikowani lekarze trują i torturują dzieci;

- jak wyszkolone siostry zabijają kobiety i dzieci;

- jak absolwenci wyższych uczelni gwałcą i strzelają do kobiet..

 

Dlatego nie wierzę w edukację.

 

Proszę: pomóż uczniom stać się dobrymi ludźmi. Twoje wysiłki nigdy nie powinny prowadzić do powstania potworów bez serca, wyszkolonych psychopatów i wykształconych egoistów. Czytanie, pisanie, matematyka jest ważne tylko wtedy, gdy pomaga naszym dzieciom stać się bardziej ludźmi.”

Nie wiem, w jakim kraju ów dyrektor napisał ten list, ani w którym roku, ani nawet, czy ten list  jest autentyczny, czy zmyślony. 

 

Zaczynałem naukę w czasach stalinowskich i trafiłem na kilku nauczycieli, którzy  mogliby taki list napisać. Po koszmarnych czasach nazizmu przyszły mroczne czasy stalinowskie, które dla pedagogów z prawdziwego zdarzenia były niesłychanym wyzwaniem – jak uczyć bycia dobrym człowiekiem i nie stracić prawa do uczenia?    

 

Czy rozumiem słowa dyrektora szkoły mówiącego, że nie wierzy w edukację? Co miał na myśli pisząc, by nauczyciel pomógł uczniowi zostać dobrym człowiekiem? Wszyscy myślimy o sobie, że jesteśmy dobrymi ludźmi. Czy ktoś ma wątpliwości, co myślą o sobie uczestnicy antysemickiej hecy w Kaliszu 11 listopada 2021? Co się kryje w mózgach ludzi wrzeszczących hasła „Polska dla Polaków”, „Śmierć wrogom ojczyzny”, „Śmierć Żydom”? Palili również kopię historycznego dokumentu, przywoływali publikacje książkowe, co może świadczyć o solidnej edukacji do nienawiści.

 

Zajrzysz na ich strony internetowe, a tam pieski, kotki, chore dzieci, którym trzeba pomóc, całe tony empatii. Krótka podróż po ich stronach internetowych mogłaby zaprowadzić nas również do którejś z dzielnic Kalisza, do któregoś z tamtejszych kościołów, do nauczyciela, do klubu piłkarskiego i jakiejś organizacji politycznej. Oni też mieli nauczycieli, którzy uczyli ich jak być dobrym Polakiem, a może nawet jak być dobrym człowiekiem.

 

„Gazeta Wyborcza” opublikowała Spowiedź kibola Cracovii, opowieść kogoś, kto ostatni raz pchnął człowieka nożem sześć lat temu i dziś opowiada, jak od dziecka rozwija się osobowość bandycka, jak wrogość staje się sposobem życia, jak sadyzm jest zaledwie moderowany przez obawę przed nazbyt dolegliwą karą. Gazeta w drugiej części tytułu wybija jego słowa „gdyby interesowała mnie piłka, zostałbym piłkarzem. My niszczyliśmy wroga”.  Nienawiść staje się sensem życia, towarzyszą jej narkotyki i zyski z przestępczości. Były już kibol opowiada jak działa umysł, który nadal będzie dla nas niepojęty, ale stawia nas przed pytaniem, czy jakiekolwiek działanie może zatrzymać nieustanne odradzanie się takich grup oraz (co dziś wydaje się szczególnie ważne), w jakich sytuacjach władze zaczynają na nie patrzeć z zainteresowaniem i zamiarem ich wykorzystania przeciw społeczeństwu.

 

Kiedy nazizm rodził się po raz pierwszy panowało głębokie przekonanie, że to bieda i bezrobocie wpędzają „ludzi zbędnych w służbę przemocy”. Dziś wiemy więcej. Wyznania byłego kibola potwierdzają obserwację Judith Rich Harris (przedstawioną w jej znakomitej książce Geny czy wychowanie), że „dzieci wychowują dzieci”, czyli że wpływ środowiska rówieśników może być silniejszy niż wpływ rodziców lub szkoły. Dziecięce i młodzieżowe gangi dostarczają wspólnoty i własnego systemu etycznego.

 

Bohater artykułu w „Wyborczej” mówi, że jako nastolatek zarabiał więcej niż jego rodzice. Czy polityka zerowej tolerancji jest w stanie ograniczyć to zjawisko? Z pewnością niska wykrywalność przestępstw, długotrwała bezkarność, powoduje, że środowiska bandyckie stają się coraz bardziej atrakcyjne. Na kolejnym etapie pojawiają się idee – służba bogu i ojczyźnie. Zbiry w służbie moralistów i polityków nie są nowością. Potencjalni mordercy są w każdym społeczeństwie i są podstawy, by sądzić, że jest ich więcej niż myślimy. Cień przyzwolenia, najmniejsza zachęta, może zmienić cichego sąsiada w bestię.

 

Spotkanie w Kaliszu przeraża, przerażał Białystok, przerażają marsze „niepodległości”, przerażają spotkania zbirów na Jasnej Górze.

 

Chwilami przeraża również nadmiar bezmyślnej empatii. „Czytanie, pisanie, matematyka jest ważne tylko wtedy, gdy pomaga naszym dzieciom stać się bardziej ludźmi.” Czy żyjemy w  świecie, w którym spiskowe teorie szerzą się szybciej i gwałtowniej, czy też jest zgoła odwrotnie i mimo wszystko świat staje się bezpieczniejszy?

 

Jaki jest naprawdę popyt na idee, które były publicznie i głośno prezentowane w Kaliszu? Zaglądam na kilka stron Facebooka młodych ludzi w moim miasteczku. Były kibol mówi w „Gazecie Wyborczej” o symbolach - buty, fryzura, kurtka, koszulka, wszystko jest komunikatem pozwalającym odróżnić swojego od wroga, informującym kogo skopać, a z kim odczuwać braterstwo. Miłość i braterstwo są ważne, kluczowe zgoła.

 

Z lokalnych stron mogę się dowiedzieć, że bunt przeciw maseczkom jest czynem patriotycznym, szczepionki nie działają, jakiej muzyki słuchać, jakie filmy mogę znaleźć w sieci. W kilku miejscach jest polecenie filmu Wojciecha Sumlińskiego: „Powrót do Jedwabnego, to tylko Polin, żydowski rozbiór Polski”. Sporo o edukacji. Hasła w stylu: „szkoła jak fabryka, czyli jak nas tresują”.  Widzimy tu przywoływanie badań, wykłady ludzi z naukowymi tytułami. Głód wiedzy potwierdzającej przesądy.

       

Czy zdumiewa symbol palenia dokumentu sprzed bez mała ośmiuset lat? Jak wielu znalazło w tym geście ukojenie? Jak wielu oglądało te sceny zupełnie inaczej niż ja? Jest dużo oburzonych reakcji na Zachodzie, głównie w mediach żydowskich, ale  nie tylko. W odpowiedzi władze polskie wystosowały dwa tweety rzecznika MSZ, z których jeden brzmiał:    

„Jest to oburzające i sprzeciwia się wieloletniej walce Polski o niepodległość i wolność. To wbrew historii Polski, historii Kalisza, podstawowym wartościom, na których zbudowany jest nasz kraj. Prokuratura została powiadomiona.”

Trudno powiedzieć, co bardziej intryguje - to określenie „wbrew historii Polski”, czy zawiadomienie prokuratury, która o wszystkim wie więcej i dokładniej niż zawiadamiający? W niedzielę zaćwierkał sam prezydent RP, chyba nie całkiem zdając sobie sprawę z faktu, że nie jest to właściwe medium na reakcję w tej sytuacji.   


Antysemityzm wzmacnia empatię, wzmacnia miłość i braterstwo. Dziennikarka „Wyborczej” zadaje na początku rozmowy z byłym kibolem pytanie:

Gdybyś spotkał dzieciaka, który zaczyna iść twoją drogą…

– Powiedziałbym mu, żeby się dwa razy zastanowił. 

Dziennikarki nie dziwi nazywanie kiboli Cracovii przez ich wrogów „Żydami”, rzecznik MSZ wydaje się nie znać historii Kalisza, ani historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie na wydziale filozofii starsi koledzy opowiadali księdzu i wykładowcy żydowskiego pochodzenia jak fajnie było przed wojną:

„…idzie człowiek ulicą, a tu naprzeciwko żydek – machnie człowiek ręką, żydek leży. A wie pan dlaczego? Bo w rękawie nosiło się woreczek z piaskiem. Jak żydek dostał po łbie tym woreczkiem to natychmiast leżał.”*

Nie musimy już ślęczeć w bibliotekach, niemal całą wiedzę mamy w komputerach. Równocześnie wszyscy jesteśmy zagubionymi głupcami, z głupotą opartą na wiedzy i z marzeniem, żeby wiedza służyła dobroci. Kibole wiedzą, gdzie jest wróg i kogo należy skopać. Zastanawia mnie rozszerzona definicja kibola.


*Dariusz Rosiak: Człowiek o twardym karku


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Znasz li ten kraj

Znalezionych 386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk