Prawda

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 - 20:49

« Poprzedni Następny »


Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?


Andrzej Koraszewski 2021-04-14

<span>Hypnos. Rzymska kopia starożytnego greckiego posągu boga snu i ułudy znalezionego w Civitella d'Arna niedaleko Perugii w środkowych Włoszech. (Wikipedia) </span>
Hypnos. Rzymska kopia starożytnego greckiego posągu boga snu i ułudy znalezionego w Civitella d'Arna niedaleko Perugii w środkowych Włoszech. (Wikipedia) 

Rzeczywistość nie nadaje się do użytku, ale nie można od niej uciec. Niektórzy próbują stronić od politycznej pornografii, inni są uzależnieni. W zależności od decyzji Stratega wybory będą albo we właściwym czasie, albo wcześniej. Pomruki Gowina w tej kwestii to raczej potrząsanie szabelką koalicjanta obawiającego się, że może wypaść z gry. Sam kukiełkarz zapowiada możliwość nowego przedstawienia, nie wyklucza występów nowych aktorów. Równocześnie nie wyklucza wcześniejszych wyborów, mówi że jeszcze niczego nie postanowił, że teraz nie, ale może za rok. Na kilkanaście minut przed tragicznym lądowaniem prezydent też „jeszcze nic nie postanowił”, co oznaczało nakaz podjęcia absurdalnej i desperackiej próby lądowania.

Tamta tragedia zbrodniczej bezmyślności pozwoliła wepchnąć znaczną część społeczeństwa w szaleństwo teorii spiskowych. Coraz trudniej je podgrzewać, coraz trudniej upierać się, że ta tragedia była czymkolwiek innym niż wyłącznie odmową zaakceptowania elementarnych zasad bezpieczeństwa własnego i innych. Co wiemy z całą pewnością? Wiemy, że żaden kapitan samolotu pasażerskiego nie podjąłby decyzji o lądowaniu, żaden nie miałby najmniejszych wątpliwości, że przy tych warunkach pogodowych ma obowiązek skierować maszynę na inne lotnisko.           


Kukiełkarz zbudował na tej tragedii paranoidalną konstrukcję ogólnonarodowej frustracji, niepewności, egzystencjalnego zagrożenia w maksymalnie mglistej formie. Naród ofiara, oblężona twierdza, spisek całego świata przeciwko nam i on, zbawca narodu. Nic nowego. Odwieczne techniki, które nieodmiennie przynosiły oczekiwane efekty.    


Obrona przed psychomanipulacją nie jest łatwa, szczególnie, jeśli wspiera ją teatr przebierańców w świątobliwych szatach.


Dotarliśmy do punktu, w którym królik wyciągany co miesiąc z kapelusza częściej wywołuje obrzydzenie niż okrzyki zdumienia. Konstrukcję podtrzymują ci, którzy zyskali na tym cyrku najwięcej, więc podnoszą głowy i trzeba ich przywołać do porządku. Pomruki o wcześniejszych wyborach nie wydają się poważne, ale w świecie polityki pokerowe zagrania przynoszą czasem dziwne efekty.         


Chwilowo widzimy pewne złagodzenie tonu, a raczej redukcję wrzasków o zamachu. Mit zamachu trzyma się jednak dobrze wśrod wyborców PiS gdzie połowa respondentów mocniej lub słabiej wierzy w zamach. W pozostałej populacji odsetek wierzących w zamach oscyluje między 18 a 15 procent. Wygląda na to, że energia potrzebna na podtrzymywanie tej teorii spiskowej zaczyna przekraczać oczekiwane zyski. Najnowsza reklama obłędu w postaci filmu z rzekomymi wynikami prac podkomisji ds. katastrofy smoleńskiej prawdopodobnie przyniosła więcej reakcji negatywnych niż pozytywnych, ale pewności nie ma, istotne jest tu pewne rozchwianie w samej koalicji. Gdzie, jak się wydaje, pojawiły się obawy, że dalsze wyciąganie tego kłamstwa na sztandary może mieć złe skutki. Czy dałoby się zbadać, kto z polityków wierzy w ten „zamach” z całego serca, a kto trzyma się tej absurdalnej wiary, ponieważ jak dotąd przynosiło to zyski? (Hipotezę silnej obecności tej drugiej frakcji wydaje się wzmacniać najnowsza sprawa Hofmana i towarzyszy z Danielem Obajtkiem na czele. Sam Hofman jako rzecznik PiS w 2013 roku twierdził, że teza o zamachu jest najbardziej prawdopodobna, zgadzając się, że nie ma żadnych dowodów na rosyjskie spiski.) Takie badanie wymagałoby specjalnej metodologii. Tymczasem różne firmy zajmujące się badaniem opinii publicznej zadają proste pytania o wiarę lub brak wiary w zamach.      


Nawiasem mówiąc, ciekawe byłoby zobaczenie wyników nawet tak uproszczonych sondaży w rozbiciu na grupy zawodowe, gdzie szczególnie intereujący byłby kler, nauczyciele i dziennikarze.


Wielu badaczy podatności na teorie spiskowe zwraca uwagę na fakt większego prawdopodobieństwa akceptowania kilku teorii spiskowych równocześnie niż korelacji akceptacji poszczególnych teorii spiskowych z wykształceniem, dochodami czy sympatiami politycznymi. Prowadzi to do wniosku o silnym związku między osobowością a podatnością na teorie spiskowe. Ciekawe czy i w tym przypadku badania ujawniłyby jakąś korelację między wierzącymi w zamach, a antyszczepionkowcami, anty-GMO, czy przekonanymi o tym, że światem rządzą Żydzi? Wielokrotnie zauważano, że informacja o faktach praktycznie nie ma wpływu na osoby silnie przekonane do teorii spiskowych. Jest to również stała klientela populistycznych ruchów politycznych, które odwołują się do paranoicznych lęków. Wiemy również, że teorie spiskowe zawsze łatwiej obudzić niż je wyciszyć.


Rządy władzy odwołującej się do zwolenników teorii spiskowych niszczą wszelki racjonalizm i zaufanie do instytucji stojących na straży społecznego ładu. Kiedy system sprawiedliwości, policja i podporzadkowane władzy media są jawnie wykorzystywane w brutalnej grze politycznej, również ci, którzy przeciwstawiają się temu, wpadają w pułapkę paranoi. Kiedy prawo przestaje być prawem, a staje się narzędziem w grze politycznej, kiedy policja nie strzeże porządku tylko zwalcza opozycję, kiedy media zmieniają się w biuletyny partyjne, efektem jest powszechna dezorientacja. Wyroki prasowe traktowane są poważniej niż wyroki sądów, państwo staje się siedliskiem zwaśnionych plemion.


Nie jest to zjawisko nowe, ani tylko polskie. Pytanie czy kolejne wybory (przyspieszone czy w przepisowym terminie) mogą zmienić bieg wydarzeń i przywrócić mimimalne zaufanie do instytucji państwowych jak również konstruktywną rolę mediów? Doświadczenia innych nie napawają optymizmem.


Do powszechnych wyborow jednak daleko, chwilowo rośnie niepokój, czy do tej pory nie zostanie podważona ostatnia łącząca nas zasada demokratycznego społeczeństwa – zasada pięcioprzymiotnikowych wyborów. Kiedy Strateg mówi, że nie wyklucza decyzji o przyspieszonych wyborach za rok, może mieć na myśli nie tylko koniec pandemii, ale i podporządkowanie sobie Państwowej Komisji Wyborczej.                                                  


Polityczna scena ma wszystkie cechy jarmarcznego teatru. Nastroje publiczności ciągle się zmieniają, ale nie na tyle, żebyśmy mogli wyciągać jakieś zdecydowane wnioski. Ostatecznym testem będą wybory. O ich terminie prawdopodobnie zadecyduje kukiełkarz, który albo będzie nadal wierzył w obecność i siłę mitu, albo będzie szukał innych gwarancji, że ich wyniki będą zgodne z jego oczekiwaniami. Wiedza o tym wpędza nas w paskudną podejrzliwość. Co przypomina dowcip sprzed z górą pół wieku o różnicy między paranoikiem i schizofrenikiem, w którym ten pierwszy twierdził, że wszyscy za nim chodzą, a ten drugi, że nikt go nie śledzi.


Może czas mówić wyraźniej niż dotąd – Szwedzi nigdy nie próbowali zdobywać Częstochowy, Matka Boska nie brała udziału w Bitwie Warszawskiej, smoleńskie ofiary nie są ofiarami rosyjskiego spisku. Przyznanie tego ostatniego jest zagrożeniem dla narodowego honoru. Lepsze to niż pozostawanie ofiarami mitów, szerzonych z ambon i telewizyjnych ekranów.          


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
3. "Obrona wikipedii" Marcin Łakomy 2021-04-28
2. Marcin Łakomy 2021-04-15
1. Kukiełkarz Leszek 2021-04-14


Znasz li ten kraj

Znalezionych 386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


&#8222;Choroba&#8221; przywrócona przez Putina


&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk