Prawda

Piątek, 22 października 2021 - 22:27

« Poprzedni Następny »


Groza reedukacji narodowej


Andrzej Koraszewski 2021-02-27

Zdjęcie: Creavtive commons.
Zdjęcie: Creavtive commons.

Nasz minister reedukacji narodowej mówi, że w „szkołach powinno być więcej treści katolickich i patriotycznych”, mówi również o szkole „z wizją […] która uczy tego, skąd jesteśmy, skąd pochodzimy i dzięki komu żyjemy tutaj, w tym miejscu, w wolnym kraju”.


W tym samym artykule autorka cytuje ministra sprawiedliwości narodowej, który na łonie telewizji „Trwam”  również o wychowaniu narodu mówił: „Jeśli my tego teraz nie zrobimy, jeśli nie zajmiemy się edukacją, jeśli nie zajmiemy się sferą nauczania na uniwersytetach, jeśli nie zajmiemy się obszarem mediów, to przegramy bitwę o polskie dusze. Jeżeli nie podejmiemy realnych działań, to z całą pewnością w Polsce nie będzie Budapesztu, tylko będzie raczej Dublin”.


Oko.press informuje o wynikach niedawnego sondażu, z których wynika, że Polacy nie ufają publicznej oświacie. Okazuje się, że połowa pytanych wyraziła opinię, iż gdyby mogli sobie na to pozwolić, wysłaliby swoje dzieci do płatnych prywatnych szkół.    


Poziom tego niezadowolenia może się wiązać z dramatami zdalnego nauczania podczas pandemii. Jednak marzenia o posłaniu dziecka do prywatniej szkoły są prawdopodobnie prawdziwe i nie związane z pandemią.


Tego rodzaju sondaże nie mają większej wartości poznawczej i nie informują nawet, czy to znaczy, że polscy rodzice rzeczywiście zaczynają dostrzegać sens i wartość inwestycji w edukację swoich dzieci.        

Samo centralne (i jak się wydaje jedyne pytanie) tego sondażu było rozbrajające: „Czy gdyby pieniądze nie były przeszkodą posłałaby Pan/Pani dziecko do płatnej szkoły społecznej lub prywatnej?”


Wyniki pokazano w rozbiciu na grupy wiekowe. Okazało się, że młodsi nieco częściej niż starsi (gdyby tylko mieli dużo pieniędzy) zafundowaliby swoim pociechom lepszą szkołę. Respondenci z miast dużych i mniejszych oraz ze wsi też się w tym „badaniu” nieco różnią. Mieszkańcy wielkich miast byliby skłonni (gdyby nie te pieniądze) częściej niż mieszkańcy mniejszych miast i wsi dać swoim dzieciom lepszą szansę.

Bardzo ciekawie rozkładają się też głosy w podziale na elektoraty. Zdziwią się ci, którzy myśleli, że wyborca Lewicy będzie z definicji przywiązany do usług publicznych. Płatną edukację w tej grupie wybrałoby 59 proc. badanych, więcej niż wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (56 proc.).

Nie wiem dlaczego miałoby nas dziwić, że lewica chciałaby dać swoim dzieciom edukację lepszą niż dostaje plebs. Redakcja Oko.press wyciągnęła z tego sondażu cały worek wniosków, chociaż pokazane dane nie bardzo dawały do tego podstawę. Jak się dowiadujemy:

Chodzi więc o marzenie o elitarnej szkole, która skupia się na „najzdolniejszych uczniach” i nie traci czasu na wyrównywanie szans. Tu warto zaznaczyć, że dość powszechne przekonanie o tym, że uczniowie ze środowisk defaworyzowanych szkodzą tym z wyższym zapleczem społeczno-ekonomicznym, nie broni się w badaniach.

Nauczyłem się nowego pojęcia – „środowiska defaworyzowane” i wpadłem w zadumę nad pytaniem, czy ktoś, kto pisze takie mądrości, kiedykolwiek był w szkole w „środowisku defaworyzowanym”? Nie pytam, czy kiedykolwiek prowadził sam lekcje w takiej szkole, ale czy chociaż zna nauczycieli i rodziców uczniów z takich szkół. Gdyby znał, może zacząłby się domyślać powodów, dla których istnieje „dość powszechne przekonanie”, że jeden uczeń może poważnie obniżyć naukę w całej klasie i to nie na jednej lekcji, a przez wszystkie lata nauki, a czasem doprowadzić do decyzji nauczyciela/nauczycielki o zmianie miejsca pracy lub wręcz zawodu.Badanie, na które autorzy Oko.press się w tym miejscu powołują, wymagałoby osobnego omówienia, ale prawdziwych badań tego zjawiska jest wiele i to w wielu krajach. Tragedia szkół w owych „środowiskach defaworyzowanych” jest widoczna w Ameryce, we Francji, w Anglii, Szwecji i w innych rozwiniętych krajach i jest świetnie opisana. Nauczyciel, który więcej czasu musi poświęcać na utrzymanie względnego spokoju w klasie niż na samo uczenie, jest bez szans. Marzenie dobrego nauczyciela o przeniesieniu się do szkoły, w której rodzice są zainteresowani nauką swoich dzieci, a dzieci są zainteresowane nauką, staje się obsesją. Tu nie chodzi o elitarną szkołę, która skupia się na „najzdolniejszych uczniach”, a o szkołę, w której nauczyciel ma prawo skupiania się na uczniach.  


Jak wynika z innych (cytowanych w tym artykule) badań koszt nauczania w szkołach społecznych, wyznaniowych czy prywatnych waha się między 200 złotych a 10 tysięcy złotych miesięcznie (te 10 tysięcy to międzynarodowa szkoła w Warszawie).  Respondentów nie pytano, czy istnieją jakieś niepubliczne szkoły w pobliżu ich miejsca zamieszkania, ani czy sprawdzali, jakie byłyby koszty posłania swojego dziecka do takiej szkoły. Odpowiedzi respondentów nie są również pokazane osobno dla różnych grup zamożności. Tak więc, nie możemy dowiedzieć się jakie są w rzeczywistości te bariery finansowe. Nie wiemy, jak się ma odpowiedź na niemądre i tendencyjne pytanie do autentycznej chęci przeniesienia dziecka do lepszej szkoły.


Kiedy poprzednia reforma spowodowała masowe zamykanie małych szkół wiejskich, w wielu miejscowościach zawiązały się społeczne komitety i sporo takich szkół uratowano. W 2013 roku pojawił się ruch „zielonej szkoły”, chodziło przede wszystkim o uchronienie dzieci z młodszych klas przed kłopotliwymi dojazdami (jak się wydaje, nikt jednak nie śledził dalszych losów tych szkół).        


W Stanach Zjednoczonych systematycznie prowadzi się badania rodzinnych nakładów na edukację w zależności od poziomu zamożności w gospodarstwie domowym, miejsca zamieszkania, wyznania, przynależności etnicznej, kraju pochodzenia (imigrantów). Najciekawsze są oczywiście nakłady na edukację dzieci w grupie najmniej zarabiających. Tu wszystkie rekordy biją imigranci z Azji (głównie południowo-wschodniej, ale również hindusi). Są to gospodarstwa domowe, w których dorośli oszczędzają na wszystkim, z wyjątkiem edukacji dzieci. Wybór lepszej szkoły nie zawsze jest możliwy, więc nakłady są często kierowane na dodatkową naukę. Efektem jest dramatyczna nadreprezentacja „Azjatów” na najlepszych uczelniach i już w drugim pokoleniu imigrantów zarobki Azjatów są wyższe niż wszystkich innych grup. (Od dawna pojawiały się sygnały o dyskretnych próbach utrudniania dostępu Azjatom do najlepszych placówek edukacyjnych, zaś ostatnio widziałem kabaretową zgoła próbę zaliczenia Azjatów do uprzywilejowanych białych, do których wcześniej oczywiście zaliczono Żydów.) Wysokość nakładów rodzinnych na edukację dzieci jest związana z kulturą danej grupy i priorytetami w tej kulturze.


Czy inwestycje w naukę dzieci bez oglądania się na państwo mają sens? W cytowanym artykule Oko.press czytamy:                       

Czy faktycznie dzieci ze szkół niepublicznych osiągają lepsze wyniki?

Szkoły samorządowe wypadają szczególnie blado, gdy porównamy wyniki egzaminów w części matematycznej i językowej. Średni wynik egzaminu ósmoklasisty w szkołach niepublicznych w 2018 roku z matematyki był o 12 pkt. proc. wyższy niż ich kolegów z placówki publicznej. W teście z języka angielskiego różnica rośnie do 16 pkt. proc.

Szkoda, że nie ma nowszych danych, prawdopodobnie te różnice są obecnie jeszcze większe, ze względu na widoczne efekty działań minister Zalewskiej i ministra Piontkowskiego.


Jak pisze w zakończeniu swojego artykułu redakcja Oko.press:

Odpływ od szkół publicznych, który dziś obserwujemy, można jednak uznać za jeden z symptomów niekontrolowanej prywatyzacji edukacji w Polsce. A to oznacza, że gdzieś po drodze zgubiliśmy jeden z głównych celów publicznej oświaty, czyli wyrównywanie szans.

Nie jestem pewien, czy jest to naprawdę taki wielki dramat, jako, że powszechne przekonanie, iż wspaniałą edukację publiczną popsuli dopiero pisowcy  „nie broni się w badaniach”.  Medal za reedukację narodową jest dwustronny, na rewersie jest napis – edukacja twojego dziecka to wyłączny obowiązek państwa, a nie twój. To chwyciło i (w szczególności w środowiskach defaworyzowanych) udało się zmienić szkołę publiczną w przechowalnię bachorów od klasy pierwszej do matury. Faworyzujący zaczynają się budzić i chronić swoje dzieci przed swoimi pomysłami. Nadzieja w niekontrolowanej prywatyzacji edukacji, a szczególnie w tym, że defaworyzowani przypomną sobie, że ich przodkowie po uwolnieniu z pańszczyzny brali sprawę edukacji swoich dzieci w swoje ręce nie czekając na państwo.            


P.S. Zawsze bawi mnie określenie "gdybym mógł/mogła sobie na to pozwolić". Wiele lat temu wracałem szosą ze sklepiku do domu, towarzyszył mi sąsiad rolnik, rozmawialiśmy o Żydach, którzy tu mieszkali i tak się zgadało, że wspomniałem o tym dziwnym zjawisku, biednych żydowskich rzemieślników pracujących po nocach, żeby zarobić na najlepsze wykształcenie swoich dzieci. Przy figurce św. Antoniego zatrzymaliśmy się, bo ja skręcałem w lewo, a on szedł dalej prosto. Spojrzał na mnie i powiedział: "A wie pan, ja chyba mam w sobie coś z Żyda".

 

Z jakiegoś socjologicznego powodu mam ochotę w tym miejscu przypomnieć piosenkę z filmu „Skrzypek na dachu” If I were a rich man.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. edukacja JR 2021-03-02


Znasz li ten kraj

Znalezionych 328 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk