Prawda

Piątek, 1 marca 2024 - 05:31

« Poprzedni Następny »


Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi


Andrzej Koraszewski 2021-01-27

Tak byłem szczepiony.
Tak byłem szczepiony.

Stało się. Pierwsza dawka szczepionki Pfizera (Big Pharma) została wstrzyknięta w moje (lewe) ramię i otrzymałem informację, którego i o której mam się stawić po drugą dawkę. Mieszkając w cywilizowanym miejscu, w pierwszym dniu rejestracji osób przedatowanych (80+), zadzwoniłem do przychodni, zostałem zarejestrowany i powiedziano mi, że mam czekać, bo nie ma jeszcze informacji, kiedy szczepionki do nas dotrą. W kilka dni później dostałem informację „proszę się zgłosić we wtorek o 10.33”. Ucieszyłem się, że mieszkam w Polsce w miejscu, w którym system działa jak w Izraelu. Od przyjaciółki w Warszawie dowiedziałem się, że u nich na Bródnie było podobnie, tyle, że bardzo długo wisiała na telefonie, próbując się dodzwonić, ale kiedy się wreszcie dodzwoniła, to reszta poszła jak w Dobrzyniu (niemal, bo dostała nieco odleglejszą datę szczepienia).

Sądząc po informacji w „Gazeta.pl” media zgłaszają popyt wyłącznie na skargi i zażalenia, by móc przedstawić Polskę w ruinie, więc nie ma szans, żeby zechcieli zainteresować się czymkolwiek, co nie podnosi adrenaliny i nie wywołuje wrażenia, że mieszkamy w piekle gorszym niż Burkina Faso.


No więc informuję, że w Dobrzyniu nad Wisła jest inaczej. Dzień przed szczepieniem telefon z przychodni, czy jestem zdrowy, przypomnienie o godzinie szczepienia i informacja o możliwości wypełnienia wcześniej kwestionariusza pobranego z sieci. 


Dochodząc do przychodni widzę, że wchodzi ktoś w podobnym wieku, zerkam na zegarek i wchodzę zgodnie z harmonogramem. W recepcji podają mi kwestionariusz, informuję, że ściągnąłem z Internetu i mam wypełniony. Mam chwilę poczekać, więc zdejmuję płaszcz (w pustej poczekalni) i zapraszają  mnie do gabinetu, gdzie lekarz obejrzał już mój wypełniony kwestionariusz i informuje mnie, jakie mogą być reakcje na szczepionkę.


Sprawdzenie kwestionariusza i krótka informacja.
Sprawdzenie kwestionariusza i krótka informacja.

Poinformowany przechodzę do pokoju, w którym się szczepi, i dwie minuty później jestem na korytarzu, gdzie mam odczekać 15 minut, ktoś przede mną właśnie wychodzi, w chwilę później trzy krzesła dalej siada kolejna osoba po zastrzyku, a ja otrzymuję kartonik z potwierdzoną datą pierwszego szczepienia i datą drugiego. (Prawdopodobnie jest to system zaprojektowany przez samego producenta, z informacją na kartoniku gdzie zgłaszać działania niepożądane i kodem pozwalającym ściągnąć dodatkowe informacje na urządzenie mobilne. Kartonik jest ważny, będzie na nim potwierdzenie drugiej dawki i będzie służył jako świadectwo szczepienia.)   


Tak to wyglądało wczoraj w Dobrzyniu nad Wisłą i nie dostrzegłem różnicy między tym, co opisywali mi przyjaciele z Ameryki, Londynu i Izraela. Tak więc, jeśli Polska jest w ruinie, to informuję, że nie cała, a jeśli ktoś pyta o organizację szczepień, tu działa to jak w zegarku. (Przypominam również, że medialne informacje o tym, że Polska jest w ruinie, walnie przyczyniły się do wprowadzenia „dobrej zmiany”).


Przychodnia Zdrowia w Dobrzyniu nad Wisłą.
Przychodnia Zdrowia w Dobrzyniu nad Wisłą.

Przyjaciel z Izraela, który jest już dawno po drugim zastrzyku tej samej szczepionki donosi, że jednym z elementów dobrego funkcjonowania systemu jest sprawne wykorzystanie szczepionek, które pozostają pod koniec dnia, z powodu tego, że ktoś z takich czy innych przyczyn wypada z kolejki. (Otwarte fiolki muszą być zużyte w ciągu pięciu godzin). Na Twitterze, FB, WhatsAPp i Telegramie powstały grupy które śledzą inwentarz szczepionek w dystrybucji krajowej i reagują na miejscu, kiedy zwalnia się doza szczepionki. Wtedy kandydaci stawiają się po szczepionkę. Dzięki temu ludzie którzy nie kwalifikują się pod kryteria pierwszeństwa szczepią się w miastach, w których nie mieszkają, szczególnie w osiedlach arabskich i haredim. (Ja pytań o to, jak to u nas jest zorganizowane, nie zadawałem, żeby nie naruszać zbędnymi pytaniami rytmu pracy.)   

 

U nas system dopiero się dociera i oczywiście w małej społeczności jest to łatwiejsze, ale domyślam się, że jest wiele miejsc (nawet w stolicy) gdzie działa to sprawnie. Przyjaciółka, z którą w zamierzchłych czasach pracowaliśmy w jednej redakcji, na swoim FB informuje: „Nieoczekiwanie sprawnie zaszczepiono Waldemara na Stadionie Narodowym. Ucieszyło mnie to podwójnie.” (Musiała wcześniej czytać gazety, albo słuchać radia i oczekiwali najgorszego.)   

Tymczasem Pfizer zapowiada poważne zakłócenia w dostawach, ponieważ muszą gwałtownie reorganizować produkcję, żeby sprostać dalszym zamówieniom. Na łamach „Rzeczpospolitej” wybitny mikrobiolog i wirusolog, profesor Włodzimierz Gut informuje o swoim zdziwieniu, że firma zapowiada zwiększenie przez zmniejszenie i serwuje domysły, że pewnie Chińczycy wszystko wykupują i nie muszą się przejmować Europą. Dostajemy plotkarską „wiadomość” podpartą uczonym tytułem, co jest jeszcze gorszą praktyką dziennikarską niż uczone opinie różnych celebrytów o sprawach, o których nie mają zielonego pojęcia. Specjalność pana profesora nie wskazuje ani na znajomość problemów produkcyjnych szczepionek w tej firmie, ani w żadnej innej. Szczepionki nie kiełbasa, Sprostanie zamówieniom na dziesiątki milionów szczepionek wymaga nie tylko uruchomienia nowych linii produkcyjnych, ale również zatrudnienia i przeszkolenia nowego personelu, do czego mogą być potrzebni ci, którzy już to potrafią. Również firma AstraZeneka, która też przeszła do masowej produkcji swojej szczepionki, zapowiedziała z tego samego powodu chwilowe zmniejszenie produkcji o 60 procent.


Szczepionka Pfizera cieszy się obecnie największym zainteresowaniem, ponieważ najszybciej zakończyli solidne badania kliniczne, pierwsi uzyskali wszystkie konieczne certyfikaty (również w Unii Europejskiej), mogli ruszyć z masową produkcją i zacząć realizować zamówienia. Osobiście nie  jestem zdziwiony, że popyt przerósł możliwości podaży, co zmusza ich do wielkiej reorganizacji. Spowoduje to jednak zaburzenia harmonogramu szczepień również w Polsce.        


Niektórzy mają pretensje do Izraela, że oni jak dotąd mają dostawy bez żadnych opóźnień. To prawda. Izrael złożył zamówienia w tej firmie jako jeden z pierwszych krajów, a co więcej, jak się dowiadujemy, podpisał z Pfizerem umowę, że Izrael będzie obszarem badań klinicznych na skalę całego społeczeństwa. Szóstego stycznia 2021 podpisano umowę, pod mało mówiącym tytułem "The Real World Epidemiological Evidence Collaboration Agreement", w której Pfizer zobowiązuje się do dostarczenia szczepionek w ilości pozwalającej na zaszczepienie całej dorosłej populacji tak, aby w maksymalnie szybkim czasie uzyskać pełną odporność stadną.      


Izrael ze swojej strony ma dostarczyć firmie Pfizer epidemiologiczne dane, które pozwolą na sprawną ocenę działania szczepionki, ewentualnych skutków ubocznych, reakcji w powiazaniu z różnymi historiami chorób, tempa spadku zakażeń i w wielu innych sprawach, które są istotne dla wszystkich późniejszych użytkowników tej szczepionki oraz dać możliwość jej ewentualnej modyfikacji. Izrael jest tu idealnym wyborem, bo to stosunkowo nieduży kraj, doskonale zorganizowany, gdzie historie chorób wszystkich mieszkańców znajdują się w systemie komputerowym, co pozwoli na wyłapanie możliwych korelacji zdarzeń, które mogą być w jakikolwiek sposób podejrzewane, że są skutkami ubocznymi.               


Są to nie tylko zakrojone na gigantyczną skalę badania epidemiologiczne, ale również badanie efektów ekonomicznych, tempa spadku nowych zakażeń i otwierania gospodarki. (Oczywiście pojawiły się niepokoje, czy przypadkiem nie wyciekną jakieś drażliwe dane, ale myślę, że jakoś sobie z tym izraelski rząd poradzi.)

Wyniki analiz mają być omawiane przez ekspertów Pfizera i izraelskiego ministerstwa zdrowia raz w tygodniu, tak by można było na każdym etapie śledzić przebieg operacji masowego szczepienia i jej efektów.

Tymczasem trudno powiedzieć o efektach, bo realny spadek nowych zakażeń w społeczeństwie jako całości będzie można zadekretować, kiedy będzie pewność, że nie są to tylko jakieś wahania, chociaż spadek już jest widoczny w grupach, które były szczepione pierwsze i są już po drugiej porcji szczepień. Pierwszy milion mieszkańców Izraela otrzymał już drugą dawkę. Zaczyna się obserwacja skuteczności. W drugim tygodniu po pierwszym szczepieniu w populacji szczepionych liczba zarażeń spadła o 30 procent, w trzecim tygodniu o 92 procent. Ilość przeciwciał po drugiej szczepionce rośnie od 6 do 20 razy. Na drugą porcję szczepionki nieliczni reagują lekkim ogólnym osłabieniem, ale te objawy są bardzo łagodne. Po drugim zastrzyku otrzymuje się stosowny certyfikat, uprawniający do spotkań z wnukami, korzystania z teatrów i kin, a młodsi odzyskują prawo do normalnej pracy.         


W Autonomii Palestyńskiej władze zdecydowały się na zakup rosyjskiej szczepionki Sputnik-V dla narodu, a dla siebie poprosiły po cichutku o dary w postaci szczepionek Pfizera z Izraela.


Tymczasem czytam, że już w najbliższy weekend dotrze do Polski pierwsza porcja amerykańskiej szczepionki Moderna. Ta szczepionka ma też już wszystkie niezbędne certyfikaty. Oparta na tej samej technologii mRNA, ma podobne działanie i podobną skuteczność, można powiedzieć, że jest równie godna zaufania. Logistyka jej transportu i przechowywania jest łatwiejsza, pewnym problemem będzie zapewne rozwiązanie gdzie, kiedy i jak rozdzielać różne rodzaje szczepionek. Nie można wykluczyć, że z czasem pojawi się u nas również szczepionka AstraZeneka. Ale zanim się pojawi, to pewnie organizacyjna sprawność będzie już w całym kraju taka jak w Dobrzyniu nad Wisłą.

Chwilowo tyle.        


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj
Komentarze
1. Witam po drugiej stronie... Marek Eyal 2021-01-27


Znasz li ten kraj

Znalezionych 386 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Agenci propagandy nienawiści   Koraszewski   2023-11-05
Modne słowo: narracja   Koraszewski   2023-10-06
Jaka religia, jaki ateizm?   Koraszewski   2023-10-02
Płacimy za grzechy dziadów   Koraszewski   2023-09-26
Poranne refleksje mieszkańca Polski   Koraszewski   2023-09-22
Dlaczego film Holland jest zły   Wójcik   2023-09-20
Śmierć byłego nauczyciela historii   Kruk   2023-09-18
Jeśli mam zacząć od nowa…   Koraszewski   2023-09-12
Osiem gwiazdek na grobie, Richard Dawkins i moje miasteczko   Koraszewski   2023-09-09
Elekcja posłów polskich   Koraszewski   2023-09-07
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowanych bajek świat   Koraszewski   2023-08-29
Głosuj 4 razy NIE, czyli jak Jarosław Kaczyński poszedł śladami Bolesława Bieruta   Koraszewski   2023-08-15
Przedwyborcza kampania prania mózgów   Koraszewski   2023-07-19
Poemat o oszczędnym posługiwaniu się prawdą   Koraszewski   2023-07-06
Smutek plemiennego humanizmu   Koraszewski   2023-06-19
“Ewa” i Pola. Głos kobiet żydowskich   Walter   2023-06-14
Ordo Juris, ludzkie dramaty i złe dziennikarstwo   Koraszewski   2023-05-12
Papierowym okrętem po ojczystych kałużach   Koraszewski   2023-04-24
Wobbly hypothesis i życie współczesne   Koraszewski   2023-04-21
Powrót konfederatów polskich   Koraszewski   2023-04-18
Człowieku, zbliża się Dzień Darwina   Koraszewski   2023-02-04
Śmierć prezydenta i dylemat sędziego   Koraszewski   2022-12-17
Nacjonalistyczna patoekonomia wiecznie żywa   Łukaszewski   2022-12-16
Kogo i w jaki sposób chciałby zniszczyć ob. Kaczyński?   Koraszewski   2022-12-10
Listopadowe powstanie i sprawa dla niektórych niekoszerna   Łukaszewski   2022-11-30
Polityka jest sztuką realizowania tego co jest  możliwe   Koraszewski   2022-11-28
Państwo, religia, dzieci i Żydzi   Koraszewski   2022-11-17
W poszukiwaniu katolickich konstytucyjnych demokratów   Koraszewski   2022-11-15
Polityka, czyli taniec świętego Wita   Koraszewski   2022-10-20
Czy przywódcy organizacji rolniczych są największymi wrogami rolników?   Koraszewski   2022-10-15
Oświecony lud tego nie kupi   Zbierski   2022-10-10
Potforny ftorek i ojczyzna w potszebie   Kruk   2022-10-08
Do przyjaciół Moskali   Łukaszewski   2022-09-29
List otwarty do pewnego typa   Koraszewski   2022-09-28
Hic Rhodus, hic salta!   Koraszewski   2022-09-21
Głupota zawsze dziewica   Koraszewski   2022-09-19
Jesień oświecenia i owoc poznania   Koraszewski   2022-09-13
Od sierpnia 1980 do sierpnia 2022   Koraszewski   2022-08-30
Gdybym ja był Panem Bogiem   Kruk   2022-08-11
Przemilczana pielgrzymka posłów polskich do grobu Arafata   Koraszewski   2022-08-04
Kaczyński w Kórniku i powrót towarzysza Szmaciaka   Koraszewski   2022-07-26
Polska demokracja wyznaniowa   Koraszewski   2022-05-30
Ból głowy po święcie pracy   Kruk   2022-05-02
Świat się zmienia na lepsze   Kruk   2022-04-22
Pisowska wojna z rozumem   Koraszewski   2022-04-14
Oni się nie wstydzą, państwo nie reaguje   Koraszewski   2022-03-23
Kto dostrzeże grozę wzrostu cen żywności?   Koraszewski   2022-03-18
Cicho płynie solidarność   Koraszewski   2022-03-09
Pokaż figę sykofantom   Koraszewski   2022-02-19
Nie oskarżam, tylko przypominam   Koraszewski   2022-02-10
List otwarty do wice-ministra zdrowia Piotra Bombera, nadzorującego Departament Dialogu Społecznego   Koraszewski   2022-02-03
Pierwsza poprawka do, że tak powiem   Koraszewski   2021-12-08
Dzyndzyk patriotyczny i kwestie prawne   Kruk   2021-11-19
Głupota oparta na wiedzy   Koraszewski   2021-11-15
Jezus, Mahomet i cała reszta   Koraszewski   2021-11-11
 Byłem z Romanem na ty   Koraszewski   2021-11-09
Jarosław Kaczyński i historia polskiego analfabetyzmu   Koraszewski   2021-10-28
Czy można zrozumieć pamięć i tożsamość?   Koraszewski   2021-10-25
My naród i klops   Koraszewski   2021-10-15
Saga rodu Fedorowiczów, powiatowa walka z zaborcą i proces Katarzyny Mrówczyny   Koraszewski   2021-10-04
Historia pewnego teatru   Łukaszewski   2021-09-25
Niech żywi nie tracą nadziei   Kruk   2021-09-15
Dyskurs nasz powszedni pozwól zmienić Panie   Koraszewski   2021-09-11
Zawieszony w prawach członka   Kruk   2021-07-21
Codzienne obowiązki sołtysa honoris causa   Koraszewski   2021-06-26
Czy warto być Polakiem – wyjaśniamy   Koraszewski   2021-06-18
Polityczna kamasutra i umysł człowieka podnieconego   Koraszewski   2021-06-12
Dławiący wiatr historii   Koraszewski   2021-06-07
Piasek dla kota i inne troski   Koraszewski   2021-06-02
Nowy ład, Polski ład, czyli Nowa Ekonomiczna Polityka   Koraszewski   2021-05-29
Sen nocy wiosennej   Koraszewski   2021-05-14
Owszem żyję, ale trudno to potwierdzić   Koraszewski   2021-05-08
Święto flagi i inne święta   Kruk   2021-05-05
Demokracja umarła, niech żyje demokracja   Koraszewski   2021-04-30
Uczucia patriotyczne w promocji   Koraszewski   2021-04-28
Chuć w narodzie, czerep nadal rubaszny, dusza anielska trzepocze sztucznymi rzęsami   Kruk   2021-04-20
Czy wicepremier zarządzi wcześniejsze wybory?   Koraszewski   2021-04-14
Nie marszcz czoła, stawiaj go wyzwaniom   Kruk   2021-04-12
Bliźni gorszego sortu i problem moralności   Koraszewski   2021-04-10
Prawda, sumienie, zgoda   Koraszewski   2021-04-07
Rewolucja w NBP, nominały jawne i poufne   Koraszewski   2021-04-01
Mural w mieście Dobrzyniu   Koraszewski   2021-03-19
Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk