Prawda

Poniedziałek, 27 czerwca 2022 - 17:28

« Poprzedni Następny »


Wojna pod znakiem krzyża


Z materiałów MEMRI 2022-03-11


Wojna między Rosją a Ukrainą rozgrywa się także w Kościele prawosławnym. Dla rosyjskiego Kościoła prawosławnego, na którego czele stoi Patriarcha Cyryl I, odzyskanie Ukrainy jest, być może, jeszcze ważniejsze niż dla Putina. Ukraina przez trzydzieści lat była niezależna od Rosji; rozdział między rosyjskim Kościołem prawosławnym a ukraińskim Kościołem istnieje tylko od 2019 r., kiedy Ekumeniczny Patriarcha Bartłomiej I, głowa globalnego Kościoła Prawosławnego w Stambule (Konstantynopolu), przyznał ukraińskiemu Kościołowi niezależność od rosyjskiego Kościoła [1].

Moskiewskiemu patriarsze Cyrylowi, wiernemu zwolennikowi Władimira Putina, wojna oferuje możliwość „przywrócenia jedności”, co dla moskiewskiego patriarchatu znaczyłoby zakończenie niezależnego statusu ukraińskiego Kościoła. W kazaniu z 27 lutego 2022 r. Cyryl o tym mówił:

“Dzisiaj my także potrzebujemy jedności – jedności z naszymi braćmi i siostrami w Ukrainie. Jesteśmy świadomi trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się dzisiaj Ukraiński Kościół Prawosławny Moskiewskiego Patriarchatu [ukraiński Kościół, który uznaje zwierzchność Moskwy]. Szczególnie modlę się dzisiaj za Jego Świątobliwość Metropolitę i z pewnością cały episkopat i wszystkich wiernych ludzi w Ukrainie; i wzywam was, byście także wznieśli te modlitwy. Niech Bóg broni, by obecna sytuacja polityczna w braterskiej Ukrainie tak blisko nas miała być skierowana na uczynienie, by złe siły, które zawsze walczyły przeciwko jedności Kościoła Rusi i Rosji, zdobyły przewagę”.

W kazaniu Cyryl powtórzył także przesłanie Putina, że Rosja, Białoruś i Ukraina są jednym krajem:

"Niechaj Pan zachowa rosyjską ziemię. Kiedy mówię ‘rosyjską’, używam prastarego wyrażenia z ‘Powieści minionych lat’ [Kroniki Nestora] – ‘Skąd wyszła ziemia ruska’, ziemia, która teraz obejmuje Rosję i Ukrainę, i Białoruś, i inne plemiona i ludy. Niechaj Pan chroni rosyjską ziemię przed zewnętrznymi wrogami, przed wewnętrznym nieporządkiem, aby jedność naszego Kościoła wzmocniła się i by dzięki łasce Boga wszystkie pokusy, diabelskie ataki, prowokacje wycofały się, i by nasi pobożni ludzie w Ukrainie mieli pokój i spokój – to są dzisiaj nasze modły"[2].

Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik niezależnego Kościoła ukraińskiego, odpowiedział Cyrylowi, oskarżając go, że chodzi na pasku Putina: 

"Już czwarty dzień trwa niesprowokowana, na pełną skalę agresja Rosji, państwa, na czele którego Kościoła Prawosławnego stoisz, na Ukrainę. W wyniku wojny rozpoczętej przez przywódców twojego kraju miliony ludzi cierpią, setki tysięcy dzieci, kobiet i starców musiały szukać bezpieczniejszego schronienia, uciekając ze swoich domów. Codziennie nasi rodacy muszą godzinami chronić się przed bombardowaniem naszych miast przez rosyjskich żołnierzy. Żołnierze i cywile giną.


Niestety, z twoich poprzednich publicznych wypowiedzi wynika jasno, że utrzymanie przychylności Putina i przywództwa Federacji Rosyjskiej jest dla ciebie znacznie ważniejsze niż dbanie o ludzi żyjących w Ukrainie, dla których części uważałeś się za ‘pasterza’ przed wojną. Dlatego niemal nie ma sensu apelowanie do ciebie, byś zrobił coś skutecznego w celu natychmiastowego zatrzymania agresji Rosji przeciwko Ukrainie.


Jednak nadal mam nadzieję, że przynajmniej w stosunku do własnych współobywateli, z których większość jest prawosławnymi chrześcijanami, w stosunku do swoich ‘owieczek’ znajdziesz duchową siłę, by okazać człowieczeństwo i troskę.


Mówię o ponad trzech tysiącach martwych rosyjskich żołnierzy, których ciała pozostają na ukraińskiej ziemi. Przywódcy naszego kraju już zaapelowali do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, by ułatwił powrót tych ciał rosyjskich żołnierzy do ich ojczyzny, żeby krewni i przyjaciele mogli ich pożegnać i pochować. Niestety, jak dotąd nie było żadnej odpowiedzi ze strony rosyjskiej.


Dlatego apeluję do ciebie, jako głowy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, byś okazał litość przynajmniej twoim współobywatelom i owczarni. Jeśli nie możesz publicznie wypowiadać się przeciwko agresji, to przynajmniej przynieś do domu zwłoki rosyjskich żołnierzy, których życie stało się ceną za propagowanie ‘rosyjskiego świata’ stworzonego przez ciebie i twojego prezydenta..."[3]


Metropolita Epifaniusz (Źródło: Orthodoxtimes.com)
Metropolita Epifaniusz (Źródło: Orthodoxtimes.com)

Cyryl spotkał się także ze sprzeciwem we własnym kościele. Protodiakon Andrej Kurajew krytykował Cyryla za spowodowanie podziału w Kościele Prawosławnym przez zerwanie stosunków z Konstantynopolem, kiedy stało się jasne, że popiera on niezależność ukraińskiego Kościoła od Moskwy. Cyryl praktycznie zakazał wiernym udziału w nabożeństwach w kościołach Ekumenicznego Patriarchatu.[4]


Teraz Kurajew zaatakował zawoalowane przesłanie Cyryla z poparciem dla wojny, którym starał się pogłębić religijne różnice. Napisał:  

"Pismo okólne moskiewskiego Patriarchatu oferuje nowy zestaw petycji na ten sezon i modlitw za Ukrainę zamiast poprzednich przeciwko kornawirusowi.


Zawiera następujący akapit:


'Te obce języki, chciwe wojny przeciwko Świętej Rusi, [Boże] zakaż je i obal ich plany’.


Można założyć, że nie będzie modlitw, by ‘pragnienie wojny’ opuściło serca i umysły naszych przywódców. Tylko ‘obce języki’ mogły pragnąć tej wojny (czy jest to aluzja do żydowskich korzeni Zełenskiego?).


Ale wypowiedź zawarta w tej modlitwie jest całkiem jasna: obce ludy (ludy, a nie tylko ich przywódcy) pragnęły wojny. Co więcej, nie jest to wojna przeciwko Rosji Putina, ale w rzeczywistości przeciwko ‘Świętej Rusi’. Białoruś i Ukraina są członkami tej geopolitycznej jednostki, która istnieje wyłącznie w głowie i kazaniach Patriarchy Cyryla (stąd jest oczywiste, że ‘obce języki’ nie mogą oznaczać Ukraińców).


Patriarcha wpaja w umysły wiernych tezę, że ‘nasze kraje’ mają zewnętrznych wrogów. Ponadto ci wrogowie walczą z nami z powodu różnic religijnych. Zatem obecna wojna w Ukrainie przedstawiana jest jako agresja tych ‘obcych języków’. A Rosja, jak się okazuje, jest na wojnie z tymi szatańskimi obcymi siłami plemiennymi. Myślenie o hipotetycznie wrogich intencjach tych ‘obcych języków’ powinno pomóc w zamazaniu pamięci o tym, czyje zbrojne kolumny faktycznie przekroczyły granice niepodległej Ukrainy”.

 

***


"Poniżej zamieszczam lament mojego kolegi z moskiewskiego seminarium, archiprezbitera Władimira Rowińskiego z Równego:


'Rosjanie! Prawosławni! Zatrzymajcie wojnę!


Dzisiaj pochowałem mojego syna. Tak, mojego syna! Jak inaczej mogę nazywać młodego wojownika, który zginął broniąc mnie, moją prawosławną owczarnię, swoją matkę, żonę, córkę przed waszą krwawą inwazją?


Zrozumcie, każda śmierć naszych synów zbierze nas jeszcze bliżej.


Jeśli przyszliście nas “wyzwolić”, odejdźcie, sami damy sobie radę z naszymi problemami.


Jeśli przyszliście, by rozwiązać wasze problemy, to jesteście “w kłopotach” i tylko je pomnożyliście.


Nasi martwi synowie, starcy i dzieci, których zabiliście, będą spoczywać we własnej ziemi. Oddamy im należny honor!


Jak pochowacie waszych synów?


Gdzie znajdą oni spokój?


Jaki honor będą mieli?'"[5]


Andrej Kurajew (Źródło: Vesti.ru)
Andrej Kurajew (Źródło: Vesti.ru)

 

[1] Bbc.com, January 5, 2019.

[2] Patriarchia.ru, February 27, 2022.

[3] Echo.msk.ru, February 27, 2022.

[4] See MEMRI Special Dispatch No. 7721,  Russian Theologian Andrey Kuraev: There Is An Attempt To 'Smear' The Ukrainian Conflict Over The Entire Ecclesiastical World, October 22, 2018.

[5] Echo.msk.ru, March 4, 2022.


Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

MEMRI, 8 marca 2022

Specjalny komunikat Nr 9812

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 780 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potwór stworzony ludzką wyobraźnią   Ferus   2022-06-26
Z jakiej gliny ulepiłeś swojego boga?   Koraszewski   2022-06-23
Nowy ateizm umarł, niech żyje nowy ateizm   Koraszewski   2022-06-20
Kobieta czyli zło konieczne?   Ferus   2022-06-19
Czarne życie, które nie ma znaczenia: 50 chrześcijan zamordowanych w ich kościele   Ibrahim   2022-06-16
Niezamierzony przez Stwórcę byt   Ferus   2022-06-12
Nowy Ład w dziele bożym   Ferus   2022-06-05
Kreacjonizm i owce Labana   Ferus   2022-05-29
Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk