Prawda

Niedziela, 1 października 2023 - 14:49

« Poprzedni Następny »


Wojna pod znakiem krzyża


Z materiałów MEMRI 2022-03-11


Wojna między Rosją a Ukrainą rozgrywa się także w Kościele prawosławnym. Dla rosyjskiego Kościoła prawosławnego, na którego czele stoi Patriarcha Cyryl I, odzyskanie Ukrainy jest, być może, jeszcze ważniejsze niż dla Putina. Ukraina przez trzydzieści lat była niezależna od Rosji; rozdział między rosyjskim Kościołem prawosławnym a ukraińskim Kościołem istnieje tylko od 2019 r., kiedy Ekumeniczny Patriarcha Bartłomiej I, głowa globalnego Kościoła Prawosławnego w Stambule (Konstantynopolu), przyznał ukraińskiemu Kościołowi niezależność od rosyjskiego Kościoła [1].

Moskiewskiemu patriarsze Cyrylowi, wiernemu zwolennikowi Władimira Putina, wojna oferuje możliwość „przywrócenia jedności”, co dla moskiewskiego patriarchatu znaczyłoby zakończenie niezależnego statusu ukraińskiego Kościoła. W kazaniu z 27 lutego 2022 r. Cyryl o tym mówił:

“Dzisiaj my także potrzebujemy jedności – jedności z naszymi braćmi i siostrami w Ukrainie. Jesteśmy świadomi trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się dzisiaj Ukraiński Kościół Prawosławny Moskiewskiego Patriarchatu [ukraiński Kościół, który uznaje zwierzchność Moskwy]. Szczególnie modlę się dzisiaj za Jego Świątobliwość Metropolitę i z pewnością cały episkopat i wszystkich wiernych ludzi w Ukrainie; i wzywam was, byście także wznieśli te modlitwy. Niech Bóg broni, by obecna sytuacja polityczna w braterskiej Ukrainie tak blisko nas miała być skierowana na uczynienie, by złe siły, które zawsze walczyły przeciwko jedności Kościoła Rusi i Rosji, zdobyły przewagę”.

W kazaniu Cyryl powtórzył także przesłanie Putina, że Rosja, Białoruś i Ukraina są jednym krajem:

"Niechaj Pan zachowa rosyjską ziemię. Kiedy mówię ‘rosyjską’, używam prastarego wyrażenia z ‘Powieści minionych lat’ [Kroniki Nestora] – ‘Skąd wyszła ziemia ruska’, ziemia, która teraz obejmuje Rosję i Ukrainę, i Białoruś, i inne plemiona i ludy. Niechaj Pan chroni rosyjską ziemię przed zewnętrznymi wrogami, przed wewnętrznym nieporządkiem, aby jedność naszego Kościoła wzmocniła się i by dzięki łasce Boga wszystkie pokusy, diabelskie ataki, prowokacje wycofały się, i by nasi pobożni ludzie w Ukrainie mieli pokój i spokój – to są dzisiaj nasze modły"[2].

Metropolita Epifaniusz, zwierzchnik niezależnego Kościoła ukraińskiego, odpowiedział Cyrylowi, oskarżając go, że chodzi na pasku Putina: 

"Już czwarty dzień trwa niesprowokowana, na pełną skalę agresja Rosji, państwa, na czele którego Kościoła Prawosławnego stoisz, na Ukrainę. W wyniku wojny rozpoczętej przez przywódców twojego kraju miliony ludzi cierpią, setki tysięcy dzieci, kobiet i starców musiały szukać bezpieczniejszego schronienia, uciekając ze swoich domów. Codziennie nasi rodacy muszą godzinami chronić się przed bombardowaniem naszych miast przez rosyjskich żołnierzy. Żołnierze i cywile giną.


Niestety, z twoich poprzednich publicznych wypowiedzi wynika jasno, że utrzymanie przychylności Putina i przywództwa Federacji Rosyjskiej jest dla ciebie znacznie ważniejsze niż dbanie o ludzi żyjących w Ukrainie, dla których części uważałeś się za ‘pasterza’ przed wojną. Dlatego niemal nie ma sensu apelowanie do ciebie, byś zrobił coś skutecznego w celu natychmiastowego zatrzymania agresji Rosji przeciwko Ukrainie.


Jednak nadal mam nadzieję, że przynajmniej w stosunku do własnych współobywateli, z których większość jest prawosławnymi chrześcijanami, w stosunku do swoich ‘owieczek’ znajdziesz duchową siłę, by okazać człowieczeństwo i troskę.


Mówię o ponad trzech tysiącach martwych rosyjskich żołnierzy, których ciała pozostają na ukraińskiej ziemi. Przywódcy naszego kraju już zaapelowali do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, by ułatwił powrót tych ciał rosyjskich żołnierzy do ich ojczyzny, żeby krewni i przyjaciele mogli ich pożegnać i pochować. Niestety, jak dotąd nie było żadnej odpowiedzi ze strony rosyjskiej.


Dlatego apeluję do ciebie, jako głowy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, byś okazał litość przynajmniej twoim współobywatelom i owczarni. Jeśli nie możesz publicznie wypowiadać się przeciwko agresji, to przynajmniej przynieś do domu zwłoki rosyjskich żołnierzy, których życie stało się ceną za propagowanie ‘rosyjskiego świata’ stworzonego przez ciebie i twojego prezydenta..."[3]


Metropolita Epifaniusz (Źródło: Orthodoxtimes.com)
Metropolita Epifaniusz (Źródło: Orthodoxtimes.com)

Cyryl spotkał się także ze sprzeciwem we własnym kościele. Protodiakon Andrej Kurajew krytykował Cyryla za spowodowanie podziału w Kościele Prawosławnym przez zerwanie stosunków z Konstantynopolem, kiedy stało się jasne, że popiera on niezależność ukraińskiego Kościoła od Moskwy. Cyryl praktycznie zakazał wiernym udziału w nabożeństwach w kościołach Ekumenicznego Patriarchatu.[4]


Teraz Kurajew zaatakował zawoalowane przesłanie Cyryla z poparciem dla wojny, którym starał się pogłębić religijne różnice. Napisał:  

"Pismo okólne moskiewskiego Patriarchatu oferuje nowy zestaw petycji na ten sezon i modlitw za Ukrainę zamiast poprzednich przeciwko kornawirusowi.


Zawiera następujący akapit:


'Te obce języki, chciwe wojny przeciwko Świętej Rusi, [Boże] zakaż je i obal ich plany’.


Można założyć, że nie będzie modlitw, by ‘pragnienie wojny’ opuściło serca i umysły naszych przywódców. Tylko ‘obce języki’ mogły pragnąć tej wojny (czy jest to aluzja do żydowskich korzeni Zełenskiego?).


Ale wypowiedź zawarta w tej modlitwie jest całkiem jasna: obce ludy (ludy, a nie tylko ich przywódcy) pragnęły wojny. Co więcej, nie jest to wojna przeciwko Rosji Putina, ale w rzeczywistości przeciwko ‘Świętej Rusi’. Białoruś i Ukraina są członkami tej geopolitycznej jednostki, która istnieje wyłącznie w głowie i kazaniach Patriarchy Cyryla (stąd jest oczywiste, że ‘obce języki’ nie mogą oznaczać Ukraińców).


Patriarcha wpaja w umysły wiernych tezę, że ‘nasze kraje’ mają zewnętrznych wrogów. Ponadto ci wrogowie walczą z nami z powodu różnic religijnych. Zatem obecna wojna w Ukrainie przedstawiana jest jako agresja tych ‘obcych języków’. A Rosja, jak się okazuje, jest na wojnie z tymi szatańskimi obcymi siłami plemiennymi. Myślenie o hipotetycznie wrogich intencjach tych ‘obcych języków’ powinno pomóc w zamazaniu pamięci o tym, czyje zbrojne kolumny faktycznie przekroczyły granice niepodległej Ukrainy”.

 

***


"Poniżej zamieszczam lament mojego kolegi z moskiewskiego seminarium, archiprezbitera Władimira Rowińskiego z Równego:


'Rosjanie! Prawosławni! Zatrzymajcie wojnę!


Dzisiaj pochowałem mojego syna. Tak, mojego syna! Jak inaczej mogę nazywać młodego wojownika, który zginął broniąc mnie, moją prawosławną owczarnię, swoją matkę, żonę, córkę przed waszą krwawą inwazją?


Zrozumcie, każda śmierć naszych synów zbierze nas jeszcze bliżej.


Jeśli przyszliście nas “wyzwolić”, odejdźcie, sami damy sobie radę z naszymi problemami.


Jeśli przyszliście, by rozwiązać wasze problemy, to jesteście “w kłopotach” i tylko je pomnożyliście.


Nasi martwi synowie, starcy i dzieci, których zabiliście, będą spoczywać we własnej ziemi. Oddamy im należny honor!


Jak pochowacie waszych synów?


Gdzie znajdą oni spokój?


Jaki honor będą mieli?'"[5]


Andrej Kurajew (Źródło: Vesti.ru)
Andrej Kurajew (Źródło: Vesti.ru)

 

[1] Bbc.com, January 5, 2019.

[2] Patriarchia.ru, February 27, 2022.

[3] Echo.msk.ru, February 27, 2022.

[4] See MEMRI Special Dispatch No. 7721,  Russian Theologian Andrey Kuraev: There Is An Attempt To 'Smear' The Ukrainian Conflict Over The Entire Ecclesiastical World, October 22, 2018.

[5] Echo.msk.ru, March 4, 2022.


Odwiedź polską stronę MEMRI: http://www2.memri.org/polish/

MEMRI, 8 marca 2022

Specjalny komunikat Nr 9812

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska  


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 872 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy   Ferus   2023-10-01
Błądzenie - ludzka rzecz II   Ferus   2023-09-24
Błądzenie - ludzka rzecz   Ferus   2023-09-17
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga II   Ferus   2023-09-10
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga. Czyli mocno niedoskonałe wyobrażenia absolutnej doskonałości   Ferus   2023-09-03
Sztuczna inteligencja i sen   Ferus   2023-08-27
Ogromna transformacja Indii i Bliskiego Wschodu   Bulut   2023-08-22
Najlepszy ze światów - Ziemia? III.   Ferus   2023-08-20
Najlepszy ze światów - Ziemia? (II)   Ferus   2023-08-13
Bogowie, przesądy i fizjologia   Koraszewski   2023-08-13
Pakistan: “Oko za oko” – reperkusje palenia Koranu w Szwecji dla chrześcijan   Saeed   2023-08-12
Nowy ateizm i żądanie dogmatów   Johnson   2023-08-07
Najlepszy ze światów – Ziemia? Czyli najlepsza z możliwych marności nad marnościami.   Ferus   2023-08-06
Palenie pism świętych i innych śmieci   Koraszewski   2023-08-05
Wieżo z gierkowskiej cegły…   Kruk   2023-07-31
Kiedy prowadzą nas ślepi przewodnicy (II)   Ferus   2023-07-30
Ślepi przewodnicy   Ferus   2023-07-23
Czy sztuczna inteligencja rozumie o czym mówi?   Ferus   2023-07-16
Credo sceptyka. Część XII.   Ferus   2023-07-09
Credo sceptyka. Część  XI.   Ferus   2023-07-02
Objawienie Maurycego Kazimierza Hieronima Ćwiercikowskiego   Kruk   2023-06-26
Credo sceptyka. Część X.   Ferus   2023-06-25
Credo sceptyka. Część IX.   Ferus   2023-06-18
Boży ludzie w Afryce i w Polsce   Koraszewski   2023-06-15
Credo sceptyka. Część VIII   Ferus   2023-06-11
Marzenie o religii z ludzką twarzą   Koraszewski   2023-06-10
Credo sceptyka. Część VII.   Ferus   2023-06-04
Credo sceptyka. Część VI   Ferus   2023-05-28
Credo sceptyka. Część V.   Ferus   2023-05-21
Credo sceptyka, Część  IV.   Ferus   2023-05-14
Credo sceptyka. Część III   Ferus   2023-05-07
Credo sceptyka. Część II.   Ferus   2023-04-30
Credo sceptyka. Część I.   Ferus   2023-04-23
Odłożone w czasie zbawienie (IV)   Ferus   2023-04-16
Dorastać we wszechświecie   Koraszewski   2023-04-15
Odłożone w czasie zbawienie (III)   Ferus   2023-04-09
Odłożone w czasie zbawienie (II)   Ferus   2023-04-02
“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19
Galopujący wzrost dyskrepancji między słowem i jego desygnatem   Koraszewski   2023-03-13
Credo ateisty (XII)   Ferus   2023-03-12
Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo   Bekdil   2023-03-10
Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego   Kruk   2023-03-08
Zbliżają się dni religijnej zemsty   Carmon   2023-03-06
Credo ateisty (XI)   Ferus   2023-03-05
Czy antysemityzm, szalejący w niektórych częściach świata muzułmańskiego, naprawdę opiera się na błędnej interpretacji islamu?   Spencer   2023-02-27
Credo ateisty (X)   Ferus   2023-02-26
Credo ateisty (IX)   Ferus   2023-02-19
Credo ateisty (VIII)   Ferus   2023-02-12
Credo ateisty (VII)   Ferus   2023-02-05
“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo   Saeed   2023-02-03
Watykan przeciw Izraelowi   Koraszewski   2023-02-02
Credo ateisty (VI)   Ferus   2023-01-29
Skąd Jezus wziął swoje DNA? Spór między katolikami a ewangelikami   Coyne   2023-01-25
Credo ateisty (V)   Ferus   2023-01-22
Credo ateisty (IV)   Ferus   2023-01-15
Credo ateisty (III)   Ferus   2023-01-08
Credo ateisty (II)   Ferus   2023-01-01
Credo ateisty    Ferus   2022-12-25
Przekleństwo nieskończonych możliwości (II)   Ferus   2022-12-18
Przekleństwo nieskończonych możliwości   Ferus   2022-12-11
Nasza lepsza połowa (III)   Ferus   2022-12-04
Nasza lepsza połowa (II)   Ferus   2022-11-27
Nasza lepsza połowa   Ferus   2022-11-20
List do chrześcijan i nie tylko   Koraszewski   2022-11-19
Błędna droga rozwoju ludzkości (II)   Ferus   2022-11-13
Błędna droga rozwoju ludzkości   Ferus   2022-11-06
Zbłąkane dzieci Matki Natury (VI)   Ferus   2022-10-30
Zbłąkane dzieci Matki Natury (V)   Ferus   2022-10-23
Czy jakiś proboszcz popełnił kardynalny błąd?   Koraszewski   2022-10-17
Zbłąkane dzieci matki Natury (IV)   Ferus   2022-10-16
Zbłąkane dzieci Matki Natury (III)   Ferus   2022-10-09
Zbłąkane dzieci Matki Natury (II)   Ferus   2022-10-02
Co się właściwie stało?   Kalwas   2022-10-01
Kilka poważnych powodów do śmiechu   Koraszewski   2022-09-26
Zbłąkane dzieci Matki Natury   Ferus   2022-09-25
Marnotrawny Syn Boży   Ferus   2022-09-18
Niepojęta miłość Boga Ojca   Ferus   2022-09-11
Fałszywka Boga: wygnanie ludzi z raju   Ferus   2022-09-04
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów. Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (V)   Ferus   2022-08-28
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów. Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. IV.   Ferus   2022-08-21
Szamani: antenaci współczesnych kapłanówI.Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (III)   Ferus   2022-08-14
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów.Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy. (II)   Ferus   2022-08-07
Szamani: antenaci współczesnych kapłanów. Czyli Niezależny Związek Zawodowy Duszpasterzy.   Ferus   2022-07-31
Śmierć dla “bluźnierców” w Pakistanie   Ibrahim   2022-07-27
Podstępne kuszenie Jezusa (IV)   Ferus   2022-07-24
Podstępne kuszenie Jezusa (III)   Ferus   2022-07-17
Podstępne kuszenie Jezusa (II)   Ferus   2022-07-10
Podstępne kuszenie Jezusa   Ferus   2022-07-03
Nowa książka Jasona Rosenhouse’a z krytyką Inteligentnego Projektu   Coyne   2022-07-02
Potwór stworzony ludzką wyobraźnią   Ferus   2022-06-26
Z jakiej gliny ulepiłeś swojego boga?   Koraszewski   2022-06-23
Nowy ateizm umarł, niech żyje nowy ateizm   Koraszewski   2022-06-20
Kobieta czyli zło konieczne?   Ferus   2022-06-19
Czarne życie, które nie ma znaczenia: 50 chrześcijan zamordowanych w ich kościele   Ibrahim   2022-06-16
Niezamierzony przez Stwórcę byt   Ferus   2022-06-12
Nowy Ład w dziele bożym   Ferus   2022-06-05
Kreacjonizm i owce Labana   Ferus   2022-05-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk