Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 04:27

« Poprzedni Następny »


Kolejne kopniaki dla ateistów w “Slate”


Jerry Coyne 2014-01-18

Jednym z moich postanowień noworocznych na 2014 r. (które niewątpliwie naruszę wielokrotnie), było spędzanie mniejszej ilości czasu na rozprawianiu się z warczącymi na ateizm artykułami, bo te same argumenty przeciwko ateistom powtarzają się po prostu bez końca. Choć jednak nie potrafię dotrzymać tego postanowienia, postaram się pisać zwięźlej, niż w sprawie recenzji poety Michaela Robbinsa z nowej książki Molly Worthens Apostles of Reason, historii współczesnego chrześcijaństwa ewangelicznego, w „Slate”.

Niestety, Robbins nie potrafi trzymać się książki, ale przechodzi do własnego artykułu, ”Your being here: the fundamental questions at the heart of the wars between fundamentalism and modernity” [To, że jesteś tutaj: fundamentalne pytania leżącego u sedna wojen między fundamentalizmem a nowoczesnością], żeby nim przywalić ateistom. Omawiając transformację niektórych ewangelikanów od „naiwnego teizmu” do wątpliwości, które mogą zahaczać o niewiarę, Robbins po prostu wpada w oszołomstwo:

Jedną z nieszczęsnych konsekwencji tego przesunięcia tła jest to, że w miarę jak niewiara wydaje się coraz większej liczbie ludzi jedynym przekonującym wnioskiem, trudno im zrozumieć, dlaczego ktokolwiek miałby przyjmować inne wnioski. Tak więc „sięgają do rażąco błędnych teorii, by wyjaśnić wiarę religijną” i jesteśmy narażeni na ignoranckie książki pisane przez autorów takich jak Richard Dawkins, Christopher Hitchens i Daniel Dennett. Weźmy na przykład Dawkinsa o Tomaszu z Akwinu, omówienie tak nieudolne, że podobnie wyglądałoby, gdyby Noam Chomsky postanowił opublikować  podręcznik o black metal. (Patrz eleganckie zdemolowanie analizy Dawkinsa przez Davida Bentleya Harta w The Experience of God.)


“Gimnazjalni ateiści”, jak nazwał ich filozof Mark Johnston w Saving God, zostali definitywnie obnażeni przez Harta, Terry’ego Eagletona, Marilynne Robinson, samego Johnstona i innych. Jak na intelektualną krwawą łaźnię było zabawne – jak oglądanie Jona Stewarta nadziewającego na rożen Glenna Becka. Ale oczywiści, Richard Dawkins jest zaledwie objawem. Spotkałem ateistów, którzy, jak się wydaje, nie tylko nigdy nie spotkali inteligentnego, wykształconego wierzącego, ale wątpią, że takie stworzenie może istnieć.

Nie wiem, co Robbins uważa za “definitywne obnażenie” ani jak definiuje “gimnazjalnych ateistów”, ale czytałem Eagletona i Robinson i nie mają oni żadnych nowych argumentów na rzecz istnienia Boga – argumentów, które obalają podstawową tezę Nowego Ateizmu, że dowodów na istnienie Boga jak nie było tak nie ma. Jedyne co robią, to zrzędzą bez końca, że Dawkins i inni nie rozumieją Wyrafinowanej Teologii™, jak gdyby większość wierzących to właśnie wyznawała.

Proszę, doktorzy Eagleton i Robinson (a zresztą także panie Robbins) podajcie nam definitywne dowody istnienia Boga, które przytacza Wyrafinowana Teologia™. Bo jeśli tego nie zrobicie, to zadanie prostego pytania “Jakie masz powody, by tak myśleć?” jest definitywnym obaleniem wszystkich religii, wyrafinowanych lub nie.


Tak, oczywiście istnieją inteligentni, wykształceni wierzący, tak samo jak istnieją inteligentni, wykształceni kreacjoniści i homeopaci – ale wszyscy oni mają przynajmniej jedną część gmachu swojego rozumowania stojącą na ruchomych piaskach. Sam fakt, że ktoś jest inteligentny i wykształcony, nie nadaje automatycznie zasadności wszystkim jego/jej argumentom.

Ale wielka pretensja Robbinsa wobec ateistów jest w rzeczywistości bardzo zabawna:

Wydaje mi się, że tacy niewierzący nie zrozumieli czegoś fundamentalnego o naturze bytu, tak jak wygląda ona dla ludzkiego zwierzęcia, coś, czym główne tradycje teistyczne próbują zajmować się z większym niuansowaniem i szczodrością niż to, na co potrafią zdobyć się współczesne wersje pozytywizmu logicznego. Oczywiście, nie trzeba wierzyć w Boga, by czuć pokorę i oszołomienie wobec tego, co Heidegger nazywał „kwestią sensu Bytu”. (Właściwie myślę często, że pojęcie „wiary” przysparza więcej kłopotów niż jest tego warte.) Trzeba jednak przyznać, że jest to kwestia „najważniejsza kwestia dotycząca ciebie”, jak to ujmuje John Ashbery: „twoje bycie tutaj”. I trzeba przyznać, że dotyczy to czegoś poza zasięgiem nauk ścisłych. 

Jeśli, jak podejrzewamy, nie ma Boga, to – wbrew Robbinsowi – nie ma “kwestii sensu Bytu”. Jest tylko pytanie, jak to się stało. Jeśli zakładasz, że to ma jakiś “sens”, to zakładasz Dawcę Sensu, tj. Boga. Robbins mówi nam, że musimy przyznać, iż jest to ważna kwestia, ale ja ją odrzucam jako Głębotę.  


Odrzucam także jego nalegania na to, byśmy „musieli przyznać, że to pytanie ma sens” lub że ma jakąś odpowiedź „poza zasięgiem nauk ścisłych”. Te nauki mówią nam, jak powstał wszechświat (Wielki Wybuch, który mógł być jednym z wielu Wielkich Wybuchów, które stworzyły inne wszechświaty) i z pewnością mówią nam, jak powstali ludzie i inne gatunki – przez ewolucję. Tak, napawa pokorą uświadomienie sobie, że prosty proces naturalistyczny może doprowadzić do ewolucji muchy z materii nieożywionej lub procesy fizyczne mogą doprowadzić do powstania wszechświata, ale staję prawdziwie pokorny nie przed bezsensownymi Wielkimi Pytaniami ale przed autorytetem faktu.


Tradycje teistyczne próbują przepoić ludzkość Celem i Znaczeniem, ale w tym celu zmyślają historyjki o bogach. Robbins najwyraźniej uważa, że jest to godne podziwu. Naprawdę godne podziwy byłoby jednak zdemaskowanie teologii i „głównych tradycji teistycznych” i pokazanie, czym rzeczywiście są: fikcją, która kiedyś służyła jako wyjaśnienie dla naszych przednaukowych przodków, ale teraz jest passé i przyjmowanie jej powinno zawstydzać myślącego człowieka. Jeśli chodzi o niuanse i szczodrość, no cóż, zapomnij o nich, bo przebijają je atuty prawdy. Nie jest „szczodrością” podtrzymywanie wiary, która nie tylko jest bezpodstawna, ale jest narzucana tym, którzy jej nie chcą.


W tym miejscu przytoczę e-mail, który dostałem dziś rano od chrześcijanina. Udawał on, że interesuje go, czy jeden „rodzaj” zwierzęcia może wyewoluować z innego (najwyraźniej oglądał nowy film Raya Comforta, “Evolution vs. God: Shaking the Foundations of Faith” [Ewolucja kontra Bóg: wstrząsanie podstawami wiary]). Po wielu e-mailach, w których  wyjaśniałem mu, że potrzeba milionów lat, by stworzyć nowy “rodzaj” zwierzęcia (cokolwiek “rodzaj” dla niego znaczy), pokazywałem przykłady przejść ewolucyjnych między rybami i płazami, ssakami i gadami, ptakami i ssakami, wyjaśniając, że nie możemy obserwować wielkich przejść ewolucyjnych w czasie życia jednego człowieka. Wskazałem mu także kilka książek o skamielinach, po czym ten Kłamliwy Chrześcijanin, przestał udawać i doszedł do sedna w następującym e-mailu:

Chcę powiedzieć następujące rzeczy, ponieważ dbam o Pana i innych. Dbam o to, dokąd pójdzie Pan po śmierci. Czy nie warto o tym pomyśleć? Biblia mówi, że Bóg „włożył wieczność w nasze serca” i „ Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła, tak że nie mogą się wymówić od winy”. A także „Albowiem gniew Boży ujawnia się z nieba na wszelką bezbożność i nieprawość tych ludzi, którzy przez nieprawość nakładają prawdzie pęta”. Nie dław prawdy ani Słowa Boga.

“Nieprawość” to kłamanie, oszukiwanie, rozpusta, cudzołóstwo i wiele innych. [JAC: mój korespondent, który kłamał o swoich motywach, winien jest “nieprawości”. Pójdzie do piekła. LOL!]

Biblia mówi także “A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu”. Ponieważ Bóg kocha nas tak bardzo, że wysłał Jezusa, by umarł na krzyżu i przyjął karę za twoje grzechy, by oznajmić, że nie jesteśmy winni, żebyśmy nie musieli iść do piekła. Proszę rozważyć dar zbawienia od piekła dany przez Boga. Błagam Pana, by dał Pan Bogu szansę. Proszę być tylko tak uczciwym i otwartym, jak Pan potrafi. Bóg jest „bogaty w miłosierdzie” i jeśli odwróci się Pan od swoich grzechów i zaufa Jezusowi, Bóg Panu przebaczy i da Panu życie wieczne. Biblia mówi: „Poznacie prawdę i prawda was wyzwoli”.

Z poważaniem,
[Nazwisko]

Dlaczego nie umiem nauczyć się, że ci ludzie nie są szczerzy?

Autorem nie jest Amerykanin, ale mieszkaniec Nowej Zelandii (miejsca urodzenia Raya Comforta). Pora, by Robbins zrozumiał, że tak większość wierzących widzi swoją wiarę, nie poprzez szkło kufli piwa Terry’ego Eagletona, Karen Armstrong lub Marilynne Robinson. I do takiego zachowania skłania ludzi dostrzegania “Sensu Bycia”.

Pokazałem artykuł Robbina Redaktor Naczelnej Hili i taka była jej reakcja:http://whyevolutionistrue.wordpress.com/2014/01/08/more-atheist-bashing-in-slate/

Why Evolution Is True, 8 stycznia 2014-01-13 Tłumaczenie M.K.Jerry A. Coyne
Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk