Prawda

Środa, 1 grudnia 2021 - 05:16

« Poprzedni Następny »


Kiedy być “ekumenicznym” – a kiedy nie


Noru Tsalic 2014-06-16

Być albo nie być “ekumenicznym”
Być albo nie być “ekumenicznym”

Porwanie trzech nastolatków przez terrorystów na Zachodnim Brzegu pociągnęło za sobą olbrzymią operację poszukiwawczą. Udział biorą wszystkie izraelskie służby bezpieczeństwa – od straży granicznej do sił powietrznych, od wywiadu wojskowego do komandosów. Według przekazanych informacji współpracują także policjanci Autonomii Palestyńskiej. Jest jednak jeden rodzaj umundurowania, którego nie uświadczysz wśród poszukujących: beżowych kamizelek EAPPI - Ecumenical Accompaniment Programme for Palestine and Israel (Ekumeniczny Program Współtowarzyszenia w Palestynie i Izraelu).  Jest tak, ponieważ pomoc w ratowaniu tych trzech chłopców, których jedynym „przestępstwem” jest to, że są Żydami, nie leży w „ekumenicznej” gestii tej organizacji.

Finansowany przez Światową Radę Kościołów i zarządzany przez Towarzystwo Kwakrów EAPPI “sprowadza ludzi z zagranicy na Zachodni Brzeg, by doświadczyli życia [Palestyńczyków] pod okupacją [izraelską]”, ale nie życia Izraelczyków pod terrorem palestyńskim;  jego głównym celem jest “dostarczenie ochraniającej obecności narażonym społecznościom [czytaj: „nie-żydowskim społecznościom”], monitorowanie i informowanie o pogwałceniach praw człowieka [czytaj: „żydowskich pogwałceniach”].  W praktyce aktywiści EAPPI (którzy nie mówią lokalnymi językami i przybywają wyposażeni w bardzo niewielką wiedzę i olbrzymi bagaż uprzedzeń) stają się bardzo łatwym celem manipulacji i dalszej indoktrynacji przez swoich palestyńskich przewodników. Częścią misji jest „opowiedzenie innym po powrocie o tym, co widzieli”, a raczej, co im pokazano.  

 

Biorąc pod uwagę nazwę tej organizacji, naiwni mogą przypuszczać, że jest to tylko jeden z wielu Ekumenicznych Programów Współtowarzyszenia Światowej Rady Kościołów – ten, który działa „w Palestynie i Izraelu”. Ale tak nie jest. To jest jeden jedyny program.


Następstwo zamachu samobójczego niedaleko Mosulu w Iraku
Następstwo zamachu samobójczego niedaleko Mosulu w Iraku

Nie ma Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia dla Iraku, mimo że odłam Al-Kaidy przejął panowanie nad dużymi połaciami terytorium irackiego i zagraża samemu Bagdadowi. Islamskie Państwo Iraku i Syrii (ISIS) już dokonało setki doraźnych egzekucji cywilów i więźniów wojennych. Jak dotąd milion ludzi uciekło przed dżihadystami. A to poza “normalnym” poziomem przemocy sekciarskiej. Która to przemoc, według Misji ONZ w Iraku, ma na swoim sumieniu  tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy 23735 zabitych i rannych ludzi.


Ofiary wojny i przemocy sekciarskiej w Syrii. Jest ich co najmniej 162 tysiące, z czego przynajmniej 10 tysięcy dzieci. Ale ani jednego „ekumenicznego współtowarzysza” w polu widzenia.
Ofiary wojny i przemocy sekciarskiej w Syrii. Jest ich co najmniej 162 tysiące, z czego przynajmniej 10 tysięcy dzieci. Ale ani jednego „ekumenicznego współtowarzysza” w polu widzenia.

Nie ma Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia dla pobliskiej Syrii, gdzie ONZ już zrezygnowała z liczenia zabitych – ludzie giną po prostu szybciej niż potrafi liczyć organizacja międzynarodowa. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka ocenia, że zabito ponad 162 tysiące ludzi, włącznie z ponad 10 tysiącami dzieci. Tylko Bóg wie, ilu zostało okaleczonych, torturowanych, zgwałconych.  Jest 9 milionów uchodźców.  Uchodźcy palestyńscy (lub raczej “ludzie od pokoleń mieszkający w Syrii, którym odmawia się obywatelstwa syryjskiego, bo ich przodkami są uchodźcy palestyńscy”) są obficie reprezentowani wśród zabitych, okaleczonych i uciekających. Ale Palestyńczycy kwalifikują się do „Ekumenicznego Współtowarzyszenia” tylko, jeśli krzywdzą ich Żydzi.


Nie ma Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia dla Egiptu, gdzie sądy kapturowe skazują ludzi na śmierć setkami.


Żebyśmy nie zapomnieli – tak jak to zrobiła Światowa Rada Kościołów – te trzy wspomniane wyżej kraje mają znaczne społeczności chrześcijańskie. „Mają” w poprzednim zdaniu stopniowo zamienia się na „miały”, bo chrześcijanie uciekają przed prześladowaniami islamistów; ale oczywiście nie ma tam „ekumenicznych współtowarzyszy”, by „dostarczyć ochraniającej obecności narażonym społecznościom”.Nie ma Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia dla Iranu, gdzie w ciągu ostatnich 18 miesięcy stracono 1000 ludzi pod zarzutami obejmującymi “akty terrorystyczne”, “zepsucie na ziemi”, “próby obalenia rządu” i “wrogość wobec Boga”.


Afganistan po 13 latach okupacji: śmiertelność niemowląt wynosi 117 zgonów na 1000 żywych urodzeń – najwyższa na świecie (Zachodni Brzeg – 13, Gaza – 15). Stopień alfabetyzacji: Afganistan 28%, Zachodni Brzeg i Gaza 95%.
Afganistan po 13 latach okupacji: śmiertelność niemowląt wynosi 117 zgonów na 1000 żywych urodzeń – najwyższa na świecie (Zachodni Brzeg – 13, Gaza – 15). Stopień alfabetyzacji: Afganistan 28%, Zachodni Brzeg i Gaza 95%.

Nie ma Ekumenicznego Programu Współtowarzyszenia dla Afganistanu, kraju będącego nadal pod okupacją USA i Wielkiej Brytanii, gdzie 46 ludzi zginęło tylko w ciągu jednego dnia (wczoraj) w tym, co BBC nazywa ‘low level attacks’.


A to jest tylko mała część Bliskiego Wschodu. Mógłbym zestawić znacznie, znacznie dłuższą listę, wyliczając wszystkie rozliczne i bolesne choroby, jakie trapią świat. Ale jaki byłby cel takiego przedsięwzięcia? Kogo to obchodzi? Z pewnością nie Światową Radę Kościołów, której jeden jedyny na całym świecie Ekumeniczny Program Współtowarzyszenia działa na Zachodnim Brzegu.


Według (bardzo nieprzyjaznej Izraelowi) Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) w ciągu ostatnich 18 miesięcy izraelskie siły bezpieczeństwa zabiły 27 Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu. W tej liczbie byli Amer Ibrahim Nadżi Nassar i Nadżi Abd a-Salam Nadżi al-Balbisi, zastrzeleni, kiedy rzucali koktajle Mołotowa na żołnierzy izraelskich; Junes Ahmad Mahmoud a-Radajdeh, zastrzelony, kiedy wywalił traktorem bramę bazy wojskowej armii izraelskiej; Saleh Samir Abd a-Rahman Jasin i Nafe’a Dżamil Nafe’a a-S’adi, zastrzelony podczas wymiany ognia z żołnierzami izraelskimi; oraz trzech uzbrojonych członków związanej z Al-Kaidą grupy terrorystycznej, zastrzeleni po odmowie poddania się.


Wielebny dr Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów i - przypadkiem! – także współprzewodniczący „Palestyńskiego Forum Ekumenicznego”
Wielebny dr Olav Fykse Tveit, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów i - przypadkiem! – także współprzewodniczący „Palestyńskiego Forum Ekumenicznego”

Oczywiście, Zachodni Brzeg nie jest miejscem harmonii i bezpieczeństwa, chociaż może się takim wydawać dla wielu ludzi zmuszonych do życia w znacznie gorszych warunkach; bez śladu obecności ekumenicznych współtowarzyszy.


Kusi mnie poproszenie Światowej Rady Kościołów i ruchu Kwakrów o wyjaśnienie ich wyborów i priorytetów, jakie wyraża ten jeden jedyny Ekumeniczny Program Współtowarzyszenia. Wiem jednak z doświadczenia, że usłyszę wyłącznie żałosne i nieuczciwe próby racjonalizacji.


Zamiast tego zaproponuję więc tylko niewielką zmianę nazwy. Dlaczego nie nazywać tego – w imię uczciwości i Prawdy Bożej – Ekumenicznym Programem Współtowarzyszenia Społecznościom Narażonym na Obecność Żydów?


When to be ‘ecumenical’ - and when not

Politically-incorrect Politics, 15 czerwca 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaNoru Tsalic

Izraelski bloger, obecnie pracuje w Wielkiej Brytanii.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk