Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 21:25

« Poprzedni Następny »


Islamizm nie jest islamem


Qanta Ahmed 2015-09-21

Charee Stanley
Charee Stanley

Twierdząc, że serwowanie alkoholu pasażerom samolotu gwałci jej wiarę islamską, Charee Stanley, stewardessa ExpressAir i nowo nawrócona muzułmanka, złożyła skargę o dyskryminacji w Komisji Równych Szans Zatrudnienia.

Mnie, praktykującą muzułmankę, która dobrze zna zarówno świecki Zachód, jak i Islamskie Królestwo Arabii Saudyjskiej, niepokoi ta bezczelna próba, w niesmaczny sposób udająca walkę o zachowanie wolności religijnej, a będąca żądaniem uprzywilejowania i dominacji kulturowej, co jest stanowiskiem unikatowo islamistycznym, nie zaś islamskim.


Interpretacja wiary islamskiej według tej stewardessy wymaga, by świeckie
miejsce pracy przystosowało się do jej dosłownej (i nieścisłej) interpretacji jej nowoprzyjętej wiary. Wychodzi to poza granice „wolności religijnej”. Coraz częściej takie wdzieranie się w sferę publiczną w nie-muzułmańskim świecie charakteryzuje nasze doświadczenie nie tyle islamu, ale islamizmu. Niedawnym przykładem jest zaskakująca decyzja Orlando International Airport dostarczenia odrębnego miejsca kontemplacji, mimo że
lotnisko już ma miejsce poświęcone modlitwom i praktykom religijnym dla wyznawców wszystkich wiar.


Islamistyczna dominacja kulturowa i uprzywilejowanie jej w stosunku do innych kultur, włącznie z kulturą świecką, jest niepokojącym zjawiskiem. Odmowa zgody na te żądania, włącznie z odmową prawną, wywołuje fałszywe oskarżenie o islamofobię, którym zastraszą pracodawców i nie-muzułmańskich współpracowników, a także pluralistycznych muzułmańskich pracodawców i pracowników. Co gorsza, oskarżenia o islamofobię wzmacniają determinację islamistów, by wpychać narrację o „islamie oblężonym”, która jest integralna dla islamistycznego światopoglądu i inspiruje wiele islamistycznej gorącej i zimnej wojny z sekularyzmem.


 Islam z pewnością jasno mówi o zakazie alkoholu — to jest, konsumpcji alkoholu. Ta reguła religijna może być restrykcyjna, szczególnie, kiedy islam nie jest poprawnie rozumiany, jak tak często się dzieje, nie tylko w świecie nie-muzułmańskim (w tym wypadku, pracodawca), ale najczęściej przez samych muzułmanów (stewardessę).


Islam nie jest wyjątkiem wśród wyznań, zakazując użycia pewnych substancji. Istnieje wiele prac badających rolę i wpływ rytualnej czystości w religii. Oznaczanie substancji jako czystych i nieczystych, dozwolonych i zakazanych występuje we wszystkich społeczeństwach i opisali to antropolodzy. Przez tysiąclecia służyło jako metoda porządkowania i racjonalizowania społeczeństwa.


Muzułmanie zgadzają się, że islam wyraźnie określa alkohol jako haram czyli zabroniony, ponieważ alkohol, używany w przedislamskiej Arabii, prowadził do khamr czyli stanu upojenia, przed którym muzułmanie są ostrzeżeni explicite w rozdziale 2 Koranu. Wskutek tego wszyscy muzułmanie uważają konsumpcję alkoholu za tabu i “grzech”. Inne powody khamr obejmują nie tylko alkohol, ale hazard, narkotyki i wszystkie inne zmieniające umysł substancje lub czynności.


Większość muzułmanów zgadza się, że picie alkoholu jest zabronione. Express Air nie wymaga, by stewardessa piła alkohol jako część jej zadań w pracy, a tylko, by go podawała. Wielu muzułmanów uznaje to za trudne do zaakceptowania, lub nawet źle widziane, powołując się na hadisy czyli powiedzenia przypisywane Prorokowi Mahometowi, ale wieprzowina, krew zwierząt i substancje zmieniające umysł są uważane za wyraźnie haram tylko jeśli chodzi o ich konsumpcję.


Dla muzułmanina substancje zabronione, także alkohol, są czasami dozwolone, czyli są halal. Alkohol jako czynnik medyczny jest wyraźnie dozwolony w islamie, ponieważ w takim wypadku nie jest używany jako czynnik khamr. Podobnie dozwolona jest kokaina do znieczulenia miejscowego, ponieważ nie używa się jej wtedy jako narkotyku. Umożliwia to muzułmaninowi przyjęcie nowego stosowania substancji, które w innym wypadku są wyraźnie ocenione jako haram.


Jeśli Komisja Równych Szans Zatrudnienia przyzna rację stewardessie, ustanowi to kłopotliwy precedens zarówno dla pracodawców, którzy mogą wahać się przed zatrudnieniem muzułmanów, jak dla muzułmanów już pracujących w środowiskach, w których znajduje się alkohol: ustawianie napojów alkoholowych na półkach w supermarkecie, sprzedawanie perfum (które zawierają wysokoprocentowy alkohol) lub przygotowywanie lekarstw w aptece. Każda czynność związana z taką pracą może być uważana za pogwałcenie wolności religijnej muzułmanina, jeśli pójdzie się za rozumowaniem, jakie stosuje ta stewardessa w skardze przeciwko Express Air.


“Alkohol jest zabroniony, a więc nie wolno mi go nawet dotykać i pracodawca, który mnie do tego zmusza, odmawia mi wolności religijnej”. Taka sztywna, dosłowna interpretacja islamu zagraża przestrzeni publicznej nas wszystkich, zarówno w świeckich demokracjach, jak w społeczeństwach islamskich.


Jako muzułmańska lekarka od dziesiątków lat leczyłam i dotykałam pacjentów w ostrym upojeniu alkoholowym, przepisywałam leki zawierające alkohol i nawet w sytuacjach krytycznych, jeśli było to konieczne, zarządzałam infuzję dożylną alkoholu. Dziesiątki razy dziennie używam alkoholu do higieny rąk. Jest to zasadnicze dla mojej pracy i dla mojego zdrowia. Nic z tego nie narusza islamu. Wręcz odwrotnie: te substancje zawierające alkohol pozwoliły mi być dobrą muzułmanką, służącą społeczeństwu jako lekarz, pomagającą uzdrawiać i łagodzić cierpienie.


Powstawały kontrowersje w sprawie używania alkoholu w opiece zdrowotnej. Niektórzy muzułmanie sprzeciwiali się, kiedy odkryto, że płyn do rąk na bazie alkoholu podnosi higienę. Niektórzy lekarze muzułmańscy – jak na ironię na Zachodzie, nie na Wschodzie – odmawiają używania płynu z alkoholem do rąk, twierdząc, że alkohol jest haram. Nawet wysoko kwalifikowanych lekarzy muzułmańskich trzeba edukować w sprawie islamu i alkoholu, w której to edukacji uczestniczyłam jako główny autor artykułu (2006) w „Lancet”. W Światowej Organizacji Zdrowia, razem z kolegami (w tym także innymi akademikami muzułmańskimi) udokumentowaliśmy, jak społeczność medyczna powinna rozwiązać ten dylemat przez edukację.


W Arabii Saudyjskiej pracowałam z muzułmańskimi lekarzami, w tym takimi, którzy byli bardzo ortodoksyjni, i z równie ortodoksyjnymi saudyjskimi pacjentami, którzy nigdy nie odmawiali użycia alkoholu albo innych substancji, o których pewni ludzie sądzą, że mogą być zakazane dla muzułmanów. Podobnie jak wielu akademików muzułmańskich praktykujących medycynę na Bliskim Wschodzie, byłam zdumiona, że w odróżnieniu od tego wyszkoleni na Zachodzie muzułmanie sprzeciwiali się. Podobnie jak amerykańska stewardessa, nowo nawrócona muzułmanka, ci lekarze muzułmańscy sprzeciwiali się temu, co uważali za osobiste skalanie spowodowane dotknięciem zakazanej substancji.


Ta stewardessa, niezależnie od tego, czy samodzielnie doszła do takiej opinii, czy pouczyła ją grupa nacisku, dokłada się do narracji roszczeniowej, mrożąc racjonalną dyskusję w obecnym klimacie napięć otaczających islam w naszej zachodniej, świeckiej przestrzeni publicznej.


Przyjmując stanowczą postawę wobec takich żądań Express Air z pewnością ryzykuje, że zostaną oskarżone o „islamofobię”, co, jak prawdopodobnie wykalkulowała agresywna grupa nacisku CAIR (Council on American–Islamic Relations), posłuży celom i jej, i stewardessy, powodując zastraszenie. Wynikiem tego wszystkiego może być wzrost ksenofobii wobec muzułmanów w Ameryce, szczególnie tych, którzy zachowują rytualny ubiór, jak również zachęcenie niektórych muzułmanów do większej niechęci wobec naszej wspólnej, świeckiej przestrzeni publicznej i większe oddanie dominacji kulturowej islamizmu.Islam is not Islamism


National Review, 11 września 2015Qanta Ahmed

Profesor medycyny, zatrudniona w State University of New York (Stony Brook). Autorka słynnej książki 'In the Land of Invisible Women' (Sourcebooks 2008), przez kilka lat pracowała w Arabii Saudyjskiej, od 2009 roku prowadzi swój blog przy Huffington Post gdzie zajmuje się głównie politycznym islamem, Bliskim Wschodem i terroryzmem. Jest i pierwszym lekarzem, i pierwszą Muzułmanką, która została zaproszona do programu Fundacji Templetona dla dziennikarzy. Pochodzi z Pakistanu. 

Od Redakcji

Narracja o oblężonej religii, wpychanie w przestrzeń publiczną absurdalnie wyostrzonych nakazów religijnych, próby narzucenia wszystkim posłuszeństwa wobec tych nakazów i zdominowania kultury przez obyczaje religijne nie jest, jak twierdzi Autorka, unikatowe dla islamizmu. Kościół katolicki praktykuje dokładnie te same metody, chociaż nie jest jeszcze aż tak agresywny jak fanatycy muzułmańscy. Protesty wierzących przeciw domaganiu się kulturowej dominacji są niezbędnym elementem walki o świeckie państwo i rzeczywistą swobodę wyznania.       


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Klauzula sumienia MKraus 2015-09-22
1. Kuriozalne żądania Marek C (Negev) 2015-09-21


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 741 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk