Prawda

Środa, 1 grudnia 2021 - 04:14

« Poprzedni Następny »


Afrykański eksport starego chrześcijańskiego barbarzyństwa


Leo Igwe 2014-09-16


Osławiona z polowań na czarownice Nigeryjka Helen Ukpabio wnosi sprawę o zniesławienie przeciwko British Humanist Association (BHA) i Witchcraft and Human Rights Information Network(WHRIN). W tej sprawie, jak i w wielu innych, jest ona recydywistką. Brytyjscy działacze praw dziecka, a szczególnie humaniści i sekularyści, nie dopuszczą do rozszerzenia się polowań na czarownice przez zielonoświątkowców na Wielką Brytanię.

Ten pozew sądowy powinien posłużyć jako pobudka dla wszystkich rozsądnych ludzi w Wielkiej Brytanii. Powinien być punktem zwrotnym dla tych, którzy podpisują się pod wartościami oświeceniowymi i którzy muszą zająć teraz czynne stanowisko przeciwko „turystyce polowań na czarownice” uprawianej przez tych afrykańskich pastorów.


Wyłania się bowiem zatruty trend afrykańskiego chrześcijaństwa, który – jeśli nie zostanie zduszony w zarodku – grozi wprowadzeniem do Wielkiej Brytanii praktyk widzianych ostatnio powszechnie w mrokach Średniowiecza. Oznaki są wyraźne. Niedawne przypadki związanego z czarnoksięstwem maltretowania dzieci w czarnych społecznościach można prześledzić wstecz do praktykowania tego nurtu chrześcijaństwa. Trzeba więc przeciwstawić się temu i trzeba powstrzymać tych, którzy kupczą barbarzyństwem religijnym i chcą go importować do Wielkiej Brytanii i tu szerzyć.


To zafrykanizowane chrześcijaństwo jest sprzeczne z prawami człowieka i wartościami cywilizacji. Zawiera rodzaj praktyk chrześcijańskich, które chrześcijaństwo zachodnie porzuciło stulecia temu. Chce cofnąć zegar ewolucji bardziej „oświeconej religii” i szeroko akceptowanych świeckich wartości w społeczeństwie brytyjskim. Brytyjscy humaniści muszą sprzeciwić się temu zjadliwemu nurtowi chrześcijaństwa. Brytyjscy humaniści powinni zmobilizować się i wystąpić ostro, krytycznie i głośno przeciwko takiemu chrześcijaństwu z mroków Średniowiecza.


Akcja Ukpabio powinna posłużyć jako głośne przypomnienie o potencjalnym ryzyku i niebezpieczeństwach, na jakie narażają społeczeństwo wizyty afrykańskich łowców czarownic w Wielkiej Brytanii. Afrykańscy łowcy czarownic przybywają do Wielkiej Brytanii, by podważyć z trudem zaakceptowane przez wierzących wartości sekularyzmu i oświecenia. Pozew sądowy Ukpabio pokazuje, jak daleko ten relikt barbarzyńskich wierzeń (i jej podobni) gotowy jest posunąć się, by uciszyć swoich krytyków.  Ci ludzie mają nadzieję, że tym samym nadadzą także legitymację swojemu pełnemu przemocy nurtowi chrześcijaństwa. Ukpabio planuje wykorzystać brytyjskie prawo o zniesławieniach, by uciszyć BHA, WHRIN i inne organizacje praw człowieka. Próbowała posłużyć się prawem w Nigerii, by uciszyć swoich krytyków, ale jej się to nie udało. Miejmy nadzieję, że spotka ją ten sam los w Wielkiej Brytanii.


Posunięcie Ukpabio nie jest jakimś izolowanym incydentem. Jest częścią szerszego trendu w chrześcijaństwie afrykańskim  i jego dążeniu do ponownej ewangelizacji Zachodu. Tak. Pastorzy afrykańscy chcą na nowo wprowadzić chrześcijaństwo na Zachód. Wydają się być przekonani, że chociaż europejscy misjonarze wprowadzili chrześcijaństwo do Afryki stulecia temu, dzisiaj ludzie w krajach zachodnich porzucili chrześcijaństwo. A przynajmniej tak uważają afrykańscy przywódcy chrześcijańskich kościołów, głośno mówiący, że ludzie Zachodu odwrócili się do Boga. Pastorzy afrykańscy postanowili eksportować wartości chrześcijańskie z powrotem do Europy. Próbują przywrócić Boga ludziom Zachodu.


W imię ponownej ewangelizacji Zachodu afrykańscy pastorzy zielonoświątkowców eksportują do społeczeństw zachodnich  idee homofobii i polowań na czarownice. Przynoszą do Europy i innych części świata zachodniego takie wierzenia chrześcijańskie, które kolidują z prawami tych krajów.  Ten program re-chrystianizacji jednak nie jest ściśle ewangelicznym przedsięwzięciem. Ma silny podtekst ekonomiczny. Ci „pastorzy-przedsiębiorcy” chcą rozciągnąć swoje imperia finansowe i swoje ciemne interesy na Europę, używając religijności jako przykrywki. Pastorzy afrykańscy chcą „dokapitalizować” swoje kapłaństwo. Używają emigranckich społeczności afrykańskich w tych krajach jako odskoczni dla swoich nikczemnych przedsięwzięć biznesowych.


W kwietniu Ukpabio była w Wielkiej Brytanii, żeby promować swoje kapłaństwo łowczyni czarownic. Desperacko chciała połączyć swój rynek polowań na czarownic z europejskimi rynkami religijnymi. Próbowała założyć oddziały swojego kościoła w USA. Ale Ukpabio nie jest jedyną pastor afrykańską, która spiskuje, by ponownie chrystianizować Zachód. Inni duchowni chrześcijańscy już są częścią tej odwróconej rzeki misyjnego obłędu. Na początku tego roku nigeryjski homofoniczny pastor i generalny nadzorca Odkupionego Chrześcijańskiego Kościoła Bożego, Enoch Adeboye, objeżdżał Australię i Nową Zelandię, by zakładać tam oddziały swojego kościoła.


W sierpniu władze Wielkiej Brytanii odmówiły prawa wjazdu innemu łowcy czarownic, pastorowi Davidowi Oyedepo. Oyedepo jest właścicielem Winners Chapel. Jest znany jako najbogatszy pastor w Afryce i ma kilka prywatnych samolotów odrzutowych. Podczas sesji zbawienia w Nigerii uderzył dziewczynkę, którą oskarżył o to, że jest czarownicą. W Kamerunie dziewięcioletnia dziewczynka zmarła po tym, jak pastor z oddziału Winners Chapel oskarżył ją o opętanie licznymi demonami i odprawił nad nią szereg egzorcyzmów.


We współczesnej Wielkiej Brytanii nie ma miejsca dla kościołów, które propagują takie praktyki. Pastorzy, którzy są właścicielami tych kościołów powinni dostać wyraźną informację, że nie są mile widziani; że ich wartości chrześcijańskie są nie do przyjęcia w dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Nie można mieć świeckiego kraju, kiedy pozwala się afrykańskim pastorom zielonoświątkowców na przyjazd i szerzenie ich ewangelii nienawiści i przemocy. Kiedy przymykamy oczy lub tolerujemy wprowadzanie polowań na czarownice do społeczności czarnych imigrantów, obrażamy pamięć Kristy Bamu, Victorii Climbie i innych dziecięcych ofiar narracji o czarach.


Milczenie szkodzi także kampanii przeciwko polowaniom na czarownice w Afryce. Ci pastorzy nie mogą otrzymywać wolnej ręki na Zachodzie. Pozwalając tym „pastorom-przedsiębiorcom” na organizowanie sesji czarownic i demonów w Wielkiej Brytanii, dajemy legitymację ich misji w Afryce. Hamuje to wysiłki wytępienia tych koszmarnych religijnych nadużyć we wszystkich częściach świata. Wystąpienie humanistów i sekularystów przeciwko wizytom afrykańskich pastorów polujących na czarownice jest w interesie praw dziecka w Afryce i na całym globie.


The British should speak out against UK witch-hunts by African Pentecostalists

Richard Dawkins net., 10 września 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaLeo Igwe

Sekretarz Nigeryjskiego Ruchu Humanistycznego, działacz Center for Inquiry w Nigerii, członek IHEU i Atheist Alliance International. Jest redaktorem "Humanist Inquirer" i autorem wielu artykułów wolnomyślicielskich. Większość swojego czasu poświęca ratowaniu dzieci oskarżanych o czary.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Boshobora w Polsce Mieczysławski 2014-09-16


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk