Prawda

Sobota, 4 lutego 2023 - 18:56

« Poprzedni Następny »


NATO w Madrycie: To nie będzie ostatni szantaż Erdoğana


Burak Bekdil 2022-07-20

Podczas szczytu NATO 29 czerwca 2022 r. w Madrycie w Hiszpanii wszyscy byli bardzo przejęci. (Źródło zdjęcia: NATO News)
Podczas szczytu NATO 29 czerwca 2022 r. w Madrycie w Hiszpanii wszyscy byli bardzo przejęci. (Źródło zdjęcia: NATO News)

To był kolejny szczęśliwy czas w Madrycie, parada uprzejmości, kiedy przywódcy 30 państw członkowskich NATO pozowali przed kamerami z uśmiechami jak na zdjęciu rozległej rodziny. Był to pokaz dla islamistycznego prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdoğana, za wycofanie weta przeciwko przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO. Jak to się stało? 


23 czerwca najwyższy turecki urzędnik ds. zamówień obronnych, Ismail Demir, powiedział, że Turcja musi być ostrożna, jeśli chodzi o dostarczanie większej ilości broni na Ukrainę w czasie wojny z Rosją. Wypowiedź ta była wyraźnym sygnałem, że Ankara nie chce drażnić Moskwy sprzedażą na Ukrainę uzbrojonych dronów TB-2 tureckiej produkcji, które na początku wojny były instrumentalne, ale później stały się łatwym celem dla rosyjskiego lotnictwa obrony.


Oto jednak choreografia:


17 maja Erdoğan powiedział , że Turcja zawetuje kandydatury Szwecji i Finlandii do członkostwa w NATO i oskarżył je o goszczenie kurdyjskich separatystów.


24 maja ultranacjonalistyczny koalicjant Erdoğana, Devlet Bahçeli, lider Partii Ruchu Nacjonalistycznego, ogłosił, że Turcja może rozważyć wyjście z NATO, jeśli warunki w sprawie oferty Finlandii i Szwecji w NATO nie spełnią warunków Ankary dotyczących bezpieczeństwa.


Następnie Turcja została oskarżona o kupowanie zboża z Rosji, które ta ukradła z Ukrainy. Urzędnicy tureccy powiedzieli, że trudno jest określić pochodzenie zboża.


Przejdźmy szybko do 25 czerwca, na kilka dni przed szczytem NATO w Madrycie. Erdoğan powiedział sekretarzowi generalnemu NATO Jensowi Stoltenbergowi w rozmowie telefonicznej, że Finlandia i Szwecja muszą podjąć szczere i konkretne kroki w sprawie chronienia kurdyjskich bojowników w swoich granicach. Erdoğan poprosił również o zniesienie przez państwa nordyckie embarga na broń na Turcję.


Tymczasem w Waszyngtonie: ustawodawcy obu partii sygnalizowali, że Erdoğan nie powinien oczekiwać od nich uatrakcyjnienia propozycji, kiedy domaga się ustępstw w zamian za wycofanie sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO, w tym sprzedaży myśliwców F-16 do Turcji. Według przewodniczącego Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, Boba Menendeza (D-NJ), przemawiającego na przesłuchaniu 22 czerwca w sprawie rozszerzenia NATO:

„Nie wiem, co Turcja próbuje od nich wydobyć, ale w końcu o to właśnie chodzi. I może jeśli wejdziemy do gry, oni również będą chcieli wyciągnąć coś od nas, a będę stanowczo temu przeciwny. Nie potrzebujemy żadnego wydobywania ani żadnych ustępstw, aby dwie wielkie demokracje przystąpiły do NATO”.

To miało sens.


Rozmawiając z Erdoğanem w języku, który rozumie najlepiej, na początku czerwca Departament Stanu USA i Komisja Europejska wyraziły poparcie dla Grecji i jej suwerenności nad jej wyspami na wschodnim Morzu Egejskim oraz wezwały Turcję do zaprzestania naruszeń przestrzeni powietrznej i przelotów, groźby i prowokacyjnej retoryki.


„Komisja [Europejska] będzie nadal wzywać Turcję do położenia kresu wszelkim zagrożeniom i działaniom, które podważają dobre stosunki sąsiedzkie oraz do poszanowania suwerenności wszystkich państw członkowskich UE nad ich wodami terytorialnymi i narodową przestrzenią powietrzną” – podsumowała Komisja.


Oznacza to, w języku Erdoğana, dalsze sankcje gospodarcze na Turcję. A kolejne sankcje spowodują, że szanse Erdoğana na reelekcję będą jeszcze mniejsze w obliczu morderczego kryzysu gospodarczego. Jak sprawić, by masy głodujące zapomniały o swojej nędzy? Pierwsze pytanie, które należy zadać: Kim są masy? W Turcji średnia długość nauki szkolnej trwa 6½ roku. To militarystyczny naród o silnych konserwatywnych, muzułmańskich, nacjonalistycznych sentymentach. Przy urnie wyborczej największa jest baza natywistyczno-populistyczna.


Erdoğan kontroluje 90% mediów w Turcji. To duży atut w polityce. Tym, co miało znaczenie dla Erdoğana od początku dramatu nordycko-natowskiego, była możliwość zaprezentowania swoich umiejętności targowania się jako ogromnego zwycięstwa turecko-islamistycznego nad „niewiernymi z Zachodu”. Jego plan zadziałał dobrze. A pochwała, której pragnął, była lepsza niż się spodziewał.


Prezydent USA Joe Biden podziękował Erdoğanowi za zrezygnowanie z sprzeciwu wobec wejścia Finlandii i Szwecji do NATO, a jego administracja sygnalizowała również poparcie dla tureckiego planu zakupu samolotów bojowych F-16 Block 70. „Chcę szczególnie podziękować za to, co zrobiliście w odniesieniu do Finlandii i Szwecji” – powiedział Biden Erdoğanowi na spotkaniu w kuluarach szczytu NATO w Madrycie.


Wysoki rangą urzędnik USA wyraził silne poparcie dla tureckiego pragnienia unowocześnienia swoich sił powietrznych za pomocą nowych myśliwców F-16 i ulepszeń istniejącej starszej floty. „Departament Obrony USA w pełni popiera plany modernizacyjne Turcji” – powiedziała reporterom Celeste Wallander, asystentka sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.


Krajowa publiczność Erdoğana zawsze była jego priorytetem. Tam też zadziałał jego plan. Prorządowe tureckie media chwaliły umowę jako triumf Erdoğana; powiedzieli, że wyrwał Zachodowi konkretne zdobycze w walce z terroryzmem. „Turcja dostała to, czego chciała”, brzmiał tytuł dziennika „Hürriyet”.


„Zwycięstwo prezydenta Erdoğana w Madrycie”, głosił nagłówek gazety „Sabah” nad zdjęciem, na którym stoi obok sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, pośrodku grupowego zdjęcia po podpisaniu porozumienia. „Zdecydowanie i wizja przywództwa Erdoğana zyskały akceptację dla wszystkich argumentów Turcji w walce z terroryzmem” – czytamy w gazecie.


„W Europie upadają dwie twierdze terroryzmu” – powiedział dziennik „Yeni Akit”. „Szwecja i Finlandia zaakceptowały żądania Turcji”. „Turcja dostała to, czego chciała przy stole”, poinformowała gazeta „Milliyet”, dodając, że podejrzani o członkostwo w bojówkach kurdyjskich zostaną wydani Turcji.


Tak więc cała choreografia od początku skierowana była do rodzimej publiczności, która miała odczuć triumf po zwycięstwie Erdoğana nad niewiernymi. Kemal Kirişçi, współpracownik Brookings Institution, napisał:

„[Początkowa] bezkompromisowość Erdoğana jest powszechnie przypisywana względom polityki wewnętrznej, w tym desperackiej potrzebie odwrócenia uwagi od fatalnego stanu tureckiej gospodarki, a także podniesienia jego słabnących notowań w sondażach przez grę na powszechnych nastrojach nacjonalistycznych i antyzachodnich. Choć te wyjaśnienia są bardzo prawdopodobne, u ich podłoża leży również własny dyskomfort Erdoğana wobec wieloletniego dążenia Turcji do Zachodu, symbolizowanego przez jej członkostwo w NATO i Radzie Europy. Instrumentalizuje on kwestię członkostwa Szwecji i Finlandii, by osłabić te dążenia, jeśli ich nie odrzucić i wyeliminować pozostałą kontrolę instytucjonalną dotyczącą jego jednoosobowych rządów”.

Sprawa „krajów nordyckich w NATO” jeszcze się nie skończyła. Pełne przystąpienie będzie wymagało zgody wszystkich 30 parlamentów NATO. Ta i inne przyszłe kwestie będą nadal dawały Erdoğanowi nową możliwość szantażowania najsilniejszej instytucji Zachodu.


NATO Family Picture in Madrid: This Will Not Be Erdogan’s Last Blackmail

Gatestone Institute, 7 lipca 2022

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBurak Bekdil

Wieloletni publicysta wychodzącej w języku angielskim gazety tureckiej "Hurriyet Daily News", w 2017 zwolniony za publikowanie artykułów na Zachodzie, wyemigrował z Turcji w obawie przed aresztowaniem.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Notatki

Znalezionych 2311 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Unia Europejska w sprawie praw człowieka w Iranie: najpierw biznes   Rafizadeh   2023-02-01
Państwa arabskie wysyłają miliardy na amerykańskie uniwersytety     2023-01-29
Naród ofiar jest skazany na porażkę   Greenfield   2023-01-28
Dlaczego należy zakazać flagi OWP i Konfederacji?   Flatow   2023-01-27
Komu na rękę z niewidzialną ręką?   Koraszewski   2023-01-27
UE i administracja Bidena wciąż ugłaskują i nagradzają mułłów Iranu   Rafizadeh   2023-01-24
Żyjemy w ciekawych czasach   Koraszewski   2023-01-24
Wojna Unii Europejskiej z Izraelem   Tawil   2023-01-19
Czy istnieje środek prawny na kłamstwa George'a Santosa?   Dershowitz   2023-01-19
Wieczny dyktator i brakujący pokój: historia Mahmuda Abbasa   Eid   2023-01-19
Orwellowska obsesja „New York Timesa” na punkcie Izraela   Chesler   2023-01-18
Palestyna: Perwersyjny – i wprawiający w osłupienie - paradoks   Sherman   2023-01-17
Kolejna faza ewolucji państwucha   Koraszewski   2023-01-17
Najważniejsze niepisane prawo na Zachodzie: nie drażnij irracjonalnych, ekstremistycznych muzułmanów     2023-01-13
Głupota ujawnia się w działaniu, część 3: ignorowanie porażek   Bard   2023-01-11
Nie ma chleba bez wolności?   Koraszewski   2023-01-11
Europa na łasce Kataru?   Godefridi   2023-01-10
Turecki “postęp”: Sześcioletnią dziewczynkę wydał za mąż jej ojciec, znany szejk   Bekdil   2023-01-06
Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych - raz jeszcze   Koraszewski   2023-01-06
Dzisiejsza Rosja i “Długi Telegram”   Koraszewski   2023-01-05
Zapomniane przemówienie Jasera Arafata   Shaw   2023-01-04
Znaczenie wielkiego exodusu Mizrahi   Julius   2023-01-03
Profesor Matczak i hollywoodzka puma   Koraszewski   2023-01-02
Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem   Ibrahim   2022-12-31
Ukraina: przepis na ugłaskanie zbrodniarza   Taheri   2022-12-31
Przesłanie Zełenskiego w mundurze polowym   Jacoby   2022-12-29
Konserwatyzm w dobie populistycznej rewolty   Winegard   2022-12-23
Europa budzi się i dostrzega korupcję w organizacjach pozarządowych   Steinberg   2022-12-22
W Iranie i Chinach protestujący domagają się wolności. Gdzie jest przywódca wolnego świata?   Jacoby   2022-12-22
Niemiecki kanclerz obawia się zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-21
Niemieckie spojrzenie na globalne perspektywy   Taheri   2022-12-20
Historia medialnej intifady przeciwko Izraelowi   Chesler   2022-12-20
Mułłowie Iranu: kiedy zbudzi się Unia Europejska?   Rafizadeh   2022-12-15
Turcja i Izrael: otwarcia i ponowne zamknięcia   Bekdil   2022-12-15
Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców   Grzegorz Lindenberg   2022-12-13
Długi cień zimnej wojny   Koraszewski   2022-12-12
Głupota ujawnia się w działaniu   Bard   2022-12-12
Kolonializm i Żydzi, ofiary czy kolaboranci?   Julius   2022-12-11
Zniekształcona pamięć wojny koreańskiej   Shankar   2022-12-09
Czy Izrael powinien bojkotować palestyńskich Arabów?   Amos   2022-12-08
Komu wierzymy i dlaczego tak niechętnie?   Koraszewski   2022-12-07
Kolejne medialne wymówki dla Palestyńczyków i ich terroru   Bard   2022-12-07
Dwoje ludzi przekraczających rzeczywistość we wnętrzu jednego katalońskiego domu   Zbierski   2022-12-02
“New York Times” i jego współpracownicy   Fitzgerald   2022-12-02
Niewinne zdumienie pewnego socjologa   Koraszewski   2022-12-01
Wyjście ze stalinowskiego zimna   Ashenden   2022-11-29
Eureka! Odkryto arabskie lobby   Bard   2022-11-26
Stare irańskie hasło podbija świat   Taheri   2022-11-25
Nie, nierówności dochodów nie są najwyższe w historii. Są na historycznie niskim poziomie   Jacoby   2022-11-22
Porwanie studiów bliskowschodnich   i Alex Joffe   2022-11-20
Mistrzostwa świata w piłce nożnej i światowe rozgrywki   Collins   2022-11-19
Zabłąkane pociski: czego Ukraina (i Polska) mogą nauczyć się od Izraela   Frantzman   2022-11-18
Mroźna zima dla Europy: obwiniaj strategiczną ślepotę   Bekdil   2022-11-16
Thomas Friedman, zwolennik równego kopania wszystkiego, co izraelskie   Flatow   2022-11-14
Inwestowanie w naukę dla bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce   Bafana   2022-11-14
Kapitalizm to dobra rzecz   Koraszewski   2022-11-12
Skuteczna walka ze skrajnym ubóstwem   Jacoby   2022-11-11
Zabijanie Lewiatana tysiącem ciosów   Taheri   2022-11-10
Krytyczna teoria rasy i antysemityzm   Levick   2022-11-10
Afrykańscy farmerzy zarobili około 282 miliony dolarów na GMO w 2020 roku – nowe badanie   Opoku   2022-11-09
Niebezpieczeństwo „śpiącej” umowy nuklearnej: silniejsza Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran   Rafizadeh   2022-11-08
Refleksje o książce Roberta Spencera Who Lost Afghanistan?   Chesler   2022-11-08
Palestyńska walka o potrawy   Fitzgerald   2022-11-07
Arabowie o zachodniej hipokryzji w sprawie irańskich dronów     2022-11-07
Chaos tworzony przez moralistów na poziomie trzylatków   Tracinski   2022-11-04
Projektanci mody intelektualnej i ich klienci   Koraszewski   2022-11-02
Rewolucja w Iranie jest powstaniem, któremu przewodzą mniejszości etniczne   Mustafa   2022-11-01
Nadzieja w pesymizmie i rozsądku   Koraszewski   2022-10-31
Inna definicja antysemityzmu     2022-10-30
Czego Irańczycy chcą od Waszyngtonu   Taheri   2022-10-29
Zachód odwraca się plecami do prześladowanych chrześcijan, wita radykalnych muzułmanów   Ibrahim   2022-10-26
Opowieści byłego premiera kraju wielkości znaczka pocztowego   Koraszewski   2022-10-25
Odsłonić prawdziwe poglądy antysemitki   Kirchick   2022-10-22
Dzięki administracji Bidena Rosja i Iran są sobie bliższe niż kiedykolwiek   Rafizadeh   2022-10-21
Błąd „jeśli-to” powraca z pełną mocą z okazji umowy o granicy morskiej z Libanem     2022-10-14
Nowa bajka na zimę: “Europa jest ofiarą Amerykanów”   Godefridi   2022-10-12
Pan się myli, Panie Konstanty   Koraszewski   2022-10-12
Także dzisiaj niewolnictwo jest ogólnoświatową plagą   Jacoby   2022-10-11
FAIR – Fairness & Accuracy In Reporting – pokazuje skrajny brak szacunku wobec izraelskich Arabów     2022-10-09
Szef administracji Rady Praw Człowieka ONZ systematycznie naruszał zasady ONZ, ujawniają wycieki e-maili     2022-10-08
Czy Ilhan Omar lub Linda Sarsour dobrowolnie zdjęły hidżab w solidarności z irańskimi kobietami?   Chesler   2022-10-07
Rashida Tlaib, Jaskinia Lwa i wszechobecność nienawiści do Żydów ponad politycznymi podziałami (plus komiks)     2022-10-05
Dalekosiężne skutki śmierci Mahsy Amini   Mahmoud   2022-10-05
Jak USA roztrwoniły swoje strategiczne minerały   Bergman   2022-10-04
Główny nurt i władczyni pierścionka   Koraszewski   2022-10-03
Iran: dymiący wulkan   Taheri   2022-10-03
Iran kupił ponad milion hektarów ziemi w Wenezueli     2022-10-02
Wojownicy sprawiedliwości społecznej ignorują arabskich właścicieli niewolników   Bard   2022-10-01
Czy irański naród otrzyma wsparcie demokratycznego Zachodu?   Koraszewski   2022-09-30
Rosja i Iran: przyjaźń czy tylko partnerstwo?   Amos   2022-09-25
Niebezpieczne związki, czyli sojusze wiernych i niewiernych   Koraszewski   2022-09-24
Nierozwiązywalne konflikty na Bliskim Wschodzie   i Alberto M. Fernandez   2022-09-18
Trzecia droga skręca w prawo   Koraszewski   2022-09-17
Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego   Toameh   2022-09-17
Jak Zachód zbudował rosyjskiego wroga   Taheri   2022-09-16
Dlaczego ludzie nienawidzą?   Koraszewski   2022-09-15
Fundamentalna irracjonalność palestinizmu   Bellerose   2022-09-14
Administracja Bidena “zaniepokojona” izraelskimi rajdami na Zachodni Brzeg   Fitzgerald   2022-09-13
Departament Stanu traktuje śmierć Abu Akleh jako priorytet, ignorując śmierć Malki Roth   Meyers Epstein   2022-09-12
Kiedy niemieccy ekolodzy i rząd Putiuna mieli gorący romans   Godefridi   2022-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk