Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 22:24

« Poprzedni Następny »


Papież akceptuje ewolucję z boskim napędem


Jerry Coyne 2014-11-08


Według słynnej anegdoty z XIX-wiecznej Nowej Anglii Margaret Fuller, wczesna feministka i zagorzała propagatorka duchowego ruchu transcendentalizmu, uniesiona emocjami wykrzyknęła: „Akceptuję wszechświat!” Dowiedziawszy się o tym, szkocki filozof  Thomas Carlyle rzucił zgryźliwą uwagę: “Na Boga – spróbowałabyś nie”.

Choć anegdota może być apokryficzna, jeśli zastąpisz Margaret Fuller papieżem Franciszkiem, a “wszechświat” “ewolucją”, to uczucia Carlyle’ego są identyczna z moimi. Bowiem, według wielu mediów (na przykład, tutajtutajtutaj), papież Franciszek właśnie oświadczył, że akceptuje fakt ewolucji.


Na boga – spróbowałby nie. Ewolucja jest zaakceptowanym faktem naukowym od około 1870 r., mniej więcej dziesięć lat po zaproponowaniu tej teorii przez Darwina w 1859 r. Istnieją całe góry popierających ją dowodów, jak udokumentowałem w mojej książce Ewolucja_jest_faktem, a nie istnieją żadne dowody na religijną alternatywę bożego stworzenia.  Papież Franciszek próbuje popchnąć swój Kościół w kierunku nowoczesności i nie wyglądałoby dobrze, gdyby opowiadał się za kreacjonizmem.


Jeśli jednak przeprowadzisz analizę słów Franciszka, jakie wypowiedział wczoraj podczas odsłonięcia popiersia swojego poprzednika Benedykta XVI, odkryjesz, że pozostały tam domieszki kreacjonizmu. W rzeczywistości, oficjalne stanowisko Watykanu w sprawie ewolucji jest wyraźnie nienaukowe: jest to połączenie nowoczesnej teorii ewolucji i biblijnego kreacjonizmu. Kościół jeszcze nie dotarł do świata nowoczesnej nauki.


Niedawna historia Kościoła i ewolucji jest mieszana. Papież Pius XII twierdził, że ewolucja istotnie może być prawdą, ale uparcie twierdził, że ludzie są specjalnym wyjątkiem, ponieważ Bóg obdarzył ich duszami, których nie ma żaden inny gatunek. Były dalsze wyjątki uczynione dla ludzi: Adama i Ewę uważano za historycznych i rzeczywistych przodków całej ludzkości.


Obie te rzeczy są sprzeczne z nauką. Nie mamy żadnych dowodów na istnienie duszy, a biolodzy widzą nasz gatunek jako po prostu produkt ewolucji naturalistycznej z wcześniejszych gatunków. (A, nawiasem mówiąc, kiedy te dusze miały wejść w naszą linię rodową? Czy miał je Homo erectus?) Ponadto genetyka ewolucyjna pokazała ponad wszelką wątpliwość, że nigdy nie było tylko dwojga przodków: jeśli kalkulujesz wstecz ilość wariacji genetycznych obecnych dzisiaj w naszym gatunku, minimalna populacja ludzka w ciągu ostatniego miliona lat wynosi około dwunastu tysięcy. Koncepcja, że Adam i Ewa byli jedynymi, historycznymi przodkami współczesnych ludzi, jest fikcją – którą Kościół nadal utrzymuje, ale którą inni chrześcijanie pracowicie próbują zamienić w metaforę.


Papież Jan Paweł II popierał ewolucję nieco silniej, niemniej nadal twierdził, że ludzka “dusza” nie może być wynikiem ewolucji, ale została łaskawie nadana przez Boga.


Papież Benedykt był bardziej niejednoznaczny, flirtując czasami z “inteligentnym projektem” i twierdząc, że ewolucji “nie daje się w pełni dowieść”, ponieważ nie można jej odtworzyć w laboratorium. (Papież najwyraźniej nie wiedział, że jest mnóstwo historycznych dowodów ewolucji, takich jak zapis kopalny i istnienie niefunkcjonalnych genów w naszym DNA, które były użyteczne u naszych przodków.) Pokazując swoje niezrozumienie ewolucji (która nie jest procesem polegającym wyłącznie na przypadku, ale połączeniem losowych mutacji z deterministycznym doborem naturalnym) Benedykt twierdził także, że „wszechświat nie jest wynikiem przypadku, jak niektórzy chcieliby nam wmówić… Rozważając jego słowa, otrzymujemy zaproszenie do wyczytania z nich czegoś głębokiego: mądrości stwórcy, niewyczerpanej kreatywności Boga”.


Poparcie ewolucji przez Kościół było więc dwuznaczne: dopuszczając myśl, że ludzie wyewoluowali, zatwierdzał równocześnie ludzką wyjątkowość w postaci naszej unikatowej duszy. Historyczna doktryna Adama i Ewy jest głęboko nienaukowa, bo nie możemy pochodzić od dwojga tylko ludzi, co zresztą samo w sobie sugeruje specjalne stworzenie. Innymi słowy, Watykan przyjmuje pogląd na ewolucję, który jest częściowo naukowy, ale częściowo „teistyczny”, odzwierciedlający interwencję Boga w stworzenie ludzi na Jego podobieństwo.


Franciszek jednak uważany jest za reformatora, ukochanego także przez ateistów za swoje podobno postępowe poglądy na kwestie takie jak homoseksualizm – poglądy, które dopiero muszą zostać zamienione w doktrynę kościelną. Czy słowa Franciszka w ten poniedziałek sygnalizują także zmianę poglądów Kościoła na ewolucję? Ani trochę. Oto, z grubsza, istota tego, co powiedział (patrz także tutaj):

“Kiedy czytamy o Stworzeniu w Księdze Rodzaju, ryzykujemy wyobrażanie sobie Boga jako magika z różdżką magiczną, zdolnego do zrobienia wszystkiego. Ale tak nie jest…

“Stworzył on istoty ludzkie i pozwolił im rozwijać się według praw wewnętrznych, które dał każdemu, żeby mogli osiągnąć własne spełnienie. . .

“Wielki Wybuch, który uważamy dzisiaj za początek świata, nie zaprzecza interwencji boskiego stwórcy, ale raczej jej wymaga. . .

“Bóg nie jest boską istotą ani magikiem, ale Stwórcą, który wszystko przywiódł do życia. . .

“Ewolucja w przyrodzie nie jest niespójna w koncepcją stworzenia, ponieważ ewolucja wymaga stworzenia istot, które ewoluują”

To jest po prostu tradycyjny pogląd Kościoła na nienaturalistyczną, teistyczną ewolucję, wyrażony w słowach, które brzmią dobrze, ale nadal odzwierciedlają postać kreacjonizmu.


Zacznijmy od Wielkiego Wybuchu, który, jak powiedział Franciszek, wymaga interwencji Boga. Jestem dość pewien, że fizycy jeszcze nie wstawili tego czynnika w swoje równania, ani też nie czytałem jakiegokolwiek fizyka, argumentującego, że Bóg był zasadniczym czynnikiem przy początku wszechświata. Wiemy obecnie, że wszechświat mógł powstać z „niczego” dzięki czysto fizycznym procesom, jeśli widzisz „nic” jako „próżnię kwantową” pustej przestrzeni. Niektórzy fizycy uważają, że jest wiele wszechświatów, każdy o osobnym, naturalistycznym początku. Twierdzenie Franciszka, że Wielki Wybuch wymagał Boga, jest tylko niczym nie popartą spekulacja na bazie przestarzałego argumentu teologicznego, że Bóg był Pierwszą Przyczyną Wszystkiego.


Jeśli chodzi o ewolucję “wymagającą stworzenia istoty, która ewoluuje”, to proszę zauważyć, że słowo “stworzenie” nadal tu jest. Słowa Franciszka są tutaj nieco wieloznaczne. Nie jest jasne, czy „stworzenie” było stworzeniem Wszechświata przez Boga w Wielkim Wybuchu, co następnie rozwinęło się w wyprodukowanie Ziemi, życia i ludzi przez procesy czysto naturalistyczne. Albo też, może Franciszek uważa, że Bóg stworzył pierwszą żyjącą formę, która następnie wyewoluowała naturalistycznie zgodnie z planem Boży, w ludzi i inne gatunki. Albo też Franciszek może nawet uważać, że linia rodowa człowieka została stworzona specjalnie („Stworzył on istoty ludzkie i pozwolił im rozwijać się według praw wewnętrznych. . . “).


Jasne jest jednak, że jakiegoś rodzaju kreacjonizm nadal jest zasadniczą częścią poglądu Franciszka na życie. Chociaż media, zadurzone w rzekomo „nowoczesnym” papieżu, są rozentuzjazmowane tym, co powiedział Franciszek, jego poglądy nie różnią się w istocie od poglądów jego bezpośrednich poprzedników. Jak zwykle, Franciszek wydaje się być głosem nowoczesności, ale nadal trzyma się starego dogmatu.


Najbardziej zaskakuje mnie jednak twierdzenie, że “Bóg nie jest boską istotą ani magikiem”. Jeśli Bóg nie jest boską istotą, to dlaczego Franciszek nazywa go „boskim stwórcą”? No cóż, może papież przejęzyczył się. Ale tak naprawdę, to w katolickim światopoglądzie Bóg istotnie jest eterycznym magikiem. Kto poza magikiem potrafiłby tworzyć dusze na poczekaniu, zarówno podczas ewolucji człowieka, jak podczas rozwoju każdej istoty ludzkiej?


Spójrzmy na fakty: ewolucja, która jest kierowana lub planowana przez Boga, nie jest naukowym poglądem na ewolucję. Ani też nie jest nim ewolucja, która czyni ludzi unikatowymi dzięki niedefiniowalnej duszy lub posiadaniu tylko dwojga indywidualnych przodków. Pogląd Watykanu na ewolucję jest w rzeczywistości nieślubnym potomkiem biblijnego kreacjonizmu i nowoczesnej teorii ewolucyjnej. Nawet wielu z owczarni Franciszka tego nie kupuje: 27 procent katolików amerykańskich całkowicie odrzuca ewolucję na rzecz specjalnego stworzenia.


Kościół katolicki znajduje się w trudnym położeniu, stojąc okrakiem między nowoczesną nauką i antynaukową teologią średniowieczną. Kiedy odrzuci koncepcję duszy, interwencji Boga w Wielki Wybuch i w ewolucję człowieka oraz Adama i Ewę jako naszych historycznych przodków, wtedy katolicyzm będzie zgodny z ewolucją. Ale wtedy nie będzie katolicyzmem.


Stop Celebrating the Pope’s View on Evolution and the Big-Bang

Why Evolution is true, 29 października 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. apostazja papieża... Tomek 2014-11-08


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 741 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk