Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 16:58

« Poprzedni Następny »


Głupie twierdzenia o fundamentalistycznych ateistach


Jerry Coyne 2014-06-22

Czy witryny i magazyny internetowe nie wymagają już dłużej oryginalnych treści? Nie mówię o miejscach takich jak BuzzFeed, które powtarzają lub zbierają materiał z innych miejsc, ale o takich jak Psychology Today, które utrzymują, że publikują oryginalne teksty.


Najwyraźniej nie. Publiczność lub redaktorzy nadal wydają się mieć wilczy apetyt na kopanie ateistów, mimo że każdy rodzaj kopniaka już dawno został użyty. Niemniej w nowym artykule w Psychology Today pod tytułem “Atheists are fundamentalists too” autorstwa Loretty Graziano Breuning, widzimy raz jeszcze wyświechtane i fałszywe oskarżenia pod hasłem „jestem ateistą, ale…” (patrz poniżej).


Breuning przedstawiona jest jako “autorka Meet Your Happy Chemicals, Beyond Cynical I, Mammal, i założycielka Inner Mammal Institute. Dr Breuning jest profesorem emerytowanym International Management at California State University, East Bay, oraz docentem w Oakland Zoo, gdzie prowadzi wkłady o społecznym zachowaniu ssaków”. Jej ekspertyza o zachowaniu społecznym najwyraźniej nie rozciąga się na H. sapiens. Rzućcie okiem na te zleżałe oskarżenia (moje podkreślenia):


Faryzeuszostwo ateistów zawsze mnie zdumiewa. Sama jestem ateistką, ale fascynuje mnie, kiedy ateiści angażują się w zachowania, którymi pogardzają w religii: zdecydowane sądy, dynamika grupy własnej/grupy obcej i naleganie, by inni myśleli tak jak my, by zostali zbawieni.


Tak działa natura ludzka. Mózg zawsze robi pewne przewidywania o tym, jak działa świat, żeby czuć się bezpiecznym. Każdy mózg buduje model umysłowy „robienia słusznej rzeczy” i unikania błędów, które mogą prowadzić do katastrofy. W ten sposób ateizm ląduje ze znajomymi cechami religii: własna społeczność, pisma święte, duchowni i zadręczanie się grzechem, wstydem i apokalipsą.  


Jeśli idziesz tą drogą, to możesz równie dobrze nazwać politykę religią, a demokratów i republikanów “fundamentalistami”. Przejawiają oni bowiem te same zachowania, jak członkowie każdej grupy, która trzyma się jakiejś filozofii, światopoglądu lub zestawu zasad. Jeśli uważasz, że inni mylą się i próbujesz pokazać, dlaczego, to jest to rzekomo „dynamika grupy własnej/ grupy obcej” i „naleganie, by inni myśleli tak jak my, by zostali zbawieni”. (Nawiasem mówiąc, czy Bruening nie widzi różnicy między zbawieniem przez posiadanie wiecznego życia, a „zbawieniem” przez stanie się racjonalnym?) A w każdym razie, dlaczego czyni to z nas fundamentalistów? Dlaczego nie po prostu „religijnych”, co jest częstym oskarżeniem rzucanym na ateistów?


Co jednak Bruening widzi jako nasze główne tendencje “fundamentalistyczne”? W skrócie (cytaty z Bruening są wcięte):


Społeczność

Polityka i nauka są parafiami ateizmu.


Wielu ateistów jest apolitycznych i daleko nie wszyscy zajmują się nauką.


Pisma święte

Cytowanie “New York Times” czyni cię uprawnionym ateistą. Możesz także cytować “New England Journal of Medicine” lub “Huffington Post”, zależnie od tego, do jakiej sekty ateistycznej należysz. Te święte teksty są nieomylne, więc możesz ufać im co do słusznej prawdy.


To jest czysty, nierozcieńczony idiotyzm. Jacy ateiści uważają, że te gazety dostarczają dogmaty? Czy ateiści cytują Rossa Douthata jako pismo święte? I kto cytuje  NEJM lub HuffPo jako “święte” i “nieomylne”? Ostatecznie, NYT publikuje poprawki, a nigdy nie widziałem, by zrobił to Bóg dla swojego Świętego Słowa. NYT i NEJM istotnie mają jednak pewną przewagę nad Biblią. Na ogół to, co czytasz poza szpaltami opinii, jest prawdą.


Duchowieństwo

Możesz być przywódcą duchowym wśród ateistów, jeśli ukończyłeś studia magisterskie i pracujesz dla organizacji nienastawionej na zysk.


Naprawdę? Mnóstwo jest więc wśród nas nieznanych przywódców duchowych!


Modlitwy

Z punktu widzenia mózgu medytacja jest funkcjonalnym odpowiednikiem modlitwy.


Doprawdy, jak wielu ateistów medytuje? A kiedy robimy to, czy Bruening nie widzi, że nie zwracamy się do istoty boskiej, próbując ją przebłagać lub prosząc o przysługi. Medytacja może być funkcjonalnym równoważnikiem w sensie efektów fizjologicznych, ale z pewnością nie jest równoważnikiem w swoim celu.


Ten jest dobry:


Grzech, wstyd i apokalipsa

Ameryka grzeszyła. Kapitalizm jest grzeszny. Czujesz wstyd z powodu powiązań z nimi. Możesz jednak zrehabilitować się przez popieranie [organizacji] nienastawionych na zysk, które ratują świat. To czyni cię wystarczająco świętym, żeby patrzeć z pogardą na tych, którzy nadal żyją w grzechu w kapitalistycznej Ameryce. To wszystko diabli szybko wezmą, jeśli oni nie „zrozumieją”.


Jest to naciąganie porównania w sposób nie do uratowania. Raz jeszcze Bruening wydaje się albo niczego nie wiedzieć o religii, albo świadomie ignorować to, co wie. W chrześcijaństwie i w islamie „grzech” stanowią myśli i zachowania, które decydują o tym, gdzie spędzisz wieczność. Tym, co Bruening rozumie przez „grzech ateisty” jest po prostu „złe zachowanie ludzkie”. I czy nie jest świadoma tego, że wielu ateistów jest kapitalistami albo zwolennikami kapitalizmu? Ayn Rand jest jednym z wielu przykładów.


A tutaj jest najlepszy kawałek:


Rozdział kościoła i państwa

Ateiści chcą wyłączyć religię z forum publicznego. To znaczy wyłączenie wszystkich systemów wiary poza ich własnym, co ma sens, ponieważ wiedzą, że ich stanowisko jest słuszne w każdej sprawie. Jak wygoooooodnie, słowami The Church Lady. Na szczęście, demokracja wymaga od ateistów, by konkurowali na rynku idei z wszystkimi innymi systemami wiary.


To jest absurdalne.  Kto z nas chce, by ateizm propagowano w szkołach i za pośrednictwem organów rządowych? Nie umiem znaleźć choćby jednego ateisty, który to głosi. Chcemy po prostu egzekwowania Pierwszej Poprawki, czego Bruening najwyraźniej nie rozumie. Praktycznie rzecz biorąc wszyscy z nas chcą tego: żadnego oficjalnego poparcia lub propagowania wiary lub niewiary przez organy rządowe. W odróżnieniu od fundamentalistów z – na przykład – Lebanonu w Indianie, chcemy prawdziwego rozdziału kościoła i państwa. Bruening znowu nie rozumie czegoś podstawowego: „konkurencja na rynku idei” nie jest tym samym co „rozdział kościoła i państwa”.


Jeśli sądzisz, że ateiści zachowują się w ten sam sposób, jak fundamentaliści, polecam najnowszy artykuł w “Daylight Atheism”: “Outrageous attacks on supporters of church-state separation: death threats, murdered pets, and vandalized property“, w którym Adam Lee podaje kilka przykładów nienawiści i przemocy doświadczanej przez ateistów, którzy opowiadają się za Pierwszą Poprawką. Czy ateiści grożą lub stosują przemoc wobec ludzi religijnych, którzy nie chcą rozdziału kościoła i państwa? Gdyby analogia Bruening była poprawna, zabijalibyśmy ulubione zwierzaki domowe ludzi takich jak Eric Hedin, Kevin Lowey lub oburzonych chrześcijan z Lebanonu w Missouri – albo grozilibyśmy im śmiercią. Ale nie robimy tego. Karykatura poniżej była reprodukowana wiele razy, ale warto pokazać ją raz jeszcze:lub dokumentacja fotograficzna tej karykatury:Ateista po prostu nie może być religijny i nie może być fundamentalistą, bo te dwa pojęcia wymagają wiary w boskość i koncentrowania swoich wierzeń nie na ludziach, ale na siłach nadnaturalnych. Fakt, że Bruening może uczynić wymuszone paralele miedzy religią a ateizmem nie znaczą, że są one tym samym. Mógłbym napisać podobny artykuł, jak napisała Bruening, ale zamienić „ateistów” na „republikanów”.


Ale Bruening uważa także, że mamy bogów! Oto oni:


Po urodzeniu twoja matka była istotą najwyższą. Z czasem rozszerzyłeś ten pogląd. Jeśli zapoznali cię z religią, pomogło ci to uwierzyć w moc poza autorytetami w twoim życiu. Jeśli nie byłeś religijny, znalazłeś inne sposoby wierzenia w moce poza twoją codzienną rutyną. Miło jest wierzyć we własną moc, ale nie jest miło myśleć o sobie jako o istocie najwyższej. Ludzki umysł zawsze próbuje wykoncypować, komu ufać i jest tak trudno znaleźć godne zaufania istoty, że wielu ludzi kończy na czczeniu  Bono, Madonny, Lady Gaga lub Che Guevary.


Czy ma ona jakiekolwiek pojęcie o różnicy między podziwianiem muzyków rockowych (lub polityków) a myśleniem, że mają oni jakieś boskie moce? Także Dawkins, którego wielu ludzi z kategorii „jestem ateistą, ale…” widzi jako „arcykapłana” ateizmu nie jest ponad krytyką, a ateiści na niektórych witrynach internetowych widzą w nim szatana. Jeśli ludzie, którzy podziwiają postaci publiczne, zachowują się „religijnie”, to słowo to traci wszelkie znaczenie.


Wreszcie polecałbym Bruening przeczytanie sakrastycznego i zabawnego artykułu Anthony’ego Graylinga  “Can an atheist be a fundamentalist?” (Jeśli nie czytałeś, to zrób to teraz.) Uwielbiam początek:


Pora sprostować błędy i założenia, które stoją za zwrotem używanym przez niektórych ludzi religijnych, mówiących o tych, którzy wyraźnie wypowiadają się o swojej niewierze, używając przy tym religijnych terminów typu: „fundamentalistyczny ateista”. A jaki byłby nie-fundamentalistyczny ateista? Czy byłby to ktoś, kto tylko trochę wierzy, że nie ma we wszechświecie istot nadnaturalnych – może, że jest tylko część boga (powiedzmy, boska stopa albo pośladek)? Albo, że taki bóg istnieje tylko przez część czasu – powiedzmy, w środy i soboty? (To nie byłoby takie dziwne: dla wielu bezmyślnych pseudo-wierzących bóg istnieje tylko w niedzielę.) Albo może być tak, że nie-fundamentalistyczny ateista to ten, któremu nie przeszkadza, że inni ludzie mają całkowicie fałszywe i prymitywne przekonania o wszechświecie, na podstawie których spędzili stulecia na masowym mordowaniu innych ludzi, którzy nie mają dokładnie tych samych fałszywych i prymitywnych przekonań – i nadal to robią?


Dałem link do tego postu (mojego, nie Graylinga) w dziale komentarzy artykułu Bruening.


More stupid claims that atheists are the same as religious fundamentalists

Why Evolution Is True, 17 czerwca 2014


Komentarz pod artykułem profesor Bruening zamieszczony 17 czerwca 2014 przez „Michael”:


NIGDY żaden ateista nie stanął w moich drzwiach i nie próbował wepchnąć mi swoich idei. Nigdy.


NIGDY nie widziałem ateisty krzyczącego do ludzi na rogu ulicy, że nie ma piekła.

NIGDY nie widziałem ateisty wpychającego jakieś broszury przechodniom.


Nie znam ateistów, którzy uczą swoje dzieci bawienia się z jadowitymi wężami, a potem odmawiają pomocy lekarskiej, kiedy zostaną ugryzione.


Nie znam ateistów, którzy odmawiają swoim dzieciom pomocy lekarskiej przy poważnych chorobach, wybierając zamiast tego modlitwę. Ale znam szereg stanów w USA, gdzie nacisk ludzi religijnych uczynił LEGALNYM takie zachowania. W wielu stanach rodzic może zabić swoje dzieci przez zaniedbanie i nie stanie przed sądem, jeśli zrobił to z pobudek religijnych.


Nie znam ateisty, który uważa, że odpowiedzią na problemy zaburzeń umysłowych jest twierdzenie, że to opętanie, a rozwiązaniem są egzorcyzmy. Wszyscy ateiści, jakich znam, uważają opętanie za fikcję. I słusznie. Ludzi zabijano, kaleczono i molestowano seksualnie podczas takich egzorcyzmów. Nie mówiąc już o tym, że ta fikcyjna terapia nie ma szansy na wyleczenie żadnej choroby umysłowej.


Nie znam żadnej instytucji ateistycznej, która ukrywa gwałcicieli dzieci i unika prawa. Nie widziałem ani jednego ateisty, który mówiłby, że nie wiedział, iż gwałcenie dziecka jest sprzeczne z prawem. Ani też nie widziałem ani nie słyszałem o ateistach używających ateizmu jako wymówki, by pozwolić na umieranie niemowląt i małych dzieci z niedożywienia, poniżając równocześnie niezamężne matki.


Nie słyszałem o ateistach sprzedających wodę jako cudowne lekarstwo lub praktykujących oszukańcze uzdrawianie wiarą wobec biednych i łatwowiernych, by się samemu wzbogacić. Lub sprzedających chorym i umierającym modlitwy, a potem proszących ich, by wysłali im pieniądze, nauczając równocześnie, że ateiści są niemoralnymi satanistami.


Ale znam panią doktor, która wydaje się mieć problem z dostrzeżeniem różnicy między rzeczywistością, a szkodami, jakie religia wyrządza jednostkom i społeczeństwu.


Istnieje wielu ludzi religijnych lub nazywających siebie religijnymi, którzy wyrządzają wielką szkodę społeczeństwu, szkodę ludziom, a autorka decyduje się na sklecenie tej absurdalnej papki, żeby ją sprzedać wiernym.


Większość ateistów, jakich znam, nie jest pewna swoich przekonań. Uważają, że określenie „ateista” znaczy, iż ci, którzy postulują istnienie Boga, nie przedstawili wystarczających dowodów na ten postulat.


My, ateiści na Zachodzie, możemy uczestniczyć w rynku idei, ale wielu na świecie nie może, w rzeczywistości czeka ich uwięzienie, chłosta lub śmierć z powodu zlinczowania przez wiernych lub z rąk państwa. Wielu ateistów w USA staje przed groźbą utraty pracy, utratą rodziny i nękaniem w szkole, ponieważ wielu ludzi religijnych prześladuje i poniża tych, którzy żądają równych praw.


Wiele dzieci zostaje wyrzuconych z domu, kiedy przyznały się, że nie wierzą. Albo też szybko wyprawia się je do prywatnych szkół religijnych, które są niewiele lepsze od obozów reedukacyjnych, używanych do indoktrynowania dzieci religią wbrew ich woli. 

Dobrze, że jest tutaj pani doktor, żeby powiedzieć nam, jak bardzo jesteśmy religijni. Dziękuję, pani doktor. Poświęcę pani myślom tyle uwagi, na ile zasługują.


Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 772 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pacyfizm i papieska omylność   Stewart   2022-05-27
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (III)   Ferus   2022-05-22
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop” (II)   Ferus   2022-05-15
Operacja specjalna o kryptonimie „Arka i potop”   Ferus   2022-05-08
Marzenie o bezbożnym państwie   Koraszewski   2022-05-04
Moje (po)wielkanocne refleksje   Ferus   2022-05-01
Niepotrzebna ziemska sprawiedliwość   Ferus   2022-04-24
Alternatywna koncepcja zbawienia (II)   Ferus   2022-04-18
Alternatywna koncepcja zbawienia   Ferus   2022-04-17
Bądźmy uczniami Chrystusa? (II)   Ferus   2022-04-10
Bądźmy uczniami Chrystusa?   Ferus   2022-04-03
Słabość ateizmu czy religii?   Ferus   2022-03-27
Pytania do Boga   Ferus   2022-03-20
Retoryczne pytanie: „Gdzie był Bóg?”   Ferus   2022-03-13
Wojna pod znakiem krzyża     2022-03-11
Będzie zadowoleni (po śmierci)!   Ferus   2022-03-06
Niewiarygodna „prawdziwość” religii   Ferus   2022-02-20
Błędna analogia o wybaczaniu   Ferus   2022-02-13
Deizm antytezą teizmu? (II)   Ferus   2022-02-06
Deizm antytezą teizmu?   Ferus   2022-01-30
Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk