Prawda

Wtorek, 25 stycznia 2022 - 15:14

« Poprzedni Następny »


Dzień Darwina

Zostałem “Cenzorem Roku"!


Jerry Coyne 2014-02-12


Mam dzisiaj poważniejsze sprawy do zamieszczania, ale chore kociaki i teraz to Wspaniała Widomość ciągle przeszkadzają. W tej sprawie pękam z dumy! Czytelnik Doc Bill właśnie poinformował mnie, że zostałem wybrany w ostrej konkurencji (wśród konkurentów był działacz antykreacjonistyczny Zack Kopplin) na „Cenzora Roku” przez Discovery Institute (DI). Nawet zrobili mi super zdjęcie!

Starszy Kłamca Członek Kolegium David Klinghoffer napisał uzasadnienie w Evolution News & Views, chociaż w jakiś sposób nie udało mu się pojąć, że taka nagroda naprawdę jest honorem, bo pochodzi z organizacji poświęconej przekazywaniu kłamstw dzieciom w szkołach (wszystkie podkreślenia z obwieszczenia DI):   

Chciałbym postawić sprawę jasno od samego początku: nadając Jerry’emu Coyne, biologowi z University of Chicago tytuł “Cenzora Roku”, my z Centrum Nauki i Kultury nie honorujemy go. Choć pomysł nadania „nagrody” za coś tak złośliwego jak cenzorowanie może brzmieć jak żart, nie jest nim. Jak mówi zastępca dyrektora CSC, John West: “To jest bardzo poważna sprawa. Cenzurowanie hamuje poszukiwania prawdy i rani niewinnych ludzi”.

Dr West mówi ponadto: “Wśród twardogłowych obrońców ewolucyjnej ortodoksji jest to obecnie standardowa procedura działania”. W ten sposób utrzymuje się naukowy “consensus” przeciwko sceptykom wobec Darwina i orędownikom inteligentnego projektu – przez zastraszanie.

„Nagroda” zostanie nadana w środę 12 lutego, w Dniu Darwina.

Mam nadzieję, że nagroda jest pieniężna: jest teraz sezon cassoulet i marzę o dobrym francuskim posiłku.

Osiągnięcie, które zdobyło mi tę nagrodę, wydaje się składać wyłącznie z pomocy w powstrzymaniu Erika Hedina przed propagowaniem religii na wykładach z fizyki i astronomii w Ball State University w Ohio. Czuję się jednak odrobinę urażony, że nie wspomnieli także o zdjęciu plakietki “Creatures of God” w Los Angeles County Museum of Natural History.  Fakt, że pominęli to wspaniałe osiągnięcie, pokazuje, że tym, co ich naprawdę boli, jest wyrzucenie Inteligentnego Projektu z uniwersytetu. Jak pisze Klinghoffer, chodzi także o użycie różnicy sił między mną a Hedinem, której użyłem, by go „tyranizować”:

Głos Coyne’a był decydujący w zmuszeniu rektora Ball State University, Jo Ann Gora, do wydania obejmującego cały kampus zakazu nauczania o inteligentnym projekcie w salach wykładowych. Obejmowało to zastraszanie i uciszanie młodego fizyka z Ball State, Erika Hedina. To jest cenzura. Tym jednak, co naprawdę rzuca się w oczy w wysiłkach Coyne’a, jest różnica sił między nim a jego ofiarą.

Tutaj jest Coyne, wygodnie usadzony na University of Chicago, na, jak się wydaje, łatwym, niemniej bardzo prestiżowym stanowisku. Jego obciążenie pracą jest tak niewielkie, że ma czas na pisanie na blogu Why Evolution Is True przez, jak się wydaje, okrągłą dobę, na frywolne ulubione tematy. Choć podobno jest naukowcem, jego główną pasją jest dokopywanie religii. Coyne’go chroni stały etat profesorski. Jest bezpieczny.

Z drugiej strony mamy Erika Hedina na uczelni państwowej Ball State w Indianie, ze znacznie mniejszym prestiżem. Hedin dużo publikuje w swojej dziedzinie, inaczej niż Coyne, ale nie ma stałego etatu, a więc naprawdę chodzi o jego zawodową przyszłość. Jego perspektywy w zawodzie są teraz znacznie bardziej mgliste dzięki profesorowi Jerry’emu Coyne. Trwoniąc czas na blogowanie o ślicznych zwierzakach i zamieszczanie karykatur obrażających różne religie – co robi Coyne – nie jest, jak jestem tego całkiem pewien, czymś, co dr Hedin uznałby za możliwe dla siebie, gdyby (co bardzo nieprawdopodobne) miał takie skłonności.

Mamy więc potężnego, o wysokim prestiżu i nade wszystko bezpiecznego Jerry’ego Coyne, napadającego z sąsiedniego stanu, żeby podbechtać pracodawcę Hedina, administrację Ball State. Dlaczego? Bo Hedin włączył do bibliografii dla interdyscyplinarnego kursu książki, które były pozytywnie nastawione do inteligentnego projektu (i inne, które były wobec niego krytyczne).

Coyne’mu udało się nie tylko zamknąć Hedina i zakazać inteligentnego projektu na całym kampusie. Był także despotą wykorzystującym różnicę sił, by tyranizować i zdominować bezbronnego młodszego uczonego.

Chciałbym sprostować jedną rzecz: “łatwe, niemniej bardzo prestiżowe stanowisko” nie jest całkiem właściwym opisem mojej pracy. Piszę na tej witrynie między 6 a 8 rano, przed godzinami pracy (posty są publikowane w ciągu dnia), poświęcając resztę czasu na obowiązki akademickie i pisanie książki. I pracuję 7 dni w tygodniu, z pewnością więcej niż „naukowcy” z Discovery Institute. Jest mi także niezmiernie smutno, jeśli dr Hedin czuje się „tyranizowany”, chociaż sądzę, że jest to własna hiperbola DI. Niemniej, jestem dumny, że rozpowszechniam zdjęcia kociąt zamiast kłamstw.


Ale naprawdę, Discovery Institute: lubicie mnie! Właśnie teraz, lubicie mnie! A szczerze mówiąc, choć jestem laureatem tego zaszczytu, wielu z nas ma udział w tym zwycięstwie, bo taka tyrania nie mogłaby trwać bez pomocy wielu innych. Szczególnie chciałbym podziękować anonimowemu studentowi Ball State University, który, mając po uszy Jezusowych bajek Hedina („Żaden hinduski małpi bóg nie mógłby tego zrobić”) poinformował o wybrykach Hedina inną anonimową osobę, która zwróciła mi na to uwagę. Chciałbym podziękować Fundacji Wolność od Religii, a szczególnie adwokatowi Andrew Seidelowi, za zwrócenie uwagi Rektora i pracowników akademickich Ball State University na zachowanie Hedina. A przede wszystkim, chciałbym podziękować rektor Ball State University, Jo Ann Gora (obecnie na emeryturze) za przeciwstawienie się nauczaniu kreacjonizmu w przebraniu na jej Uniwersytecie. W rzeczywistości, Gora zasługuje na tę nagrodę znacznie bardziej niż ja, bo to ona podjęła działania i zajęła bezkompromisowe stanowisko przeciwko nonsensowi IP oraz na rzecz prawdziwej nauki.


Dziękuję, doktorze Klinghoffer i dziękuję wszystkim ludziom z Discovery Institute. Będę niezmiernie cenił ten honor i położę go na biurku tuż obok mojej nagrody “Emperor Has No Clothes” [Cesarz nie ma ubrania] z Fundacji Wolności od Religii.


Moi ludzie już wystosowali bardziej formalne podziękowanie, ale zamieniliście mi ten dzień w radosne święto!


Great news: I’m the Discovery Institute’s "Censor of the year"

Why Evolution Is True, 10 lutego 2014

Tłumaczenie M.K.Jerry Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej. 

Uzupełnienie


Przez pomyłkę opublikowaliśmy zdjęcie kotka, którego (wraz z rodzeństwem) przygarnęła czytelniczka WEIT i nazwała Jerry Coyne.  


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. pseudonauka svante 2014-02-23


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 752 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jezus z uczniami w zbożu   Ferus   2022-01-23
Pierwszy krytyk bożego dzieła (VI)   Ferus   2022-01-16
Pierwszy krytyk dzieła bożego (V)   Ferus   2022-01-09
Hashtag „też odchodzę”   Koraszewski   2022-01-03
Wspomnienie: „Czego sobie życzyłem na nadchodzący 2014 r.?”.   Ferus   2022-01-02
Tradycja powinna się zmieniać pod wpływem praw człowieka   Igwe   2021-12-30
Bóg się rodzi i islmofobia w kafkowskim świecie   Koraszewski   2021-12-26
(Nie)zwykła opowieść wigilijna. Czyli moja nocna, niedokończona rozmowa z psem.   Ferus   2021-12-26
Jacek Tabisz o nowym humanizmie    Tabisz   2021-12-21
Pierwszy krytyk bożego dzieła (IV)   Ferus   2021-12-19
Pierwszy krytyk bożego dzieła (III)   Ferus   2021-12-12
Pierwszy krytyk bożego dzieła (II)   Ferus   2021-12-05
Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk