Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 15:24

« Poprzedni Następny »


Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii


Raymond Ibrahim 2021-10-16

Odkąd islamskie natarcie w Nigerii zaczęło się na dobre w lipcu 2009 roku, ponad 60 000 chrześcijan zostało zamordowanych lub porwanych podczas najazdów. Uprowadzeni chrześcijanie nigdy nie wrócili do swoich domów, a ich bliscy uważają, że nie żyją. W tym samym czasie podpalono i zniszczono około 20 000 kościołów i szkół chrześcijańskich. Na zdjęciu: Islamscy ekstremiści spalili kościół w nigeryjskim mieścieGarkida, luty 2021r. Żródło: Facebook, autor anonimowy.
Odkąd islamskie natarcie w Nigerii zaczęło się na dobre w lipcu 2009 roku, ponad 60 000 chrześcijan zostało zamordowanych lub porwanych podczas najazdów. Uprowadzeni chrześcijanie nigdy nie wrócili do swoich domów, a ich bliscy uważają, że nie żyją. W tym samym czasie podpalono i zniszczono około 20 000 kościołów i szkół chrześcijańskich. Na zdjęciu: Islamscy ekstremiści spalili kościół w nigeryjskim mieścieGarkida, luty 2021r. Żródło: Facebook, autor anonimowy.

Wielu międzynarodowych obserwatorów od lat pisze o  „ ludobójstwie ” chrześcijan w Nigerii, jednak to zjawisko w ostatnim czasie przybrało zastraszające rozmiary.


Odkąd islamskie natarcie zaczęło się na dobre w lipcu 2009 roku – najpierw w wykonaniu Boko Haram, islamskiej organizacji terrorystycznej, a później przez muzułmańskich pasterzy z plemienia Fulani (również zradykalizowanych i motywowanych ideologią dżihadystyczną),  ponad 60 000 chrześcijan zostało zamordowanych, lub uprowadzonych podczas napadów. Uprowadzeni chrześcijanie nigdy nie wrócili do swoich domów, a ich bliscy uważają, że nie żyją. Ponadto w tym samym czasie podpalono i zniszczono około 20 000 kościołów i szkół chrześcijańskich.


Niektóre z tych ustaleń zostały udokumentowane w raporcie z 4 sierpnia 2021 r . Międzynarodowego Towarzystwa Wolności Obywatelskich i Rządów Prawa, znanego również jako „Intersociety”, organizacji non-profit zajmującej się prawami człowieka z siedzibą w Nigerii. Chociaż cały raport jest wart przeczytania, poniżej kilka ważniejszych fragmentów:

„Całkowita liczba „bezpośrednich” mordów chrześcijan… od lipca 2009 do lipca 2021… jest niezależnie oceniana na nie mniej niż 43 000… Morderstwa są następstwem propagowania radykalnego islamizmu w Nigerii…


[I]islamscy dżihadyści i „duch dżihadu” w nigeryjskich siłach bezpieczeństwa  odpowiada za [dodatkowe] co najmniej 18 500 śmierci chrześcijan zapisanych jako zaginięcia lub uprowadzenia osób, które najprawdopodobniej nie powrócą żywe… Podczas gdy większość muzułmanów uprowadzonych przez dżihadystów w Nigerii jest później uwalniana do swoich rodzin, większość porwanych chrześcijan  zostaje zabitych w niewoli lub są siłą nawracani na islam....


Okrucieństwa dżihadystów skierowane głównie przeciwko chrześcijanom… obejmują: masakry, zabójstwa, okaleczenia, podcinanie gardeł i rozcinanie łon, ścinanie głów, tortury, okaleczanie, porwania, branie zakładników, gwałty, przymusowe małżeństwa, zaginięcia, przymusowe nawracanie i niszczenie lub palenie domów i ośrodków kultu oraz nauki, a także przymusowe zajmowanie pól uprawnych, niszczenie lub zabieranie plonów i inne działania przestępcze...


W ciągu ostatnich dwunastu lat… co najmniej 17 500 kościołów i 2000 chrześcijańskich szkół i innych ośrodków edukacyjnych zostało zaatakowanych przez dżihadystów i zniszczonych w części lub w całości, albo spalonych lub zrównanych z ziemią. W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy 2021 r. liczba zagrożonych lub atakowanych kościołów, zniszczonych lub spalonych wzrosła do ponad 300....


W ciągu tych samych ostatnich dwunastu lat niezależnie odkryto, że nie mniej niż 30 milionów chrześcijan, zwłaszcza w północnej Nigerii [gdzie jest większość muzułmańska] jest zagrożonych, dziesięć milionów z nich zostało wysiedlonych, a sześć milionów opuściło domy w obawie przed śmiercią, zaś ponad cztery miliony zostały wewnątrzkrajowymi uchodźcami..."

Chociaż ostatnim miesiącem, który został uwzględniony w okresie sprawozdawczym Intersociety, był lipiec 2021 r., od tamtej pory masakry i okrucieństwa trwają nieprzerwanie. Kilka przykładów z sierpnia 2021 r.:


Według doniesienia z 25 sierpnia, w jednym obszarze stanu Plateau terroryści z Fulani „zabili 70 chrześcijan, wysiedlili 30 000 innych i spalili 500 domów [oraz 1000 gospodarstw]” w ciągu zaledwie trzech pierwszych tygodni sierpnia . Davidson Malison, przywódca lokalnej chrześcijańskiej społeczności z jednego z dotkniętych obszarów, mówił:

„Nasz lud jest zalany łzami. Terror, jakim pasterze Fulani nękają chrześcijan z Irigwe, trwa nieprzerwanie, zabijają nas bez żadnych wyrzutów sumienia czy żalu”.

Duchowny Ronku Aka, inny przywódca wspólnoty chrześcijańskiej w Irigwe, zauważył :

„Kiedy pasterze Fulani atakowali moje społeczności, żołnierze i jednostki sił bezpieczeństwa były w pobliżu. Gdy najeźdźcy Fulani przeprowadzali ataki, spodziewaliśmy się, że przeciwstawią się najeźdźcom i powstrzymają niszczenie, ale tak się nie stało”.

Kiedy Aka pytał wojsko o powody tego braku działania, odpowiedziano mu , że „nie otrzymali rozkazu odparcia napastników”.


Elishi Datiri, inny chrześcijański przywódca z tego obszaru, którego stado bydła zostało wyrżnięte przez dżihadystów, wyjaśniał sytuację mówiąc wprost:

„Niestety ta rzeź, ludobójstwo, to bezsensowne niszczenie mienia są dokonywane na oczach pracowników sił bezpieczeństwa, na których rząd wydaje miliardy z pieniędzy podatników. Oni mają chronić życie i mienie wszystkich Nigeryjczyków. Jednak w wielu przypadkach wojsko współpracuje z Fulani w przeprowadzaniu tych nikczemnych czynów. Bezpośredni udział wojska w niszczeniu gruntów rolnych i własności ludności chrześcijańskiej wielokrotnie skłaniał do pisania petycji, zwoływania konferencji prasowych i organizowania demonstracji wspólnot chrześcijańskich domagających się nawet usunięcie wojska… Trwają nieustające ataki na chrześcijan, dokonywane przez pasterzy Fulani i wspomagane przez siły  bezpieczeństwa, które mają chronić życie i mienie…Z głębokim zaniepokojeniem pragniemy odnotować niedopuszczalne grabieże naszej ziemi pod bezpośrednim nadzorem władz, którym powierzono odpowiedzialność za przestrzeganie konstytucyjnych praw wszystkich ludzi w Nigerii”.

Według innego doniesienia z 30 sierpnia, muzułmańscy pasterze zamordowali kolejnych 36 chrześcijan – mordując często z okrzykiem „ Allachu Akbar ” – podczas rajdów w sierpniu na ludność nigeryjskiego stanu Kadu.


Podczas pogrzebu 17 z tych chrześcijan, anglikański biskup Jacob Kwashi, który w ostatnich tygodniach i miesiącach wielokrotnie odprawiał pogrzeby zamordowanych chrześcijan, powiedział:

„Nigdy nie widzieliśmy tak złego rządu w tym kraju, jak ten dzisiejszy. Rząd w pełni popiera rozlew krwi w Nigerii. Zabijają nas tylko dlatego, że nie jesteśmy muzułmanami. Ci dżihadyści Fulani cieszą się poparciem rządu, który popiera  zabijanie ludzi, niszczenie ich domów i pól uprawnych, a kiedy my próbujemy się bronić, rząd przeprowadza aresztowania naszych ludzi. Co to za sprawiedliwość?”

W nocy 24 sierpnia w Jos North w stanie Plateau „ pasterze Fulani ” weszli do kolejnej chrześcijańskiej wsi, gdzie według innego doniesienia „chodzili od domu do domu, zabijając mieszkańców”. Kiedy skończyli, zamordowano 37 chrześcijan.


Przed świtem, 3 sierpnia, terroryści Fulani napadli na kolejne cztery wioski z większością chrześcijańską, gdzie zamordowali 27 osób , podpalili setki domów i systematycznie niszczyli uprawy i zboża w wioskach. Omawiając ten atak, Jonathan Asake, były członek Izby Reprezentantów Nigerii, powiedział:

„W południowej Kadunie trwa ludobójstwo wymierzone w rdzenną populację chrześcijańską, celem jest zmuszenie lub zastraszenie nas do porzucenia naszej wiary lub pozostawienia domów naszych przodków uzbrojonym napastnikom. Niektóre z wiosek… były atakowane co najmniej trzy razy w ciągu ostatnich sześciu lat naznaczonych masowymi grobami, w których pochowano dziesiątki ludzi i które są świadectwem tego, co mówimy. Nie pozostał ani jeden kościół, ani jedna szkoła. Przez te wszystkie lata nie zatrzymano ani jednego napastnika. Podczas gdy rząd stanu Kaduna i rząd federalny brną w zbrodnię, świat, a zwłaszcza zachodnie media, nie uważają, że nasze życie jest warte chociażby wzmianki”.

5 sierpnia władze rządowe zburzyły kościół w Maiduguri, stolicy stanu Borno w północnej Nigerii, gdzie jest większość muzułmańska. Syn pastora, 29-letni Ezekiel Bitrus Tumba, został zastrzelony za próbę interwencji i zapobieżenia zburzeniu jego kościoła. W niedzielę 8 sierpnia chrześcijanie zgromadzili się wokół ruin swojego kościoła i odprawili nabożeństwo. Pewien chrześcijanin napisał na Facebooku: „Zburzyli budynek, myśląc, że to Kościół. [Ale] Kościół jest na zawsze niepowstrzymany i niezniszczalny”.


W odpowiedzi na demonstrację, cztery kolejne lokalne kościoły chrześcijańskie zostały zburzone, dokonano tego pod pretekstem, że nie mają odpowiednich zezwoleń, które są prawie niemożliwe do zdobycia w stanie z muzułmańską większością. Jeden z lokalnych przywódców chrześcijańskich powiedział:

„Jeśli chcesz zbudować kościół, nie dadzą ci pozwolenia, ponieważ rząd zwolni każdego urzędnika, który zaproponuje wydanie zgody na budowę kościoła”.

Według innego doniesienia z 10 sierpnia:

„Sunniccy muzułmańscy pasterze Fulani najechali chrześcijański sierociniec w Miango w Nigerii i spalili wszystkie budynki. 147 dzieci oraz personel ewakuowano na kilka godzin przed atakiem 2 sierpnia 2021 r. Te dzieci zostały sierotami w wyniku  poprzednich ataków terrorystów muzułmańskich, z organizacji takich jak Boko Haram.


Pasterze Fulani idąc coraz dalej w rejonie Miago i Jos, zniszczyli 500 domów, 5 kościołów i zabili 68 chrześcijan. Wielu zostało rannych. Nigeryjskie prawo zabrania obywatelom posiadania broni palnej, ale, co jest dziwne, Fulani mieli broń dokładnie taką jaką ma armia ”.

Rząd prezydenta Muhammadu Buhariego naturalnie zaprzecza jakimkolwiek wykroczeniom. Od dawna podkreśla również, że żadne z tych morderstw nie ma nic wspólnego z religią – ani z muzułmańską wiarą napadających na chrześcijańską ludność pasterzy Fulani, ani z wiarą chrześcijańską ich zabitych ofiar. Według nigeryjskiego rządu przemoc i rozlew krwi są raczej produktem ubocznym sporów o ziemię, ubóstwa i nierówności.


Chociaż zachodnie media głównego nurtu – i wielu zachodnich polityków – ochoczo powtarza tę narrację i przedstawia to, co w rzeczywistości jest napędzanym przez dżihadystów ludobójstwem chrześcijan, jako spór o podłożu ekonomicznym – niewielu nigeryjskich chrześcijan daje się zwieść.

„Rząd i jego apologeci twierdzą, że zabójstwa nie mają podtekstu religijnego, dlaczego w takim razie terroryści biorą na cel chrześcijańskie społeczności i chrześcijańskich przywódców?” - zapytał przedstawiciel Stowarzyszenia Nigeryjskich Chrześcijan.

Przedstawiciel Stowarzyszenia zapytał również:

„Jak to może być świecki lub ekonomiczny konflikt, kiedy jedna grupa [muzułmanie] uporczywie atakuje, zabija, kaleczy, niszczy, a druga grupa [chrześcijanie] jest systematycznie zabijana, okaleczana, a ich miejsca kultu niszczone?”

Jak powiedziała Monika Chikwe, zakonnica z zakonu Sióstr Szpitalnych:

„Trudno powiedzieć nigeryjskim chrześcijanom, że to nie jest konflikt religijny, ponieważ to, co widzą, to wojownicy Fulani ubrani na czarno, krzyczący „Allahu Akbar!” i „Śmierć chrześcijanom”.

The Jihadist Genocide of Christians in Nigeria Intensifies

Gatestone Institute, 10 października 2021

Tłumaczenie: Andrzej Koraszewski

 Raymond Ibrahim

Urodzony w Stanach Zjednoczonych w rodzinie koptyjskiej, jest amerykańskim badaczem, tłumaczem z arabskiego, pisarzem i publicystą. Autor książek Crucified Again: Exposing Islam's New War on Christians(Regnery, 2013) oraz The Al Qaeda Reader (Doubleday, 2007).


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 740 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Pierwszy krytyk bożego dzieła   Ferus   2021-11-28
Paradoksalne „Dzięki Bogu” (II)   Ferus   2021-11-21
Paradoksalne „Dzięki Bogu”.   Ferus   2021-11-14
Absurdalna awersja wierzących do ateizmu   Ferus   2021-11-07
Refleksje sprzed lat: „Fikcyjna walka dobra ze złem” i inne   Ferus   2021-10-31
Atak ateizmu na ludzki rozum? (III)   Ferus   2021-10-24
Pytanie bez odpowiedzi   Łukaszewski   2021-10-18
Atak ateizmu na ludzki rozum? II.   Ferus   2021-10-17
Nasila się dżihadystyczne ludobójstwo chrześcijan w Nigerii   Ibrahim   2021-10-16
Atak ateizmu na ludzki rozum?!   Ferus   2021-10-10
Idea, która wyprowadziła rozum na manowce   Ferus   2021-10-03
"Time Magazine” i zachodnie podejście do islamizmu   Mahmoud   2021-10-02
Powolne odrzucanie religijnego mitu   Koraszewski   2021-09-27
Duchowni czy wyrachowani biznesmeni w sutannach?   Ferus   2021-09-26
Kościół zdeprawowany i mamoną silny   Koraszewski   2021-09-22
Turecki ateista zamordowany 31 lat temu   Bulut   2021-09-18
Naturalne czy sztucznie wykreowane religie?   Ferus   2021-09-12
Bogowie popkultury.Czyli jakimi religijnymi stereotypami „karmi” nas telewizja.   Ferus   2021-09-05
Ojciec święty, święty Paweł i teologia zastąpienia    Koraszewski   2021-08-30
(Nie)Fachowe pośrednictwo religijne.Czyli nieudana próba połączenia sprzecznych ze sobą zachowań.   Ferus   2021-08-29
Chora koncepcja Boga/bogów   Ferus   2021-08-22
W oparach ateizmu z czasu przeszłego   Koraszewski   2021-08-19
Islam – religia pokoju   Koraszewski   2021-08-16
Rozum i Wiara (XVIII)   Ferus   2021-08-15
Kult jednostki i bunt umysłu zniewolonego   Pandavar   2021-08-10
Biblia, kobiety i Bóg? (III)   Ferus   2021-08-08
Bezduszna duchowość ateistów   Koraszewski   2021-08-03
Most nad przepaścią (III)   Ferus   2021-08-01
Most nad przepaścią (II)   Ferus   2021-07-25
Most nad przepaścią   Ferus   2021-07-18
Chrześcijańskie stanowisko wobec rozdziału Kościoła i państwa   Koraszewski   2021-07-17
Czy ateizm może być nauczany jako religia?   Koraszewski   2021-07-12
Bajka o „zagubionej owcy” i cwanych „pasterzach duchowych”   Ferus   2021-07-11
Biblia, kobiety i Bóg? (II)   Ferus   2021-07-04
Ekumeniczne spotkanie apostatów   Koraszewski   2021-06-29
Czy wolno krytykować muzułmanów?   Pandavar   2021-06-28
Targniecie się na życie wieczne?   Ferus   2021-06-27
Dwa różne Dekalogi   Ferus   2021-06-20
Pasterze i ich bezwolne owce, czyli paradoksy „duchowego pasterzowania”   Ferus   2021-06-13
Biblia, kobiety i Bóg? Czyli co takiego Bóg chce powiedzieć czytelnikom Pisma Świętego?   Ferus   2021-06-06
Jest człowieczeństwo i jest muzułmańskie człowieczeństwo   Pandavar   2021-06-03
Żałoba bez złudzeń   Igwe   2021-05-26
Bezbożne „Ranczo” (II)   Ferus   2021-05-23
Ateista i „zatroskany głos rozsądku”   Ferus   2021-05-16
Obraza uczuć religijnych. Czyli co obraża osoby wierzące, a co nie, choć może powinno?   Ferus   2021-05-09
„Szczepionkowa” hipoteza powstania religii   Ferus   2021-05-02
Książka Lucjana Ferusa   Koraszewski   2021-04-26
Kłamiemy, gdyż taką mamy naturę? Czyli „względna równowaga między prawdą a fikcją”.   Ferus   2021-04-25
Duchowa służba zdrowia. Czyli oblicze Boga zatroskanego Miłosierdziem.   Ferus   2021-04-18
Poświąteczna refleksja. Kiedy mity traktowane są jako rzeczywistość.   Ferus   2021-04-11
Nieautoryzowany wywiad z Bogiem   Ferus   2021-04-04
Miecz czy Rozum? Czyli jak uczy historia religii: na jedno wychodzi!   Ferus   2021-03-28
Diabelskie zwierciadło jest winne złu?   Ferus   2021-03-21
Dziewuchy dziewuchom tu i tam   Koraszewski   2021-03-16
Irracjonalne „objawienia boże” (II)   Ferus   2021-03-14
Irracjonalne „objawienia boże”   Ferus   2021-03-07
Groza umiarkowanego islamizmu   Chesler   2021-03-04
Hartowanie ciała i hart ducha   Ferus   2021-02-28
Bezbożne „Ranczo”.Czyli nie jest dobrze, iż wierni mało wiedzą o religii, czy raczej bardzo dobrze?   Ferus   2021-02-21
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (IV)   Ferus   2021-02-14
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (III)   Ferus   2021-02-07
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości (II)   Ferus   2021-01-31
Uciekinierzy z bastionu fałszywych świętości   Ferus   2021-01-24
Bajkowe dziedzictwo religii. Czyli wspaniała, ale też przerażająca potęga wyobraźni.   Ferus   2021-01-17
Bóg, ojczyzna, nędza i zniewolenie   Koraszewski   2021-01-14
Opatrzność Boża, a szczepienia na COVID-19   Ferus   2021-01-03
W Gazie Hamas jest Grinchem, który ukradł Boże Narodzenie   Fitzgerald   2020-12-31
Episkopat Polski w sprawie szczepionek zaleca: róbta co chceta   Koraszewski   2020-12-30
Bożonarodzeniowa koniunkcja planet. Czyli coroczna „koniunkcja” religii z nauką.   Ferus   2020-12-27
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (III)   Ferus   2020-12-20
Islam nakazuje kochać Mahometa i Dżihad bardziej niż własne rodziny     2020-12-14
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów (II)   Ferus   2020-12-13
Listy byłych niewolników do ich byłych Panów   Ferus   2020-11-29
Brudny czyściec i diabelnie skuteczny strach przed piekłem   Ferus   2020-11-22
Dylemat moralny czy prosty wybór?   Ferus   2020-11-15
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet” II.   Ferus   2020-11-08
Refleksje sprzed lat: „W obronie kobiet”   Ferus   2020-11-01
Nasze zacofanie jest najgorszą obrazą Proroka   Montaser   2020-10-31
USA to jedyny kraj, który rozlicza mułłów   Rafizadeh   2020-10-27
Dyspensa zwalniająca wiernych z myślenia   Ferus   2020-10-25
Dziecinne pytanie: Po co ludzie stworzyli bogów?   Ferus   2020-10-18
Dziecinne pytanie: Po co Bóg stworzył ludzi?   Ferus   2020-10-11
Alternatywa dla idei zbawienia   Ferus   2020-10-04
Beczka dziegciu i łyżka miodu   Ferus   2020-09-27
Refleksje sprzed lat: „Głęboka wiara” i inne.   Ferus   2020-09-20
Zamordowanie amerykańskiego “bluźniercy” w Pakistanie   Ibrahim   2020-09-16
Czy istnieją „głęboko niewierzący”?   Ferus   2020-09-06
Ludzie są grzeszni, ale Kościół (na pokaz) jest święty   Kruk   2020-09-03
Kogo bije dzban?   Koraszewski   2020-08-31
Refleksje sprzed lat: „Łaska boska” i inne   Ferus   2020-08-30
Ignorowane ludobójstwo chrześcijan w Nigerii    Ibrahim   2020-08-25
Egocentryzm religijny   Ferus   2020-08-23
Quo vadis religio?   Ferus   2020-08-16
Palestyńczycy: Priorytety muzułmańskich “uczonych” podczas COVID-19   Toameh   2020-08-04
Ituriel – elektroniczny bóg. Czyli książka, której nie napisałem.   Ferus   2020-08-02
Porwanie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-08
Dlaczego nauki i religii nie można ze sobą pogodzić   Koraszewski   2020-07-05
Palestyńczycy: Nieislamskie prawo o ochronie rodziny   Toameh   2020-07-02
Uprowadzenie Holocaustu dla Dżihadu: Auschwitz i Kneset   Pandavar   2020-07-01
Pochwała parlamentarnego ateizmu   Koraszewski   2020-06-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk